Arkadaşlar

Arkeolojiyi Forumlara Sığdırmak İmkansız Ama Elimizden Geldiğince Faydalı Olabilecek Konuları Defineci Arkadaşlara Katkısı Olsun Diye Burada Paylaşalım...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

aburak35

Arkadaşlar

Okunmamış mesaj gönderen aburak35 » 05 Tem 2009, 11:50

Sevgılı arkadaslar sızınle ortak bır paylasım acmak ıstıyorum. Temnos kalesını cogunuz duymustur. burada benım cocuklugumdan berı yuzlerce hedıyesı olan mezar actılar ve hala acıyorlar. bunca mezarın nasıl dolu kalması ve hala ıclerınden hedıyeler cıkması ılgımı cektı. bunlar hakkında bana bılgı ulastırırsanız cok sevınırm. Bırde ust uste 4 mezar acıldı ve aralarında ıkı yıl gıbı zamanlar gecıyor ve hepsınde hedıye var. bırı alıp gıdıyor sonra oburu ve boyle dort tane acıp hedıyesı sıryala alınıyor. bu nasıl bır sıstemdır, buna benzer ornek duydunuzmu hıc.
Bırde bu kalede ıkı kapı oldugu solenıyor. gecen yıl 4 arakadas 3 parca cıkardılar guney yakasında bulunan tıyatro kısmından. parçalar kucuk bır sandıkta 1 taç kelebek motıflı, bır bılezık, ve bır kolye. ama tactakı olay harıka bırsey kelebek motıfı yuanı seklı 10 kurus kadar kucuk sert ama nerdeyse tuy kadar hafıf. siz okurlardan burası hakkında bılgı ıstıyorum. saygılarımla...

Kullanıcı avatarı
Hundai

Re: Arkadaşlar

Okunmamış mesaj gönderen Hundai » 05 Tem 2009, 11:58

değerli kardeşim bu tür yaşam yerleri mesela kale, gibi ki zaten daha önce yayılmış yerleşim yoktu tüm yerleşim surlar içindeydi ayrı olanlar zenginler ve onlarda kendi koruma sistemini kurmuşlardır ve butür kale gibi yerlerde üç beşkişi yaşamamıştır binlerce insan yaşamıştır ve bu binlerce insanda muhtelif yerlere gömü yapılmıştır ve her insanın kendine ait özel eşyalarıda bu gömü esnasında yanına bırakılmıştır ve onlarca mezar açılsa yüzlerceside çevresindedir ha bunu göremeyebiliriz yüzey deforme olduğu için , ama bilinçli bir ar-ge çalışmasıyla yüzey bulgularına bakarak o yaşam yerinin nekropolünü keşf edebiliriz o nedenle biraz dikkatli çalışma ve açılmış mezar ve çevrelerinin detaylı resimleri lazım

saygılar
sabır en büyük erdemdir

Youtube

“ARKEOLOJİ” sayfasına dön