Antik Roma Yolları (Ancient Roman Road )

Arkeolojiyi Forumlara Sığdırmak İmkansız Ama Elimizden Geldiğince Faydalı Olabilecek Konuları Defineci Arkadaşlara Katkısı Olsun Diye Burada Paylaşalım...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Antik Roma Yolları (Ancient Roman Road )

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 21 Haz 2009, 16:59

Roma, zayıf yöneticilere, kötü idareye, kargaşa ve devrimlere karşın İmparatorluğun merkezi olarak kaldı. Bunu sağlayansa Romalıların yaptığı muhteşem yollardı. Romalılar, İmparatorluğu korumanın, birliklerini ve yaptıkları malları kolaylıkla ulaştıracak sistemin başarılı bir kara yolundan geçtiğini keşfettiler. Romalıların yaptığı ilk yol, Consul CLADIUS'un MÖ. 312 de başlattığı Appian yoluydu. Roma merkezinden başlayan, 288 bin Km. yolu 200 yıl içinde yaptılar. Bu yolla batıda Avrupa, doğuda Filistin, güneyde Mısır'a kadar ele geçirdiler. İmparatorluğun zirve döneminde, günde yarım Km. yol yapılıyordu. Bazıları günümüze dek kalabilmişlerdir.

Resim

( Kaynakça; Prof. Brian ROSE, Cineinnati Uni.) Dik açı üzerine oturtmak, seviye üzerinde çalışmak, yataylığı sağlamak için Goruma denen ölçüm yapabilen bir alet icat ettiler. İcat ettikleri bu ölçüm sistemleri hala kullanılmaktadır. Virajlarda ölçüm tutturamadıkları için, Roma yolları hep düzdür. Geçilemez bir engel çıkarsa, etrafında Le çiziyorlardı. Tepe yamaçlarındaki yolların bile çoğu düzdür. ( Kaynakça; Dr. Scott STIEDMAN, Royal Acadey Engneering) İmparator Traian, Apian yolunu sahile kadar uzatmak için, 40 m. lik bir yamacı oydurmuştur. Roma sıfırdan başlayarak yol yapmıştır. O güne kadar olan yollar hep eski yolların evrimidir. Nehirlere paralel gider, Yamaçlardan hep uzak dururlardı. Bu yolları, köleler, askerler ve taşeron firmalarda çalışan alt tabaka yurttaşlar yapmışlardır. Yollar hep ayni tekniklerle yapılıyorlardı; Önce geniş bir çukur kazılıyor sonra sağlam bir zemin için, kum ve taşla dolduruluyor, onun ardından bir kat çakıl ve mucur dökülüyordu. Bu tabakayı kil veya harçla karıştırıyorlardı. Son olarak kaldırım taşı döşeniyordu. Bazalt olan bu taşlar aynı zamanda biriken suyun yanlara akmasını sağlıyordu. Her Roma miline denk gelen 1000 adım mesafede, yuvarlak mesafe taşları dikiliyordu. Bu taşlara mevcut imparatora ait bilgiler ve bir sonraki yerleşim yerinin adı kazılıyordu. ( Kaynakça; Prof. Jan GADOYNE, Teple Uni. Roma)

Birde Mersin tarsusta örnek olacak roma yolunu görmüş ve çok etkilenmiştim resimleri vardı şimdi bulamadım bulabildiklerimi paylaşmak istiyorum

Resim
Resim
Resim
Resim

Resimler alıntıdır
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Re: Antik Roma Yolları (Ancient Roman Road )

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 21 Haz 2009, 19:29

Arkadaşlar harikasınız, çok güzel, çok farklı konuları ele alıyorsunuz, çok farklı bir site oluyoruz, emeğiniz için teşekkürler...
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Kullanıcı avatarı
AraşTIRmaCI

Okunmamış mesaj gönderen AraşTIRmaCI » 21 Haz 2009, 22:40

ÇOK GÜZEL PAYLAŞIMLAR..ÖNCELİKLE EMEĞİNİZE DEĞDİĞİNİ BİLİN KARDEŞLERİM...BU YOLLAR KONUSUNU GENİŞLETELİM DERİM...MESELA İPEK YOLUNUN BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ NOKTASI ..HANGİ İLLERDEN SEMTLERDEN GEÇER BU KONU HAKKINDA ARAŞTIRMA YAPIP BUNLARI PAYLAŞSAK İYİ OLUR KANAATİNDEYİM...DUYARLILIĞINIZ İÇİN ŞİMDİDEM TEŞEKKÜRLER..SAYGILARIMLA
..........THE LAST EXPLORERS............

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/Definem.org

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 21 Haz 2009, 22:47

ARAŞTIRMACI YAZDI:
ÇOK GÜZEL PAYLAŞIMLAR..ÖNCELİKLE EMEĞİNİZE DEĞDİĞİNİ BİLİN KARDEŞLERİM...BU YOLLAR KONUSUNU GENİŞLETELİM DERİM...MESELA İPEK YOLUNUN BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ NOKTASI ..HANGİ İLLERDEN SEMTLERDEN GEÇER BU KONU HAKKINDA ARAŞTIRMA YAPIP BUNLARI PAYLAŞSAK İYİ OLUR KANAATİNDEYİM...DUYARLILIĞINIZ İÇİN ŞİMDİDEM TEŞEKKÜRLER..SAYGILARIMLA

senin nickin araştırmacı evet bekliyoruz bu yönde bir çalışmanızı saygılar... :D
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 26 Haz 2009, 12:00

Tarsusta bir inşaat sırasında bulunan tarihi roma yolu bir arkadaşımdan kral rumuzlu üyemizden rica ettim sağolsun bu sabah gidip çekmiş yollamış çok teşekkür ediyorum kendisine resimleri paylaşıyorum

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
KRAL
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen KRAL » 26 Haz 2009, 12:55

yakın zaman da inş .
Hep Bir Adım İleri...

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/pages/Definecil ... 0790815048

“ARKEOLOJİ” sayfasına dön