ÇÖZÜLMÜŞ İŞARETLER ATINIZ !!!

Bu Forumda Siz Değerli Üyelerimizinde Çabalarıyla Arazide Gördüğümüz Açılmış Mezar veya Define Alınan Yerleri İşaretleriyle Birlikte Fotoğraflayıp Yayınlayacağız.

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

istihkam
PROFESYONEL
PROFESYONEL

ÇÖZÜLMÜŞ İŞARETLER ATINIZ !!!

Okunmamış mesaj gönderen istihkam » 21 Şub 2010, 00:03

Sevgılı arkadaslarım;
yıllardır bu işi yapan(defınecılık) ve bu ısle ıclı dıslı olan bırısı olarak,
arzıyi oldugu kadar sıteleride yakınen takıp etmekteyım,
butun sıtelerde gordugum en buyuk eksıklık işaret ve anlamlarını (tarıh,cografya etkılesımı ıle degısır) her 100 kısıden 1 kısı ya bılmekte yahut dogruya yakın ıfadeler kullanmakta veya zırvalamaktadır,
her 100 kısıden 1 kısı dıyorum dıkkatınızı cekerım !
Cunku;
arastırmacı ve gercek bılgının pesınde kosan bır mıllet degılız.

Sevgılı dostlar;
bılgı bırıncı kuvvettır ve gercek bılgının temelı arastırmak dağıtımı ise paylasımda bulunmaktır,

lafı fazla uzatmıcam ve tum sıte uyesı arkadaslara tavsıyem odur kı ;
elinizde çözülmüş çözümüne acılmıs yerlerle ulasımıs her ne fotonuz var ıse sıteye atınız ve bu fotoları hep bırlıkte ırdeleyelım dıyelım kı bu budur, gercekler gun yuzune cıksın işaretın dılını bırebır arazı tecrubesıyle netlıge kavusturalım, boylelıkle herkes kısa zamanda kendıne yeter duruma gelecektır,
buna ınanın;
dost acı soyler ama durum vazıyet hıc ıc acıcı degıl elın gavuru goz gore gore alıp gıdıyor sız yıne el ele baş başa ardından bakıyorsunuz,
yapmayın !

Cozulmus ısaretlerınızı sıteye atınız ve bunların uzerınde tek tek duralım en ınce ayrıntısına kadar herkes ogrenmıs olsun, yeterkı sız gerekenı yapın !!!
Bırınız olmazsa dıgerınız faydalanır en azından.

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Re: ÇÖZÜLMÜŞ İŞARETLER ATINIZ !!!

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 21 Şub 2010, 01:52

Aynen katılıyorum, iyi bir konuya değinmişsiniz, teşekkürler, çözülmemiş işaretlerin hiçbirimize faydası yok, çalışılmak üzere yayınlanan bir çok işarette ilerleyen yıllarda yasal açıdan sıkıntı olarak geri dönecektir definecilikle ilgilenen tüm insanlara belirteyim. Yani fotoğraflara çözüm aramak ilerleyen yıllarda bir şekilde engellenebilir yada anlamını yitirebilir, çünkü ortada sadece tahminler var ve eğitim olarak kimseye katkısı olmuyor bencede. Ama arazide gördüğümüz açılmış yerler en iyi eğitimdir, bunları resimleyip siteye atarak, işareti ve açılan yeri ölçüp resimlersek, bundan daha faydalı bir eğitim olamaz ve bu yüzde yüz yasal olur. Çünkü arazide açılmış bir yeri resimleyip yayınlamak belgesel niteliğinde olur ve kimsenin başını ağrıtmaz. Bencede define siteleri artık işaretlere çözüm aramak yerine açılmış yerleri konu almalı daha fazla. Zaman içinde bende çok istedim açılmış yerleri resimlemelerini ama çok az üye böyle paylaşımlarda bulundu. Saygılar sunuyorum.
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Okan

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 21 Şub 2010, 01:56

dediğiniz gibi araştırmacı ve bilginin peşinde koşan bir millet değiliz evet araştırma olmadan bilgi olmaz,bilgi olmadan araştırma olmaz bu ikisi bir birine eş değerdir 100 kişiden 1 diyorsunuz evet haklı olabilirsiniz ozaman o 100 kişiden 1 dahi olabiliyorsak bu yüz kişiyi değiştire bilecek umudunu taşıyorum demektir evet ben burada gördüğüm üyelerimiz ve birşeylerin oluru yönünde çabalamaları gerçekten bunun göstergesidir buda büyük bir adımdır ama malesef insanımızın kendini aşamadığı hususlar vardır buda paylaşımdır bir arkadaşımız diyelim konu paylaşmış diğeride çıkıp bunu ben bulmuştum bu resim benimdi nekadar basit birşey paylaşsın bunda ne var ani insanımız bilgilensindi ani insanımız araştırsındı işte ilk önce bunu başarmalıyız bunu başarırsak herşeyin üstesinden gelineceğine inanıyorum sonuç itibariyle paylaşım ne kadar güzel bir söz ama bu sözü anlamak önemli olan.

sitemizde çözülmüş işaretlerimiz mevcut tabi bu katkılarda siz üyelerimizle çoğalacak mesela yıllardır definecilikle içli dışlı olduğunuzu belirttiniz ne güzel bu arada bir katkıda sizden bekleriz sitemizde çok değerli abilerimiz, kardeşlerimiz var ve bu dostlarımızın katkısı çok büyük bir birine yardımcı olabilmek için ne kadar çaba sarf ettiklerini gayet iyi biliyoruz dost acı söyler demişsiniz bize acıda olsa,tatlıda olsa ama önce dost gerek bu dostluğuda burada bulduğumuza inanıyorum.

durum hiç iç açıcı değil diyorsunuz elin adamı gelip göz göre göre alıp gidiyor siz yine el ele baş başa bakıyor diyorsunuz bizim kimsenin arkasından baktığımız yok sadece bu gibi olaylara müsade edenleri şiddetle kınıyor ve bunun mücadelesinide burada veriyoruz ama siz burada direk bize karşı bir ön yargı olarak eleşriyorsunuz sizde bu olayların içinde bulunuyorsunuz bizlere yapmayın derken lütfen birazda siz müsamma gösterin sen ben diyerek hiç bir şeyin çözümü olamaz . SAĞLICAKLA
OrTAmıN bİtTİği YeRDe BiZ BaşlARIz TarZImıZ içİN ÖlüR ŞekLİmİZ İçiN YaŞArıZ..

baspinar07

Okunmamış mesaj gönderen baspinar07 » 14 Nis 2014, 13:38

saygıdeğer ustam maalesef mevcut kanunlar yürürlükte olduğu sürece bu işleyiş çok değişmeyecek. evet açılmış bir yer çok güzel örnek teşkil edebilir, fakat bize en lazım olanı açıldıktan sonrası değil açılış aşamasıdır. yani ilk işaret budur, bu işaretten sonra burayı bulduk gibi,aşama aşama yapılan işin resimlenmesi ve anlatılmasıdır. ve bu da dediğim gibi şu an çok zor, çünki bu işi resmi yolla yapan kişi sayısı 100 de değil 100 binde bir.
bir de ben şuna inanmıyorum, paylaşım yapan çoğu arkadaşın paylaştıkları ya kendine ait değil, ya da bir kere gidip resmini çekip ondan sonra nıkta atışı bekliyor ve bir daha gitmiyor bile oraya, çünki resim paylaşıp yardım isteyip sonrasında gittim bunu bunu yaptım diyen çok az kişi var, adam yeri tespit ediyor ondan sonra fiili bir araştrma yapmadan burdan birilerinin ''aha işte o kayanın altında mal'' demesini bekliyor maalesef.
ilgili kanunun değişmesi için bize çok daha fazla iş düşüyor. benim görüşüm şu; sit alanı ve mezarlık ve özel mülkiyet olmayan arazide araştırma ve kazma serbest olsun, müzeler bulunanlarla ilgili gerçekçi değer biçsin, bizim toprağımızdan çıkan bizim memleketimizde kalsın. ha gerekirse bu işi yapacaklara devlet para ile (av tezkeresi gibi) ruhsat falan da versin, çok iyi bir gelir olur. belki 20 senedir hiçbir insan oğlunun ayak basmadığı 1500-2000 metre dağın başında ki bir tarihi eserin kime nasıl bir yararı olacak bu şartlarda anlam vermiyorum.
saygıla...
En Büyük Tecrübemiz Yaşadıklarımız...

Kullanıcı avatarı
CJ2609

Okunmamış mesaj gönderen CJ2609 » 14 Nis 2014, 14:37

değerli baspınar07...
çok önemli bir konuya değinmişsiniz...
tebrik ediyorumve size bu konuda katılıyorum...
bir iki fotoya nokta atışı yorumlar bekleniyor...
şahsen ben yoruldum bıktım artık detaylı çevre fotoları ve açıklama istemekten...
herkes kendine düşeni yapsın ve sonra karşısındakinden gereken yardımı beklesin...
bundan sonra tek foto ve açıklamasız konulara yorum yapmama kararı aldım...
kimse neden yorum yapılmıyor diye isyan edip kızmasın...

kolay gelsın...
xxxcjxxx

ROTİNDA

Okunmamış mesaj gönderen ROTİNDA » 15 Nis 2014, 00:48

dj usta istediğin fotoları atmışım bi göz atarmısın lütfen şimdiden tşkler herkse kolay gelsin sağlıçakla kalın

“AÇILMIŞ ÖRNEK DEFİNE ALINAN YERLER ve MEZARLAR” sayfasına dön