Sideden Bir Yazıt

Arkeolojiyi Forumlara Sığdırmak İmkansız Ama Elimizden Geldiğince Faydalı Olabilecek Konuları Defineci Arkadaşlara Katkısı Olsun Diye Burada Paylaşalım...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

JOVİYANUS
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Sideden Bir Yazıt

Okunmamış mesaj gönderen JOVİYANUS » 10 Tem 2009, 01:43

s.a.....arkadslar bu yazıt sidede ve sidenin asıl yerlilerine ait.şimdiye kadr çözülememeiş.sebep sadece sidelilere ait olması...

Resim
izinsiz kazım yapmaktan,işaretleri tarumar etmekten kaçınalım.

Kullanıcı avatarı
tuareg
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Re: deneme

Okunmamış mesaj gönderen tuareg » 16 Ağu 2009, 03:32

JOVİYANUS kardeş madem bu yazıt taşından haberin ve bilgin var, o zaman; Side'de 70'li yılların sonunda üniversiteli grupla gezerken, Tiyartro ile nimfeum (kitaplık) arasında, pazar yerinin bitiinde yarısı toprağa gömülü ama numaralıydı, bir alınlık taşı vardı. Çıkarıp ters çevirdik fotoğrafladık (siyahbeyaz ve İDGSA arşivine bırakmıştık) Bu mermer alınlıkta (alınlık Kapı pencere üstlerine ve tiyatro sahnesinin sütunla desteklenen süslemelerinde üçgen şeklindedir) inanılmaz bir şey vardı. Bugünkü kullandığımız bayrağın tam bire bir ölçülerinde, aynı konumda, kenarları nar süslemeli kabartma ayyıldız vardı. Müze Müdürü Orhan Atvur, üzerindeki yazılardan bakarak bunun geç döneme (Roma) değil, Side kent krallığına ait olduğunu tesbitle söylemişti. Sormak istediğim Hala duruyor mu?

JOVİYANUS
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Re: Sideden Bir Yazıt

Okunmamış mesaj gönderen JOVİYANUS » 16 Ağu 2009, 14:53

OZAMANKİ SİDELİLERİN GERÇEK AMBLEMİ BİR NEVİ BAYRAGI DİYEBİLİRİZ OZAMAN ONA NARDA OLDUNA GÖRE.AMA BİLGİM YOK KARDES AMA İLLA MERAK EDİYORSAN ARSİVLERDEN Bİ GÖZ ATABİLİRİM.

Kullanıcı avatarı
tuareg
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen tuareg » 08 Eyl 2009, 22:44

JOVİYANUS kardeşim, yanıtın için teşekkürler. Side'nin türkçe anlamının nar olduğunu biliyorum. Benim sizden öğrenmek istediğim. Ne hikmeti tesadüftür, alınlık olarak yapılmış, nar ve defne yapraklarıyla süslü çerçevenin tam ortasında ay ve yıldız olan kabartma beyaz mermer taş, müzenin koruması altındamı? Önemi, bizim bayrak ile aynı formda, ölçüleri bile tutuyor. Yani gökyüzü resmedilmemiş. birkaç yıldız yok. aynen Türk bayrağı. Hilal bile C şeklinde, orak gibi değil. yıldız beş uçlu. 6-8 değil. Kırılıp yok edilmedi İnşAllah. fırsatın olursa bir araştırırsan sevinirim. Burada yayınlayalım.

JOVİYANUS
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen JOVİYANUS » 08 Eyl 2009, 23:45

TAUREG TAMAM KARDESİM BAKRIM Bİ ARA BENDE MERAK ETTİM. NEREDESİN SEN ?SEHİR

Kullanıcı avatarı
tuareg
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen tuareg » 10 Haz 2010, 03:44

JOVİYANUS kardeşim,
şu an alanya'dayım. kağızman, burhaniye, beyşehir, akçakoca, çerkeş, viyana mekik dokurum.
side'yi müzesi için fotoğrafladığımda raslamıştım. müzede alınlığın siyahbeyaz ve negatifi olması lazım. arşivi bu gün için hata, o zaman müzeye bırakmıştım..

JOVİYANUS
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen JOVİYANUS » 10 Haz 2010, 23:51

ŞEHİR DISIMNDAYIM,YAKIN ZAMANDA DONECEGİM İNSALLAH.DONUNCE GORUSURUZ İNSALLAH...

eçine
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen eçine » 08 Ara 2012, 22:09

JOVİYANUS usta aradan zaman geçmiş bahsi geçen ayyıldızlı amblemi bende merak ettim acaba sonuç alabildiniz mi ?

Saygılarımla.

“ARKEOLOJİ” sayfasına dön