DERNEK KURALIM ( LÜTFEN SİTEYE ÜYE OLAN HERKES OKUSUN )

Değerli Üyelerimiz, Definem.org Forumlarında Olmasını İstediğiniz Bir Başlık veya Konu Olduğunda veya Forumlarda Herhangi Bir Sorun Olduğunda Bu Bölüme Yeni Başlık Açarak Belirtebilirsiniz...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

caparoww

Re: DERNEK KURALIM ( LÜTFEN SİTEYE ÜYE OLAN HERKES OKUSUN )

Okunmamış mesaj gönderen caparoww » 03 Eyl 2009, 21:31

Evet arkadaşlar burada en önemli konulardan birini konuşuyoruz yönetici arkadaşlar haricinde foruma katılımları bekliyoruz. Bakınız biz kendi aramızda bir birlik olamassak hakkımızı nasıl savunacağız , sıkıntılarımızı sorunlarımızı aşmak ve kendimizin ciddiye alınmasını istiyorsak yasal bir birliktelik olmak zorundayız . Yoksa sesimizi bu şekilde susarak yada ferdi olarak duyuramayız. Forumda hepimiz yeri geldiği zaman okuduk bizlerin serzenişlerini yakınmalarını yasalarda gerekli düzenlemeleri istiyoruz ama daha foruma bile katılım çok az lütfen bu mübarek ramazan ayında hayırlı bir oluşum sağlayalım bekliyoruz ...

Kullanıcı avatarı
sadece_altan

Okunmamış mesaj gönderen sadece_altan » 03 Eyl 2009, 21:52

Böyle bir kuruluş çatısı altında herkes toplanıp fikirlerini bilgilerini beyan etsetabiiki çok güzel olur fakat böyle bir durumda polis, jandarma, mit, jitem vs istihbarat kuruluşlarınında bu derneklerüzerinde yoğunlaşacağı ve vatandaşın daha çok sıkıntıya girebileceği düşüncesindeyim.
Fesatlar kapıma vardılar ellerinde güllerle,
İşlerine gelmediğinde saldırdılar aynı güllerin dikenleriyle...

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/Definem.org

caparoww

Okunmamış mesaj gönderen caparoww » 03 Eyl 2009, 22:10

Sevgili altan kardeşim farklı birşey söylemiyorum bende aynı şeyleri söylüyorum bir çatı altında toplanıp yasal bir platform oluşturduktan sonra devletten beklentilerimiz sunup gerekli yasal düzenlemeleri istememiz polis ve jandarma gibi devletin güvenlik güçlerini ne ilgilendirecektir değil mi. Çabamız kaçak kazı ve izinsiz kazıyı önlemek içindir. Tarihi, yok etmemek içindir, bilinçlenmek içindir. Aramızda gerçekten bu işe gönül veren arkadaşların birer arkeoloji bilmesi antika nedir dediğimizde anlaması çabasıdır. Buda köşe bucak kaçarak korkarak maddi ve manevi zararak ugrayarak olamayacaktır tabiiki. Saygılarımla....

Kullanıcı avatarı
sadece_altan

Okunmamış mesaj gönderen sadece_altan » 03 Eyl 2009, 23:34

sayın caparoww dostum düşüncelerin gayet mantıklı ve doğru fakat burada şu bir gerçek ki 1 milyon defineci varsa bunlardan ancak 10 tanesi izinli resmi kazı yapmıştır yada yapıyordur. şuan bir resmi kazı maliyeti benim tahminim en az 5 bin tl dir. Vatandaş zaten geçim sıkıntısına düşmüş 5 bin tl vereceksin sonra burası sit alanı mezarlık alanı milli park doğal kültürel varlık bilmemne diyecekler kazamayacaksın yada belli bir yerden sonra kazdırmayacaklar. Ama vatandaş kendi imkanlarıyla elinde ucuz yollu bir tek tek makinasıyla dolaşarak yada bulduğu herhangi bir işaret vs yoluyla kendince birşeyler yapabiliyorsa onun derdindedir. Bizde isteriz devletle anlaşalım herşey yasal olsun ve çıkan mal ülkemizde kalsın ama şu var müzelere giren eserlerin büyük çoğunluğu kayda girmeden yurtdışına çıkıyor. Buradan namını çok duyduğum bir müzede çalışan arkeologun istanbulda onlarca dairesi var. Müze tarafından kayıtlı eserleri ve yerleri definecilere söyleyerek ortaklık yapıp müzeye alınıyor gibi el altından yurtdışına çıkarttığınıda çok kez duydum çok sağlam kaynaklardan. Uzun lafın kısası vatandaş evine ekmek zor götürürken yasal kazı yapacak gücü yok birde dernek çatısı altına girerse takip altına alınacağından iyice başı derde girer düşüncesindeyim.

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

caparoww

Okunmamış mesaj gönderen caparoww » 03 Eyl 2009, 23:51

Sevgili altan kardeşim senin bir ingiliz yada amerikan vatandaşından ne farkın var , benim yok eminim seninde yoktur . Yasaları insanlar koyar . Bugün İstanbul'da yaşana elim define kazısını sanırım okumuşşundur. Şimdi soruyorum yetkililere yurtdışında yaşayan bir vatandaş ile ülkemizde yaşayan bizler neden aynı haklara sahip değiliz. Yani bir İtalyan vatandaşı rahatça ülkesinde istediği yerde tarihi araştırma yapıp buluntularını bir döviz ofisindeki gibi bozdurup paraya çevirebiliyorsa biz aynı davranışı sergilediğimizde ceza alıyorsak bunda bir yanlışlık vardır bence. Anlatmak istediğim ruhsatlı kazı maliyeti değil ilk yazımı daha dikkatli okursanız nedemek istediğimi daha iyi anlayacağınızı zannediyorum. Yasal bir platform olmak zorundayız eğer sesimizi duyurmak istiyorsak , bilmiyorum yaşınız kaç ama hatırlayacağınızı tahmin ediyorum Polonyada işçiyken Cumhurbaşkanlığına kadar yükselen Leh Valessa diye bir vatandaşın hikayesini sürede okadar uzun değil yaşım 40 ben hatırladığıma göre 15 - 17 sene evvel olması lazım. Anlatmak istediğim olay bir çatı altında toplanmak haklarımızı talep edecek yasal bir oluşum bu ister dernek olur ister kooperatif olur isterse federasyon olsun adını siz koyun .....saygılarımla.

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 04 Eyl 2009, 00:19

Mevcut yasalar değişmedikçe dernek kurmanın definecilere faydası olacağını sanmıyorum, dernek yerine şirket kursak daha mantıklı, yani bir güç birliği oluşturalım diyorsanız buyrun maden, sondaj v.s. branşlarında şirket kuralım :) Mevcut yasalarla herhangi bir kaçak kazı veya eser kaçakçılığı sonrası dernek üyelerinin başının ağrıyacağını düşünüyorum. Türkiye şartlarında definecilik derneğini sağ salim yönetmek, cezaevi veya mahkeme yolu görmeden ayakta kalmak zordur diye düşünüyorum. Fikirler güzel ama Türkiye şartlarına uygun değil diye düşünüyorum. Bazı dedektörlerin güzel olupta Mineralli Türkiye topraklarına uygun olmaması gibi birşey bu :) Herşeyi göze alıp dernek kuralım desekte güç lazım diye düşünüyorum. Yani 50.000 tl Yıllık masrafı gözden çıkarmalı, bir merkezi olmalı ve üyeler yıl içinde bir yerlerde toplanarak seminerler verilmeli v.s. Böyle fikirlerim var ama derneğin tüm masraflarına sponsor olabilecek güçte olduğum zaman kurabilirim, aksi halde kimse elini cebine atmaz, atanlarda karşılık bekler. Yani bu işe gönül vermiş bir veya bir kaç parası olan insanın başlatması gerekiyor, başlatan olursa site olarak destek veririz, saygılar sunuyorum.
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Kullanıcı avatarı
sadece_altan

Okunmamış mesaj gönderen sadece_altan » 04 Eyl 2009, 00:45

caparoww abim ben söylediklerinize aynen katılıyorum ama şuan Türkiye bu işlerde tabuları yıkabilecek durumda değil. Antik alanları sit alanlarını incelemek gezmek için bile gittiğimizde jandarma gelip ne arıosunuz burada, burada dolaşmayın diyorsa bence bölgede yapılan, yapıldığı tespit edilen yada yakalanan bir kaçak kazıdada gözler direkt bu derneklerin üzerine çekilir.

caparoww

Okunmamış mesaj gönderen caparoww » 04 Eyl 2009, 14:18

Sevgili mustang daha öncede belirttim isim önemli değil diye ewet dediğiniz doğru şirkette olabiliriz. Maliyeti 2 - 3 bin TL. ye şirket kurulabilir. Değişik illerde şubeleri olan şirkette olabilir , bu işe gönül vermiş ciddi azda olsa taşın altına elini sokabilecek arkadaşlarla neden olmasın. Buradan soruyorum kaçımız ruhsatlı kazıyı maliyetini tek başına yüklenerek yapabildik. Yada yapan arkadaşlar neler buldular. Ruhsatlı olduğu için sanırım açıklamalarında sakınca yoktur. Samimi olarak fikrimi söyleyeyim yok denecek kadar azdır varsada istisnadır. Neden mi ? Kaçımız ruhsatlı kazıya başlamadan önce orası ile ilgili tarihi bir araştırma yapmıştır. Kaç tane medeniyetin yaşamış olduğunu yada olası ölü gömme tekniklerini kaçımız biliyoruzdur. Dahası hangi cihazlarla ne şekilde ön araştırma yapılmıştır. Çünkü kazı maliyetli bir iş , yani yatırım yapıyorsunuz bu işe . Neden çünkü eğitim ve bilgi eksikliğimiz var , neden çünkü değişik cihazlara ayıracak bütçemiz yok , neden kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyoruz. Ama hala vazgeçmiş değiliz. Neden bu ferdi hareket etme duygusu , neden ben diyoruzda biz diyemiyoruz. Sevgili arkadaşlar yerin altından çıkan değerli hazineler maliyetleri açısından antika sınıfına girdiği için hepimize yeter ama birimize değil HEPİMİZE . Onun için birlik olup eğitimli ,bilgili ,ciddi hareket etmemiz lazım anlatmak istediğim bu benim ... Ewet siteye gönül verip üye olan arkadaşlar 1 günü geride bıraktık hala katılımlarınız bekliyoruz düşünceleriniz olumlu yada olumsuz birşeyler karalayınız foruma....Saygılarımla CAPAROWW

ilhami

Okunmamış mesaj gönderen ilhami » 04 Eyl 2009, 15:50

Bahsettiğiniz şeyin ''define'' olduğunun farkındamısınız caparoww :)
Ben %100 define çıkacağından emin olduğum bir yer keşfedecem ve gidip derneğe gidip şurada define var kesin tespitimdir ne yapmalıyım diye danışacam yalnış anlama bana hiç gerçekçi gelmiyor bu,şuanda böyle bir derneğin var olduğunu sayalım ve şu çok istediğin derneği bir teste tabir tutalım:)Sen varını yoğunu tüm birikimini bir araya getir ve hepsini bir kuyumcuda altına çevir daha sonra gidip bir yerde toprak altına göm ve gidip derneğe bir yerde altın gömülü şurada neler yapmamız gerek,dolasıyla koruyucu dernek senin haklarını savunan dernek yer hakkında bilgi edinmek zorunda yoksa sana yardımcı olamaz dimi ? Neresi burası hangi bölge hangi şehir hangi köy vs.Sen tüm samimiyetimle güvenip hayattaki tek birikimini,tek dayanağını,tek umudunun yerini derneğe gösterebilirmisin sence ? Ben şahsıma bırak yerini hangi köy sınırları içerisinde olduğunu söylemekten teredüt duyarım.Burada uğruna hergün milyonlarca sucun işlendiği ''para''dan bahsediyoruz arkadaşlar.Dünya genelinde her dakikada kaç bin kadın para için kendi iffetinden vazgeçiyor,kaç cinayet işleniyor,kaç hırsızlık,kapkaç,intihar,yaralama olayı işleniyor biliyormusunuz,bende kalkacam ne yazıkki şuanda yeryüzünde bukadar kıymetli olan bir şeyin yerini başkalarına söylicem.Buldukları yerlerden emin olmadıklarına dahi yeri göstermek için para talep eden kişiler var bence paranın derneği olmaz olsa bile yinede para üzerine kurulur.Yani kimseye fayda sağlamaz.Saygılarımla ..
Resim

caparoww

Okunmamış mesaj gönderen caparoww » 04 Eyl 2009, 16:21

İlhami kardeş öncelikle zaman ayırıp yorum yaptığın için tşk. ederim. Şimdi gelelim senin çizdiğin senaryoya. Soruyorum sizlere hangimiz %100 defineden emin olarak kazı yaptık , hangimiz biryerde %100 ihtimalle bir hazine olduğunu biliyoruz. Varsa bile istisnadır diyorum ben. Çünkü bırakın bizleri bugün bile yapılan arkeolojik çalışmalarda yerin altında ne çıkacağı bilinmiyor. Tabiiki arkeolojik çalışmada kayıtlı medeniyet yerlerinde kazılar yapılıyor fakat dönem içi soygunlar veya doğal afetler sonucu yerin altında ne olduğunu kimse bilemez arkadaşım. Bundan başka konuya ben farklı açıdan yaklaştım sanırım benim anlattıklarımı anlamadınız. Ben birlikten bahsediyorum sizin kendinizin test için gömdüğü hazineyi ortaya çıkarmasından bahsetmiyorum zaten konuda o değil. Kısaca şunu söyleyebilirim masraflı bir işe adım atmadan bilgi , belge , teknoloji olması lazım bunuda ferdi olarak yapmamız imkansız olduğundan biraraya gelinmesi konusunu anlatmaya çalışıyorum . Katılımınız için tşk.ler.. Saygılarımla...CAPAROWW

caparoww

Okunmamış mesaj gönderen caparoww » 05 Eyl 2009, 13:07

Ewet arkadaşlar bugün 3. günümzdeyiz konu başlığı açıldığından buyana fakat yönetim ve birkaç arkadaşın dışında katılım yok denecek kadar az 4187 üyeli bir formun bu konuya duyarsız kalmayacağı kanısındayım katılımları bekliyoruz lütfen düşünceniz olumlu yada olumsuz konuyu tartışıyoruz....CAPAROWW

indiana_jons

Okunmamış mesaj gönderen indiana_jons » 05 Eyl 2009, 13:08

siz boş bir konuyla vakit geçiriyorsunuz dernek işi defineciye uymaz. Kurupta definecilerimi fişleyeceksiniz kardeşim. Ha birde bu dernek işinde para işleri dönecek işte ozaman yolsuzluk olucak sıkıntılar başlayacak ve defineciliğe zaten hayırlı bakılmıyor bide derneklede iyice adımızı kara listeye sokmayınız. Git kendi işine bak dernek felan istenmiyor. Gariban definecilerden derneğe kayıt parası yok aidat parası yok kıl yok tüy parası biz bu dernek ayaklarını 5 yıl önce gördük onun işin geri vites yapın bu işten ben üstüme düşeni her zaman yaparım ve bu derneğe kimse üye olmasın diye herkesi bilinçlendiririm sende başka sektör bul kardeşim definecinin derneği olmaz. Son sözüm budur.

indiana_jons

Okunmamış mesaj gönderen indiana_jons » 05 Eyl 2009, 13:19

sevgili serhat 21 ve mahmut kardeşlerim bu başlığı kaldırınız. Sinirlerim bozuldu böyle dolu ve mantıklı bir sitede böyle kurnazca ve dibinde sinsilik yatan bir başlığı güzelim sitemizde nasıl oluyorda yayınlıyorsunuz inanın sizden hiç beklemediğim bir hareket sergiliyorsunuz hoş ve sıcak bakmadığınızı belirtiyorsunuz ama buda yetmezki bu sitede böyle boş konulara yer verilmemesini önemli rica ediyorum. Sanırım bu caparow arkadaş işsiz kalmış ki böyle bir işin peşine düşmüş.

ilhami

Okunmamış mesaj gönderen ilhami » 05 Eyl 2009, 13:32

İşte özgür irade diye buna derim ben :D :D :D
Resim

caparoww

Okunmamış mesaj gönderen caparoww » 05 Eyl 2009, 13:41

TŞK.LER DEĞERLİ YORUMUNUZ İÇİN...CAPAROWW

“DEFİNEM.ORG FORUM DESTEK” sayfasına dön