OKSİTLER..DEMİR,BAKIR,NİKEL vs.

Bir Defineci Başarılı Olmak İçin Jeolojinin Ele Aldığı Konuları Dikkate Almalıdır. Arazide Karşılaşabileceğimiz Kaya Çeşitlerini Öğrenirsek, Kapalı Bir Giriş ve Doğal Kaya Arasındaki Farkı Çok Daha Kolay Anlayabiliriz. Bu Foruma Paylaşımlarınızı Bekliyoruz...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
AraşTIRmaCI
Mesajlar: 853
Kayıt: 26 May 2009, 22:08

OKSİTLER..DEMİR,BAKIR,NİKEL vs.

Okunmamış mesaj gönderen AraşTIRmaCI » 15 Haz 2009, 14:19

Oksitler

Demir oksit (Fe3O4,Fe2O)

Demir bileşikleri, alüminyum silikatlarda ve diğer seramik malzemelerde az veya çok miktarda yer alırlar. Demirin bileşik şekilde yer aldığı minerallerin sayısı çok fazladır ve birçok minerallerin sayısı çok fazladır ve birçok mineral az yada çok demir içerir. Manyetit ve hematit demirin oksitleri, limonit hidroksiti, pirit ve markazit ise demirin sülfatlarıdır. Demir içeriği bakımından demir silikatları, manyetit, hematit ve limonit kadar önemli değillerdir..

Kobalt Oksit (CoO)

Sırlarda % 1-2 oranındaki CoO ilavesi mavi renk, % 2-4 oranındaki CoO ilavesi ise koyu mavi ve siyah renk oluşturur. Kurşunlu ve alkali sırlarda canlı ve parlak bir görüntü verir. CoO ‘in dezavantajı yüksek renk yoğunluğundan dolayı pişmiş ürünlerde ufak lekeler oluşturmasıdır. Bu problemi gidermenin bir yolu CoO yerine ince taneli kobalt karbonat kullanmaktır. Zafir % 7-10 CoO içeren kobalt cevherinin kalsine edilmiş şeklidir. Kobaltlı sırlar diğer oksitlerde olduğu gibi pişirme sıcaklığı ve fırın atmosferine karşı çok hassas değildir. Bileşimine girdiği siyah sırların daha koyu ve parlak olmasını sağlarlar.
Titan ile belli ölçülerde matlaştırılmış sırlar, CoO ile renklendirildiklerinde, gri-maviden yeşile kadar değişik renkler ortaya çıkar. Kadmiyum sarısında, sırlara % 0.5 kadar CoO katkısı, rengin sarıdan parlak yeşile dönüşmesini sağlar.
Kobalt oksitlerinin sır içinde uğradıkları değer değişiklerinin neden olduğu oksijen çıkışı, sır yüzeyinde iğne deliklerine yol açar. Ancak parlak bir mavi veya siyah, kobalt oksit kullanılmadan elde edilemez.

Bakır oksit (CuO, Cu2O)

Genellikle magmatık kökenli olan cevherleşmeler jeolojik özelliklerle kayaç türlerine göre köken ve parajenez yönünden farklılıklar gösterirler. Bakır ve pirit cevherleri genellikle, ya bakır-pirit ya da Cu-Pb-Zn-Pirit zuhurlarıyla birlikte bulunur.Bakır oksit, kullanılan en eski renk verici oksitlerdendir. Kurşunlu sırlarda yeşilin tüm tonlarını veren bu oksitler, alkali kurşunsuz sırlarda, mısır mavisi adı verilen mavi tonlarını oluştururlar. Redükleyici atmosferde, geniş bir sıcaklık aralığında bakır oksitle, renk ve görünüşü pişme ile değişen kırmızı bir renk elde edilir.
Doğada çoğunlukla limonitle birlikte bulunur. CuO siyahımsı bir renge sahiptir. Alkalili bakırlı sırlarda, artan mol oranlarında kullanılan CuO, MgO ve BaO ile yeşile dönen renk elde edilebilir. Normal bir sırın, bakır bileşikleri ile duyurulması sonucu, % 8-25 katkı sınırları içinde siyah mat metalik görünümlü sırlar elde edilir. Bakır oksitin güçlü bir boya olmasından dolayı % 6nın üzerindeki ilavesiyle solüsyonda bakır oksit çöker ve sonuçta siyah metalik bir film tabakası oluşur.

Krom Oksit

Yer kabuğunun doğal bileşenlerinden biri olan krom; metalurji,kimya ve refrakter sanayinin temel elementlerinden biridir.
Krom metalinin ekonomik olarak üretilebildiği tek mineral ise kromittir. Kromit, mineralojik olarak spinel grubuna ait bir mineral olup, küp sisteminde kristallenir.

Krom oksit (Cr2O3) ince tane boyutuna sahip en kararlı oksitlerdendir. Seramik kaplamalarda kullanılan en önemli siyah ve kahverengi pigmentler, demir oksit(Fe2O3) ve korm oksidin (Cr2O3) 1000 C nin üzerinde kalsine edilmesiyle elde edilen demir-krom it spinelleridir.
Kromun elde edildiği tek mineral kromittir. Doğada Fe2O3Cr2O3 halinde bulunan kromit endüstriyel boyutta faydalı olabilmesi için kalsine edilerek boya haline getirilmelidir.
Cr2O3’in % 1’in üzerindeki miktarlarda ilavesi opak özellik gösterir. Sırlarda bakır yeşilden daha koyu bir yeşil elde edilmesinde kullanılır. Çinko ile birleşiminde yeşilin yerine koyu ve donuk bir kahverengi ortaya çıkar. Kurşunlu ve SiO2’li sırlarda oksitleyici atmosferde 1000 C nin altında korm oksitle kırmızı renk elde edilir. Sıcaklık yükseldiği ve sırın bilişiminde SiO2’in miktarı 1 molü geçtiğinde kırmızı renk elde edilmez.
Düşük sıcaklıklardaki kurşunlu sırlarda kalay sırlarında pembeyi verir. Krom oksit diğer amfoter oksitlerden olan alümina gibi, sırların ergime sıcaklıklarını yükseltir. Bu nedenle sırlarda krom oksit ile renklendirme yapıldığında alümina oranını da düşürmek gerekir.
Krom bileşikleri ile renklendirilmiş sırların fırın içinde buharlaşması sonucu özellikle kalay ve titan içeren sırlarda pembe lekeler oluşur.

Nikel Oksit (NiO, Ni2O3)

Nikel yer kabuğunda belli başlı elementlerden olup, yüz yıla yakın bir süredir endüstride kullanılmaktadır. Doğada çoğunlukla demirle birlikte olmak üzere sülfürler, arsenürler ve silikatlar (lateritik kökenli) şeklinde bulunur. En önemli nikel mineralleri olarak, nikelin (NiAs), kloantit (NiAs2), pentlandit [(Fe,Ni)S], millerit (NiS), annabergit [(Ni)3(AsO4)28H2O] belirtilebilir
Çok etkili bir renklendiricidir. Maviden griden yeşile kadar çeşitli renk ve tonların eldesinde kullanılır. (Glazürdeki hammaddelere ve konsantrasyonlara bağlı olarak) Genelliklede başka bir renklendiricinin rengini açmak için kullanılır. 1-3 % oranlarında kullanımı yaygındır. Seramik sektöründe NiO veya NiCO3 şeklinde kullanılır. Mat sırlarda daha fazla NiCO3 kullanılır. Çünkü NiCO3 sırın içerisinde daha rahat çözünür. Normal akçini sırlarında kirli sarı renk verdiğinden kullanılmaz. Borlu sırlarda daha parlak ve iyi renkler verir. NiO : Gri-Yeşil, Ni2O3 : siyah, NiCO3 : açık yeşil, molibden,wolfram ve vanadyum bileşikleri ile kahverengi-yeşilden, kırmızı kahverengine kadar renkler verir.
Nikel oksitin sıra ilavesiyle kahverengi-haki renk elde edilir fakat elde edilen renk çok kararlı değildir. Nikel oksitin en faydalı kullanımı diğer pigmentlerle birlikte modifiye edici olarak tercih kullanılmasıdır. Örneğin, krom ile nikel oksitin birleşimiyle yumuşak bir gri-yeşil renk elde edilir. Yüksek miktarlarda ilave edildiğinde refrakterlik özelliğinden dolayı sırın olgunlaşmasını sağlar. Pişme sırasında oksidasyon durumunu değiştirdiğinden sırda hava kabarcığına sebep olabilir.
NiO; gri-yeşil, Ni2O3; siyah ve nikel karbonat ise açık renk verir. Çinko bakımından zengin sırlarda açık cam göbeği, deniz yeşili ve kısmen de pembe renkler elde edilir. Nikel bileşikleri ile renklendirilmiş sırlarda diğer oksitlerin katkısı ile değişik renkler üretilir. Örneğin, mangan bileşiklerinin katkısı ile kahverengi mor, krom bileşiklerinin katkısı ile sarı-yeşil ve sarı,kalay ilavesi ile turkuaz elde edilir. Çinkoca zengin nikelli sırlar düşük genleşme kat sayıları nedeni ile alttaki bünye ile uyuşmayabilir. Bu durumda çözüm olarak feldspat ilave edilebilir.

Mangan Oksit (MnO)

“U. S. Bureaus of Mines” a göre en az % 35 manganez içeren cevhere Manganez Cevheri denir. % 10-35 arasında manganez içerenlere Demirli Manganez ve % 5-10 arasında manganez içeren cevhere Manganezli Demir Cevheri adı verilmektedir. Bugün endüstride % 2 alt sınır tenörlü manganezli demir cevheri kullanılmaktadır
Manganez cevheri parça halinde veya öğütülmüş olarak, konsantre olmuş, kalsine edilmiş, sinterlenmiş veya peletlenmiş şekillerde satılır.
Doğada bileşiminde manganez bulunan 300’den fazla mineral vardır..
Mangan glazürde, siyah, kahve ve mor renk eldesi için kullanılır. 1080 oC üstünde, oksijenin ayrılmasıyla oluşan MnO, hemen silikayla reaksiyona girerek mor rengi verir. Ortamda alüminyum olduğunda kahverengi renk vermektedir. Mangan kullanılarak elde edilen kahverengi, demirle elde edilen kahverenginden daha hoştur.
Yüksek sıcaklıkta, yüksek oranda mangan kullanıldığında metalik-bronz renkli yüzeyler oluşturmaktadır.
Mangan oksit, indirgenme pişmelerinde etkili olmamakla beraber, yükseltgenme pişmelerinde ve 1200 oC üzerindeki glazürlerde en iyi sonuç alınmaktadır.
1080 oC altındaki sıcaklıklarda, kalayla beraber kullanıldığında kahve rengini vermekle beraber kursunla beraber mat kahverengini vermektedir. İndirgenme pişmelerinde 5 % oranında mangan oksit kullanıldığında daha açık sarımsı kahverengiler elde edilir.
Mangan dioksit en zayıf renklendirici oksittir. Manganoksit ilavesi orta veya koyu kahverengi verir. Kurşunlu sırlarda morumsu kahverengi, alkalili sırlarda ise menekşe rengi elde edilir. Sırlarda alkalili oranın artması ile elde edilen mor renk, giderek daha kuvvetli ve belirgin bir görünüm alır. Tüm örtücü ve mat sırlarda, katkı oranlarına göre mangan ile açık bejden kahverengiye kadar renkler oluşur.
Düşük veya orta pişirme sıcaklıklarına % 5 demir oksit ilavesi ile kahverengi renkler elde edilir. Mangan dioksitin ısı ile parçalanması sonucu mangan oksit oluşur. Serbest kalan oksijen sırlarda hava kabarcığına veya blistere sebep olur. Bu bakımdan mangan karbonat (MnCO3) kullanmak daha avantajlıdır.

Uranyum Bileşikleri

UO2 ( siyah uran oksitte denir ) kahve siyah, UO3( kırmızı uran oksitte denir) portakal, Na2UO7 sarı renk verir. Pahalı bir bileşik olmsına rağmen kullanım olanağı bulur. Uranlı bileşikler zehirlidir, kullanımda özen gösterilmelidir.

Selenyum Bileşikleri,

Selen sırları ,900-1000oC güzel kırmızı renkler verirler. Hassas pişirim gerektirirler. Selen kırmızısı eldesinde en iyi sonuç , kurşunsuz bir sır ile baryum selenitin birlikte fritlenmesinden elde edilir.
Antimuan oksit
Kurşunlu sırlarda sarı, kurşunsuz sırlarda ise beyaz renk elde edilir. Kalay oksitlerle gri-mavi renkler elde edilir.

Vanadyum oksit

Sırlarda renk taşıyıcı görev yaparlar.Kurşunsuz sırlarda % 4-8 oranında kullanımda beyaz- sarımsı renk verir. Kurşun ve borlu sırlarda sarımsı yeşil renkler verir. V2O5 olarak kullnılan vanadyum oksitlerin büyük yüzey gerilimleri vardır.

Molibden oksit

Molibden bileşikleri tek başlarına oksidif ortamda renk vermezler. Molibden sırlar içerisinde yıldız biçimli güzel kristaller oluşturur. Vanadyum ile yüksek ısılarda siyah renk verirler.

Wolfram

W03 olarak kullanılır.İyi bir kristal oluşturucudur.Yüksek ısıya dayanıklı ürünlerde kullanılır. Fiatlarının yüksekliği kullanımını azaltır.
..........THE LAST EXPLORERS............


http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/Definem.org

Cevapla

“JEOLOJİ” sayfasına dön