Bulunan define ile ilgili bilgi

Değerli Üyelerimiz, Definem.org Forumlarında Olmasını İstediğiniz Bir Başlık veya Konu Olduğunda veya Forumlarda Herhangi Bir Sorun Olduğunda Bu Bölüme Yeni Başlık Açarak Belirtebilirsiniz...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

kaan_73

Bulunan define ile ilgili bilgi

Okunmamış mesaj gönderen kaan_73 » 20 Mar 2011, 19:07

Merhabalar arkadaşlar acaba bana herhangi bir define bulunduğunda neler yapılabilir,bununla ilgili bilgi alabilirmiyim şimdiden teşekkürler

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Re: Bulunan define ile ilgili bilgi

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 20 Mar 2011, 20:03

Eğer bulduklarınızın içinde bir kolye varsa ben talibim :komik gerisini müzeye verebilirsiniz

öncelikle bulunan defineye bağlı derim. bulduğunuz sadece altın ise zaten sizindir bulduğunuz definenin tarihi bir değeri olmadıkça tamamını istediğiniz gibi kullanmakta özgürsünüz. tarihi değeri olan objeler içeriyor ise devletimizin yasaları işler. kültür mirası ise hiç bir hak talep edemezsiniz.

yapılması gereken şudur sitemiz adına diyoruz ki bu konudaki en güzel yöntem bağlı bulunduğunuz müze müdürlüğüne giderek para karşılığında satmak istediğinizi belirtmeniz olur. kazı izninde yüzde 40 sizin olur ama siz bulmuşsunuz bulduğunuz zaman iş değişir. müze size bunun yüzde 60 ı devletindir geriye kalan yüzde 40 ının parasını alırsınız demez. bakın çok hassas bir konudur bu bunu çoğu kişi bilmez tam noktaya deyinmiş olduk. siz götürürseniz bulduğunuz sizindir. tabi kültür mirası olmaması gerekir. yok siz çalışma yapacaksınız izin aldınız o zaman yüzde 40 sizindir. teşekkürler umarım sorunuzun cevabını yazılanların içinde bulabilrisiniz selametle..
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 21 Mar 2011, 02:10

Evet Serhat amca faydalı bir konuya dikkat çekmiş. Müzeye götürülenlere müzenin biçtiği değer direk verilir diye biliyorum. Yani % 60 - % 40 resmi kazılar için olan paylaşımdı galiba. Müzeye götürmeye çekinen varsa seve seve yardımcı olurum. Çünkü eserlerimizin yurt dışına kaçmasını önlemek için böyle bir konuyu çözmeye yardımcı olmak hepimizin vatani görevidir..
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Kullanıcı avatarı
Hundai

Okunmamış mesaj gönderen Hundai » 21 Mar 2011, 07:06

bakın bende itina ile müzeye götürebilirim bu konuda tecrübeliyim :)
sabır en büyük erdemdir

Youtube

“DEFİNEM.ORG FORUM DESTEK” sayfasına dön