YASAL ÇERÇEVEDE KAZI NASIL YAPILIR..?

Bu Bölümde Forumun İşleyişi ve Benzeri Konularda Duyurular Yapılacaktır,.. Örneğin Video, Fotoğraf Nasıl Eklenir, Bir Başlıktan Nasıl Sürekli Haber Alırsınız v.s. Konularını Takip Edeceğiniz Bir Forum Olacaktır...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
AraşTIRmaCI

Okunmamış mesaj gönderen AraşTIRmaCI » 09 Tem 2009, 12:16

Öncelikle yasal olarak kazı izni almakla başlanmalıdır…

Önce jeofizik araştırma ile işe başlanmalıdır. Bunu yaparken tarihten faydalanmamız gerektiğini iyi bilmemiz lazımdır.Öncelikle yüzeyde bulunan kalıntıların hangi döneme ait olduğu saptamalıdır.Bu kalıntılar şu şekilde karşımıza çıkabilmektedirler: tuğla,cam,kesme taşlar,sütunlar,numune sikke çeşitliliği,takı, silahlar(ok ucu vs.) süs ve kullanılan eşyalar (gereçler).Hangi dönem ait olduklarını saptamakta tarihe baş vurulmalıdır.Bu kalıntıların hangi dönem ve krallığa ait olduğu bilinmelidir.Yasal çerçevede kazıya başlamadan evvel,dönemin inançlarını,maddi durumunu,yaşantılarını iyice araştırdıktan sonra arkeoloji ye başvurulmalıdır.Kullanışlı profesyonel dedektörler ve alan tarama cihazları ile işe başlanmalıdır.Aşağıda (yani kazı da) sadece değerli obje yada metal bulunamayacağı göz önünde bulundurulmalıdır.Tarihi dokuya zarar vermemek için yüzeyde kalıntılar fazlalık göstermişse kazı derinliği en fazla 13 cm şeklinde başlamalıdır.Derine indikçe 7 ve 5 cm ye kadar düşürülmelidir.Fırça ile süpürülerek kazı devam ettirilmelidir.İçerden çıkan her toprak iyice incelenmeli ve fazla uzak olmamakla birlikte zemini düz bir ortama taşınmalıdır.Kanun Hükümlerini esas alaraktan;kazı esnasında çıkan değerli objeler (sikke ,altın,süs eşyası,silah,kap kacak vs.) Devlet tarafından belirlenen geçer akçe üzerinden hesaplanacak ve biçilen değerin %50 si bulan tarafa ödenecektir.Kazı yapılan yer başka bir şahsa ait ise %40 ı aracıya % 10 u arazi sahibine tahsis edilecektir.Kazı esnasında, heykel,lahit mezar,ve medeniyet izlerini taşıyan ve medeniyete ışık tutacak olan tarihi değer taşıyan nesnelere rastlandığında kazı direkt olarak yetkililer tarafından durdurulacaktır.Kazı en fazla 30 iş günü boyunca devam edebilecektir.

İLAVE EDİLECEK NOKTALAR VARSA SİZ DEĞERLİ ARKADAŞLARIMDAN RİCA EDERİM…KONUYU GENİŞLETELİM BENCE …
..........THE LAST EXPLORERS............

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/Definem.org

efe75
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Re: YASAL ÇERÇEVEDE KAZI NASIL YAPILIR..?

Okunmamış mesaj gönderen efe75 » 09 Tem 2009, 12:29

araştırmacı kardeşim ben fazla bilmiyorum ama dedklerin sit alanlarında olacak olan seyler kesinlikle kazı izni verilmez diye biliyorum hem kanun diyorki en fazla 1 ay bizim burada sartta kazılar 1946 senesinden beri suruyor nedense müzeye gonderilen kap kaçak kırıklarından başka bir sey yok birazda muzede sadece yer kaplayacak olan işe yaramaz mermerler halbuki neolotik donemden tutunda bu gune kadar her donem yasanılmış hep zen gin yer ama nedense birsey yok hala,,,acaba bende istesem kazı izni verirlermi :lol: :lol: acaba ben nerede almalıyım ve 30000tl kadar para 1 aylık kazı için yetermi :lol: çıkarsa iyi çıkmazsa :oops: hadi çıktı ne cıkacak belli ya oda mezar ya norl bir mezar acaba ne dersin devam ettirirlermi :roll: veya bir bina devam ettirirlermi ne arayacam ben dedemden kalan paralarımı ataturkun kovaladıkların bıraktıklarınımı daha cok şey yazmak isterim ama basım agrır bu vatan bizim degilmi???
xxx efe75 xxx

Kullanıcı avatarı
AraşTIRmaCI

Okunmamış mesaj gönderen AraşTIRmaCI » 09 Tem 2009, 14:50

HAKLISIN ÜSTADIM BENDE YAZDIKLARIMDA ONU DİLE GETİRMEK İSTEDİM ZATEN..YASA DA KAZI İZNİ ALINABİLİR GÖRÜNÜYO ORASI TAMAM...MASRAFI ZATEN KURTARAMAZSIN..SİKKE, ÇANAK ÇÖMLEK VS. DIŞINDAKİLERLE SENİ İLİŞKİLENDİRİP ÖDEME YAPMAZLAR...%50 BİLE VERSELER KUYUMCU ALTINI VASFINI GEÇİRMEZLER VS. VS.

ÇOOOOK HAKLISIN..BEN GİDİPTE SİT ALANINI KAZMAK İÇİN İZİN ALIN DEMEDİM ZATEN ALINAMAZ..AMA ANADOLUMUZUN TOPRAKLARI ALTINDA NE UYGARLIKLAR YATMAKTA..KAZMAYA BAŞLAYINCA MEZAR DA ÇIKABİLİR O ZAMANDA EL KOYARLAR...YANİ BENDE ÇOK ŞEY YAZMAK İSTERİM AMA NEYSE....ESEN KAL KARDEŞİM...

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

efe75
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen efe75 » 09 Tem 2009, 18:17

araştırmacı kardeşim bak sen cok bilgili insansın seni tanımıyorum ama bu kadar bilgi kültürlü okumuş insanda olur bizim işimiz tekleme burada bi sayfa açsak sitemizde kolleksiyoner arkadaslar da var bizim işimizin ne topraga nede her hangi bir şeye zararı yok kayıt altında olmayan binlerce yerler var ege anadolu her yerimizde yasantılar var bizim yuzeyseller daha oncede dile geldigi gibi yuzeyde eskiyip yıpranmaktan baska işe yaramaz bilmiyorum nasıl olur ama hepbirlik olsak baştakilere sesimizi duyursak cihazın ne işe yaradıgını nekadar derinlikte oldugunu kimseye zararlı bir sey olmadıgını ogretsek bu işe bi kolaylık getirilmesinin gerektigini anlatsak hem serbest oldugunda daha nice kultur varlıgının ve oren yerinin belli olacagını anlatsak nasıl olur acaba???
xxx efe75 xxx

Kullanıcı avatarı
AraşTIRmaCI

Okunmamış mesaj gönderen AraşTIRmaCI » 09 Tem 2009, 22:03

SÖYLEDİKLERİNE HARFİYEN KATILIYORUM KARDEŞİM..İŞİMİZ TEK TEK DEMİŞSİN ONA DA AMENNA ..AMA BU YAZDIKLARIMIN TEK TEKLE Bİ ALAKASI YOK ZATEN..BEN BİŞİYLER YAZDIM VE YAZILARIMDA SİTEMİMİ DİLE GETİRDİM ASLINDA..AMA SEN ANLAMAK İSTEMEDİN..BEN GİDİPTE YASAL YOLLARDAN KAZI YAPALIM ÖMÜR HARCAYALIM DEMİYORUM BEN TEK TEKÇİLİĞİN HOBİ OLDUĞUNU VE BU NEDENLE DE TEK TEK SIRASINDA TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARDIĞIMIZI VURGULUYORUM..ASLINDA BU YAZILARIMIN AMACI ACEMİ OLAN ŞAHISLAR İÇİN: HER GÖRDÜĞÜ İŞARETE KANIPTA BURADA ALTIN ÇIKACAK UMUDUYLA DEVLETTEN YASAL İZİN ALMAKLA BÜYÜK BİR EKONOMİK SARSINTI GEÇİRECEĞİNİ VURGULAMAK İSTEDİM..BU İŞİ YANİ KAZI İŞİNİ BIRAKIN DA PROFESYONELLER YAPSIN BİZ TEK TEKE DEVAM EDELİM DEMEYE GETİRDİM..AMA BUNU USULÜNCE ANLATMAYI DENEDİM..SEN ZORLADIKÇA BENDE ASIL GERÇEKLERİ BÖYLE APAÇIK YAZMAK ZORUNDA KALDIM VE ÜZÜLDÜM...KAZI İŞİ GÖRÜNDÜĞÜ KADAR BASİT DEĞİL..KAZMA KÜREK ALARAK YOLA ÇIKILMAZ İZİNSİZ KAZI YAPMAYIN..BİZ TÜM ÜYELERİMİZİ BU KONUDA SÜREKLİ OLARAK UYARILARDA BULUNUYORUZ..TEK TEK İSE HOBİ AMAÇLI BİR TÜR SPORDUR..AMA SİT ALANLARI İÇERSİNE GİRMEMEK KAYDIYLA..KAMU MALINA ZARAR VERMEDEN KİMSE İLE İTLAFA DÜŞMEDEN,VATANDAŞIN EKİLİ TARLALARINA ZARAR VERMEDEN,AĞAÇLARI KÖKLEMEDEN DOĞAYA ZARAR VERMEDEN..

OKUMUŞ İNSANSIN DİYORSUN ONUDA AÇIKLAMAKTA FAYDA GÖRDÜM: TAHSİLİM İLKOKUL..ARAŞTIRMAYI VE SÜREKLİ BİRŞEYLER ÖĞRENMEYİ VE ÖĞRETMEYİ,AKLIMI KARIŞTIRAN HER SORUYA YANIT ARAMAYI VE TARTIŞMAYI ÇOK SEVERİM..SADECE OKURUM ÖĞRENİRİM ARAŞTIRIRIM..

SAYGILARIMLA.....

NOT: İSTEDİĞİNİ NET VE AÇIK BİR ŞEKİLDE DUYURULAR KISMINA BAŞLIK AÇARAK YAZ KARDEŞİM...YANİ TEK TEKÇİLERİ BİLİNÇLENDİRMEK VS....HEM HERKES BİZİ YALNIŞ ANLAMAZ DEMESİNLER SONRA POLEMİĞE GİRDİLER..KENDİNE İYİ BAK KARDEŞİM..

mustafa2611
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen mustafa2611 » 01 Eki 2009, 10:50

ARKADAŞLAR BU KONULARDA ÇOK ÖNEMLİ YARGITAY İÇTİHATLARI VAR BAZILARINI ATAYIM ARKADAŞLAR SONRA SIKINTI YAŞAMASINLAR

2863 SAYILI KANUNA AYKIRI DAVRANIŞ

ÖZET : Sanığın ruhsatsız define araştırma fiili dışında, aramadan elde ettiği
sikkeleri, araştırma suçunun oluşmasından sonra yeni bir kasıtla pazarlayıp
satış yoluna gitmesi müstakil ikinci bir suç oluşturur.

(2863 s. KTVK. m. 27, 67, 74/2)

2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa muhalefetten sanık
Mesut'un yapılan yargılaması sonunda; mahkumiyetine dair (Akhisar Ağır Ceza
Mahkemesi)nden verilen 27.11.1990 gün ve 1990/92 esas, 1990/158 karar sayılı
hükmün Yargıtay'ca incelenmesi sanık tarafından istenilmiş olduğundan dava
evrakı C. Başsavcılığı'ndan tebliğname ile Daireye gönderilmekle incelenerek,
gereği düşünüldü:

11.6.1990 gün ve 1510/612 sayılı iddianame münderecatından sanık hakkında,
ruhsatsız define araştırma ve de bu araştırma sonucu bulduğu sikkeleri
başkasına satma fiillerinden dolayı dava açılıp, sözü edilen sikkelerin elde
ediliş biçimi gözönünde tutularak 2863 sayılı Kanunun 74/2. maddesi ile
tecziye talebinde bulunduğu anlaşılmıştır.

Mahkemenin de, sanığı ruhsatsız define araştırma ve bu araştırma ile elde
ettiği define niteliğindeki sikkeleri başkasına satma fiillerini sabit ve
muhakkak addettikten sonra, TCK.nun 79. maddesi hükmü gözözünde bulundurulmak
suretiyle 2863 sayılı Kanunun 74/2. maddesine göre cezalandırıldığı
görülmüştür.

İncelenen dosya kapsamına nazaran, sanığın define elde etmek için araştırma
yaparak araştırmadan elde ettiği sikkeleri sattığının kabulünde başka bir
ifade ile davaya konu teşkil eden fiillerin sabit ve muhakkak addedilmesinde
bir isabetsizlik bulunmamaktadır. Ancak:

2863 sayılı Kanunun 74/2. maddesi, 50. madde ile yasaklanan ruhsatsız define
araştırma fiilini suç sayarak ceza müeyyidesine bağlamıştır. Burada
belirtilen suçun oluşması için define elde edilmesi şart değildir. Yasak olup
suç sayılan fiil, define elde etmek için ruhsatsız araştırma yapmaktır.

Olayımızda ruhsatsız araştırma yapan sanık, defineyi (sikkeleri) bulduktan
sonra bunları saklayıp bulundurmanın da ötesinde pazarlayarak satma yoluna
gitmiştir.

Ele geçen sikkeler üzerinde yapılan bilirkişi incelemesiyle bunların 2863
sayılı Kanunun kapsamına giren tasnif-tescile tabi müzelik değeri haiz kültür
varlıkları oldukları belirlenmiştir.

2863 sayılı Kanunun 27. maddesi, tasnif-tescil dışı bırakılan ve devlet
müzelerine alınmasına gerek görülmeyen kültür varlıklarının ticaretini izne
bağladığına göre, tasnif-tescile tabi olup müzelerce muhafazası gereken
taşınır kültür varlıklarının izinli veya izinsiz bir şekilde ticarete konu
teşkil edemiyeceğini kabul yerinde olur.

Şu hale göre, sanığın ruhsatsız define araştırma fiili dışında, aramadan elde
ettiği sikkeleri, araştırma suçunun oluşmasından sonra yeni bir kasıtla
pazarlayıp satışı yoluna gitmesi 27. maddeye yollaması ile 67. maddeye giren
müstakil bir suç sayılması icabeder. Dairemizin ve Yargıtay CGK.nun kökleşen
içtihatları da bu yoldadır.

Bu itibarla; sanık hakkında davaya konu teşkil eden her iki fiile bağlı
olarak, oluşan müstakil nitelikteki iki ayrı suçtan dolayı 2863 sayılı
Kanunun 74/2 ve 67. maddeleri uyarınca ayrı ayrı ceza tayini gerekirken,
TCK.nun 79. maddesi uygulaması ile yazılı şekilde ceza tayin edilmiş olması
temyiz edenin sıfatına göre bozma sebebi sayılmamış ve açıklanan nedenler
karşısında tebliğnamedeki bozma düşüncesine iştirak edilmemiştir.

Yapılan yargılamaya, toplanan delillere, incelenen dosya münderecatına göre ve
yukarıdaki açıklamalara göre verilen kararda eleştiri dışında usul ve kanuna
aykırı bir cihet görülmediğinden sanığın yerinde olmayan temyiz itirazlarının
reddiyle hükmün isteme aykırı olarak (ONANMASINA), 8.7.1991 gününde
oybirliğiyle karar verildi.

“DUYURULAR” sayfasına dön