ermeni evleri ve define

Son Yıllara Kadar Anadolu'da Yaşamış Olan Bu İki Millete Ait Evlerde Para Kasası Olarak Kullanılan Yerlerin Paylaşılacağı Forumdur...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

zal-007

ermeni evleri ve define

Okunmamış mesaj gönderen zal-007 » 29 Haz 2009, 00:39

merhaba arkadaşlar. aranıza yeni katıldım. bu forumları sık sık kontrol ederim. ancak iyi bir forum sitesine denk geldiğimi düşünmek istiyorum aslında. uzun zamandır klasik arkeoloji ile ilgileniyorum. hobi olarak. e doğal olarak bu durum define konusunu da gündemime getirmiş durumda.
sorum şu:
evin ahırında bir ok işareti ve bu ok işaretinin olduğu yerde daha önce bazı şeyler çıkarılmış. ancak ok işaretinin gösterdiği istikamette değil. ok işareti eski bir yıkıntıyı gösteriyor. dere kenarında muhtemelen değirmendir. o civarda şu anda kaybolmuş bi de kuyunun olduğu söyleniyor. yıkıntının hemen ilerisinde mezarlık var. bu mezarlığın içinde de diğer taşlardan farklı ve uzun bir kaya var hemen dikkati çekecek gibi duruyor.

ok işareti bu yerlerden hangisini gösterir sizce.

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Re: ermeni evleri ve define

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 29 Haz 2009, 00:51

Doğru adrestesin usta, kısa zamanda cevap yada cevaplar alacaksın, saygılar..
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 29 Haz 2009, 00:51

öncelikle hoşgeldiniz aramıza

değerli kardeşim bunları resimleseydiniz daha kaliteli bir açıklama olacağına eminim eğer evin alt odasında bir ok işareti var ise bu ok işareti evin içerisinden bir şeye işaret olur evin dışında kalan yerleri gösterme olasılığı çok düşüktür diye düşünüyorum

önemli olan burada ölçümlerdir bu okun uzunluğu kaç cm dir ve o değirmen ve mezarlık eve ne kadar mesafededir bunları yazarsanız ok işaretinin onlar ile alakasının olup olmadığını daha net anlayabiliriz bu ok işareti olan taş kaç cm yerin altından çıkmış oda önemli okun gösterdiği yerin arkası yani okun ters yönü yine evin içinde o yönde ocak varmı mihrap varmı ışık oyması v.s gibi ne var ve onlar ile mesafesi net kaç cm dir bu ölçümler ile yola çıkılmalı diye düşünüyorum yazarsanız yardımcı olmaya çalışacağım saygılar...
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

zal-007

Okunmamış mesaj gönderen zal-007 » 29 Haz 2009, 00:55

ok işareti yüzeyde çıkmış, uzunluk yaklaşık olarak 15 cm taşın olduğu yer şu an ev olarak kullanılmakta. dediğim gibi daha önce okun olduğu yerde bir miktar mal çıkarılmış ve sanırım kaptırılmış. benim dikkatimi çeken yıkık yer ve mezarlık yıkık yer evden yaklaşık on metre ileride ok yönünde. mezar ise yüz metre ileride ve derenin ortasında. dere kurumuş durumda.

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 29 Haz 2009, 01:45

zal-007 yazdı:ok işareti yüzeyde çıkmış, uzunluk yaklaşık olarak 15 cm taşın olduğu yer şu an ev olarak kullanılmakta. dediğim gibi daha önce okun olduğu yerde bir miktar mal çıkarılmış ve sanırım kaptırılmış. benim dikkatimi çeken yıkık yer ve mezarlık yıkık yer evden yaklaşık on metre ileride ok yönünde. mezar ise yüz metre ileride ve derenin ortasında. dere kurumuş durumda.

değerli kardeşim eğer ok 10 cm o yıkık yer değirmen dediğiniz yer de 10 metre ise hedef olabilir 15 cm ye 15 metre ise hedef olabilir ama ok 15 cm yıkıntı 10 metre ise hedef değildir 100 metre ilerdeki mezarlık ta hedef olabilir ok 10 cm olsa 100 metre hedef olabilirdi 75 metre hedef olabilirdi ama ok 10 cm ise 150 metre hedef olmazdı o yüzden hedefin mezar olma olsılığı var ama mal alınmış diyorsunuz belkide asıl hedefi orasıydı yeniden tekrarlıyorum ok evin içerisinde olduğu zaman evin dışındaki bir yer onun hedefi olma olasılığı çok düşüktür yinede taktir sizindir saygılar..
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

beyaz

Okunmamış mesaj gönderen beyaz » 29 Haz 2009, 01:56

HALLO BENİM YAZDIKLARIMI OKUYABİLİYORMUSUNUZ
:lol:

beyaz

Okunmamış mesaj gönderen beyaz » 29 Haz 2009, 01:57

BİR ŞEY SORABİLİRİMİYİM

beyaz

Okunmamış mesaj gönderen beyaz » 29 Haz 2009, 02:06

BAHÇEDE HAVUÇ EKMEK İSTEDİM DİZMESAFESİNE KADAR KAZDIM TAMAEN TESADÜF 1 TANE KÜP ÇIKTI İÇİ KİREÇ DOLU VE 3 TANE HANÇER SONRA DEVAM ETTİM BEN 3TANE DAHA KÜP VE KÜÇÜK YALDIZLI PARFÜM ŞİŞESİ OLABİLİR VEYA GÖZ YAŞI ŞİŞESİ DE OLABİLİR BİLMİYORUM DAHA HALA DEVAM ETTMEDİM KAZMAYA YARDIM EDERSENİZ SEEVİNİRİM BEN ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER

beyaz

Okunmamış mesaj gönderen beyaz » 29 Haz 2009, 02:09

YERLEŞİM ESKİ RUM EVİ KİLİSE FALAN VAR KÖYÜN İÇİNDE SÖYLENTİYE GÖRE6TANE PAPAS VARMIŞ BEŞ TANESİNİN YATIĞI YER BELLİ BAŞ PAPASIN MEZAR YOK KAYIP YARDIM EDERSENİZ TEŞEKÜRLER

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 29 Haz 2009, 02:14

beyaz yazdı:YERLEŞİM ESKİ RUM EVİ KİLİSE FALAN VAR KÖYÜN İÇİNDE SÖYLENTİYE GÖRE6TANE PAPAS VARMIŞ BEŞ TANESİNİN YATIĞI YER BELLİ BAŞ PAPASIN MEZAR YOK KAYIP YARDIM EDERSENİZ TEŞEKÜRLER

değerli kardeşim size konuya cevap verildi ilk yazdığınız yerde cevabınız verilmiştir ermeni evleri çizimli anlatım başlığına bakarsanız...

akhineton_34

Okunmamış mesaj gönderen akhineton_34 » 05 Eyl 2009, 20:59

arkadaşım kolay gelsin sana öncelikle okun neye benzedigine bak osmanlıdaki ok çeşitlerini araştır daha sonra oku bulduktan sonra yani çizilen okla osmanlıdaki kullanılan oku menzilini bul orada seni bekliyen bi şey olabilir derinligi çizilen okun boyu kadardır o yüzden eger yerleşim yerindeyse alınma ihtimali çok yüksek çünkü fazla derin degil ve üzerine çizilen taş büyüklügünde bi taşın altında buda alınma ihtimalini güçlendiriyor ok menziline gelince 200 metre ile 900 metre arası 900 metre olması çok güç onun için yakın mesafelere bak bulursan afiyet olsun ermeni parası o

“ERMENİ ve RUM EVLERİ” sayfasına dön