MAĞARALAR HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Bu Forumda Mağaralar Hakkında Bildiklerimizi, Gördüklerimizi Paylaşabilir, Mağaralarla İlgili Resimler ve Videolar Ekleyebilir, Yorum Yapabilir ve Soru Sorabilirsiniz

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

MAĞARALAR HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 12 Haz 2009, 23:01

BU FORUMDA MAĞARALARI TANIMAYA TANIMLAMAYA VE GÖRSEL OLARAK GÖZLER ÖNÜNE SERMEYE BİLGİLENMEYE VE BİLGİ VERMEYE ÇALIŞACAĞIZ

Yeraltında bulunan, en az bir insanın girebileceği kadar genişliğe sahip olan boşluklara mağara denir. Bunlar bir kaç metreden, kilometrelerce uzunluk ve yüzlerce metre derinlik veya yüksekliğe ulaşabilirler. Mağaralar oluşum şekline göre: doğal ve yapay mağaralar olarak iki gruba ayılır. İnsanların kazdığı (kaya mezarları ile volkanik tüf veya marnlarda açılan yeraltı şehirleri, kaya evleri ve tapınaklar, meyve-sebze depoları...vb. ) veya hayvanların oyduğu boşluklar yapay mağaraları oluştururlar.

MAĞARALAR BİLDİĞİMİZ GİBİ İKİ AYRI GURUBA AYRILMAKTADIR BUNLARDAN BİRİ DOĞAL OLUŞUM MAĞARALAR DİĞERİ İSE SONRADAN YAPILMIŞ KULLANIM BARINAK SIĞINAK AMAÇLI YAPILMIŞ MAĞARALARDIR

SONRADAN YAPILMIŞ OLAN MAĞARALAR DOĞAL MAĞARALAR KADAR BÜYÜK VE UZUN OLMAMAKTADIR BU MAĞARALAR ESKİ YERLEŞİM YERLERİNDE EV AMAÇLI YADA SIĞINAK AMAÇLI KULLANILDI BAZILARI ÖLÜLERİ DEFNETMEK İÇİN KULLANILDI BU TÜR MAĞARALAR BİNLERCE YIL AYAKTA KALABİLMİŞ BİR YAPIDADIR YAŞAMIN İZLERİNİ BİNLERCE YIL ÖNCESİNDEN GÜNÜMÜZE KADAR TAŞIMIŞLARDIR BUNLARA ÖRNEK OLARAK BU RESİMDE GÖREBİLİRSİNİZ
Resim
ÖRNEKTE GÖRÜNEN MAĞARA MİLLATTAN ÖNCE 5 İLE 6 BİN YILLARINDAN GÜNÜMÜZE GÖRÜNDÜĞÜ ŞEKLİ İLE ULAŞMAYI BAŞARMIŞTIR YAPILAN ÇALIŞMALAR SONUCUNDA YERLEŞİK DÜZENE GEÇME SÜRECİNDE İNSANLAR BURAYI HAN OLARAK KULANDIKLARI BELGELENMİŞTİR MAĞARANIN İÇERİSİNDE KAYALARDA HAYVAN İPLERİNİ BAĞLAMAK AMACI İLE YONTULMUŞ KANCA TÜRÜ DELİKLER GÜNÜMÜZDE HALEN SAĞLAM OLARAK KALMIŞTIR BİR BÖLÜMÜ HAYVANLARIN DİNLENDİRİLİP YEMLENDİĞİ DİĞER BÖLÜMÜNDE İSE İNSANLARIN KONAKLAYIP YEMEK YEDİKLERİ BÖLÜM MEVCUTTUR TARİH İLE İLGİLİ OLDUKÇA BÜYÜK İP UÇLARINI VERMEKTEDİR ŞİMDİ SÖYLECEKLERİME KULAK VERİN BU BİR İDDA DEĞİL İSPATLANMIŞ BİR GERÇEKTİR RESMİNİ GÖRDÜĞÜNÜZ BÖLGEDE ÇIKARTILAN BİR ERKEĞE AİT KAVAL KEMİĞİ ÜZERİNDE FOSİLLESİP MİLLATTAN ÖNCE 9 BİN YILLARINA AİT BİR KUMAŞ BULUNMUŞ YANİ GİYİSİ OLDUĞUN ANLAŞILMIŞTIR BUDA İNSANLIK TARİHİ HAKKINDAKİ TÜM SAFSATALARIN SİLİNMESİNE SABEP OLMUŞTUR NASILMI? ; BİLDİĞİMİZ GİBİ OKULLARDA OKUDUĞUMUZ TAŞ DEVRİ CİLALI TAŞ DEVRİ GİBİ ÇAĞLARDAN BAHSEDİLMEKTE VE İNSANLARIN EVRİMLEŞMESİNİ BU DÖNEMLERDEN GEÇEREK GERÇEKLEŞTİĞİ SÖYLENMEKTE BU DÖNEMLER MİLLATTAN ÖNCE 3 BİN YILLARINA KADAR GELEN BİR TAKIM ÇAĞLARI VE BİR TAKIM SAFSATA OLAN EVRİMLEŞME TEORİSİNİN ÇÖKÜŞÜNÜ ONAYLAMIŞ VE TÜM DÜNYANIN GÖZLERİ RESMİNİ GÖRDÜĞÜNÜZ HANIN OLDUĞU BÖLGEYE ÇEVRİLMİŞTİR M.Ö 9 BİN YILINDA İNSANLAR GİYİSİ KULLANDI DOKUMACILIK VARDI KUMAŞ VARDI İNSANLAR HAYASINI VE YARADANI NI BİLMEKTEYDİLER GELİŞEN SADECE VE SADECE TEKNOLOJİ OLMUŞTUR İNSAN O ZMAANDA AYNI İNSANDI.....SeRHaT21

DOĞAL OLUŞUM MAĞARALAR: BUNLARA ÖRNEK OLARAK ÇOK SAYIDA MAĞARAYI HERKES GÖRMÜŞ VE GEZMİŞTİR DAĞLIK VE KAYALIK ALANLARDA YÜKSELME VE ALÇALMALAR SIRASINDA OLUŞAN BÜYÜK ÇATLAK VE BOŞLUKLARDAN OLUŞMUŞLARDIR KİLOMETRELERCE DERİNLİKLERİ OLABİLMEKTEDİR BU TÜR MAĞARALARI İNSANDAN ZİYADE HAYVANLAR KULLANMIŞLARDIR HAYVANLAR BARINAK AMACI İLE BU YERLERİ SEÇMİŞLERDİR
DOĞAL MAĞARA OLUŞUMU

Resim
Resim
Resim
Resim

DOĞAL MAĞARA ÖRNEK:

Resim

Mağara Araştırmaları Grubu'nun Yayınlanmış Raporları

- Akseki-Seydişehir Yörelerinin Önemli Mağaraları, MTA Derleme No: 6704.
- Narlıkuyu Mağarası, MTA Derleme No: 7070.
- Karain Mağarası, MTA Derleme No: 7071.
- Antalya Yöresinin Mağaraları, MTA Derleme No: 7286.
- Seydişehir ve Ereğli Yöresinin Bazı Mağaraları, MTA Derleme No: 7178.
- İncesu Mağarası (Taşkale-Karaman), MTA Derleme No: 7403.
- Fethiye, Köyceğiz, Marmaris ve Göcek Çevresinin Doğal Mağaraları, MTA Derleme No:7586.
- İzmir, Manisa ve Aydın Çevresinin Doğal Mağaraları, MTA Derleme No: 7586.
- Alanya-Manavgat ve Gazipaşa Çevresinin Mağaraları, MTA Derleme No: 8059.
- İncesu Mağaraları Sistemi (Taşkale-Karaman): Asarini Mağarası, MTA Derleme No: 788.
- Isparta İlinin Mağaraları, MTA Derleme No: 8756.
- Karaca Mağarası (Torul-Gümüşhane) Ön Etüt Raporu, MTA Jeoloji Etütleri Dairesi Arşiv No: 349.
- Çıngırdaklı Mağarası (Ayaş-Ankara) Ön Etüt Raporu, MTA Jeoloji Etütleri Dairesi Arşiv No: 348.
- Tesbili Mağarası (Alanya-Antalya) Ön Etüt Raporu, MTA Jeoloji Etütleri Dairesi Arşiv No: 350.
- Beyşehir ve Derebucak İlçelerinin (Konya) Doğal Mağaraları, MTA Derleme No: 9633.
- Kemer-Elmalı-Kalkan Arasında Doğal Mağaralar, MTA Derleme No: 9104.
- Gümüşhane ve Bayburt Çevresinin Doğal Mağaraları, MTA Derleme No:9336.
- Tuluntaş Mağarası (Gölbaşı-Ankara) Ön Etüt Raporu, MTA Jeoloji Dairesi No: 395.
- İkigöz ve Kocakuyu Mağaralarının (Pınarca Köyü-Çatalca) Korunmasına Yönelik İnceleme Raporu, MTA Derleme No: 9699.
- Gökgöl Mağarası (Zonguldak) Ön Araştırma Raporu, Mimari ve Elektrifikasyon Uygulama Projesi, MTA Derleme No: 9716
- Ballıca Mağarası (Pazar-Tokat) Ön Araştırma Raporu ,Mimari ve Elektrifikasyon Projesi, MTA Derleme No: 9717.
- Zonguldak ve Yakın Çevresinin Doğal Mağaraları , MTA Derleme No: 9764.
- Kurtini Mağarası (Sorkun-Sandıklı) Ön Araştırma Raporu, MTA Derleme No: 9897.
- Sulu Mağara (Keskin-Kırıkkale) Ön Araştırma Raporu, MTA Derleme No: 10140.
- İnönü Mağarası (Sarıidris-Isparta) Araştırma Raporu, Mimari ve Elektrifikasyon Uygulama Projesi, MTA Derleme No: 9969.
- Kuz Mağarası (Kesme-Isparta) Araştırma Raporu, Mimari ve Elektrifikasyon Uygulama Projesi, MTA Derleme No: 9968.
- Ayıini Mağarası (Özgüney-Isparta) Araştırma Raporu, Mimari ve Elektrifikasyon Uygulama Projesi, MTA Derleme No: 9967.
- İnaltı Mağarası (Ayancık-Sinop) Ön Araştırma Raporu. MTA Derleme No: 9898.
- Gökçeler (Gökçeler-Milas) ve Yerküpe (Menteşe-Kavaklıdere) Mağaralarının Ön Araştırma Raporu, MTA Derleme No: 9896.
- Güney Marmara Bölgesinin (Balıkesir-Bursa ve Bilecik) Doğal Mağaraları, MTA Derleme No: 10046.
- Cehennemağzı Mağaraları (Ereğli-Zonguldak) Araştırma Raporu, Mimari ve Elektrifikasyon Uygulama Projesi, MTA Derleme No: 10047.
- Yerküpe Mağarası (Menteşe-Muğla) Araştırma Raporu, Mimari ve Elektrifikasyon Uygulama Projesi, MTA Derleme No: 10048.
- Kuzey ve Kuzeydoğu Trakya’nın Doğal Mağaraları, MTA Derleme No: 10088.
- Bakırtepe Mağarası (Bekdiğin-Samsun), MTA Derleme No: 10087.
- Sulu Mağara (Keskin-Kırıkkale) Uygulama Projesi, MTA Derleme No: 10191.
- Topçam Mağaraları (Topçam-Ordu), MTA Derleme No: 10190.
- Zeytintaşı Mağarası (Serik-Antalya) Mimari ve Elektrifikasyon Uygulama Projesi, MTA Derleme No:
- İnsuyu Mağarası (Burdur) Mimari Elektrifikasyon Uygulama Projesi, MTA Derleme No:

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

NOT:

BİRE BİR DEĞERLİ BİR BİLGİ BİRİKİMİ OLMADAN DOĞAL MAĞARA VEYA ÖZELLİKLEDE AĞZI KAPATILMIŞ MAĞARALARA GİRİLMESİ ÖNLEM ALINMADAN GEREKLİ EKİPMAN VE ARAÇLAR ALINMADAN GİRİLMESİ SON DERECE TEHLİKELİDİR TEÇHİZATLAR ARAÇ GEREÇLER
1. ÖZEL KIYAFETLER ÇARPMA DÜŞME VE YUVARLANMA RİSİKİNE GÖRE DAYANIKLI
2. GAZ MASKELERİ KASK
3. AYDINLATICI FENER
4. İP (URGAN)
5. ATEŞ
6. SU
7. ERZAK
8. İŞARETLE AMAÇLI FOSFORLU BOYA V.S
9. EKİP (TEK KİŞİ OLMAZ)
10 EN ÖNEMLİSİ BİLGİ

BURADA Kİ MADDELER İÇERİSİNDE EN ÖNEMLİSİ OLAN BİLGİDİR BU KONUDA DAHA EVVEL HİÇ BİR YERDE GÖRMEDİĞİNİZ YADA DUYMADIĞINIZ ÇOK DEĞERLİ BİR PÜF NOKTASINI SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTİYORUM BE BİREBİR BENİM KENDİ TESPİTİMDİR.... GAZ ZEHİRLENMELERİ AÇISINDAN YAZILIP ÇİZİLENLERİ BİLİRSİNİZ BUNLARA ÖRNEK OLARAK YAZILAN HEP AYNI ŞEYLERDİR MESELA YAŞANTI İZİ YANİ HAYVAN YAŞIYORMU MAĞARADA YARASA YOKSA YARASA VEYA BAŞKA HAYVANLARA AİT PİSLİK AYAK İZİ VEYA KARINCA BÖCEK GİBİ HAYVANLAR VEYA İZLERİNİN ÖNEMİ VURGULANIYOR BENDE DİYORUMKİ YARASA YOKSA PİSLİĞİ VARDIR PİSLİĞİ GÖRMNEK ORADA GAZ OLMADIĞI ANLAMINA GELMİYOR O PİSLİKLER VEYA İZLER YAŞANTI OLMADIĞI SÜRECE UZUN YILLAR KALABİLMEKTEDİR ONLARI GÖRÜNCE TEHLİKE YOK DEMEYİNİZ KALDIKİ ACABA YARASA VEYA DİĞER HAYVANLAR O GAZLARDAN İNSAN GİBİMİ ETKİLENİYOR BELKİDE İNSAN İÇİN ÖLÜMCÜL OLAN BİR GAZ YARASALAR İÇİN SAKINCALI DEĞİL??? OLAYA BU AÇIDAN BAKIN O SEBEPLEDE BU TÜYOYU UNUTMAYIN DUA EDERSİNİZ BANA EN ÖNEMLİ UNSUR DOĞAL MAĞARADA ŞU OLMALIDIR: SU DUVARLARIN NEMLİ OLMASI GAZ TEHLİKESİNİN OLMADIĞI DEĞİL AMA O TEHLİKENİN YA OLMADIĞI YADA AZ OLDUĞU ANLAMINA GELİR

BU UNSURLARI MAĞARA İÇERİSİNDE GÖRSEK BİLE KESİNLİKLE MASKESİZ OLARAK VE VÜCUDUNUZUN HERHANGİ BİR YERİNİ AÇIKTA BIRAKARAK GİRMEMİZ OLDUKÇA SAKINCALIDIR GİYİNDİĞİMİZ KIYAFET HAVA ALMAMALIDIR

ÇOK YAKIN BİR ZAMANDA DEFİNEM.ORG OLARAK BİR MAĞARAYA GİRMEYE HAZIRLANIYORUZ ORADAKİ İZLENİMLERİ YİNE BU FORUMDA FARKLI BİR BAŞLIKTA SİZ DEĞERLİ ÜYELERİMİZ İLE PAYLAŞACAĞIZ GİRECEĞİMİZ MAĞARA TÜRKİYENİN EN BÜYÜK MAĞARASI OLMA İHTİMALİ VAR YEPYENİ BİR KEŞİF OLACAK SONUÇLARI SİZLERE VİDEO İLE BELGESEL TÜRÜ HAZIRLAYIP SUNMAYI PLANLAMAKTAYIZ ŞİMDİDEN HAYIRLI UĞURLU OLMASINI DİLİYORUM Allah A EMANET OLUN
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

indiana_jons

Re: MAĞARALAR HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Okunmamış mesaj gönderen indiana_jons » 13 Haz 2009, 00:28

gizli geçit dediğimiz olayı merak ediyorum çokkkk uzun bir gizli geçit olduğunu varsayalım burda bu gizli geçitte herhangi değerli bişey olurmu sizce ve içerde mezar olabilirmi

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 13 Haz 2009, 00:34

gizli olan herşeyin bir değeri olmalı gizli olduğu illede içeride hazine olmalı anlamına gelmez bazan o gizli geçitler hayat kurtardıkları için hazinelerden daha kıymetli olur

Genelde gizli geçitlerde değerli objeler olmaz ama gizli geçitlerden ulaşılan mezarlarda olur defin lerde olur gizliliğin amacını çözebilirseniz içerisinde nasıl bir değer taşıdığını bilirisiniz bu konuya deyinmedim mağaralar konusunda çünkü geçit ve tüneller mağara sınıfında olsalar bile farklı konular ve farklı başlıklarda olmalı diye düşündüm
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

kutlukan

Okunmamış mesaj gönderen kutlukan » 24 Haz 2009, 11:07

slm. bilgiler çok güzel, konuyla alakalı kaya tümülüsleri, su tünelleri ve tümülüse giden tünellerle ilgili bilgi verirseniz memnun oluruz.paylaşımlarınız için şimdiden tşk.

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 24 Haz 2009, 11:53

tümülüsler konusunu başka bir başlık altrında ele alacağız ve iddalı konuşuyorum süper bir bilgi birikimi ile geleceğiz biraz zaman sonra tümülüsler ile ilgili bir çok konuyu sitemizde göreceksiniz teşekkürler..

JOVİYANUS
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen JOVİYANUS » 05 Tem 2009, 23:26

serhat usta gerçekten güsel bir paylasım olmus eline emegine saglık....
izinsiz kazım yapmaktan,işaretleri tarumar etmekten kaçınalım.

burhani

Okunmamış mesaj gönderen burhani » 26 Ağu 2009, 00:00

Serhat Usta,
Ahmetli taraflarında dar bir geçitten mağara girişini bulduk.Biraz ilerledikten sonra karşımıza Dört Girişli tünel çıktı.
Tünellerden birini tercih ederek, 60-70 metre kadar ilerledik. Karşımıza zemini beyaz mermere benzeyen büyük bir oda çıktı. Odada hiçbir işaret göremedik. Ancak odanın devamında bu kerre karşımıza Sekiz Tünel çıktı. Birisini tercih ederek 60-70 metre kadar toprak ve düz yolda rahat nefes alarak ilerledik. Ancak çekindiğimiz için geriye döndük. Bu tünellerin sonu nereye çıkabilir. Devam etmemizde bir yarar olurmu, ne olabilir bu tüneller. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Selamlar..

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 26 Ağu 2009, 00:09

aramıza hoşgeldiniz kardeşim 4 tünel sonradan 8 tünel oluyor çok ilginç bi yer olmalı sizden önce girilmemişse devam etmeniz gerek elbette ama kardeş kesinlikle hava sıkıntışı yaşarsınız gaz maskesi işe yaramaz gaz maskeleri %20 den az oksijen olduğu yerde ölümcül sonuçlar doğurabilir ben derimki gerekli teçizatı bulun ve devam edin oda oksijen tüpü yani dalgıç malzemesidir..

Ahmetli neresi dir anlayamadım bizim ahmetli mi (pirahmet) ?

burhani

Okunmamış mesaj gönderen burhani » 26 Ağu 2009, 22:48

Serhat Usta, sözünü etmiş olduğum mağara meşhur Bintepeler'de bir yerdir. Bu kadar uzun tünellerin sonu nereye varabilir ki. ???

Kullanıcı avatarı
ORACLE

Okunmamış mesaj gönderen ORACLE » 08 Eyl 2009, 19:09

Güzel bir konu güzel bir anlatım üstüne güzel resimler.Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.
Arkadaşın dediği mağarayı da merak etmedim değil hani.
Nasıl bir mağaraymış o .Tünel tünel içinde.
Bir gelişme olursa paylaşırsanız sevinirim burhani arkadaşım.
Saygılar.

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 08 Eyl 2009, 20:03

değerli kardeşim bahsettiğiniz tüneller elbet souç olarak bir yerelre gidecektir onca emek verilmiş ise vardır bir hikmeti illede şunlarla karşılaşacaksın diyemem ki imkanınız varsa siz inceleyin sonucuda bizimle paylaşın isterim. saygılar

xxxtan-ok

Okunmamış mesaj gönderen xxxtan-ok » 13 Kas 2009, 10:35

bilgileriniz için teşekkürler güzel bir site

Kullanıcı avatarı
Hundai

Okunmamış mesaj gönderen Hundai » 13 Kas 2009, 11:38

eline sağlık kardeşim
sabır en büyük erdemdir

Youtube

“MAĞARALAR” sayfasına dön