Mezarmı.. Definemi?

Bu Bölümde Forumun İşleyişi ve Benzeri Konularda Duyurular Yapılacaktır,.. Örneğin Video, Fotoğraf Nasıl Eklenir, Bir Başlıktan Nasıl Sürekli Haber Alırsınız v.s. Konularını Takip Edeceğiniz Bir Forum Olacaktır...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Mezarmı.. Definemi?

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 04 Tem 2009, 23:51

ayber yazdı:yorumlarınız için çok teşekkür ederim sayın hocalarım dikkate aldınız 3-5 satır yorum yaptınız Allah muvaffak etsin hepinizi ancak biraz daha bilgiye ihtiyacım var mesela ayak ne ifade eder oyuk kaşık 4 tane sıralı oyuk salyangoz ne ifade eder ne anlama gelir bunlar bi arada ise neyi temsil eder hepinize saygı ve hürmetlerimi sunuyorum

Kardeşim abes gelmezse sorduğunuz sorulara toplu olarak tek cevap verip açıklamasını yapmak istiyorum hepsi tek kelime ile mezar anlamına gelir bazıların hediyeleri mezar içleri haricinde bulundukları kayada, yada çok yakınında olur.

açıklama: değerli arkadaşlar şunu hiç bir zaman unutmayalım hiç bir definenin işareti olmaz. Siz define saklayacak, ve çevresine işaretmi koyacaksınız? Hayır arkadaşlar bilininen define işareti diye tabir edilen işaretlerin yüzde 99.9 u mezar işaretleridir. Ve bildiğiniz gibi geçmişte yaşamış bazı toplumların inançları gereği, ölen kişilerin mezarlarına tabi gücüne veya zenginliğine göre değerli eşyalar Altınlar, Mücevherler koyarlardı. Bir defineci aslında mezar açmıştır ölünün mallarını almıştır. O bir define değilsede define gibidir, Çünkü kıymetlidir.

Gelelim definelere elbet geçmişte çeşitli sebeplerden ötürü zengin kişiler mallarını defnetmiş, Gömmüş yani bir diğer deyiş ile saklamışlardır. Bu define gömülerinde işaretler olabilir. Ama bu işaretler öyle mezar işaretleri gibi, Açık net veya yön verici unsurları taşımazlar. Bu işaretler başka bir bütün ile birleştikleri taktirde anlam taşır, Ve yön verirler. Nedir bu bütün? Değerli arkadaşlar bu bütün bir haritadır definelerin olsa olsa haritaları olur. İşaretleri olmaz olan işarette harita ile bütünleşmeden anlam ifade etmez. Definelerde kullanılan işaretlere örnek verecek olursak bunlar doğal işaretler olur. Mesela bir akarsu, Bir yüksek tepe, Veya dağ bu tür doğal oluşumlar define haritalarında esas alınmıştır.

Bir örnek daha verecek olursak, ki bu örneği mantıksal olarak anlamanız açısından sunuyorum. Haritamızda bir akarsu gördüyoruz, Akarsuyun buradaki rolu ne olabilir? Bu akarsuyun en keskin kıvrımı ve kıvrımın gösterdiği yer olabilir. Pek nadir olarak kayalara bırakılan bazı işaretlerde olabiliyor. Ama o kayaladraki işaretler harita olmadan anlam ifade etmeyeceği gibi hedefede çok uzak olurlar. Mantık ile çözülecek türden olmazlar. Umarım açıklayıcı veya işinize yarar bişeyler düşünmenizi sağladım teşekkürler..

Arkadaşımızın sorusuna vermiş olduğum konuyu burada açmayı paylaşmayı düşünüyordum hem kendisine cevap vermiş oldum hemde konuyu açıp paylaşıma sunmuş oldum

Not: her definenin mutlaka haritası olacak diye bir kural yoktur. Her mezarın mutlaka işareti olacak diye bir kuralda yoktur...
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

artemis

Re: Mezarmı.. Definemi?

Okunmamış mesaj gönderen artemis » 10 Tem 2009, 19:42

çok güzel açıklamışsın üstadım...yüreğine emeğine kalemine sağlık..

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Re: Mezarmı.. Definemi?

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 16 Tem 2009, 18:10

Bir faydamız olmuşsa ne mutlu bize ben teşekkür ederim.
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

“DUYURULAR” sayfasına dön