Minelab Gpx4000-4500 Türkçe Kullanma Talimatları-~Ronin~

Minelab Marka Metal Dedektörlerinin Model Model Ele Alınacağı, Kullanıcı Tecrübelerinin Anlatılacağı ve Minelab Metal Dedektörlerle İlgili Tüm Soruların Cevaplanacağı Forumdur...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Ronin
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Minelab Gpx4000-4500 Türkçe Kullanma Talimatları-~Ronin~

Okunmamış mesaj gönderen Ronin » 09 Haz 2009, 23:13

İlk Kez definem.org'ta yazıyorum bu konuyu. Sizin için derledim ve Minelab gpx4500'ü az da olsa(3 gün) kullanmış birisi olarak pratik kullanma kılavuzu şeklinde sizler için özetledim. Umarım faydalı olur....

Cihazda ayar sıralaması şu şekilde olursa çok daha rahat çalışılır:
Autotune> Threshold> Ground Balance> Coil> Menudeki ayarlar

Autotune:
Çevresel elektriksel etkileri düşürmek için kullanılır. Başlık havada(50cm kadar yükseklikte) yere 90derece dik vaziyette tutulur, autotune yapılır ve başlık dik vaziyette yarım ay çizilir ki etraftaki parazitsel etkileri hafızasına alsın ve kendisini ona göre ayarlasın. Bu yaklaşık 60sn kadar sürer. Autotune’a bastığınızda tek bip, Bittiğinde üç keskin bip sesi duyulacaktır.

Threshold:
Toprak sesidir. Yani cihazın ses eşik şiddeti. Bunu cihaz saniyede 1-2 tık tık sesi verecek şekilde ayarlayın. Yani ararken çok hafif bir ses olacak ki hassas olsun cihaz.

Ground balance(toprak ayarı):
-Metalsiz bir alan bulun.
-Switchi fixed konuma getir.
-Başlığı aşağı-yukarı(toprak hava arasında) oynatırken, üstteki quick track tuşuna basılı tut, kısa bir bip sesi duyulacaktır. 3 saniye içinde de hızlı bir bip sesi duyulacaktır. Fix konumunda toprak ayarı olmuyorsa, tracking konumuna getir
-Ses kesilene kadar aşağı yukarı hareket ettirmek gerekir(toprağın etkisini hafızasına alıp, toprak ayarı yapılıyor)
-Toprak sesi-threshold- değişmiyorsa toprak ayarı olmuş demektir
- Ararken toprak ayarı kaçmış mı diye bakmak istersen, başlığı yine aşağı yukarı oynat, herhangi bir ses değişimi yoksa, devam et. Eğer seste değişim varsa, yeniden toprak ayarı yap!!
- Eğer toprak ayarı devamlı kaçıyorsa ve cihaz parazit yapıyorsa, fast tracking konumunda çalış
- Toprak çok mineralli ise “tracking” konumunda çalış
- Noktalamak istersen de “fixed” konumunda çalış
- Fixed konumunda cihaz çok daha derinden çekiyor ama mineralli ortamlarda cihaz fixed konumunda sıkıntı yapıyor
- Dikkat!!: Toprak ayarı ne yaparsanız yapın olmuyorsa, Ground Balance’ı “specific” yapın.

Coil/RX nedir?
Double D: Pinpointing için ve özellikle mineralli ortamlarda ve elektriksel parazit çoksa seçilir(DD başlıklarda seçilir)
Monoloop: Az ve orta mineralde seçilir. Derinlik artar(ona uygun monoloop başlık kullanmanız gerekir). Bu ayarve başlıkta aşırı mineralli ortamlarda acayip parazit yapar. Pinpointi başlığın solu yapar(yani sinyal verdiği yerin tam ortasını değil de, solunu kazın, ya da detaylı analiz edin)
Cancel: Elektriksel parazitlerin çok olduğu yerlerde, ev içlerinde, ev bahçelerinde kullanılır. Cancel konumunda cihazdan GAIN’i(daha derinden çekmesi için bir nevi hassasiyet) daha yüksek tutabilirsiniz. Dikkat!!!: Monoloop yani ayırımsız başlık kullanıyorsunuz ve Cancel seçtiniz. Cihaz metal bulamaz. Bu ikisi bir arada seçilip-kullanılmamalıdır.

Bundan sonra artık Menu ayarlarına girmeniz gerekir. Menu ayarlarını function select ile seçip setting ile ayarları belirliyorsunuz.. Bundan sonrası deneyimdir tecrübedir, orasını da kullanan kişiler çözer ancak….Yukarıdaki aşamayı geçen zaten bu işi bitirmiştir….

Saygılar
-RONIN-35/2

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Re: Minelab Gpx4000-4500 Türkçe Kullanma Talimatları-~Ronin~

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 09 Haz 2009, 23:18

Ronin Usta deneyimlerini bizlerle paylaştığın için teşekkürler, ilk kez definem.org'da paylaşman bizi ayrıca mutlu ediyor, cihaz kullanan arkadaşlara örnek oluyorsun, hepsi gelip deneyimlerini ince ince anlatmalı, hem nasıl bir cihaz alınacağı konusunda insanlar aydınlanır, hemde cihaz alan insanlar aldıkları cihazlardan en iyi verimi almak için püf noktalarını siz değerli ustalarımızdan öğrenir, saygılar sunuyorum.
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Kullanıcı avatarı
Misya
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Misya » 09 Haz 2009, 23:27

vay be Helal olsun...Bu güzel paylaşımın için çok teşekkürler.
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

efe75
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen efe75 » 11 Haz 2009, 02:01

slm ronin kardeş paylaşımın için tşkl ben minelab gp3500 kullanıcısıyım 4000 ü de aldım bana cok gurultulü ve parazitli geldi kullanamadım sattım 4500 almaya ninetim var kullanan arkadaşlara soruyorum birde senin fikrini alayım dedim öncelikle minelabın gp serisinden 4500 harici cihaz kullandınmı? 4500 ün derinligi onlara kıyasla nasıl? oburlerine göre ayırımı nasıl ?4500 ü derin aramalardamı yoksa teklemedemi kullanıyosun? kaç yıllık makinecisin ? randıman aldınmıtavsiye edermisin ?pahalı bi cihaz ve piyasada ikinci eli pek yok acaba cok güzel cihaz alan satmıyormu? yoksa pahalı oldugu için veya tutulmadıgı içinmi mi piyasada fazla yok cevaplarsan cok sevinirim şimdiden çok tşkl
xxx efe75 xxx

Ronin
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen Ronin » 11 Haz 2009, 22:20

efe75 yazdı:slm ronin kardeş paylaşımın için tşkl ben minelab gp3500 kullanıcısıyım 4000 ü de aldım bana cok gurultulü ve parazitli geldi kullanamadım sattım 4500 almaya ninetim var kullanan arkadaşlara soruyorum birde senin fikrini alayım dedim öncelikle minelabın gp serisinden 4500 harici cihaz kullandınmı? 4500 ün derinligi onlara kıyasla nasıl? oburlerine göre ayırımı nasıl ?4500 ü derin aramalardamı yoksa teklemedemi kullanıyosun? kaç yıllık makinecisin ? randıman aldınmıtavsiye edermisin ?pahalı bi cihaz ve piyasada ikinci eli pek yok acaba cok güzel cihaz alan satmıyormu? yoksa pahalı oldugu için veya tutulmadıgı içinmi mi piyasada fazla yok cevaplarsan cok sevinirim şimdiden çok tşkl
Minelabın gpx4000 ve 4500'ünü kullandım, soruyu doğru anlamışsam. Eğer kullandığım diğer pulse cihazları sorarsanız bir sürü....
4500' ile 4000 arasında pek derinlik farkı yok. Parazitsel etkiler biraz azaltılmış, 4000'de genelde durup-dururken kilitlenme oluyordu gpx4500'de yok.
minelab gpx4500 2m'ye kadar olan(büyük kütlelerde) derinliklerde özellikle 45lik monoolop başlığı ile kullanılabilir. Ancak bundan daha derin aramalarda kesinlikle en az 1x1m başlıklı güzel bir pulse cihaza bakmanız gerekir.
Kaç yıllık makineciyim? 13 yaşımdan beri az çok bu işin içindeyim yani 16 senedir epey makine ve macera görmüşlüğüm var :D
Randıman aldığım cihazlar da var, çok randıman aldıklarım da hiç alamadıklarım da....
Gpx4000-4500 serisi çok övüldüğü için Çin'de de taklitleri (en azından dış görünüş olarak) yapılıyor. Özellikle Endonezya'da ben bir firma bulmuştum Alibaba.com'da adresleri de vardı, 1000 Dolara full set gpx4500 veriyorlardı. Huylandım işkillendim epey bir mesaj attım. Sadece bana sordukları " How many pieces you want sir?" :geek: sorusu oldu. Websayfanız var mı, bu cihazlar nerenin malı diye 2-3 defa ısrar edince irtibatı kopardılar.. :o
Yani demek istediğim gpx4500'leri çok iyi inceleyerek ve test ettirerek almak gerekiyor. Bazı firmalar bahsettiğim uzakdoğu firmalarından getirtiyor olabilir, nitekim de bu konuyla ilgili birkaç kişiden makina ile ilgili çok çok olumsuz yorumlar elde edince, bu işte bir iş olduğunu düşünmeye başladım. Zira benim kullandığım orjinaldi ve iyi çalışıyordu...

Saygılar..

efe75
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen efe75 » 14 Haz 2009, 01:34

tşkl ronin kardeş bende 12 senelik makineciyim manisalıyım
xxx efe75 xxx

DUBLEX

Okunmamış mesaj gönderen DUBLEX » 12 Tem 2009, 13:52

verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.ANCAK,BENİM SİZDEN BİR RİCAM OLACAK.MÜMKÜNSE GPX4000 NİN BÜTÜN DİJİTAL AYARLARINI VEDÜĞMELERİNİN KONUMLARINI ANLATIRSANIZ SEVİNİRİM. yukselozer1966@(Tüm Paylaşımlarımızı Forumda Yapalım)

schatzsucher35

Okunmamış mesaj gönderen schatzsucher35 » 05 Eki 2009, 04:33

Ronin yazdı:İlk Kez definem.org'ta yazıyorum bu konuyu. Sizin için derledim ve Minelab gpx4500'ü az da olsa(3 gün) kullanmış birisi olarak pratik kullanma kılavuzu şeklinde sizler için özetledim. Umarım faydalı olur....

Cihazda ayar sıralaması şu şekilde olursa çok daha rahat çalışılır:
Autotune> Threshold> Ground Balance> Coil> Menudeki ayarlar

Autotune:
Çevresel elektriksel etkileri düşürmek için kullanılır. Başlık havada(50cm kadar yükseklikte) yere 90derece dik vaziyette tutulur, autotune yapılır ve başlık dik vaziyette yarım ay çizilir ki etraftaki parazitsel etkileri hafızasına alsın ve kendisini ona göre ayarlasın. Bu yaklaşık 60sn kadar sürer. Autotune’a bastığınızda tek bip, Bittiğinde üç keskin bip sesi duyulacaktır.

Threshold:
Toprak sesidir. Yani cihazın ses eşik şiddeti. Bunu cihaz saniyede 1-2 tık tık sesi verecek şekilde ayarlayın. Yani ararken çok hafif bir ses olacak ki hassas olsun cihaz.

Ground balance(toprak ayarı):
-Metalsiz bir alan bulun.
-Switchi fixed konuma getir.
-Başlığı aşağı-yukarı(toprak hava arasında) oynatırken, üstteki quick track tuşuna basılı tut, kısa bir bip sesi duyulacaktır. 3 saniye içinde de hızlı bir bip sesi duyulacaktır. Fix konumunda toprak ayarı olmuyorsa, tracking konumuna getir
-Ses kesilene kadar aşağı yukarı hareket ettirmek gerekir(toprağın etkisini hafızasına alıp, toprak ayarı yapılıyor)
-Toprak sesi-threshold- değişmiyorsa toprak ayarı olmuş demektir
- Ararken toprak ayarı kaçmış mı diye bakmak istersen, başlığı yine aşağı yukarı oynat, herhangi bir ses değişimi yoksa, devam et. Eğer seste değişim varsa, yeniden toprak ayarı yap!!
- Eğer toprak ayarı devamlı kaçıyorsa ve cihaz parazit yapıyorsa, fast tracking konumunda çalış
- Toprak çok mineralli ise “tracking” konumunda çalış
- Noktalamak istersen de “fixed” konumunda çalış
- Fixed konumunda cihaz çok daha derinden çekiyor ama mineralli ortamlarda cihaz fixed konumunda sıkıntı yapıyor
- Dikkat!!: Toprak ayarı ne yaparsanız yapın olmuyorsa, Ground Balance’ı “specific” yapın.

Coil/RX nedir?
Double D: Pinpointing için ve özellikle mineralli ortamlarda ve elektriksel parazit çoksa seçilir(DD başlıklarda seçilir)
Monoloop: Az ve orta mineralde seçilir. Derinlik artar(ona uygun monoloop başlık kullanmanız gerekir). Bu ayarve başlıkta aşırı mineralli ortamlarda acayip parazit yapar. Pinpointi başlığın solu yapar(yani sinyal verdiği yerin tam ortasını değil de, solunu kazın, ya da detaylı analiz edin)
Cancel: Elektriksel parazitlerin çok olduğu yerlerde, ev içlerinde, ev bahçelerinde kullanılır. Cancel konumunda cihazdan GAIN’i(daha derinden çekmesi için bir nevi hassasiyet) daha yüksek tutabilirsiniz. Dikkat!!!: Monoloop yani ayırımsız başlık kullanıyorsunuz ve Cancel seçtiniz. Cihaz metal bulamaz. Bu ikisi bir arada seçilip-kullanılmamalıdır.

Bundan sonra artık Menu ayarlarına girmeniz gerekir. Menu ayarlarını function select ile seçip setting ile ayarları belirliyorsunuz.. Bundan sonrası deneyimdir tecrübedir, orasını da kullanan kişiler çözer ancak….Yukarıdaki aşamayı geçen zaten bu işi bitirmiştir….

Saygılar
-RONIN-35/2

schatzsucher35

Okunmamış mesaj gönderen schatzsucher35 » 05 Eki 2009, 04:58

arkadaslar bendede minelab 4500 var bu klavuz isime cok yariyacak cünkü bende almanca da var ama hepsi ingilizce yaziyor bu cevirme icin tesekkürler. arkadaslar her hususda bilgi veriyorlar aranizda degirmenler hakkinda bilgisi olan varmi.benim bayburt yöresinde arazisinde eski ermeni zamanindan kalma bir degirmeni var ve bir cok kere yabancilar gelib bu degirmeni sormuslar, eger bilgisi olan varsa desteginize ihtiyacimiz var.

schatzsucher35

Okunmamış mesaj gönderen schatzsucher35 » 05 Eki 2009, 05:11

efe75 bende manisaliyim .bende minelab gpx4500 vardi polisler cevirmede arabada buldular el koydular faturasi yok diye simdi ikinciyi aldim insallh bir daha böyle bir durum olmazda birseyler buluruz zararimiz cikar.

“MINELAB METAL DEDEKTÖRLERİ” sayfasına dön