TEKTEKÇİLİK DEFİNECİLİĞİN AYRI BİR DALIDIR..

Bu Forumda Tektekçiliğin Nasıl Yapılacağı, Hangi Dedektör Çeşitlerinin Kullanılacağı, Tektekçilik Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar ve Tektekçilikle Alakalı Her Konu Paylaşılacaktır..

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 31 May 2009, 02:58

Merhaba Defneci Arkadaşlar, tektekçilik konusu daha ince işlenmeli diye düşünüyorum. Türkiyede satılan dedektörlerin çoğu tek para toplamakta etkili, ne kadar derin sanıp alsakta kullanabileceğimiz en başarılı alan tektekçiliktir. Ve evlerde atıl durumda duran bu dedektörleri tek para toplayarak hem zevkli bir hobi icin kullanırız hemde ekonomik açıdan rahatlatan sikkeler bulmanıza sebep olabilir, tab i buldugunuz sikkeleri size en yakın müzeye teslim etmek suretiyle. Bazı müzeler daha hızlı ödeme yapıyormuş, bu konuda bir araştırma yapıp ilerleyen zamanlarda defineci arkadaşlarımızı yönlendireceğiz. Konumuza dönelim; tektekçilik yapan kişi zamanla bir numizmatikçi olup çıkar, bulduğu sikkelerin tarihini araştıra araştıra hem bölgede kimlerin yaşadığını, hangi kralların yaşadığını, hangi kralın kaç çeşit sikke bastığını dolayısıyla yaşadığı yerde kaç medeniyet geçmişse, kralların isimlerine kadar zaman içinde öğrenir. Tektekçiler tarihi bilgisi yüksek olan insanlardır. Tektekçilik tarihi bilginizi mutlaka artıracaktır. Bence definecilikle bir tutulmayacak kadar bambaşka bir iştir tektekçilik. Hatta tektekçilik serbest bırakılsa ama şartlara bağlansa, mesela bir bölgede tek para toplayacak olan kişiler o bölgenin karakolundan izin alsa ve o gün en az 20 adet işe yaramaz, paslı metal karakola teslim etme şartıyla arama yapabilse, bu sayede hem tektekçilik kaçak bir iş olmaz, hemde güzel ülkemin verimli topraklarını metalden arındırır dahada verimli hale getiririz. Yani tarihi dokuya zararı olmayan tektekçiliği Avrupadaki gibi serbest hale getirip, hatta yine Avrupadaki gibi kulüplerini kurabilsek avcılık gibi, çok güzel şeyler yapılacağı kanısındayım.

Tektekçiliği teknik olarak ele almayacağım, o kadar bilgili olduğumu düşünmüyorum, ama aramızda bu işi sürekli yapan arkadaşlarımız ve üyelerimiz var. Tektekçilikle uğraşan tüm üyelerin tecrübelerini anlatmalarını, bu konuyu daha fazla ele almamız gerektiğini düşünüyorum . Çünkü elle tutulur birşeyler bulunuyorsa en çok tektekçilik sonucu bulunuyor. Ve bulunan bu metaller zaten toprakta cürümeye, yok olmaya terkedilmiş durumdalar. Yani o tek parayı oradan almazsak zaten zaman içinde yok olmaya mahkumdur. Altın Sikkeler haric çoğunun kaderi toprak yapısıyla alakalı olarak sona doğru hızlı bir şekilde yol almaktadır. Zaten arada silik sikkeler bulunmasının sebebide budur. Yani o sikkelerin orada alınmasının tarihi dokuya ve bu ülkenin zenginliklerine hiçbir negatif etkisi bulunmamaktadır. Aksine müzelere veya koleksiyonerlere satılacağını düşünürsek çokta faydalı bir iş olarak görüyorum. Bence tektekçilik konusunu bilen her arkadaş, bir kaç cümlelik tecrübeniz bile varsa lütfen bu forumda paylaşalım, forum büyüdükçe tektekçilik bölümünü ayırarak daha fazlada üzerine eğilebiliriz.

Bu işi bilen tüm arkadaşları forumumuzda yazmaya davet ediyorum, yazılarınızı ilk başta ben zevkle okuyacağım, Zaman içinde tektekçiliğe ömrünü vermiş üstadlarıda forumumuza getireceğiz, onlarda yazacaklar, herkese başarılı, bol sikkeli tektekler diliyorum :) saygılar..
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Kullanıcı avatarı
KRAL
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Re: TEKTEKÇİLİK DEFİNECİLİĞİN AYRI BİR DALIDIR..

Okunmamış mesaj gönderen KRAL » 31 May 2009, 08:25

Ağzından baldamlıyor :D
Hele o ağzından çıkanson kelielerin yok mu :D
Bol sikkeli tektekler diliyormuş :)
Allah canını almasın emi...
Hep Bir Adım İleri...

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/pages/Definecil ... 0790815048

Kullanıcı avatarı
ERSAGUN
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen ERSAGUN » 31 May 2009, 17:30

İyi de Mustang usta diyelim ki bahsettin şartlar altında izin verdiler, yönetmenliğe bu şekilde madde eklediler diyelim. Şimdi bizim tektek çi duvara veya başka bir bulutuya,(kapak-kesme taş vs.)rastladı.
Bu durumda der mi TEK TEKÇİ:
-Ben tek tekçilik yapıyorum, bu kalıntılar beni aşar, hadi hemen kapatıyım ben burayıda, karakola paslı çivileri teslim edeyim. :D :D

Gönül Dünyasına Gidip Dönenlerden Sor Beni,
Belki Aktır Belki Kara Tutar Söyler Der Beni,
Muhabbetin Sofrasında Kurduk Büyük Kaleyi,
Şu Nefsime Fırsat Verme Fırsat Bulur Yer Beni...

Kullanıcı avatarı
HaYaLGezGiNi
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen HaYaLGezGiNi » 07 Haz 2009, 08:55

HARBİDEN HARİKA OLURDU ASLINDA ARAMANIN SERBES OLDUĞU ÜLKELERDE ADAMLAR TOPLANIP TEKTEK PARTİSİ YAPIYOLAR SEMİNER DÜZENLİYOLAR HEM ARKADAŞLIK HEMDE KÜLTÜR MİRASIMIZ ARTARDI KİMSEDE YASAL OLMAYAN YOLLARA BAŞ VURMAZDI BENCE (MUSTANG USTA YAZININ SONUNA KOPTUM :lol: )
NE ANLATIRSIN RENKLERİ İNCE İNCE KÖRE
KONUŞ İNSANLARA AKILLARINA GÖRE

Kullanıcı avatarı
AraşTIRmaCI

Okunmamış mesaj gönderen AraşTIRmaCI » 07 Haz 2009, 13:00

ağzına diline sağlık sevgili mustang kardeşim....ağzından bal damlıyor hee..
..........THE LAST EXPLORERS............

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/Definem.org

Kullanıcı avatarı
HaYaLGezGiNi
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen HaYaLGezGiNi » 08 Haz 2009, 01:07

KÜÇÜK YAŞTA ALDIM MAKİNAYI ELİME
VURDUM KAZMAYI ÖTEN YERİN DİBİNE
HEP ALTIN ÇIKSIN İSTERİM AMA
BRONZ SİKKE ÇIKIP DURUYO HABİRE

BULDUĞUMU GÖTÜRECEM MÜZEYE
BUNLAR BİZE ESKİLERDEN HEDİYE
TEKTEK YAPMAK VAR AMA
İŞİ BİLMESSEN GEZERSİN YOK DİYE :lol:

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 08 Haz 2009, 01:22

HayalGezgininden İnciler, hadi bakalım :) Boşuna dolaşmadık o kadar araziyi diyorsun, aslında çok etkili bir spor dalı olarakta ele alınabilir tektekçilik, mesela 4-5 km en az yürürsün, bazen 1-2 km tam tesisatlı koşular yapmak zorunda kalırsın :) , sürekli toprağı çapalarsın hemen hemen tüm vücudun çalışır böyle bir durumda, dedektörü durmadan sallarsın ve dedektör tuttuğun kolun kas yapar [bu nedenle sürekli kol değiştirilmeli dengesiz bir görünüm olmaması için :) ] İlla ki aklıma gelmeyen bir iki sportif yönü daha vardır, temiz hava ve bol güneşide sayarsak, üstüne birde gece görüş kabiliyetimizi artırdığımızı düşünürsek yemede yanında yat :)
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Kullanıcı avatarı
HaYaLGezGiNi
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen HaYaLGezGiNi » 08 Haz 2009, 01:36

BİKERE KULAKLAR HASSALAŞIYOR SİNEK OSSURSA DUYACAK HALE GELİYOSUN GÖZLER DESEN DEVAMLI YERDE Bİ ZAMAN SONRA SİVRİ SİNEYİN PİPİSİNİ GÖRECEK HASSASLIĞA GELİYOR EĞİL KALK EĞİL KALK BEL AT BELİ GİBİ ENSE GÜNEŞTE KAVRULMAKTAN DİLENCİ ENSESİ GİBİ OLUYO SİNEK ISSIRIĞINA BAĞIŞIKLIK KAZANIYORUN ZAMANLA ARAZİDE DURA DURA HAYVANLARLA KONUŞABİLECEK HALE GELİYORSUN ARAZİYİ GEZMEKTEN TAPU KADASTROYA GİRSEN HİÇ ZORLUK ÇEKMESSİN ......... :lol:

Kullanıcı avatarı
HaYaLGezGiNi
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen HaYaLGezGiNi » 08 Haz 2009, 01:38

BU ARADATEKTEKTEN GELDİKTEN SONRA CAMİNİN ÖNÜNE OTURSAN DAHA ÇOK PARA TOPLARSIN :lol:

Kullanıcı avatarı
phanes

Okunmamış mesaj gönderen phanes » 09 Haz 2009, 04:45

HaYaLGezGiNi yazdı:BİKERE KULAKLAR HASSALAŞIYOR SİNEK OSSURSA DUYACAK HALE GELİYOSUN GÖZLER DESEN DEVAMLI YERDE Bİ ZAMAN SONRA SİVRİ SİNEYİN PİPİSİNİ GÖRECEK HASSASLIĞA GELİYOR EĞİL KALK EĞİL KALK BEL AT BELİ GİBİ ENSE GÜNEŞTE KAVRULMAKTAN DİLENCİ ENSESİ GİBİ OLUYO SİNEK ISSIRIĞINA BAĞIŞIKLIK KAZANIYORUN ZAMANLA ARAZİDE DURA DURA HAYVANLARLA KONUŞABİLECEK HALE GELİYORSUN ARAZİYİ GEZMEKTEN TAPU KADASTROYA GİRSEN HİÇ ZORLUK ÇEKMESSİN ......... :lol:
arkadaş senle tanışıyormuyuz? beni tarif etmişsinde :?

Kullanıcı avatarı
HaYaLGezGiNi
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen HaYaLGezGiNi » 09 Haz 2009, 10:13

BÜTÜN TEKTEKÇİLER KARDEŞTİR DOSTUM MALESEF KADERİMİZ AYNI :lol:

Kullanıcı avatarı
Misya
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Misya » 09 Haz 2009, 17:58

PHANES USTA SENİ GÖRMEK NE GÜZEL HOŞ GELDİN..

Kullanıcı avatarı
phanes

Okunmamış mesaj gönderen phanes » 11 Haz 2009, 03:33

Allah razı olsun,hoş gördüm..

çocuğum gibi büyüttüğüm,ve sevdiğim ortam şu aralar gergin,bende dolaşmaya çıktım geçerkem uğradım.bi faydamız olursa ne mutlu..saygılar..

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 11 Haz 2009, 04:09

Hoşgeldin Phanes Kardeş, renk kattığın için teşekkürler, tektekçilik ve dedektör tecrübelerini ziyaretçilerimizle paylaşırsan çok seviniriz ve gerçekten çok faydalı olursun, saygılar sunuyorum.

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

mustafa2611
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen mustafa2611 » 19 Haz 2009, 10:26

ABİ O KADAR GÜZEL ŞEYLER YAZMIŞSINIZ Kİ BU YAZILANLARIN ÜZERİNE BİR ŞEYLER EKLEMEYE ÇALIŞMAK GEREKSİZ BENCE :lol: :lol: :lol:

“TEKTEKÇİLİK NEDİR, NASIL YAPILIR, TEKTEKÇİLİK VİDEOLARI” sayfasına dön