tarihi rum evi 130 yıllık tarihide yazıyor

Son Yıllara Kadar Anadolu'da Yaşamış Olan Bu İki Millete Ait Evlerde Para Kasası Olarak Kullanılan Yerlerin Paylaşılacağı Forumdur...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

domesdo

tarihi rum evi 130 yıllık tarihide yazıyor

Okunmamış mesaj gönderen domesdo » 30 Mar 2011, 17:29

merhabalar siteyi hep takip ederdim ilk kez yazıyorum size...
oturduğumuz 130 yıllık bir rum konağı işlemeleri sacakları pencerenin kenarları kapıları sutunları bir sanat harikası işlemelerle doludur...
cama bakan büyük bir kuyu var içi su dolu suyunu kullanuyoruz bazen,sarnıç var içi boş evin alt katı var bodrum boş duruyor.bu rum konağının hizmetlilerinin kaldığı yan tarafında 2 katlı bir hizmetci evide varmış ama yıkılmış şimdi yok kalıntıları var bahcede 2 tane uzun yıllık ağaç var avlular heryer karatş taştan bina içi ahşap...benim sorunuum şu hiçbir işarete denk gelmedim çünkü restore edildi.yalnız evin altında cicek figürlü bir taş olduğunu duyduk.ama neresinde ve ne şekildeydi bilmiyoruz kuyuyu biraz inceledik üst aşağıya doğru 2 metre dik iniyor sonra bir balon gibi içi genişliyor ve daralarak taban kısmını buluyor.suyun yarı seviyesin de ortada uzunlamasına yatık ve sabit duran 2karış genişliğinde 2 metre boyunda suyun orta seyiyelerinde bir taş mı mermer mi anlamadık uzun ağaçlarla vurduk sağlam lütfen yardım...

“ERMENİ ve RUM EVLERİ” sayfasına dön