GİTTİGİDİYOR,SAHİBİNDEN vb. SİTELERDE SATIŞ YAPANLAR YANDI!

Bu Bölümde Forumun İşleyişi ve Benzeri Konularda Duyurular Yapılacaktır,.. Örneğin Video, Fotoğraf Nasıl Eklenir, Bir Başlıktan Nasıl Sürekli Haber Alırsınız v.s. Konularını Takip Edeceğiniz Bir Forum Olacaktır...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
Misya
Mesajlar: 689
Kayıt: 26 May 2009, 15:01
Konum: İTALYA
İletişim:

GİTTİGİDİYOR,SAHİBİNDEN vb. SİTELERDE SATIŞ YAPANLAR YANDI!

Okunmamış mesaj gönderen Misya » 18 Eyl 2011, 06:13

Sahibinden.com, gittigidiyor.com, alcamsatcam.com, hemalhemsat.com vb. gibi 2.el ve yeni eşyalar üzerine kurulu ve genellikle home office (evde satış) takılan kişilerin bulunduğu siteler inceleme altına alınmış arkadaşlar. (NE ZAMAN OLACAK DİYE BEKLİYORDUM ZATEN, MALUM BİZİM ÜLKEDE HERŞEY TERSİNE İŞLER.. VATANDAŞ BESLENECEĞİNE SOYULUR BU ÜLKEDE!!) Eğer sizlerde bu saydığım sitelerde ve benzerlerinde 2009 yılında KAYDADEĞER şekilde satış yaptıysanız pek yakında maliye tarafından çağrılıp doyasıya cezaya boğulacaksınız demektir!! 2010 yılı incelemeleri ise sanırım 2011 yılında yapılacakmış.
Şimdi bazı arkadaşlar diyecek ben gibi: “eee biz o sitelerde satıyoruz ama toplam %10 komisyon+vergi bedeli kesiliyordu hani satışlarımızdan?”
Ekstra bedel (vergi) ödemeniz gerekmiyor masalları filan hepsi palavraymış arkadaşlar. Gittigidiyor.com önceleri böyle derken, 2008 yılında “kimseciklere haber vermeden, gizlice” bu maddeyi satış sözleşmesinden çıkartmış. Şuan bir çok satıcı bu maddenin değiştiğinden habersiz satış yapmakta ve faturasını-vergisini gittigidiyor.com’un düzenlediğini/ödediğini sanmakta.

Genel kural olarak, ticari amaç taşıyan bütün satıcılarımız (hem vergi mükellefi olan şirketler hem de vergi mükellefi olmayan şahıslar) GittiGidiyor’da yaptıkları satışların her türlü vergisini (KDV, gelir vergisi vs.) ödemekle mükelleftir.
Bu arada elimde kesin bir kaynak yok. Şimdilik “ağzım yandı” diyen iki kişinin iddiası bu haber. Sadece gittigidiyor.com’da 351 satış yaptığı için 35.000 lira ceza kesildiğini anlatan biri nedeniyle sizinle paylaşmak istedim. (üstelik usulsüzlük cezası sadece 2009 yılına ait olan 63 satışı için kesilmiş.. Yani 35bini 63 satış için ödeyecekmiş!) Olayın gerçekliğini teyit edebilirsem ya da haberin asparagas olduğunu öğrenirsem mutlaka tekrar yazarım.
Bana kalırsa bu haber doğru arkadaşlar ve olayı ciddiyetle araştırmakta artı bir an önce önlem almakta fayda var..........

Bu yazı alıntıdır arkadaşlar. Malesef doğru şu anda benimde başımda böyle bir sorun var. İzmir vergi dairesinden çağrıldık. Ne kadar ceza kesileceği konusunda bilgim yok. Ama usülsüzlük cezası satış başına 169 lira 50 adet satış yaptıysanzı buna 50x169=8450 tl ceza yersiniz. Belki kazandığınız 1000 liradır ama bunun bir önemi yok önemli olan satış adedi diyorlar. Bu konu hakkında herkesi bilgilendirelim. Biz zandediyorduk ki gittigidiyor kestiği %10 vergi komisyonundan bunları ödüyor öyle bir şey yok. Zararın neresniden dönülürse kardır. Bu gün saat 2 de görüşmeye gidicem sonucu sizlerle paylaşırım.Yukarıdaki yazıların hepsi büyük forum sitelerinden alıntıdır. " Gittigidiyor Ceza " yazıp google'da aratırsanız internetten düzenli olarak faturasız satış yapıp veya düzenli olarak faturasız ödemeli kargo gönderenlerin büyük cezalarla karşılaştıklarını görürsünüz. Sitelere verdikleri banka hesabı veya posta çek hesabı bilgilerinden ulaşmışlar galiba bu satıcılara.. yılda 15-20 adet satış yapanlar korkmasın sürekli satış yapan kişiler heran Maliye Bakanlığının davetiyle karşı karşıya kalabilirler.. Dikkatli olmak gerek.
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım


http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Kullanıcı avatarı
Misya
Mesajlar: 689
Kayıt: 26 May 2009, 15:01
Konum: İTALYA
İletişim:

Re: GİTTİGİDİYOR,SAHİBİNDEN vb. SİTELERDE SATIŞ YAPANLAR YAN

Okunmamış mesaj gönderen Misya » 18 Eyl 2011, 06:23

Vergi sistemindeki yeniliklerden biri de sanal ortamdaki ticaretle ilgili olacak. İnternet üzerinden yapılan ticari değeri olan eşya satışları da KDV'ye tabi olacak. Sahibinden şahsi satış adı altında vergi ödemekten kurtulmak artık mümkün olmayacak.
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım


http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

solmaz
Mesajlar: 589
Kayıt: 05 Haz 2009, 20:10

Re: GİTTİGİDİYOR,SAHİBİNDEN vb. SİTELERDE SATIŞ YAPANLAR YAN

Okunmamış mesaj gönderen solmaz » 18 Eyl 2011, 08:45

BİLGİSAYAR ÇAGINDA İNTERNET ORTAMINDAYIZ bu güzel teknolojiyi bulup insan hizmetine sunanlar elbetteki bunun karşılıgı yatırımlar yapıp harcamalar yaptı karşılıgı olarakta ticari gelir bekliyecektir günümüz şartlarında bu gayet dogaldır.Gerek dünyada gerek ülkemizde ticaret bu teknoloji üzerinde hızla gelişmiş olsada buna ait yasal düzenlemeler malesef yetersizdir.
Öyleki bilgisayar teknolojisi internet ortamı günübirlik deyişim gelişim içinde ticari amaçlara yönelirken bunun karşılıgı yasal ihtiyaçlar düzenlemeler bırakın günü birlik deyişimi yıllık bile deyişime ugramıyor aradaki fark o kadar çokki hukuksal konular deyişime yetişemiyoz özelliklede ülkemizde malesef içler acısı ORTAMDAYIZ.
Özverili olarak konuyu ele almamıza vesile olan MİSYA kardeşimizin buraya taşıdıgı paylaştıgı konu devede kulak olsada ÇOK GÜZEL BİR ÖRNEK .hepimiz için bu ve benzeri konular bu ortamda GÜNLÜK YAŞAMIMIZDA DÜŞÜNÜLMESİ GEREKİYOR .
Her ne kadar buradı definecilik üzerine kurulmuş bir site olsada hepimiz önce insanız buraya üyeyiz burada definecilik üzerine konuları irdeleyip bilgi paylaşırken günlük yaşamımızda karşılaşacagımız bu ve benzeri konularda hepimizin ortak sorunudur.Bize bu güzel ortamı saglıyan site kurucularına yönetimine bu güzel bir konuda hatırlatma yapan MİSYA kardeşimize ve konuyu karşılıklı saygı sevgi hoş görü içinde irdeleyen tüm üye arkadaşlarımıza teşekür ederim.
ARKADAŞLAR GÜZEL BİR KONU hepimizi ilgilendiren bir konu internet ortamında hepimiz gezip dolasşıyoruz genelde ortada bir nick deyişik isimler var var olmasınada kaçımız birbirimizi kişisek olarak tanıyoruz biliyoruz sosyal ekonomik kültürel olarak İNTERNET ORTAMINDA KİM KİMİ TANIYOR BU SORUYU HEPİMİZ KENDİ KENDİMİZE SORALIM. peki cevabı NEDİR.???????????????????????????????

Burada bizim bir arada bulunurken öncelikle site kurucusu yönetimi ve üyeler olarak en büyük ayrıcalıgımızın hepimizin iyi niyetli insanlar oldugunun farkındayız bu ayrıcalık bu internet ortamında bizlere onur veriyor. Allahımıza bin şükür sitemiz kurucularının site tıklatıp googl reklamlarından gelecek beş kuruşun peşinde DEYİLLER.Hepiside alının terini yiyen definecinin kan gurubuna göre çubuk üretmiyen satmıyan NAMUSLU ŞEREFLİ ve onurlu insanlar ADAM GİBİ ADAMLAR. çevrelerine üç beş yagcı yalaka şakşakcı toplayıp site tıklattırıp üyelere yalan yanlış yanıltıcı bilgiler vererek biz bu ortamda birinciyiz geçmiş tarih hakkında en iyi bilgiye biz sahibiz gibi bir iddialarıda yok KÜL SAVURUP külcü usta olaya niyetleride yok üyelere olumsuzluklar yaşatacak tarihi kültür miraslarını tahrip ettirecek insan DEYİLLER ADAM GİBİ ADAMLAR.

Bunun en güzel örnek katkılarıda dayanışma içindeki biz üye arkadaşlarda tüm güzeliklere güzellik katarak karşılıklı saevgi saygı hoşgörü içinde kalıp geçmiş tarihi bilgiler araştırıp paylaşıp dogrularda buluşuyoruz.İşte bunun için burdayız zaman zaman bire bir görüp tanıdımız arkadaşların gerçekten sitemizde nicler adı altında olsada hepiside gayet iyi niyetli insanlar adam gibi adamlar oldugunu görüyoruz. BU AYRICALIK BU İNTERNET ORTAMINDA BİZLER İÇİN ONURDUR..

Misya kardeşimiz çok güzel bir bilgi paylaşmış bu ve benzeri konularda olumsuzluk yaşamamak için daha özverili düşünüp hareket etmek zorundayız art niyetli atcambazlarına kül savuran külcü ustalarına yagcılara şakşakcılara yalakalara gazcılara cazcılara aldanmayın onlar daha çok siteler kurar çok siteler açar deyişik isim nickler adı altında
çok taktikler deyiştirir kan gurubuna göre çok çubuk üretip pazarlar çok yazar çok siler çok tükürür çok yalarlar çok posta hesabı açarlar HALAMIN AÇTIGI GİBİ bunlara İTİBAR ETMİYELİM HİÇ BİR ARKADAŞIMIZIN OLUMSUZLUK YAŞAMAMASI İÇİN bu tip konularda daha hassas olalım hepinize saglıklı huzurlu günler selamlar saygılar. :kazi: :kazi: :kazi: :kazi: :kazi: :kazi: :kazi: :kazi: :kazi: :kazi: :kazi: :kazi: :kazi: :kazi: :kazi: :kazi: :kazi: :tsk :tsk :tsk :tsk :tsk :tsk :tsk :tsk :tsk

Cevapla

“DUYURULAR” sayfasına dön