mevlit kandili

Bu Bölümde Forumun İşleyişi ve Benzeri Konularda Duyurular Yapılacaktır,.. Örneğin Video, Fotoğraf Nasıl Eklenir, Bir Başlıktan Nasıl Sürekli Haber Alırsınız v.s. Konularını Takip Edeceğiniz Bir Forum Olacaktır...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Mevlid Kandilimiz Mübarek Olsun - (2011)

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 14 Şub 2011, 16:11

Tüm Müslümanların Mevlid Kandili Mübarek Olsun. Dünyaya ve Küskünlere Barış, Hastalara Şifa, Haksız Şekilde Hapiste Olanlara Özgürlük, Fakirlere Bolluk Getirmesi Dileğiyle...

İslam'ın mesajlarını halka sunan son peygamber Hz. Muhammed'in doğumunu anma ve kutlamak için düzenlenen törenler, tarihte ilk kez Mısır'da Fatımiler döneminde başladı. Çok geçmeden Eyyubiler tarafından da benimsenen kutlama programlarında çeşitli törenler ve şenlikler yapıldı. Tarihteki kutlamalarda, dönemin ve bölgenin alimleri, şairleriyle din ve devlet işlerinde yararlık gösterenlere, Türk-İslam devletlerinde çok eski bir gelenek olarak görülen ve hükümdarlar tarafından taltif için hazırlanan elbiseler (hil'atler) giydirildi ve hediyeler verildi.

Mevlid törenleri daha sonra İslam dünyasında yaygınlık kazanarak günümüze kadar devam etti. Esasen Hz. Peygamberin doğum yıl dönümünü kutlama maksadıyla başlayan mevlid töreni giderek, Kadir, Mi'rac, Regaib ve Berat gecelerinde veya sünnet, evlenme, ölüm, deprem gibi önemli olaylar vesilesiyle yapılmaya başlandı ve toplumsal gelenekte yer alan önemli bir dini-kültürel öge oldu.

OSMANLI DEVLETİ, KANDİLİ ''MEVLİD ALAYI''YLA KUTLARDI
Osmanlılar döneminde ''mevlid töreni''ne ayrı bir önem verildi. Osmanlı'nın ileri döneminde ''Mevlid Alayı'' diye anılan görkemli törenlerde şeyhülislam, vezirler ve diğer askeri ve mülki erkan, büyük müderrisler, belli bir düzen içinde Rebiülevvel ayının 12'sinde Sultan Ahmed Camisi'nde yerlerini alırlardı.

Padişahın gelmesinden sonra vaazlar verilir, mevlidhanlar tarafından Süleyman Çelebi'nin yazdığı mevlid okunur ve bu esnada Medine'den getirtilen hurmalar camidekilere ikram edilirdi.

Kaynak : ntvmsnbc ve Ajanslar
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

06 uruz

Mevlid Kandilimiz Mübarek Olsun - (2011)

Okunmamış mesaj gönderen 06 uruz » 14 Şub 2011, 16:18

kandiller 'mısır fatimalar emeviler döneminde kutlanan bir adetti' osmanlıya 2. selim han zamanında geldi. 3. murat han zamanında örfüleşti. araplarda takvim hz. peygamberimizin hicretiyle başlar. hz. muhammet (s.a.v.)hangi ay dogdu? 20 nisan 17. haziran 14. şubat vs. mesala kadir gecesini ramazanın 27.sinde kutlarız oysa kadir gecesinin ne gün oldugunu peygamberimiz dahi bilmemektedir. 'bana iki şey unutturuldu kiyamet saati ve kadir gecesi günü'hadisi şerif. bir müslüman kadir gecesini ramazan içinde aramalıdır çünki kadir gecesinin kendisine has işaretleri vardır. 'halifeyi raşit' yani 4 halife dönemindede kandiller yoktu. ayrıca bu geceleri kullanarak cemaati camilere toplayıp kaz gibi yolan cemaatler veya dini kurumlarıda kınıyorum. Allah herşeyin dogrusunu bilir. saygılar

Kullanıcı avatarı
CJ2609

Re: Mevlid Kandilimiz Mübarek Olsun - (2011)

Okunmamış mesaj gönderen CJ2609 » 14 Şub 2011, 16:52

Tum MUSLUMAN ALEMI'nin MEVLID KANDILI MUBAREK OLSUN...

JOVİYANUS
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Re: mevlit kandili

Okunmamış mesaj gönderen JOVİYANUS » 14 Şub 2011, 19:53

TÜM İSLAM ALEMİNİN MUBAREK KANDİLİNİ KUTLAR HAYIRLARA VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDERİM.SAYGILARIMLA...JOVİYANUS
izinsiz kazım yapmaktan,işaretleri tarumar etmekten kaçınalım.

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 14 Şub 2011, 23:05

tüm islam alemi ve değerli arkadaşlarımın kandilini kutlarım selametle...
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

clup16

Okunmamış mesaj gönderen clup16 » 15 Şub 2011, 00:48

tüm İSLAM aleminin KANDİLİ MÜBAREK OLSUN İNŞALLAH...

SoNHaKaN
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen SoNHaKaN » 15 Şub 2011, 10:08

Tüm İSLAM aleminin ve değerli forum üyelerinin kandili mübarek olsun geç oldu ama ancak fırsat bulabildim kusura bakmayın

“DUYURULAR” sayfasına dön