1 Milyon Definecinin İmzasıyla Meclise Gitmek

Sitemize Yeni Üye Olanların Selamlaşma ve Tanışma Forumudur, Unutmayın Bir Merhabayla Başlar Arkadaşlıklar...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 20 Ağu 2010, 01:16

baltasapı yazdı:definecinin elinde kazmayı küregi sapıyla almak yasal deyilmi..? o kadar kazma kürek sapını şimdi gördünüzmü neden topluyorlar zimmet defterine kayıt ediyorlar..? Cumhuriyet tarihi boyunca definecinin elinde kaç tane saplı kazma kürek alınmıştır *?* sayısı bellimi.? İşte gördünüzmü yasal dayanagını insan inançları ile oynayıp para kazananlara hediye edeceklermiş. İşte onun için ben kazma ve kürek sapı olmak istemedimya.
Yazık defineciyi kovala bu saçmalıga müsade et. dogrumu.*?*
Çok haklısınız, defineciyi dağ bayır kovalayanlar, evinde kağıtta yazan işaret çözümlerine döküman diye el koyanlar bu medyum ordusuna neden müsade ediyorlar, aslında tartışılacak çok konu var, definecilerin sessizliğinden olsa gerek bu ezilmeler. neden 4-5 milyon definecinin yaşadığı bir ülkede 1 milyon imza toplayıp meclise gitmiyoruz ? Neden yasaları değiştirmek adına çaba sarfetmiyoruz ? Bunu definem.org olarak ele almayalım, diğer tüm siteler dahil tek bir kampanya yürütelim, birlik olalım, definecilerin önünü açmak adına, sadece definecilikle ilgili yasaların mantıklı olarak değişmesiyle ilgili bir kampanya başlatamazmıyız ? Ayrı ayrı gruplara ayrılmışız, hepimiz ayrı ayrı köşelerde köşeyi dönme gayreti içerisindeyiz (tüm defineciler olarak) en çok ziyaretçi bende, en çok uzman burda, en çok dedektör kullanıcısı bizde v.s. v.s. hepimiz gruplara ayrılmışız siteler olarak, gerçek hayatta kahvehane kahvehane, aynı köyde bile ayrılmış ikişer üçer kişi, ama hiç birlik yok, yasalar adına ses getirmek için bir imza kampanyası düzenleyemezmiyiz ? Tüm siteler, tüm site yöneticileri, tüm sitelerin ziyaretçileri, il il, şehir merkezlerinde bir imza kampanyası başlatamazmıyız daha yasal, daha rahat, daha doğru bir definecilik için ? Bu fikrime hiçbir define sitesinden destek gelmezmi ? Ziyaretçi kazanmak, ilgi çekmek için söylemiyorum, başlatacak birileri varsa, o siteyede gelip yazarım ve destek için kendi sitemden link veririm, yeterki böyle birşey başlasın..
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

baltasapı

Okunmamış mesaj gönderen baltasapı » 20 Ağu 2010, 02:06

((((((((((((((((Çok haklısınız, defineciyi dağ bayır kovalayanlar, evinde kağıtta yazan işaret çözümlerine döküman diye el koyanlar bu medyum ordusuna neden müsade ediyorlar, aslında tartışılacak çok konu var, definecilerin sessizliğinden olsa gerek bu ezilmeler. neden 4-5 milyon definecinin yaşadığı bir ülkede 1 milyon imza toplayıp meclise gitmiyoruz ? Neden yasaları değiştirmek adına çaba sarfetmiyoruz ? Bunu definem.org olarak ele almayalım, diğer tüm siteler dahil tek bir kampanya yürütelim, birlik olalım, definecilerin önünü açmak adına, sadece definecilikle ilgili yasaların mantıklı olarak değişmesiyle ilgili bir kampanya başlatamazmıyız ? Ayrı ayrı gruplara ayrılmışız, hepimiz ayrı ayrı köşelerde köşeyi dönme gayreti içerisindeyiz (tüm defineciler olarak) en çok ziyaretçi bende, en çok uzman burda, en çok dedektör kullanıcısı bizde v.s. v.s. hepimiz gruplara ayrılmışız siteler olarak, gerçek hayatta kahvehane kahvehane, aynı köyde bile ayrılmış ikişer üçer kişi, ama hiç birlik yok, yasalar adına ses getirmek için bir imza kampanyası düzenleyemezmiyiz ? Tüm siteler, tüm site yöneticileri, tüm sitelerin ziyaretçileri, il il, şehir merkezlerinde bir imza kampanyası başlatamazmıyız daha yasal, daha rahat, daha doğru bir definecilik için ? Bu fikrime hiçbir define sitesinden destek gelmezmi ? Ziyaretçi kazanmak, ilgi çekmek için söylemiyorum, başlatacak birileri varsa, o siteyede gelip yazarım ve destek için kendi sitemden link veririm, yeterki böyle birşey başlasın))))))))))))))))))))))

Olmaz diyenler olursa bir daha okuyun gene olmaz derseniz bir daha okuyun olmaz derseniz bir daha okuyun okuyun okuyun.

Kullanıcı avatarı
phanes

Okunmamış mesaj gönderen phanes » 20 Ağu 2010, 02:19

sn:mustang
çok güzel düşünüyorsunda kimse bu işe yanaşmaz kanısındayım,çoğu kişi utanılacak bişeymiş gibi defineci olduğunu bile gizler.
toplumda da definecilik mezar soyguncusu gibi algılanır.

ama biri çıkıp ben ermeniyim dese sokaklar caddeler dolar ses getirirler..
http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/Definem.org

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Re: 1 Milyon Definecinin İmzasıyla Meclise Gitmek

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 20 Ağu 2010, 04:27

Ben fikirlerimi belirteyimde, kimse yanaşmasada olur, yani sadece kendim için düşünmüyorum bunları, yanaşacak ve yanaşmayacak insanlar için düşünüyorum sonuçta.

Site olarak düşünmüyorum, siteler üstü bir fikir olarak gelişmeli, yani talep olursa sadece bu kampanyayla ilgili bir site açıp, destek veren define sitelerinin adını yazıp ortak bir forumda nasıl bir yasa talebiyle meclise gidilmesi gerekiyor diye herkesin fikirlerini beyan edeceği kaliteli bir ortam oluşturulabilir.

Bu taleplerin içinde izinli kazılara katılan müze görevlilerinin ve güvenlik görevlilerinin günlük yevmiyelerinin kazı sahibi tarafından karşılanması yerine, devletin zaten ödediği maaşlarına sayılması olabilir.

Bir bölgede özgürce define aramak (kazma kürek v.s. olmadan) günlük cüzzi bir ücret karşılığı serbest olabilir. ( bu şekilde ülke ekonomisinede ciddi katkısı olur 5-6 milyon defineci olarak düşünüldügünde)

Tektekcilik diye tabir edilen sikke toplama olayı, avrupanın bir cok ülkesinde klüpleri ve yarışmaları olan bu faaliyet ülkemizdede serbest bırakılabilir, yine günlük cüzzi bir ücrette alınabilr. Yani bir nevi avcılık gibi ruhsatlandırılabilir ve yıllık ücretleride olabilir. Böyle bir sistemin yüzbinlerce kayıtlı defineci üyesi olacağını ve ülke ekonomisi adınada ciddi gelirler elde edileceğini düşünüyorum. Nasıl ki av sezonlarında ruhsatlı avcılar tedirgin olmadan, köylüyle, yöre halkıyla yüz göz olmadan, şikayet edilmeden avlanabiliyorlarsa, definecilerde yeni düzenlenecek yasalar çerçevesinde, sit alanları v.s. dışında rahat rahat define arayabilmeli.

Tabi böyle rahat rahat define arama olursa, izinli kazı masrafları düşürülürse, kişiler kazıyı kepce v.s kullanmadan kendisi yapmak istediginde tek masrafı maximum 1000 tl civarı bir vergi olsa yine izinli kazı sayısında patlama yaşanır ve kazı bölgesine gönderilecek müze görevlisi konusunda ciddi bir personel talebi olacaktır. Dolayısıyla işsiz olan binlerce arkeolog içinde iş imkanları doğacaktır.

Eserler konusunda öncelikle koleksiyonerliğin önü açılmalı, koleksiyonerlik belgesi daha kolay verilmeli ve yabancı ülkelerdeki gibi koleksiyonerler kendi aralarında rahatlıkla eser alıp verebilmeli, müzayedelerin önü açılmalı, tarihi eser borsası oluşturulmalı. Böylelikle eserler iç piyasadada iyi para edecektir ve defineciler direk koleksiyonerlere ulaşabileceklerdir. Hem eserlerin yurt dışına kaçırılması önlenecektir, hemde aradaki üç kağıtçılar, vurguncular, ihbar ederek ödül alan insanlar bu piyadadan çekilerek, insanımızın başını belaya sokmayacaklardır ve sicillerini üç paralık sikkeler için kirletemeyeceklerdir.

Müzelere götürülen eserler fotoğraflı ve videolu olarak kayıt altına alınmalı, bu teknoloji çağında hala kağıtlara yazıp daha sonra değersiz veya düşük değerli gösterilip el altı edilmesi önlenmelidir.

Arkadaşlar yukarıda belirttiğim fikirlerimde elbetteki eksiklikler var, hatta yüzlerce fikir daha eklenebilir. Herşeyi avrupa normlarına uydurmaya çalışıyoruz ama definecilik avrupadaki gibi değil ve giderekte yasaklar artıyor, yani ya tam yasaklansın, dedektör satışları dahil, herşey yasaklansın, yada definecilikte daha serbest olsun. Bu ülkede av bayiileri var değilmi ? Ruhsatlı silah satmak serbest, avcılık serbest...

Bu ülkede dedektör ve gpr tarzı cihaz satan yerler var değilmi ? Evet var, dedektörle define aramak yasak ? Neden ? Satışı serbestte araması neden yasak ? Araması yasaksa satışıda yasak olsun, herşey yasak olsun, ama satışı serbestse, aramakta serbest olsun, bu gibi çelişkiler için definecilikte yeni düzenlemeler şart diye düşünüyorum. Destek verecek üyelerimizle, hatta sponsor olmak isteyen büyüklerimizle böyle bir kampanya başlatabiliriz, tüm define sitelerine bu kampanyaya destek verme çağrısında bulunuyorum. Destek veren ciddi bir define sitesi olursa, gerekirse o sitede devam ettirebiliriz, zaten eğer bir imza kampanyası olursa, tüm sitelerin yöneticileri ve önde gelenleriyle birlikte güzel birşeyler oluşturulmalı diye düşünüyorum, herkesin fikirlerini bekliyorum şimdiden, saygılar sunuyorum...
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Kullanıcı avatarı
GiryaN

Okunmamış mesaj gönderen GiryaN » 20 Ağu 2010, 11:05

Çok doğru birşey mustang usta katılmamak elde değil ama bu fikre katılıp imzaya katılmıycak kendim 100 kişi tanıyorum. İnsanlar bu işte kendini deşifre etmek istemiyorlar korkuları var bunu herkez net bi şekilde biliyor bu sitede 10 bin kayıtlı üye var, ben adım gibi eminimki 100 bin kişide dışardan takip ediyor misafir olarak. Definecilik yasa dışı bi iştir bu ülkede ve öyle kalacaktır. Saygılar.
İnsan tabiattan uzaklaştıkça kalbi katılaşır.

DAĞLI BALIKÇI
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen DAĞLI BALIKÇI » 20 Ağu 2010, 18:20

Mustang ustam.Yazdıkların tüm ülkemiz ve insanları için çok önemli.Seni çok takdir ediyorum.Bunun bir şekilde çözümü olmalı bunu başarmalıyız.Hepimiz için hepimiz destek vermeliyiz.Utanma işini bir kenara bırakalım.Zaten bu işlerle alakası olmayana imza istemeyeceğiz,alakası olanlarlada bizim muhabbetimiz var yani çekinmemize gerek yok diye düşünüyorum.

ali artul
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen ali artul » 20 Ağu 2010, 18:50

SLM Kardeşlerim nevar bunda utanılacak sıkılacak evet ben defineciyim ismim acık korkmayın kendinizi kendiniz deşifre edin ve buiş dahada kolay olacak
MustanG KARDEŞ SONUNA KADAR DESTEK BUİMZA TOPLANIR MESALA BEN GİRESUN DA İMZA TAPLARIM
Arkadaşlar her ilden ilceden imzatoplayacak cesaretli destek verici defineci arkadaşlara ilanen duyurulur
ALİ ARTUL - GİRESUN
BU DÜNYA YUVARLAKSA BAZILARI KÖŞEYİ NASIL DÖNÜYOR

öncül

Okunmamış mesaj gönderen öncül » 20 Ağu 2010, 22:52

definecilik şu haliyle hiç bir zaman yasalaşmayacak hep böyle kaçak göçek ve istismara açık ülkem insanlarının ise rant kapısı olarak görülmege devam edildiği bir süreç olarak işlemege devam edecektir,ancak ali artul ve mustang kardeşin dedigi gibi defineciler bizzat kendilerini bir platformda temsil edilmedigi ve bu konudaki istismarları ve ülkemizin kültür mirası olan tarihi dokuların kimler ve nasıl bu (yasak)yasal prosedürle tarumar edip cukkarını doldurduklarını ve bu yasagın ülkemiz için nelere mal oldugunu kuvvetli bir şekilde seslendirilmedigi müddetçe,diger önemli konu siz böyle bir oluşum definecilik alanında faaliyet gösteren bazı siterlerlede birliktelik saglamadıgınız sürece( ki bu siteler iki türlüdür) o platform akim kalacak ve siz kendi aranızda birliktelik saglayamamışken nasıl temsil edileceksiniz gibi haklı çıkışlara maruz kalacaksınız,bu sitelerden ilki veen önemlisi ülkem insanının ve tarihi dokularımızın başına püsküllü bela olan sitelerdirki,hakikaten dürüst ve imanı kamil olan ve herkesi kendi gibi samimi ve yardımsever sanan ve bu tür sitelere inanmış pek çok insanımız vardır ki bu siteler bu insanlarımızı istismar etmekte emeklerini çalmakta ekmeklerine ve ceplerine göz dikmekte dirler,bu türden siteler asla akılcı ve akılla ilmin ışıgında gerçeklerle ve bilği ile hareket etmeyip,tamamen safsata ve hayalcilikle iş görmekte konulara fala bakar gibi yorumlar yapmaktadır ,yapılacak ilk iş bana kalırsa bu işi hakkıyla yapan yetkililerle el ele vererek bu işi kökünden kazımaga kararlı olundugunu göstermek olacaktır ki bu hiçte kolay degildir,gerçekler her zaman acı dır ve bu türden insanlar fırıldaklarına çomak sokuldukları için diş göstermekle kalmayıp ısırmaga başlamakta tereddüt göstermeyeceklerdir,kaldıki bu işteki rant pek çok (hepsini degil bu türden olmayanları tenzih ederim)yerli ve uluslar arası şirketler dedektör satıcıları burakratlar siyasiler kodamanlar hacılar hocalar cinciler hurafeciler haritacılar( önce define haritası çizip sonra ortalıga harita hakkında laf söz yayıpo sonrada seri olarak bu haritalar satılır) vs vs cilerin geçim ve kolay para kazanma yöntemleridir,soruyorum size bir metal dedektörüne binlerce dolar ödenmesi hangi akılla bagdaşır,ve altın dedektörü diye insanıma pazarlanıyo hangi dedektör gerçekten bir altın bulmuştur,konuyu dagıtmayayım uzun lafın kısası siz bu işin öncüleri olmak istiyorsanız tüm bunları göze almalısınız ama göze alırsanız bu zor görünen konu inanın çorap söküğü gibi sökülecektir,kazanan bu işi hakkıyla ve gerçeklerle ve bilğiyle ilimle yapanlar olacaktır,bu gun insanlar define ararken kırıp dökmesi bir yana buldugunuda kaçakçılara vermesi bir realitedir neden devlet bu işe el atmaz, çünki bu işten nemalanan sülükler istemezde ondan,ama sizler bu işin üstüne birleşerek giderseniz başarı kaçınılmazdır,ta ki devlet her müzeye bir alım için görevli ve para ödeme için bir ğişe kurmadan definecilik karanlık olarak ve bazı kişi ve kuruluşlara rant kapısı ülkem insanınıda definenin kendisi olarak görmege devam edecektir.saygılar.

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 21 Ağu 2010, 01:05

Fikirlerinize katılıyorum, en çok dikkat çektiğiniz konu siteler ve defineciler arası birlik sanırım. Apayrı bir isim altında sadece bu konunun işleneceği, tasarlanacağı ve 6 ay sonrada olsa, 1 yıl sonrada olsa somut adımlar atılacağı bir başlangıç yapmak lazım. Diğer sitelerin aktif üyeleri ve yöneticileri bu mesajımı okuyorsa ve böyle bir fikre destek veriyorlarsa, hatta bizim sitede yapalım daha etkili olur diyen varsa definem.org olarak destek vermeye hazırız, illa ki gönüllüler çıkacaktır diye düşünüyorum, yeterli sayıya ulaşılmazsa zaten sadece fikir olarak kalır, saygılar sunuyorum.

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 21 Ağu 2010, 01:12

ali artul yazdı:SLM Kardeşlerim nevar bunda utanılacak sıkılacak evet ben defineciyim ismim acık korkmayın kendinizi kendiniz deşifre edin ve buiş dahada kolay olacak
MustanG KARDEŞ SONUNA KADAR DESTEK BUİMZA TOPLANIR MESALA BEN GİRESUN DA İMZA TAPLARIM
Arkadaşlar her ilden ilceden imzatoplayacak cesaretli destek verici defineci arkadaşlara ilanen duyurulur
ALİ ARTUL - GİRESUN
Desteğin için teşekkürler abi, inanıyorumki bu iş ciddiye alınsa 81 ilde en az 5 tane gönüllü defineci bulunur. Sadece definem.org olarak düşünmemek lazım. Her şehirde bir masa ve bir afiş ve imza kampanyası, 1 milyon imza ile meclise gidilebilir ve ciddiye alınacak bir sayıdır bu. Çünkü 1 milyon kişi ailesiyle birlikte 3-5 milyon seçmen demektir, buda siyasiler için çok ciddi bir rakamdır. Bu nedenle ciddiye alınmak zorundadır. Zaten ülkemiz adına kötü birşeyde istemiyoruz, iyi birşey istiyoruz. Eğer ses getiremezsek bir başka bahara kalır diye düşünüyorum, bence iyi bir potansiyel varken bunu değerlendirmeliyiz.

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Kullanıcı avatarı
muslumkar
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen muslumkar » 21 Ağu 2010, 01:58

her ilden 1 kişi bi yer bi mekan tarih yazar ve gelene imzayi caktirir gelemeyende doldurur bi form (hazirlayalim ornek) posta yoluyla ulastirir

kocaeli benim bastan diyeyim :)

sahsu

Okunmamış mesaj gönderen sahsu » 21 Ağu 2010, 14:50

buyuk baslar her tarafı takır takır kazarken ve kimse sesini onlara cıkarmazken ufak arayıcılar bosuna imza falan gibi umutlanmasın cunku asıl payı koca kafalar rahat rahat goturuyor... :hahaha

toros2
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen toros2 » 23 Ağu 2010, 18:49

SeRHaT21 yazdı:bu kadar çok yazıyı kim okuyacakki hiç bişey anlamadım heralde faydalı bişeylerdir tşk.
benim yazdıklarım nereye gitti.mustang usta bi bakarmısın

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 23 Ağu 2010, 19:10

toros2 yazdı: benim yazdıklarım nereye gitti.mustang usta bi bakarmısın

Bazen tam gönder butonuna basınca sitede veya sizin bağlantınızda sorunlar olabiliyor, göndermeden önce yazınızı mause ile seçip kopyalayın, sonra göndere basın, bir sorun olursa bu sayede emeğiniz boşa gitmez (bu tüm forumlar için tavsiyemdir)

Ayrıca mesajınız siteye hiç ulaşmamış, mesajınızın silindiğine dair herhangi bir kayıt göremedim.

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Kullanıcı avatarı
EDWARD
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen EDWARD » 23 Ağu 2010, 21:38

SELAM. KORKUYORUZ KORKULARA KAPILMAKTAN ZAMAN ZAMAN. KORKULARIMIZLA YÜZLEŞMEKTEN KORKUYORUZ. SONRA EGOLARIMIZ. AH O EGOLARIMIZ. DİŞLERİMİZİ TÖRPÜLÜYORUZ. DERİYİ PARÇALAYIP KEMİĞE DAYANMAMIZ BİLE YETMİYOR. VE 'BEN'. ASLA BİZ YADA SİZ OLMADI. HEP BEN.. KENDİMİZLE ÇELİŞİYORUZ, ÇELMELİYORUZ..

“YENİ ÜYELERİN TANIŞMA FORUMU” sayfasına dön