ERMENİ EVLERİ ÇİZİMLİ RESİMLİ

Son Yıllara Kadar Anadolu'da Yaşamış Olan Bu İki Millete Ait Evlerde Para Kasası Olarak Kullanılan Yerlerin Paylaşılacağı Forumdur...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

sanek

Re: ERMENİ EVLERİ ÇİZİMLİ RESİMLİ

Okunmamış mesaj gönderen sanek » 10 Ağu 2009, 02:17

slm ben sitenin yeni uyesiyim gercekten eline yuregine saglik cok faydali bilgi vermissin serhat kardes.

elfredo

Okunmamış mesaj gönderen elfredo » 28 Ağu 2009, 16:28

merhaba serhat kardeş güzel bir yazı olmuş. catal anlatımın iyi emeğine sağlık.ama diğer konular üzerinde biraz eksik ve de süsleme yapmışsın şimdi kardeş şu su kuyularından başlayalım su kuyusu duvar ve taban dan ve derinliği olan bir yer. buraya define saklama nedenleri=belirli yer olması,sonradan bulabileceği bir yer, sonradan gelenlerin tahrip etmeyecekleri bir yer cünkü su kuyusu onlarada lazım,gizlilik derecesi iyi bir yer,.. ermenilerin su kuyularına saklama şekilleri. sizin anlattığınız uzun araştırmalar sonucu dediğiniz duvar ve taban buralarda da sadece farkl tasın ve duvar diziminin farklı olan yerleri define yeridir doğrudur ama farklı olmayan duvar dizimi farklı taşta gerektirmiyor çünkü zaten ana merkez olarak su kuyusunu koymuş birde icinde farklılıklar betimlemek tek başına doğru değil duvardaki taşı cıkarıp arkasına malı koyup ve tasın fazlalığını alıp aynı düzeyde taşı yerine koyabilir baktığınız zaman da hicbir farklılık yok göremezsiniz duvarda ( kars ve kağızman da biri tesadüfen diğeri ermeni sahibinin cocukları tarafından ortaya cıkarılmıştır) şindi ermeni evlerinde define aramak cok bilgi ve gecmişe ait elinize saglam deliller gecmesi gerekir bir ev ana merkez ve icinde yüzlerce bağlantı yapacağınız ev ait yerler var su kuyusu ici ve cervresi, oda, kapı girişi, pencereler taban ,tavan, ağaclık alan, varsa ahır, aş hane,kom,şömüne, ocaklar ,evin arazisine göre değişeblen yerler , evin etrafı ...yüzlerce sayabilceğimiz yer olabilir cünkü ana işaret ev ve kişinin gizlilik ve korunma mantığının hangilerine karar verip sakladığı kolay bir iş değil,bir ev ve işaret yok acaba nerede dahada doğrusu define varmı her ermeni evinde define var olmaz ....birde bir evde cıkan define yeri diğer evlerde farklılık gösterir bir evin kücük penceresinin antında bulduysanız diğerinde büyük pencerenin antında bulabilirsiniz hic bulamayada bilirsiniz, yani bir eve ve genelleme yapmak yanlış olur serhat kardeş.........................şu mezarlar konusunda da kardeş ermeni mezarlarını diğerler uygarlıklardan düzensiz yaparlar yanlış belki sizin baktığınız bölgede bazı mezarlıkların tahrip veya kısmen de düzensiz olduğu görülebilir ama bu ermenilerin mezarlarının genel olarak düzensiz ve önem vermedikleri anlamına gelmez en iyi mezarlar onlarındır da demiyorum ama cağına göre iyi mezarlarda vardır kısas alınamaz bu mezarların şekli cok garip oldu biraz füğür olan mezarlar 4 katlı diğerleri sıradan demişsin buda eksik şindi füğür olan mezarlar genelde zanaatkarların yada bir işte iyi olanların mezarlarıdır ( makas, cekic, baston, ok,vs...) bunların mezarları mesleklerine göre değişiklikler göstermez yani papazınki 4 ustanınki 3 değirmencinin 2 katlı diğerleri sıradan ve basit olur diye bir şey yok ( sadece dini büyüklük acısından papazların mezarları iyi olur ama diğerleri kötü olurda demiyorum ) genel olarak bir yerdeki mezarlık diğer yerdeki mezarlıklara benzerlik göstermez. serhat kardeş mezarlıkta 2 veya 3 yerde define olur bu konuda eksik genel olmasada coğu her mezar yeri boş olan mezarlıklarda var, bir mezarlık define yeridir demek yanlış olur .......... saygılar

Goldenby28

Okunmamış mesaj gönderen Goldenby28 » 29 Ağu 2009, 00:49

s.a serhat ustam. :D bizim gibi buişlere merak salmış olan karrdeşlerinize değerli bilgi ve tecrübelerinizi aktarıp paylaştığınız için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum Allah GÖNLÜNEZEgöre versin İnşAllah saygılar

elfredo

Okunmamış mesaj gönderen elfredo » 29 Ağu 2009, 14:48

merhaba serhat kardeş yazını okudum bir hakkım yok sana karşı, iyi niyetle yazına yaklaştığın belli. kavga etset neyi elde edeceğiz ki yada bilgi yarıştırmak gibi hedefimiz olmamalı popilist ve ben merkezli, yaklaşımlar bilgiyi öğrenmeyi kesen yaklaşımlardır. eleştiri olmadan sonuclar cıkmaz ama iyi niyetli eleştiriler yapıcı eleştiriler (bazen doz ayarı yapamasakta niyet önemli ) şunu eleştireyim ,dur şunun ağzının payınını vereyim ,karalama yapayım , bilgi kirliliği yapayım, tartışmayı büyütüp kavga cıkarayım ,dur beni bilgili zannetsinler,benim yazıma itaat etsinler , eleştirmesinler, benim bilgilerim en doğrusu, eleştireni tersle karizmamız cizilmesin, popülizm,kıskanclık.... vs yaklaşımlar bırak define işini insani bir yaklaşım değil bazen ifadelerimizi iyi yapamayabiliriz yanlış anlamalar olabilir bazen sinirlenebiliriz (ramazan olmasada) zaten bire bir birbirimizi tanımıyoruz karekterlerimizi bilmiyoruz işte kardeş kendimize göstereceğimiz en önemli saygı başkalarına gösterdiğin saygı ve sevgidir. .....inaşallah seni kırmadım ilk yazımda ama eleştirdim doğrudur eleştiriyide kaldıracak kadar ağır ve olgunlukta olacağına inanıyorum kimsenin bilgisini kücümsemek gibi bir yaklaşımım yok ama eksik bir şey gördüm mü eleştiririm eleştiri de alırım. bilgi bir deryadır ne kadarını öğrensen yine eksiksindir. bilgi sahibi olmadanda eleştirmek iyi değil. ama bazen herşey tam bilgi ilede eleştirmeden bildiklerin kadar ve öneri olarakta sunabiliriz . şimdi kardeş hep eleştiri olarak yazı yazmayacağım tabiki ileride tam bilgi icerikli yazıda yazacam ( işaretlerin anlamları haric ) işaretler anlamı şudur budur şurayı kaz byrayı kaz gibi yaklaşımım ve değerlendirmem olmaz.bu konularda hic yazı yazmam calışma sistemim farklı ve üyelerin gönderdiği resim veya işaretlere kesinlikle cevap yazmamayı düşünmüyorum.( ben yazmasan millet sanki cahil kalacak :D ) sadece define konusunda benimde biligilerim varsa paylaşacam kardeş .... bu sitede ne işin var kardeşim diyebilirsin gönderilen resimler ve işaretler görsel dağarcığımızı genişletiyor banada faydası bu . ( mustang hani sitelerin faydası yoktu diyordun der bana ) şimdi kardeş galiba sen bu ermeni yaşantısı ve işaretleri konusunda 20 yılını tecrübelerini döküyorsun bu siteye bende az da olsa bu konularda sana yardımcı olmaya calışacam. şimdi kızmayacaksan birşey daha yazıyım yazın cok eksik ilerki yazımda hem sen hem ben bu ermeni meslesine iyi bir şekilde değiniriz.. sağlıcakla kal kardeş ( iftardan sonra oku :lol: :lol: )

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 29 Ağu 2009, 15:24

Teşekkürler kardeşim bu güzel olacaktır herkesin bir katkısı olsa sevinirim kızmadım gücenmedimde siz rahat olun ben eksiklerin farkındayım inanın farkındayım daha benim ele aldığım konu devede kulak derlerya o kadarıdır daha ermeni üzüm bağları var neler var neler var. İşte güzel kardeşim aramızda müslüman olmuş ve ya olmamış bir çok ermeni de var onların kötü yönden tepkilerini almak istemiyorum çünkü bir çok ince konu var biri gelip araya bi laf atar olayı bilgiden uzak kavga ortamına çevirir istiyorumki bu konular tertemiz işlensin o nedenle biri gelip soru sordukça sorduğu konuyu ele alarak ilerlemekte fayda olur düşüncesi ile eksiklikleri işlemedim

katılımın ile eksik gördüğün yerleri belirt o konuda ikimizde yazalım ama, sadece bildiğimizi yazalım selametle kardeşim.
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Kullanıcı avatarı
azad2121
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen azad2121 » 30 Ağu 2009, 12:34

arkadaşlar ermenilerin çoğunlukta yaşadığı ilde olmam sebebiyle bende malı alınan yerlerle ilgili bir kaç gördüğüm bilgiyi paylaşayım,pencere kenarında bulunan mal hediye tabir ettiğimiz maldır.
Asıl mal yerini gösteren işaretler evin avlusunda bulunan tavanın altında bulunan sutunlara işlenen işaretlerde saklıdır.bunlar bazen bayan,erkek tek gözlü hayvan V-U-D yapılarak şifrelenir.bu şifreleri iyi okumak suretiyle mala yaklaşılır.
evlerdeki mal yeri genellikle buralarda olur;evin batısına düşen merdivenin altında-avludaki küçük havuz altında-evin duvarında çok geniş ve büyük bir taş varsa içinde-wc duvarında,yanında-bodruma inen merdivenin yan duvarında veya aşağısında-bodruma girişin ilk adımında-bodrumun tavanında sarkık taş varsa içinde-kapalı gizli kuyularda-avluda incir ağacı varsa yanında-şöminenin yukarı doğru uzanan havalandırma boşluğunda duvarda pencerenin içinde-evin yüklük yeri dediğimiz yerlerinde.bunlar benim gördüğüm ve duyduğum malı alınmış yerlerin başında geliyor.bu tip ermeni evlerinde bu yazdığım yerleri iyi gözlemleyin es geçmeyin.hayudi evlerinde mal çok derinde olur.boşuna uğraşmayın evinizi ve komşu evini başınıza yıkarsınız. :D
ben açık kuyuda ve şöminenin önünde mal saklandığını duymadım vede görmedim.
Sular Yükselince Balıklar,Karıncaları yerr
Sular Çekilince Karıncalar,Balıkları Yerr.
Hayatımıza Suyun Akışımı? Karar verir..
by A21medli-izsürücü

lokmanhekim
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen lokmanhekim » 30 Ağu 2009, 13:21

ustam teşekkürler güzel bir çalışma yapmışsın... buralarda da var ermeni evleri ama köylüklerinde daha çok var... pek anlamam ermeni evlerinden çalışmam olmamıştır.. eğer denk gelirsem bilgilerine başvururum...

başarılar. :)

kartal837

Okunmamış mesaj gönderen kartal837 » 31 Ağu 2009, 19:15

TEK KELİME USTALIK BILDIGINI ÖGRETMEK PAYLASMAKTIR TESEKUR..

akman

Okunmamış mesaj gönderen akman » 15 Eyl 2009, 20:48

ARKADAŞLAR RUM EVLERİNDE BİŞEY ÇIKARMI ACABA
OĞUZ SOYLUM SELVİ BOYLUM YILANLARLA DOLU KOYNUM !!!

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 16 Eyl 2009, 03:16

akman yazdı:ARKADAŞLAR RUM EVLERİNDE BİŞEY ÇIKARMI ACABA

Rum evlerinde bişey çıkarmı? Ben şahsen çıkaranı ne gördüm nede duydum.
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

timurcan

Okunmamış mesaj gönderen timurcan » 01 Eki 2009, 10:23

PAYLAŞIMINIZ İÇİN TŞK
su varsa hayat vardır.
hayat varsa yaşam vardır.
yaşam varsa medeniyet vardır.

defxq

Okunmamış mesaj gönderen defxq » 05 Eki 2009, 23:18

herkese selamlar.ben yeni üyeyim.anladığım kadarıyla serhat 21 arkadaş bu konularda çok tecrübeli.gönderdiği çizimle ilgili sorularım olucak.trakyada muhtemelen ermenilerden kalma eski bir evin önünde bir kuyu var.kuyunun ağzından aşağı 2-4 mt.civarında farklı bir taş var.acaba bunlarda malzeme olması mümkünmü?ayrıca kuyularda ağız parası diye birşey olurmu?kuyuyu bozmadan sadece bu taşları yerinden çıkarmaya çalışmak tehlikeli olurmu?
cevap verirseniz sevinirim.şimdiden çok teşekkürler.

abbastuzlu

Okunmamış mesaj gönderen abbastuzlu » 20 Eki 2009, 20:08

Yozgatta yaşamış ermenilerle ve ermeni evleri ile bir bilgisi olan var mı?
saygılar

kadirkap

Okunmamış mesaj gönderen kadirkap » 07 Kas 2009, 23:02

serhat kardesşim bende bir urfalı olurak yeni aranıza katıldım sana sorum kuyularla ilgili benim köyüm bir ermeni köyü bu kuyulardan tespit etigimiz var aynen anlatıgın gibi kuyunun en üstünde degirmen taşi büyüklügünde yuvarlak bir taşla kapatılmış senden senden ricam biz bu kuyuya girince tam olarak nelere dikat etmeliyız anlatısan çok memnun olurum

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 08 Kas 2009, 01:13

Değerli kardeşim öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Kuyulara aman diyorum dikkat edin bildiğiniz üzere metan gazı ve ağır sonuçları malumunuzdur. girilecek kuyunun ağzını açın bir süre hatta bir kaç gün havalanmasını sağlayın içeriye bir ip yardımı ile inin ama ağır ağır inin nefes kontrolunu iyi yapın ( kalp atışları hızlanır ise nefes alış verişleri hızlanır) böyle durumlarda gaz olmasa bile içeride yeterli oksijen bulunmayışı sizleri riske atar.

kusura bakmayın belkide biliyorsunuzdur ama biz vazifemizi yapalım önce uyaralım .

Kuyuya girerken duvar taşlarını iyice gözden geçirin hep bilindik farklı taş arama olayı. sizde aynısını yapın ama farklı taş altlarda ve sökülünce duvarın yıkılma riski varsa taşları yukarıdan sökerek inilmesi gerekir. bu farklı taş bazan rengi ile bazan bıoyutu ile bazanda şekli ile karşımıza çıkar. hiç farklı bir taş bulamadınız veya tüm taşlar birbirlerinden farklı ise kuyunun zeminine inilmesi gerekecek buda içerideki, suyun tahliyesi ile mümkün olur kuyunun dibinde bir başka taş olur kapak misali.

başarılar dilerim..

Kilitli

“ERMENİ ve RUM EVLERİ” sayfasına dön