ERMENİ EVLERİ ÇİZİMLİ RESİMLİ

Son Yıllara Kadar Anadolu'da Yaşamış Olan Bu İki Millete Ait Evlerde Para Kasası Olarak Kullanılan Yerlerin Paylaşılacağı Forumdur...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

ERMENİ EVLERİ ÇİZİMLİ RESİMLİ

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 09 Haz 2009, 22:28

ERMENİ EVLERİ İLE İLGİLİ UZUN UZUN YAZIP KAFA KARIŞIKLIĞINA SEBEP VERMEMEK İÇİN ÇİZİM İLE ANLATMAYA ÇALIŞTIM BU ÇİZİMLER BİRE BİR ÇALIŞILMIŞ VE ÇÖZÜLMÜŞ OLAN ÇALIŞMALARIN BİR İZLENİMİ SONUCUNDA OLUŞMUŞTUR EN ÖNEMLİSİ ERMENİ ÇATALI YADA ÜÇLÜSÜ İSMİNİ VERDİĞİM OLAYDIR

Resim
Resim
Resim
Resim
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Re: ERMENİ EVLERİ ÇİZİMLİ RESİMLİ

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 09 Haz 2009, 22:50

Serhat Amca Harika Olmuş, Daha Güzel Bir Anlatım Görmemiştim, Dönüşün Muhteşem Olmuş Serhat Amca
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Re: ERMENİ EVLERİ ÇİZİMLİ ANLATIM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 09 Haz 2009, 23:15

teşekkürler mustang amca devamı gelecek daha merdivenler (içerde ve dışardaki merdivenler) ve toprak damlı evlerin damları (mağ) lar kiler (cumık) ve ahır kısımları var loğ taşları ve ermeni mezarları var.

YAPILAN BAZI ÇALIŞMADA EVLERDE YEMEK YAPTIKLARI KISMI KULLANMIŞLARDI BİR EVDE MUTFAK VARDI MUTFAĞA GÖMMÜŞLERDİ DİĞER İKİ EVDE İSE ESKİ ADI CUMIK ŞİMDİKİ ADIYLA KİLER CUMIK(KİLER) DEDİĞİMİZ YER EVİN HEMEN ÖNÜNDE EVİLE BİRLEŞİK AMA GİRİŞ KAPISI AVLUDA OLUR GENELDE CUMIK KİLER EVİN ÖNE DOĞRU ÇIKINTILI ODASI VARSA YA O ODANIN ALTINDA YADA ÖNÜNDE OLUR BU TİP EVLERDE BODRUM KATI BULUNUR BODRUMLAR YA SAMANLIK YADA AHIR OLARAK KULLANILIR EV BİRAZ YÜSEKTE KALDIĞI İÇİN EVİN GİRİŞ KAPISINDAN AŞAĞI İNMEK İÇİN MERDİVENLER OLUR CUMIK KİLER MERDİVENLERİN BİTİŞİNDE OLUR YAPTIĞIMIZ DİĞER İKİ ÇALIŞMADA GÖMÜNÜN CUMIKTE SAKLANDIĞINA ŞAHİT OLDUK BAŞKA BİR ÇALIŞMADA EVİN KÜÇÜK PENCERESİNİN OLDUĞU DUVARA SAKLANMIŞTI PENCERENİN TAŞLARI SÖKÜLMÜŞ MAL SAKLANMIŞ YENİDEN KAPATILMIŞTI İKİ DEFASINDA DA EVİN BAHÇESİNDE BULUNAN SU KUYUSUNA SAKLANMIŞTI KUYUNUN ALTINDA DEĞİLLERDİ KUYUNUN ÖRÜLEN DUVAR TAŞLARININ ARKASINA KONULMUŞTU BİR EVDE DE ÇOK ARAŞTIRMA YAPTIK AMA BİŞEYE RASTLAMADIK BİZ TABAN KISMINDA ARDIK PENCERE KENARLARINDA ARADIK AMA BULAMADIK BİZDEN SONRA BAŞKA BİR EKİP MALI EVDE DUVARA OYULMUŞ ORTA BÜYÜKLÜKTE MİHRABA BENZER BİR YER VARDI ONUN ALTINDAN ALMIŞLARDI ODA DUVAR İÇİNDE OLUYOR VE YİNE DUYUMUNU ALIP ÇALIŞAMADIĞIMIZ EVLER OLDU ORDAKİ DUYULAR ŞÖYLEYDİ EVİN MUTFAĞINDA PENCERENİN HİZASINDA ALTTA VE ZEMİNDE....
ERMENİLER EVLERİNE ÇOK ÖNEM VERİRLERKEN DİĞER BAZI HİRİSTİYAN LAR GİBİ MEZARLARINA ÖZEN GÖSTERMEZLERDİ GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE MEZARLAR GENELDE BASİT YAPILI SIRALI TAŞLAR İLE BELİRLENEN BASİT GÖRÜNÜMLÜ MEZARLAR ÇOK MİKTARDA VARDIR SÜSLEMELİ MEZARLARIDA MEVCUT ELBET ÜZERLERİNDEN EN ÇOK HAÇ KILIÇ VEYA KAMA SÜSLEMELERİ SIKLIKLA GÖRÜLÜR ÜZERİNDE FİGÜR OLAN MEZARLAR DİĞER MEZARLARDAN DAHA DERİN VE SAĞLAM YAPIDA OLUYOR CESEDİN YANLARINA DUVAR ÖRÜLÜ DUVAR ÜZERİNE İSE SAL İLE KAPAK YAPILMIŞ KAPAĞIN ÜZERİ HOROSAN İLE KAPLANMIŞ O HOROSAN YAKILARAK KURUTULMUŞ ÜZERİNE BİR KAT DAHA SAL TAŞI KONULMUŞ GENE HOROSAN GENE SAL DERKEN 4 5 KAT KAPAK YAPILMIŞ AMA İLLEDE BU MEZARLARI AÇMAK GEREKMİYOR İLLEDE İÇLERİNDE DEĞERLİ MALLAR OLUR DİYE BİŞEY SÖYLENEMEZ. HATTA AKSİNE AÇILAN ÖRNEKLERDE İZLENİMLERİM BU TÜR SAĞLAM YAPILMIŞ KAT KAT KAPANMIŞ OLAN MEZARLAR BOŞ ÇIKMIŞTIR BAZILARININ İÇERİSİNDE ÇİVİ BİR KAÇ AVUÇ DOLUSU ÇİVİ ÇIKMIŞTIR ASIL GÖMÜLERİ BASİT MEZARLARLARINDA OLURDU O MEZARLARIN HEPSİ CENAZE İÇİN YAPILMAMIŞTI ÇÜNKÜ; O MEZAR SÜSÜ(GÖRÜNTÜSÜ) VERİLMİŞ OLANLARDAN BAZILARI MALLARINI GÖMDÜKLERİ YERLERDİ ÖRNEĞİN 20 MEZAR OLAN BİR YERDE Kİ 20 MEZARDAN EN AZ 2 VEYA 3 Ü GÖMÜ YERLERİDİR BU TÜR MEZARLARDA ÇALIŞMAK OLDUKÇA BASİTTİR AMA GÖMÜ OLANA DENK GELDİNİZMİ DİĞER MEZARLARDAN 2 3 KAT DAHA DERİNE İNMENİZ GEREKEBİLİYOR YUKARIDA BAHSETTİĞİM HOROSANLI SAL TAŞI KATMANLARINA HAZIR OLMANIZ GEREKİYOR GERÇEKTENDE DELİP GİRMEK ZOR VE ZAHMETLİ BİR İŞTİR

BURADAN TÜM DEFİNECİLERİ UYARIYORUM; KESİNLİKLE KAZILAN MEZARLARDA ÇIKAN KJEMİK PARÇALARINI TAHRİP ETMEYİN VE ONLARI ESKİ YERLERİNE ESKİSİ GİBİ GÖMÜN BU ÖLÜNÜN HAKKINA TECAVÜZ ETMEYİNİZ

ŞMDİLİK YAZACAKLARIM BU KADAR KONUYU DERLEYİP EKSİK YÖNLERİNİ ANLATMAYA DEVAM EDECEĞİM

Allah A EMANET OLUN
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Kullanıcı avatarı
Misya
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Misya » 09 Haz 2009, 23:34

Evet Serhat amca dönüşün gerçektende muhteşem olmuş.Bu kaliteli bilgi birikimin ve paylaşımların için teşekkürler,emeğine sağlık.Teşekkürler.
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Kullanıcı avatarı
tuareg
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen tuareg » 10 Haz 2009, 05:33

Süper olmuş. Bir katkı da ben vermek istiyorum. Evet, ermenilerin kasaları çoğunlukla su kuyulardı. eski adıyla kersk (ermeni) köyü, tamamıyla her evin kuyularında evin durumuna göre az yada çok mal çıktı. bazen de içme suyu havuzları, foseptik çukurları. ve ahırları; ahırlarının yanında/üstünde bulunan merekleri (ot, yem konulan yeri), kilerleri yada tandır damları, baca delikleri. bulduğumuz iki konu:
biri; doğuda kışın sert geçmesi nedeniyle duvarlar kerpiç ve 60 ila 100 cm kalın olurlar. bu duvarların bir yerine boşluk bırakıp kamufle şekilde dışarıdan farkedilmeyecek bir düzenekle, pencere kasası, hatıl dediğimiz ağaç. keçe, taş vb ile gizli kapağı bulunur. biz bunu dışarıdan kerpiç örme sırasını farklı olması, (bir tam bir yarım sıra bir bölümde tam tam gitmesi) nedeniyle tesadüfen bulmuştuk. duvarı yıktık içeride hazır kapağı varmış.
Diğeri; ahıra içini küp gibi, tandır gibi insan boyu kayayı oyup gömmesi. üstüne de yine kayadan kapağı olan kasa bulmuştuk. üzerinde ise toprakla örtülü ahırın zemini ve yıllarca üzerinde inekler, tavuklar yatıp durmuş. ta ki evin yeni sahibi geniş zemini olsun diye 20 cm kazıyınca taşın başı ve işaretine ulaşıyor ve bana haber veriyor. şu anda istanbulda marka iç çamaşırları firmasının sahibi, ne zaman ziyaretine gitsem saygıda kusur etmiyor.
Paylaşılan deneyimler, yeni araştırmalara ışık olur düşüncesiyle, rasgele.

Kullanıcı avatarı
Misya
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Misya » 10 Haz 2009, 05:36

HOCAM PAYLAŞIMLARIN ÇOK DEĞERLİYDİ TEŞEKKÜRLER EMEĞİNE SAĞLIK,ERMENİ EVLERİYLE İLK DEFA BU KADAR İLGİENİYORUM İLGİMİ ÇEKİYOR,İNŞALLAH BOŞ YADA DOLU BANADA DENK GELİR ÖYLE BİR EV,İNCELEMEK,ÖĞRENMEK ADINA.SİZİDE UYKU TUTMADI GALİBA İYİ SABAHLAR DİLİYORUM :)

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

savana

Okunmamış mesaj gönderen savana » 10 Haz 2009, 11:04

Çok güzel bir payşalaşım. Emeğiniz için Ellerinize sağlık.

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 10 Haz 2009, 11:14

taureng kardeş teşekkürler konuyu ilerleyen zamanlarda dahada genişleterek kardeşlerimize daha fazla detay sunacağız katılımın için teşekür ediyorum

Kullanıcı avatarı
AraşTIRmaCI

Okunmamış mesaj gönderen AraşTIRmaCI » 10 Haz 2009, 12:08

eline diline emeğine sağlık serhat21 kardeşim...merak ettiğim bir nokta var; bu ermeni evleri anadolumuzun hangi yörelerinde bulunur ..liste halinde senden kaynak almamız mümkün mü? saygılarımla Araştırmacı
..........THE LAST EXPLORERS............

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/Definem.org

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 10 Haz 2009, 12:46

AraşTIRmaCI yazdı:eline diline emeğine sağlık serhat21 kardeşim...merak ettiğim bir nokta var; bu ermeni evleri anadolumuzun hangi yörelerinde bulunur ..liste halinde senden kaynak almamız mümkün mü? saygılarımla Araştırmacı

ben taşakkür ederim araştırmacı kardeşim bu evler anadolumuzun tüm illerinde mevcuttur özellikle doğu ve güneydoğu anadolu bölgesinde uzun süre yaşamış ve daha fazla yerleşim yerleri vardır iç anadolunun bazı kesimleri yine ermeni yerleşim yerlerini barındırmıştır

1. Erzurum
2. Ağrı
3. Kars
4. Iğdır
5. Van
6. Erzincan
7. Ardahan
8. Muş
9. Bingöl
10 Bitlis
11 Batman
12 Siirt
13 Hakkari
14 Şırnak
15 Mardin
16 Şanlıurfa
17 Diyarbakır
18 Adıyaman
19 Elazıg
20 Gaziantep
21 Malatya
22 Maraş
23 Sivas
24 Tunceli
25 Kayseri
26 Ankara

burada sıraladığım iller de yoğun bir şekilde yaşamışlardır özellikle doğu ve güneydoğu anadoluda daha fazla yaşamışlar şu an bile yaşamaya devam eden az da olsa ermeni asıllı vatandaşımız vardır çoğu müslüman olmuşlar ve yaşadıkları bölgelerde diğer dinlerden olan kişiler ile harika bir uyum içerisinde kalabilmişlerdir

teşekkür ederim

yağmurmurat

Okunmamış mesaj gönderen yağmurmurat » 15 Haz 2009, 01:55

öncelikle emeğiçin teşekkür ederim serhat usta. benimde başımdan böylebi deneyim geçti ermeni evimiydi bilmiyorum ama bu merak yeni başlamıştı bende acemiliğime denk geldi başaramadım yer hakkında biraz araşyırma yaptım fazla bişey öğrenememiştim ama ik yaşlı insanın o evde oturduğunu kimselerinin olmadığını ve dikkatimi çeken şeyde bu olmuştu zaten evi önünde iki ağaç vardı 3 , 4 mt önünde iki ağacı arasındaki mesafe 2,5mt cıvarında ve bu yaşlılar evin giriş kapısının yanına renkli bir ip bağlayıp ağaçların çevresini dolanıp kapının diğer yanına bağlayıp sürekli o ipin içinde oturuyorlarmiş ikside ölmüş. makinayla ilkönce o ipin içini aradım ik ağacın tam ortasını gösteriyor makina ibreli dandik bir makanaydı garantiye almak için bi arkadaşdan farklı bir makina aldım oda aynı yeri çekti arkadaşın makinasını götürüp verdim bizimkiyle devam ettik gece kazmaya başladık kazmayı ilk ağız vurduk toprağı dışarı atım topraktan garip bir ışk cıkmaya başladı tabı ilk önce bilmediğim için baya bi korktum kazı işlerinde birçokdefa başarısız ve sonuca ulaşamadığımız içim işaretlerden anlayan bu işi baya biyapmış tecrübeli birini cagırmıştık çünkü bizde acemiydik okişi bize bu ışığın altının oksidi olduğunu havayla temas ettiğinde böyle ışık çıkardğını söyledi öyle sertbir zemindiki kazmanın mümkünatıyok ellerimiz patladı yarım metreyi geçtikten sora makina sapıtmaya başladı birmetreye yaklaştık hepten almamaya başladı tabi bizde bıtkınlık makinada sinyal almayınca bıraktık birsüre sonra yere bakmaya gittiğimde malın alınmış olduğunu gördüm tenekenin yerini gördüm kahrımdan öldüm resmen biz yanlışı nerde yapmışız gündüz görünce yeri anladım kazdığımız zemin kum ve çakıl vardı o çakılı takip etmemiz gerekiyomuş kumlutabaka bitmişdi biz halan aşağıya gitmeye çalışıyorduk halbuki le şeklindeymiş yani 1,5mt sora 1,5 ileriye gitmek gerekiyormuş her eski ev gördüğümde orası geliyor aklıma tecrübe edindik ama giden gitti

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 15 Haz 2009, 09:57

Paylaşımın için teşekkürler bu yorumların altına açıklama ekleyen arkadaşımız eklentiyi yapan kişi kendini belli ederse daha anlaşılır olacak mesela konuların altına ekleme yada kesme durumunda kim tarafından yapıldığını bilelim :D
AMCA KUSURA BAKMA YAW,CEVAP YAZDIM AMA,DÜZENLEME YAPMIŞIM.DÜZELTTİM YAZIYI ALTA EKLEDİM,ALIŞMAMIŞ HÖTDE DON DURMAZMIŞ :D
Misya tarafından düzenlenmiştir.
Revised by Misya

Kullanıcı avatarı
Misya
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Misya » 16 Haz 2009, 01:39

ARKADAŞIM YUKARDA BAŞINDAN GEÇEN OLAYI OKUDUM,VE BAZI DEĞERLENDİRMELER YAPMAK İSTİYORUM.ÖNCELİKLE ORAYA GETİRDİĞİNİZ ''MAKİNE'' TABİR ETTİĞİNİZ ARAMA CİHAZININ DEDEKTÖR OLDUĞUNU VAR SAYIYORUM.VE ANLADIĞIM KADARIYLA DEDEKTÖRLER KONUSUNDA FAZLA TECRÜBELİ OLMAYIŞINIZDAN ÖCELİKLE ŞUNU BELİRTMEK İSTERİMKİ DEDEKTÖRLER GENELİ BÜYÜK OBJELERDE 1 METRE VE CİVARI ALGILAMA YAPAR,KULLANIM TECRÜBENİZ OLDUĞUNU VAR SAYIP PULSE CİHAZ KULANSANIZDA MAKSİMUM 2 METRE OLSUN HADİ,YADA 3.HERNEYSE,
BEN ASLINDA YERLİ MALI CİHAZ KULLANDIĞINIZI DÜŞÜNÜYORUM,BENİM DE NOKTA DİYE YERLİ MALI ALTIN,DİYEN DEĞERLİ DİYEN BOL BOL BOŞA KAZDIRAN SÖZDE 6 METRE DEDEKTÖR KULLANDIĞIM ZAMANLARDI,Bİ YERE GİTTİK TUTTUK CİHAZ ÇILDIRIYOR ALTIN DİYOR,AMA KAZMAK NE MÜMKÜN AYNI SİZİN DEDİĞİNİZ GİBİ ZOR Bİ TOPRAK YAPISI KAYA GİBİ,DERKEN FOSFORLU YEŞİLRENKLİ IŞIK SAÇAN ŞEYLER ÇIKMAYA BAŞLADI,BAŞTAN ÜRKTÜK TABİ,CİHAZA O ZAMANLAR GÜVENİYORUZ 6 METRE YA ALTIN BULUYORYA BU CİDDİYETLE GERÇEK Bİ ALTIN GÖMÜ VARLIĞINA İNANIP HELE BİRDE O IŞIKSAÇAN ŞEYLER ÇIKINCA İLK AKLA GEEN ALTININ OKSİDİ,CİNLER,MALIN ZEHİRİ GİBİ ŞEYLER GELİYOR AKLA,HATA O IŞIK SAÇANLARI ELİMİZE ALIP BAKTIK BİLE,DAHA SONRALARI ANLADIMKİ BU IŞIK SAÇAN ŞEYLERİN ADI FOSFOR YANİ ALTIN LA FALAN ALAKASI YOK,SİZİNDE DEİĞİNİZ GİBİ ZATEN DAHA FAZLA İNEMEDİK KAZMAK MÜMKÜN DEĞİLDİ,CİHAZDA DEDİĞİNİZ GİBİ SAPITMAYA BAŞLAMIŞTI HATTA SİNYAL BİLE ALAMAMAYA BAŞLADIK,AMA DEDEKTÖÜN ANA PRENSİBİ METALE SİNYAL VERMESİ OLDUĞU HALDE HERHANGİBİR METALE RASTLAMADIK YANİ OLAY FOSFOR DAN MİNERALDEN KULLANDIĞIMIZ CİHAZIN DANDİKLİĞİNDEN VE BİZ DEFİNECİLERİN UMUDETTİĞİ GİBİ ACABA OKSİTMİ ACABA ÖZEL Bİ OLAYMI DİYE İLK AKLA GELEN ŞEYLERDEN İBARETTİR,O YÜZDEN DİYORUMKİ BOŞUNA HİÇ AH VAH ETMEYİN İNANIN Kİ ORADA BİRŞEY YOKTU,BİŞEY KAÇIRMADINIZ,SİZDEN BAŞKALARI ORAYA GELİP MAL FALAN ALMADI,DAHA PROFESYONEL EKİPLE PROFESYONEL EKİPMAN/CİHAZ KULANARAK KISMEN NET VAR YADA YOK CEVABINI ALABİLİRSİNİZ.YOKSA DEDEKTÖRLERLE TEK PARA TOPLAYINIZ DERİM,YADA KULLANIMINDA UZMANLAŞIP GERÇEKTEN VE YANILTMADAN 2-3 METRELERE VARABİLEN PULSE DEEKÖRLERLE ÇALIŞINIZ....

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 17 Haz 2009, 21:48

LOZAN’I KİM DİNLER? 1914 kayıtlarına göre, Osmanlı ülkesinde Ermeni cemaatine ait 2.(Tüm Paylaşımlarımızı Forumda Yapalım) kilise, 451 manastır ve 2 bin okul vardı. Tehcirden sonra Ermeni köy ve şehirlerine yerleştirilen Müslüman ahalinin ilk işi, merkezi ve güzel kiliseleri camiye çevirmek oldu. Gerisi ambar, depo ve tavla olarak kullanıldı.

Lozan Görüşmeleri’nde Türkiye’yi temsil eden Meclis’in ırkçı-Türkçü kanadından Dr. Rıza Nur, Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir’e yolladığı 25 Mayıs 1921 tarihli mektupta, “Ani şehrine ait izlerin yeryüzünden temizlenmesi başarılırsa bunun Türkiye’ye büyük bir hizmet olacağını” söylüyordu. Sözü edilen, Ortaçağda Ermeni Krallığı’nın başkentiydi. Karabekir anılarında, Rıza Nur’un teklifini reddettiğini, çünkü Ani kalıntılarının İstanbul surları gibi geniş bir alanı kapladığını ve böyle bir işi başarmanın çok zor olduğunu, dahası böyle bir girişimin geride kalan Ermenileri rahatsız edeceğini yazmıştı. Ama sonraki dönemlerde Rıza Nur zihniyeti galip geldi ve Ani yıkılmaya terk edildi.

1924 tarihli Lozan Barış Antlaşması’nın 42. Maddesi ‘Türk hükümetinin kiliselerin, sinagogların, mezarlıkların ve diğer dini yapıların tam koruma altına alınmasını garanti eder’ dediği halde, 1974 tarihli UNESCO Raporu’na göre geriye sadece 913 kilise ve manastır kalmıştı. O tarihten sonra bunların 464’ü tamamen yıkıldı. 252’si yıkılmaya terk edildi, 197’si ise ciddi restorasyon gerektiriyor. Ancak Van’daki Ahtamar Adası’ndaki Surp Haç Kilisesi’nin restorasyonu sırasında yaşananlar belleklerde tazeliğini koruyor.

BABiL
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen BABiL » 18 Haz 2009, 01:42

serhat üstadım elbetteki her definecinin hayali bir gömü bulmaktır.ama ne yazıktırki çok defa şahit olduğumuz bir durum varki define peşinde koşarken talan ve yıkım mantığı güdülmüştür.umudum odurki sizin gibi bilgili,tecrübeli bir o kadarda DUYARLI arkadaşlarımızın sayısı çoğalsın.alınacak bir maddi değer varsa alalım ama lütfen,bizden farklıda olsa manevi değerlere sahip çıkalım. bir amedli olarak onlarca medeniyetin mirası bir kentin insanı olmanızdan kaynaklı sanırım duyarlılığınız gelişmiş.umarım hepimiz bu duyarlılığı göstermekte gereken çabayı gösteririz.
paylaşım ve DUYARLILIĞINIZ için teşekkür ediyorum.
saygılar,iyi çalışmalar.

Kilitli

“ERMENİ ve RUM EVLERİ” sayfasına dön