Jeolojik Bilgiler

Bir Defineci Başarılı Olmak İçin Jeolojinin Ele Aldığı Konuları Dikkate Almalıdır. Arazide Karşılaşabileceğimiz Kaya Çeşitlerini Öğrenirsek, Kapalı Bir Giriş ve Doğal Kaya Arasındaki Farkı Çok Daha Kolay Anlayabiliriz. Bu Foruma Paylaşımlarınızı Bekliyoruz...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Okan

Jeolojik Bilgiler

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 31 May 2009, 17:08

MÜHENDİSLİK JEOLOJİSİ : Mühendislik işlerinin yerleştirilmesi, tasarlanması, yapılması, işletilmesi ve bakılmasına etkiyen jeoloji faktörlerinin tanınmasını ve elverişli bir yolda ele alınmasını sağlamak amacıyla jeoloji biliminin mühendislik olayına özgülenmesidir. Yani Bayındırlık işlerine uygulanmasıdır.

Uygulamalı jeoloji ise ; yol, baraj, bina gibi mühendislik yapılarının yapılması için gerekli jeolojik parametreleri inceler.

TARİHSEL JEOLOJİ : Yer yuvarlağı tarihindeki olayların tarih sırasını (kronolojisini ) saptamaya çalışan jeoloji koludur.

YAPISAL JEOLOJİ : Yer kabuğundaki hareketlerin neden olduğu deformasyonları inceler.

SEDİMENTOLOJİ ( ÇÖKELBİLİM ) : Çökelme yasalarının bilimsel incelenmesi ve tortul çökeltilerin kökeninin öğrenilmesidir.

STRATİGRAFİ ( TABAKA BİLİM ) : Yer kabuğunun kısımları olarak ele alınan tabakalı kayaların formasyonlarından, bileşimlerinden, istiflenmelerinden, ve korelasyonlarından söz eden, bir alan veya bölgedeki kayaların nitelik, kalınlık, istiflenme, yaş ve korelasyon yönlerinden ele alan tasvirci jeoloji bölümüdür.

PALEONTOLOJİ ( TAŞ BİLİM ) : Hayvan olsun bitki olsun fosil kalıntıları ile uğraşan, eski jeoloji çağlarının yaşamını ele alan , organizmaların fosil kalıntılarını incelemesine dayanan bilimdir.

PETROLOJİ ( TAŞBİLİM ) : Köken, günümüz koşulları, ayrışma ve çürüme içinde olmak üzere kayaların doğal tarihi ile uğraşan bilim dalıdır.

PETROGRAFİ ( TAŞ BİLİM ) : Kayaların tasviri ve sistemli sınıflaması ile uğraşan bilim dalıdır.

PETROJENEZ ( TAŞ TÜRÜMÜ ) : Kayaların kökeni ile uğraşan bilim koludur.

MİNERALOJİ : Minerallerden, minerallerin kristalografileri ile fiziksel ve kimyasal özelliklerinden, sınıflamalarından, ve teşhislerinden bahseden bilimdir. Yerin temel taşı sayılan minerallerin fiziksel ve kimyasal özelliklerini inceler.

FOSİL : Yer kabuğunda doğal işlemler ile korunmuş hayvan veya bitki kalıntı izidir.

TEKTONİK ( İSİM) : Yer yuvarlağının yapısı , yer yapısı, yer yuvarlağının büyük yapı şekillerinin illetlerinin irdelenmesidir. Yer kabuğunun büyük ölçekli hareketlerini inceler.

TEKTONİZMA : Kabuk duyarsızlığıdır. Yer kabuğundaki bir yapı unsurunun çökelme dönemleri sırasındaki yapısal hareket tarzıdır.
OrTAmıN bİtTİği YeRDe BiZ BaşlARIz TarZImıZ içİN ÖlüR ŞekLİmİZ İçiN YaŞArıZ..

kiziroglu

Re: Jeolojik Bilgiler

Okunmamış mesaj gönderen kiziroglu » 18 Eyl 2010, 01:11

Bu konulara niye girdiniz ki?
Mademki girdiniz, biraz daha dikkat.

Fizik, kimya, biyoloji, matematik ve jeoloji pozitif bilimler diye bilinir.

Lütfen, genel tariflerinizle kalsaydınız yeterliymiş... Biraz kısaltabilirseniz yeterli olur kanısındayım....

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 18 Eyl 2010, 01:47

Sayın kiziroglu, tariflerle jeoloji işlenmez, tamam bilimsel terimlerle anlatmakta çok faydalı olamaz ama hangi şekil doğal oluşum, hangisi el yapımı, bunları kaya çeşitlerini yani jeolojiyi işleyerek öğrenebiliriz diye düşünüyorum. Bu konuda bilgi sahibiyseniz bizim tariflerimizle, yani bizim anlayacağımız dilde anlatırsanız sevinirim, teşekkürler.
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

kiziroglu

Okunmamış mesaj gönderen kiziroglu » 19 Eyl 2010, 00:54

MustanG yazdı:Sayın kiziroglu, tariflerle jeoloji işlenmez, tamam bilimsel terimlerle anlatmakta çok faydalı olamaz ama hangi şekil doğal oluşum, hangisi el yapımı, bunları kaya çeşitlerini yani jeolojiyi işleyerek öğrenebiliriz diye düşünüyorum. Bu konuda bilgi sahibiyseniz bizim tariflerimizle, yani bizim anlayacağımız dilde anlatırsanız sevinirim, teşekkürler.
Jeoloji ile ilgili kafanıza takılan bir şey olursa, sorabilirsiniz.

Yapısal jeoloji, tektonik, stratigrafi, paleontoloji, petrografi, petroloji, volkanizma, mağmatizma vb. bunların hangi birini siz burada yazışmakla öğrenebilirsiniz ki,
Başlı başına bir bilim dalı diyorum,

Mesela, Jeoloji; yer bilimi, paleontoloji; fosil bilimi, petrografi; kayaç bilimi demektir dersem,,,

Neyse, dediğim gibi bu konu apayrı bir uzmanlık işidir. Jeoloji Mühendisleri ve jeologlar bile bir çok şekli yerinde bile ayıramazlar.

Ama kafanıza takılan bir şey olursa gerçekten yardımcı olabilirim.
Selamlar...

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 19 Eyl 2010, 01:17

Definecilikte jeoloji bilimine en çok ihtiyaç duyduğumuz konu kayadaki bir şeklin doğalmı yoksa el işçiliğimi olduğudur. Fikir ayrılıklarına düştüğümüz kaya şekilleri var, eğer yardımcı olacaksanız bir tanesini örnek olarak paylaşayım, sizin fikirlerinizide alayım, forumu takip eden arkadaşlarada örnek olur
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

kiziroglu

Okunmamış mesaj gönderen kiziroglu » 19 Eyl 2010, 01:39

Tabiki, kardeşim, neden olmasın.
Fotoğraftan seçebildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 19 Eyl 2010, 02:00

Resim

Resim

Buyrun resimler, bir çok polemik oldu bu yer hakkında, kimi doğal dedi, kimi yapay dedi, sizinde fikrinizi alayım, saygılar

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

kiziroglu

Okunmamış mesaj gönderen kiziroglu » 19 Eyl 2010, 12:44

Selam karrdeş;
Burada bana neyin doğal olduğunu soruyorsunuz anlayamadım.
Bu kayanın üzerinde bir işaret varmıdır. yada bu kaya yapısının size cazip gelen yeri neresidir,

Bu resimlerdeki kaya tamamen doğal. Bunu zaten resimleri çeken arkadaş biliyordur. Resifal Kireçtaşı. Mermer olarak bile değerlendirilebilir.

İşaret yapmaya, kaya mezarı yapılmaya, kasa olarak kullanılmaya vb. müsait, hatta doğal bir işaret olarak değerlendirilebilecek, çok iyi dayanımlı, masif yapıda bir kaya. Her amaçla kullanılabilir.

Okan

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 19 Eyl 2010, 14:26

jeoloji ve jeofizik aradaki fark:aslında amaçları aynıdır tek fark işleyiş yöntemleridir jeofizikçi inçeleme alanından aletlerle topladıkları bilgileri matematiksel ve fiziksel yöntemlerle işlerler ve sonuca giderler dersen ki jeolojinin destekçisi olan bilim dalları fizik,kimya,biyoloji,jeofizik ozaman tamam benim dahima önem verdiğim jeoloji ve jeofizik her nekadar amaçları aynı olsada işleyişleri farklıdır mesela bir jeolog bir kaya parçasının yaşını ve bir kaya parçasından o yerin yaşını bulabilir diyelim bir kurak yerde mesela bir çölde niye hiç kayalık bölge yoktur veya kendini tamamlayamamış bir kayaç yapısı kendini tamamlayamayaşının temelinde yatan neden nedir mustang'ında dediği gibi bilimsel terimler bize faydalı olmayacak çok değerli ve bu işi meslek edinmiş dostlarımızın çalışmalarını göz önünde bulundurursak bilim ve arkeoloji adına çok ciddi temel taşları atılmış ve atılmakta sizde bilgi ve teçrübelerinizi paylaşa bilirsiniz
OrTAmıN bİtTİği YeRDe BiZ BaşlARIz TarZImıZ içİN ÖlüR ŞekLİmİZ İçiN YaŞArıZ..

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 19 Eyl 2010, 15:34

kiziroglu yazdı:Selam karrdeş;
Burada bana neyin doğal olduğunu soruyorsunuz anlayamadım.
Bu kayanın üzerinde bir işaret varmıdır. yada bu kaya yapısının size cazip gelen yeri neresidir,

Bu resimlerdeki kaya tamamen doğal. Bunu zaten resimleri çeken arkadaş biliyordur. Resifal Kireçtaşı. Mermer olarak bile değerlendirilebilir.

İşaret yapmaya, kaya mezarı yapılmaya, kasa olarak kullanılmaya vb. müsait, hatta doğal bir işaret olarak değerlendirilebilecek, çok iyi dayanımlı, masif yapıda bir kaya. Her amaçla kullanılabilir.
Resimde bana cazip gelen yer dikdörtgene benzeyen beyaz kısım, o bölüm gri kayanın ortasında çok dikkat çekiyordu, resimledim, sizce doğalsa benim için konu kapanmıştır. Ayrıca bu resimdeki kayanın sol üst köşesinde, resimde görünmeyen bölümünde çok kalite bir işaret var, bu şüphelendiğim dikdörtgene benzeyen beyaz bölümle arasında 10 metre mesafe var ve aynı kayadalar. Benim merak ettiğim dikdörtgene benzeyen şekil tamamen doğal olarak o şekli almışsa bu doğal oluşumun bilimsel açıklaması varmıdır ? Maksat konuyu takip eden üyelerimizde bilgilensin istiyorum, teşekkkürler

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

kiziroglu

Okunmamış mesaj gönderen kiziroglu » 19 Eyl 2010, 21:38

Beyaz ve dikdörtgene benzeyen yer, kayanın doğal aşınma yüzeyi değil. orayı birileri kırmış ve kayanın taze yüzeyi ortaya çıkmış. Yani o beyaz yerde belkide bir işaret vardı, kırmış olabilirler. Ama o beyazlık bu haliyle bence bir işaret değildir.

Beyaz yere 10 metre mesafede değerli bir işaretten bahsetmişsiniz. O işaretin resminide koysaydınız iyi olurdu.. Kare oyma, yada başka bir geometrik şeklin oyması olmasın..

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 20 Eyl 2010, 00:44

Beyaz dikdörtgene benzeyen yer küçük bir yer değil, yani 1 x 1.5 m gibi bir alan, siz jeolojiden anlayan birisi olarak insan eli değmiş diyebiliyor musunuz ? Bu cevap benim için önemli. Çünkü bir çok insan buraya doğal dedi, bende 1 x 1.5 m'lik bir dikdörtgen şeklin böyle bir işaretin yanında nasıl doğal olarak denk gelmesine şaşırdım. İşareti ve bu dikdörtgen beyazlıkla arasındaki mesafeyi gösteren resmi gönderiyorum, 2. resimde kırmızı daire için aldığım yer işaretin olduğu yer. Konu biraz işaret çözümüne doğru kayacak ama benim için önemli olan o beyaz dikdörtgenin doğalmı değilmi olduğudur.

Resim
Resim

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

kiziroglu

Okunmamış mesaj gönderen kiziroglu » 21 Eyl 2010, 00:19

Selam arkadaşım;
O beyaz dediğin 1X1.5 m. olan yerde başkaları yakın bir zamanda zannedersem giriş aramışlar. Orasının her şeyi doğal, bir kere orayı geçelim.

Köşedeki şekle gelince; Güzel bir şekil..
1- Mahsen işareti, mahsende mezar işareti dersek;
2- Ayrıca, bir ayakkabı topuğunun çamurda bıraktığı iz gibi dersek,
3- Mesela ben nal şeklinede benzettim, kenarlarında çivi yatakları var 5 er tane

- Güzel bir işaret, güzel bir kayanın yan yüzeyinde ve karşıya bakıyor. Bu kaya da her şeye müsait ve başlı başına doğal bir işaret kadar güzel.

Ben fotoyu büyütünce; ilk önce, siyah kare içine aldığım yerin giriş olabileceği yönünde, boşluk tespitiyle daha iyi bir gözlem yapılması taraftarıyım. Bu kayadan çok güzel mermer olur, ve ekmek yenir gibime geldi.

C:\Documents and Settings\taskiran\Desktop\Namaraslılar\ekle[1].jpg

kiziroglu

Okunmamış mesaj gönderen kiziroglu » 21 Eyl 2010, 01:10

İşaretlediğim resimi gönderemiyorum.
Yukarıdaki işaretin saat 5 olan kısmındaki yere, sağ altına gelir, ve orası güzel bir giriş olabilecek yer olabilir.

Zaten o işaretin sağ alt kısmında ve beyaz yere yakın kesimlerde (işaret ile beyaz yer arasında) pürmüzle bir horasan araştırması yapılmış olmalı, yanık izleri var. Ama, orada horasan çözücü kimyasallar da fazla bir iş yapmaz, sadece pürmüzlede horasanda sonuca zor gidilir ve gidememiş olmalılar..
Tak tak... boşlukk, Ben o kayayı yakından görsem ve özellikle de o tür kayalarda horasanı kesin ayırabilirim.

“JEOLOJİ” sayfasına dön