ERYTHRAİ (ÇEŞME) HAKKINDA BİLGİ

Definecilikte Mutlaka Etkili Olan, Özellikle Anadolu'da Yaşamış Uygarlıkların Tarihini Paylaşacağımız Forumdur...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
AraşTIRmaCI
Mesajlar: 853
Kayıt: 26 May 2009, 22:08

ERYTHRAİ (ÇEŞME) HAKKINDA BİLGİ

Okunmamış mesaj gönderen AraşTIRmaCI » 02 Haz 2009, 12:57

Erythrai antik kenti

Bugün arkeolojik ve turistik açıdar büyük önem taşıyan Erythrai, en önemli dönemini M. Ö. 7. ve 8. yüzyıllarda yaşamıştır. Bu dönemde, ekonomik olarak oldukça güçlenen kent bu gücünü, Doğu Akdeniz ve özellikle Kıbrıs ile ticari ilişkilerine ve Sakız Adaş (Khios) ile birlikte yürüttüğü esir ve şarap ticaretindeki başarılarına borçludur.
Çeşme‘nin 22 km. kuzeydoğusunda yer alan Erythrai‘ye ait ilk bulgular, Tunç Çağı’na kadar uzanmaktadır. Bu özelliği ile dünyanın sayılı antik
kentlerinden biri olan Erythrai, adını Eski Yunanca’da kırmızı ya da kırmızı kent anlamına gelen ve bu sözcüğün türevi olan Erythros’tan almaktadır. Çünkü Erythrai topraklarının rengi kırmızıdır.
Bir başka varsayım ise Erythrai adının, kenti kuran Giritli Rhadamanthes’ten geldiğidir. Çünkü Rhadamanthes’in oğlunun adı da Erythros‘tur…

Erythrai, çağlar boyunca çeşitli yönetimler altında bulunmuş ve bu da çeşitli kültürlerin kentte iz bırakmasına neden olmuştur. Atina Kralı Kadros soyundan gelen Knopos; kral soyundan gelmekle birlikte halk tarafından seçilen Basile us gibi…

M.Ö. 7. yüzyılda, İonia kentlerinin aralarında kurdukları Panionion Dinsel ve Siyasal Birliği’nde de yerini alan Erythrai, daha sonra Pythagoras ile kısa bir süre Tiranlık yönetiminde bulunmuş ve bu dönemde ürettiği değirmen taşlarıyla ün kazanmıştır. İonia kentlerinin Lydya egemenliği altına girmesi ise Kroisos dönemine rastlar. Daha sonra Persler’in eline geçen Erythrai, diğer İonia kentleri gibi Persler’e karşı ayaklanmış; Spartalılar’ca kurulan birliğe katılmış; Atina önderliğindeki At t ika Deniz Biri iğ i’ne de destek vermiştir. M.Ö.334′te Büyük İskender, daha sonra ise Bergama Krallığı‘nın yönetimine giren Erythrai, bu krallığın Roma Imparatorluğu‘na bağlanması üzerine özgür bir kent statüsü kazanmıştır.

Bu dönemde şarapları, keçileri, keresteleri ve değirmen taşlarının yanı sıra Cybl ve Athenais adlı kadın kahinleri ve dogmatik hekimliğin öncülerinden Kalkhedon’lu (Istanbul-Kadıköy) Herophilos’un öğrencisi Herakleides’in de doğum yeri olmasıyla ün kazanan Erythrai, M.Ö.1. yüzyıldaki depremler ve savaşlar ile büyük bir yıkıma uğramıştır.

Roma imparatorluğu‘nun ikiye bölünmesiyle Bizans topraklarında kalan Erythrai, bu dönemde önemini iyice yitirmiştir. Özellikle çok tanrılı dinlere karşı olan inancın güçlendiği dönemde, kentteki antik yapıların da çoğu yıkılıp yakılmıştır.
1336′da Türk egemenliğine giren Erythrai; Rhtyra, Lythri gibi değişik adlarla anılmaya başlanmıştır. Ve Erythrai adı, 16. yüzyıldan itibaren Ilderen, İldin ve Ildır şeklinde bir değişime uğramıştır.

Erythrai‘de, M.Ö. 3. yüzyıl sonlarında yapıldığı sanılan Akropol ile Tiyatro’nun büyük bir kısmı 1963- 1983 yılları arasındaki arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Bu kazılarda, Akropol’ün en yüksek düzlüğünde bir tapınağın izlerine rastlanmış ve Erythrai’nin etrafının 5 km’lik bir surla çevrili olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca M. Ö. 6 ve 7. yüzyıllara ait çanak, çömlek, taş ve topraktan figürler, vazolar, heykeller de bulunmuştur. Denizin içindeki rıhtım ve mendirek kalıntıları da diğer antik buluntular arasındadır.

Erythrai akropolünde bir Athena Tapınağı‘nın da bulunduğu bilinmektedir. Yapılan kazılarda tapınağa ait mimari elemanlar çıkmamış olmasına karşın; Arkaik devre ait altın, fildişi ve bronzdan yapılmış çok sayıda eser bulunmuştur. Akropolün batı eteğinde bulunan köyün evleri ile düz alan arasında ise Resmi Akropol‘ün bulunması da kuvvetle muhtemeldir.
Antik kaynaklardan öğrenildiğine göre; Agora’da Artemis‘in altın çelenkli bir heykeli de bulunmaktadır; ayrıca halen gün ışığına çıkmamış bulunan bir de Gymnassium…

Erythrai efsanesi
Burası tarih kitaplarında okuyamayacağınız antik efsane/eriyle de ünlü. İşte bunlardan bazıları:
Tanrılaştırılmış Herakles’i betimleyen bir heykel, Fenikedeki Tyros kentinden bir sal üzerinde denize bırakılmış. Sal, İonia kıyılarına yaklaşmış ve Khios (Sakız) Adası ile Erythrai’nin tam ortasındaki Mesate Burnu’nda (Topburnu) karaya vurmuş. Hem Khios’lular, hem de Erythrai‘liler heykeli kendi kentlerine getirmek için ellerinden geleni yapmışlar, ancak heykeli yerinden kıpırdatamamışlar.

Bunun üzerine Erythrai’li kör bir balıkçı, kadınların saçlarını kesmelerini ve bu saçlardan erkeklerin yapacağı bir halatla heykelin çıkarılabileceğini söylediyse de soylu kadınlar buna inanmamış. Ve sonunda Thrak asıllı köle kadınların saçlarından yapılan halatla Erythrai’liler heykele sahip olmuşlar.
Dahası kör balıkçının gözleri açılmış. Herakles heykeli için kentte kutsal bir yer yapılmış ve Thrak kadınlarının dışındakilerin girmesi yasaklanmış…

Müzede, Erythrai Antik Kenti‘nden çıkarılan sikkeleri görün ve hem tapınağın, hem de heykelin betimlemelerine dikkat edin. Anlattığımız efsanenin doğruluğunu anlayacak ve çok şaşıracaksınız
..........THE LAST EXPLORERS............


http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/Definem.org

Okan
Mesajlar: 909
Kayıt: 29 May 2009, 22:52

Re: ERYTHRAİ (ÇEŞME) HAKKINDA BİLGİ

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 05 Haz 2009, 12:44

AraşTIRmaCI kardeşim paylaşımların çok güzel sana tarihçi diyecem bundan sonra kabulmü TARİHÇİ kardeşim benim
OrTAmıN bİtTİği YeRDe BiZ BaşlARIz TarZImıZ içİN ÖlüR ŞekLİmİZ İçiN YaŞArıZ..Kullanıcı avatarı
AraşTIRmaCI
Mesajlar: 853
Kayıt: 26 May 2009, 22:08

Re: ERYTHRAİ (ÇEŞME) HAKKINDA BİLGİ

Okunmamış mesaj gönderen AraşTIRmaCI » 05 Haz 2009, 21:10

merhaba Okan kardeşim..bana nasıl layık görürsen öyle seslen..ama hakettimce olsun :D SAYGILARIMLA
..........THE LAST EXPLORERS............


http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/Definem.org

Okan
Mesajlar: 909
Kayıt: 29 May 2009, 22:52

Re: ERYTHRAİ (ÇEŞME) HAKKINDA BİLGİ

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 05 Haz 2009, 21:18

Hak Edene Hakkını Vermek Haktır Kardeşim
OrTAmıN bİtTİği YeRDe BiZ BaşlARIz TarZImıZ içİN ÖlüR ŞekLİmİZ İçiN YaŞArıZ..Cevapla

“TARİH” sayfasına dön