Ermeni Evinde Bahçedeki Kuyu..Yola Devam...!!!!

Son Yıllara Kadar Anadolu'da Yaşamış Olan Bu İki Millete Ait Evlerde Para Kasası Olarak Kullanılan Yerlerin Paylaşılacağı Forumdur...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Ermeni Evinde Bahçedeki Kuyu..Yola Devam...!!!!

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 10 Kas 2009, 21:21

Değerli üyelerimiz bilgi paylaşılmadıkça önem arz etmez. biz bilgi ile görselliği bir araya getirerek sizlere bu konularda yardım etmeye çalışacağız. buradaki örneği daha evvel ermeni evleri başlığı ile çizdiğim krokiler hayal çizimlerdir diyenler için yayınlıyorum. biz o krokileri gördüklerimizden ve çalışmalarımızdan aldığımız sonuçları esas alarak çizdik. masa başlarında çizdik evet doğrudur gördüğümüzü bildiğimizi yazdık buda doğrudur ama diyorumya bildiğimizi gördüğümüzü kaleme aldık hep. ve diyorumki SeRHaT21 ölmedi yola devam ediyor...

Siz bi taraflarına kına yakanlar jübile yapıp kayboldu diyenler şehirleri gezip çektiği resimlerle hava atanlar. Sizin Havanızla Balon bile şişmez... Biz gezi yapmıyoruz gezilerime çalışma diyoruz.. Çünkü hep çalışıyoruz sizler bir site için eziyet çekerken biz arazilerde çalışmalarda gördüklerimiz ile öğreniyoruz hocamız uygulamalarımızdır. her gördüğü mezara kaya mezar diyip kaya mezarın ne olduğunu bilmeyenler süslü sözleri ezber edip sayfalarında çarşaf çarşaf sergileyenler. Madem paylaşım sitesi kurdunuz bilgiden başka bişey vermeyinki millet sizi adam bilsin.

Burada yazdığım yazılardan ötürü duyarlı kardeşlerimin hoşgörüsüne sığınıyorum bu kadar alçakça saldırıya sessiz kalınmıyor. Bu sözleri hakeden şahıslar bellidir. ben sözümü söyledim onlara kimse ile alışverişim yok. herkes yoluna gitsin ben yolumdayım.

şimdi aşağıdaki resimlerde gördüğünüz kuyu hakkında bilgi vermek istiyorum arkadaşlar bu kuyu eski bir ermeni evinin bahçesindedir. Bu ev çok eskidir ki tarihi bilinmiyor ev henüz ayakta iken bilirim o evi o zmaanda görmüştüm daha sonra ev çöktü bahçesindeki kuyu duruyordu. burada kuyu aşağıya kadar taş örmesi duvarı olan bir kuyudur ermeni evlerinde çizmiş olduğum..

Resim

birinci sıradaki krokinin bir örneği dir. burada gördüğünüz farklı taşın ardında 2 metrelik bir bölme yapılmış zamanla yukarıdan çökmüş ve oda kendisini açığa çıkarmıştır aynı zamanda kuyuda 130 cm girişteki taşlardan biri yuvarlak bir şekilde ve o yuvarlak taş odanın kapısını oluşturuyordu.

bu kuyu nun 8 metre aşağı kısmı eğimlidir kuyuyu yapan kişiler bu eğimden faydalandılar bu eğim sayesinde kuyunun suyu hiç bir zmaan belirli bir yerden itibaren yükselmeyecek ve oda korunmuş olacaktı bu benim gördüğüm dahiyene bir yapı idi...

konu ile ilgili olarak sorusu olan arkadaş varsa yardıma hazırım

önemli not: kuyularda biriken metan gazları ölümcüldür kesinlikle gerekli tedbirler alınmadan girilmesi tavsite edilmez lütfen ciddiye alınız..

Resim

Resim
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Re: Ermeni Evinde Bahçedeki Kuyu..Yola Devam...!!!!

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 10 Kas 2009, 21:30

buda kuyunun duvarında bulunan farklı taş artık kusura bakmayın ortam itibari ile resim çok kaliteli olmadı çekebildiğim en güzel resim bu idi..

oda içi resimleri ve hatta kuyunun videosu için bir zaman bekleteceğiz müsait bir zaman diliminde bu paylaşım devam edecek..

Resim
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

ANGARALI

Okunmamış mesaj gönderen ANGARALI » 11 Kas 2009, 00:40

SLM. SERHATCIĞIM DEĞERLİ HOCAM ÖNCE COK TŞK.BİR SORUM OLACAK O KUYUDAKİ YAN DUVARDAKİ BULANIK RESİM NE İFADE EDİYOR YOKLANIP ARAŞTIRILDIMI? İLAVETEN BİR SORU DAHA O TÜNELİN SONUNDA NE VARDIR VE SONUNA ULAŞILDIMI? BİRDE YAPILMASINDAKİ AMAÇ NEYMİŞ? SAYGILAR
ANKARADA 1500 İLE 2000 YILLIK HUN İZLERİ BULUNDU

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Kullanıcı avatarı
Misya
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Misya » 11 Kas 2009, 06:23

Varmi baska Turkiye"de Serhat amca gibisi.Ermeni yapisiyla ilgilenenlerin baska her yeri gezip arayip bulamayacagi bilgi birikimi ve sinirsiz paylasimin tek sahibi.SerhaT21
Calismalarinin devamini gordukce gururdan gogsum kabariyor amcacim.Benimde seninle ilgili haberin olmadan yuruttugum calismalar var İnşAllah sonuca ulasir.Ortada bisey yokken bisey soylemek istemiyorum.Sabir ve nasip amca...
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Kullanıcı avatarı
Hundai

Okunmamış mesaj gönderen Hundai » 11 Kas 2009, 12:19

ver coşkuyu serhat :lol: :lol:
sabır en büyük erdemdir

Youtube

Kullanıcı avatarı
SEYRANİ
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SEYRANİ » 11 Kas 2009, 13:44

SERHAT USTA DEVAMINI BEKLERİZ BU GÜZEL PAYLAŞIMLARININ
HER LAFA BİR CEVAP VERİRİZ MUTLAKA DA
ÖNCE ADAMA BAKARIZ ADAMMII DİYE SONRA DA LAFA BAKARIZ

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 12 Kas 2009, 00:38

ANGARALI yazdı:SLM. SERHATCIĞIM DEĞERLİ HOCAM ÖNCE COK TŞK.BİR SORUM OLACAK O KUYUDAKİ YAN DUVARDAKİ BULANIK RESİM NE İFADE EDİYOR YOKLANIP ARAŞTIRILDIMI? İLAVETEN BİR SORU DAHA O TÜNELİN SONUNDA NE VARDIR VE SONUNA ULAŞILDIMI? BİRDE YAPILMASINDAKİ AMAÇ NEYMİŞ? SAYGILAR
ben teşekkür ederim. o resim yukarıda yazdığım farklı olan taş yuvarlak olan taş tünel dediğiniz ise o muntazam kuyu altında ise su var :D

seyrani abim devamı elbette gelecek teşekkürler

ANGARALI

Okunmamış mesaj gönderen ANGARALI » 12 Kas 2009, 01:13

slm.çok doğru ben öğrettim değilmi usta sana ps kullanmayı daha düne kadar msn kulanmayı bie bilmiyodun :D :D :D :lol: :lol: :lol: :D :D

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 17 Kas 2009, 22:21

hayalduygu yazdı:MERHABA SERHAT 21 YAZILARINI ÇOK CİDDİYE ALIYORUM SANA KİM BİRŞEY SÖYLERSE BANA HABER VER BEN ONU DÖVERİM :lol: ŞAKA BİR TARAFA BİZDE BİR SÖZ VAR BÜYÜKLERİMİZ SÖYLER İT ÜRÜR KERVAN YÜRÜR SEN YOLUNA DEVAM ET ARKADAŞIM Allah YOLUNU AÇIK ETSİN.
bu güzel yorumunuz için canu gönülden teşekkür ederim. sizi burada görmek güzel. yanlız şu mustang varya o bana çok şeyler söylüyor yok saçları şekil alıyormuş falan böyle resmen adam beni çıldırtıyor manyakmıdır nedir anlayamadım. onun bi ifadesini alırsanız size minnettar kalırım. :D

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 17 Kas 2009, 22:24

Ha birde bu angaralı var adam hep msn den yanlış yazar birde derki yok klavyemin tuşları bozuk falan der, hep beni kandırır oysa ben bir konu açmıştım einsteyn in 24 saatte zor çözdüğü bir soru vardı bu angaralı o soruyu çözmüştü bide yazmıştı ya serhat usta senin enişten neden bunu bu kadar uzun zamanda çözdü diye :D hadi eksik yazı klavye hatasıydı diyelim kabul ettik te. yanlış okuma neyin nesiydi :D

ANGARALI saygılar. SeRHaT21

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 18 Kas 2009, 22:36

evet o resim banada yabancı gelmedi msn den görmüştünüz sanırım

burakmu

Okunmamış mesaj gönderen burakmu » 24 Kas 2009, 17:39

Merhaba Serhat Bey, Ermeni evleri ve kuyuları hakkındaki yorumlarınıza bakarak sizin bu işin erbabı olduğunuzu düşünüyorum ve sizden bir konuda görüşlerinizi almak istiyorum Ben istanbulda yaşıyorum annem ve babam Ordu iline bağlı bir köyde yaşıyorlar yıllar önce halam fındık bahçesinde gezinirken eski bir sikke bulmuş rahmetli olan amcam polis olduğu için sikkeyi ona vermiş amcamda rahmetli olduğundan sikkenin ne olduğunu kaç yıllık olduğunu bilmiyoruz. Gecen sene bu zamanlarda iki kişi gelerek anne ve babama yaklaşık 95-100 yaş civarında ermeni bir din adamının elinde eski bir harita olduğunu ve aldıkları tarife göre bizim arasada gömülü bir define olduğunu söylediğini söylemişler. Birkaç gün sonra gelerek ellerindeki cihazla bakıp bir bölgeyi kazmak için izin istemişler kazmaya amcam ve babamda yardım etmişler çevreden gören yada duyan olmasın demişler yaklaşık 2- 3 metre derinliğe inildiğinde akşam olduğu için kazıyı bırakıp gitmişler uzun bir müddet gelen giden olmadı ben bu kişilerin gece gelerek oradaki gömüyü aldıklarını düşünüyorum çünkü gördükleri haritada her yer çok detaylı olarak çiziliymiş ve kendilerinden çok emin konuşuyorlarmış. Yaklaşık 3 ay önce bu sefer başka kişiler gelip yaşlı bir ermenin bizim bahçedeki kuyudan bahsettiğini söylemişler. Ama bu kişilerin kuyunun varlığını bilmelerine imkan yok. Kuyu yoldan geçerken gözükmüyor tamamen bizim özel arazimizin icinde kalıyor ve evimize cok yakın ve içi su dolu ama tabiî ki artık kullanılmıyor. Bu kuyu çok eski aynen sizin çizimlerinizdeki gibi tepeden dibine kadar taş ile örülmüş bir kuyu bu kişiler gece gizlice gelip kuyuya çocuk sarkıtıp baktırmışlar evin yanında olduğu için tedirgin olup fazla kalmamışlar. Şehirdeki bir hocaya sormuşlar hocada definenin çok yakınımızda olduğunu söylemiş çok yakında kışa doğru tekrar gelip bakacaklarını söyleyip gitmişler. Babanem 85 - 90 yaşlarında tam yaşını o da bilmiyor bizim bölgeye yerleştiklerinde 15 yaşlarındaymış ve kuyu oradaymış yaklaşık 200-300 metre uzakta bir eski bir evde oturuyorlarmış evi yıkıp yeni ev yapmışlar. Babannem buralarda hep ermeni evleri vardı zamanla yıkıldı hepsi der hala. Kuyunun dibine temizlik için eskiden inilmiş dibinde kapak yada taş yokmuş kış oldugu için şu anda kuyu ağzına kadar su ile dolu. Duyduğum kadarıyla mecliste yakında kanun çıkacakmış aslı astarı nedir bilmiyorum ama Osmanlı döneminden kalan mal varlığı, gömü, arsa, vesairenin kendine ait olduğunu ispatlayan kişilere devlet tarafından hak idda etme yetkisi verileceği hakkında bir söylenti duydum gerçek midir bilmiyorum bu kişilerin de ermeni din adamı dahil bu kanunun çıkmasını beklediğini düşünüyorum çünkü adamın elinde harita var yani hak idda etmek için delili var. Makinalardan anlamadığım için birkaç ay önce istanbuldan Uğur marka Truva model bir dedektör kiraladım adam çok methetti gözümüzün önünde altın ve değersiz metali nasıl ayırt ettiğini gösterdi makine ile köye hemen kuyunun yanına gittim kuyunun bir köşesinde altın sinyali verdi hepimizin kanı dondu adeta hemen kazmaya başladık bir metrede paslı teneke çıktı baktık cihaz bu tenekeye altın sinyali veriyor moralimiz bozuldu arazide biraz gezindim yer yer altın sinyalleri aldım kazıldığında hep paslı metallerle karşılaştık istanbula döndüğümde makinayı geri verdim paramı da geri aldım. Bölgede daha önce define bulan olmuş yer yer sikke bulanlar olmuş Sizden ricam konu ile ilgili yorumlarınız nelerdir? Ne yapmalıyız başka bir makineyle mi bakılmalı yada kuyunun suyunu mu boşaltmalı sizce kaç metreye kadar boşaltmalıyız tekrardan su dolar mı açıkcası bu konuda hiç tecrübem yok yardım ederseniz cok sevinirim.Saygılar

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 24 Kas 2009, 18:03

aramıza hoşgeldiniz. değerli kardeşim öncelikle yasadan söz etmek istiyorum eğer varsa öyle bir yasa o kişiler ancak parasal olarak değerlerini geri alır ki oda çok zor çünkü örneğini kıbrısta gördük. orası sizin tapulu araziniz arsanız ise o kişiler gelip oradan hiç bir hak talep edemezler sizden kimse toprağınızı alamaz.

çok eski tamamen yıkılmış hiç bir emaresi kalamış ermeni evlerinde ne söylenir yada nasıl çalışma yapılır bir fikrim yok. lakin sağlam duran bir kuyu ise kuyular konusunda bildiklerimi kaleme aldım yazdım kesinlikle hiç bir define canınızdan daha değerli değildir o nedenle de gerekli tedbirler alındıktan sonra kuyuya girin. ancak şu varki kış aylarında kuyudaki suyu boşaltmak neredeyse imkansız dır çünkü siz boşalttıkça yeniden dolacaktır o endenle de kuyuların sularının boşaltılması için en güzel ay ağustos ayının 15 inden sonraki zamandır. o zaman su damarları iyice derinlere çekilir sular resmen sadece sızma halinde akar buda sizin için yeterli zaman demektir.

ayrıca ağustos ayı yazın en sıcak olduğu günlerdir hem sıcak hemde basık hava kuyudaki gaz birikimine sebep olur ve bu biriken gazlar da ölümcüldür dikkat edilmesi gerekir kuyunun ağzı tamamen açık bırakılmalı en az 10 15 gün beklemeli buna rağmen gaz tehlikesi geçmez çünkü metan gazları ağırlıkları sebebi ile altta kalacaktır dağılması kolay değildir o nedenle de bir oksijen tüpü yardımı ile kuyuya inilmesi en güzeli dir

not: bir çocuğun kuyuya salındığını yazmışsınız. sakın yanlış fikirlere kapılmayın belkdie o zaman gaz yoktu şimdi vardır ne zaman birikeceği belli olmaz ve hiç kimse bizim kuyuda gaz birikmiyor diyemez aman dikkati elden bırakmayın

bu kuyunun müsait bir zamanda resimlerini görmek isterim

selametle kalın..

ANGARALI

Okunmamış mesaj gönderen ANGARALI » 24 Kas 2009, 19:40

SeRHaT21 yazdı:Ha birde bu angaralı var adam hep msn den yanlış yazar birde derki yok klavyemin tuşları bozuk falan der, hep beni kandırır oysa ben bir konu açmıştım einsteyn in 24 saatte zor çözdüğü bir soru vardı bu angaralı o soruyu çözmüştü bide yazmıştı ya serhat usta senin enişten neden bunu bu kadar uzun zamanda çözdü diye :D hadi eksik yazı klavye hatasıydı diyelim kabul ettik te. yanlış okuma neyin nesiydi :D

ANGARALI saygılar. SeRHaT21
:) :) :) :D LEN SERHAT BENİ GÜLDÜRDÜN ALLAHTA SENİ GÜLDÜRSÜN.Allah SANA KOCAMAN DEFİNE NASİP ETSİNDE İÇİNDEKİLERİ TAŞIYAMADA, YARDIM ETTE TAŞIYALIM DİYE BANA YALVARTSIN :) :) SAYGILAR

burakmu

Okunmamış mesaj gönderen burakmu » 24 Kas 2009, 20:20

öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim ? Su anda Istanbul'dayım ama gittigimde mutlaka ayrıntılı resimlerini çekip gönderecegim. Sizce (eger varsa) bahsettiginiz bu farklı taş kaç metre civarında oluyor genelde ?
Ben girmeden önce dalgıç pompayla suyun bir kısmını boşaltıp kamera sokup bakmayı düşünüyorum. Onun için tahminen kaç metre boşaltılmalı ?

Bir sorum daha olacak iyi bir makina ile kuyunun etrafından bakılıp en azından gerçekten var mı varsa yönü hakkında bilgi edinebilir miyiz sizce ?
iyi akşamlar

“ERMENİ ve RUM EVLERİ” sayfasına dön