GÜNEYE BAKAN MAGARA

Bu Forumda Mağaralar Hakkında Bildiklerimizi, Gördüklerimizi Paylaşabilir, Mağaralarla İlgili Resimler ve Videolar Ekleyebilir, Yorum Yapabilir ve Soru Sorabilirsiniz

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

muakkaya

GÜNEYE BAKAN MAGARA

Okunmamış mesaj gönderen muakkaya » 10 Şub 2012, 11:00

Selamunaleykum.. Derenin güney kısmına bakan bölümdeki yuvarlak taş kapıdan olma magaranınk Yani Eni 60 yuksekligide 80 gibi bir tünel, 6 metre ilerlenince 2x2 gibi bir oda, yerde yani çukurda karşıya ( magaraya devam etmek ) için burayı geçmek gerekiyor bu odayı geçip aşagı yukarı 15-20 metre kadar ilerlendiginde karşısı dolmuş ilerlenemiyor. yalnız tünelin sol kısmında her 50-60 cm mesafelerde çıra delikleri var.
Burası ne olabilir...

sleperd

Re: GÜNEYE BAKAN MAGARA

Okunmamış mesaj gönderen sleperd » 10 Şub 2012, 18:39

Bu tarz ufak sayılıcak mağaralar uzun süre yaşamak amaçl değil de genelde fazla uzun olmamak üzere sıgınmak amaclı kullanılır.Fazla uzun degil derken de günü birlik anlamayın.Şöyle ki herhangi bi savaş baskın durumunda canını kurtarmak icin buraya saklanan gizelenen kişilerin o durum son buluncaya kadar yasamlarını gizli devam ettirdikleri yer olarak secilmiştir.Suya yakın olmasıda bunun diger göstergesidir.Bu tarz yerlerde başta söyledigim yaşamsal gizlenmeler olabilecegi gibi bunun dışında daha sonra gelen medeniyetlerin mezar olarak kullanacaklarını yerde olma ihtimali var.>En son ihtimal de bölgede eşikıya yaşadıysa onların sıgınma ve bişeyler saklama amaclı kullandıkları bi yer gene olabilir.Buralarda makina yardımı şart ve özellikle mncelikle duvar diplerinin cok iyi aranması sonra magara tabanının iyi aranması lazım.Saklama para obje veya yaşantı olduysa yasantıya ait malzemeler cıkabilir.saygılar.

muakkaya

Okunmamış mesaj gönderen muakkaya » 10 Şub 2012, 19:46

İlgi ve alakanıza teşekkür ederim.. Magaranın kapıdan girince 6 metre sonra yerde 2metreye 2metre gibi olan yerdeki boşluk şimdi toprak ile dolmuş burayı düz geçiyoruz 15 20 metre ilerleyince sola keskin bir viraj var 3-4 metredaha gidilince tavanda baca varmış uçmuş oradan da magara dolmuş. Bacanın oldugu yeri de 2-3 metre kadar daha ilerlenince artık ilerlenemiyor yoprak dolu. Çıra delikleri hep sol duvarda ve ara mesafeleri aşagı yukarı 1 metre arayla...

tevfik

Okunmamış mesaj gönderen tevfik » 14 Mar 2012, 16:58

Vermiş olduğunuz bilgiler için size teşekkür ederim Saygılar. 8-)

78_atmaca

Okunmamış mesaj gönderen 78_atmaca » 20 Eki 2012, 06:18

slm benim yazım konuyla ilgisiz olaacak kaplumbagaya benze bi taş buldum taşa çekiçle tıkladıgımda taşın içi boş gibi ses yapıyor içinde bişi olma ihtimali varmıdır
taşın üzerinde 3 tane yuvarlak oyuk var
etrafdada bayabı kazı yapılmış bişiler çıkarılmışmı bilemiyorum
buralardan örnek resimler çekdim ama yüklemede sorun yaşadıgım için yükleyemedim resimleri
birde bu taşınve kazıln alanın 300m ilerisinde 3 tane magara var burdan bişiler çıkarmı
şimdiden degerli yorumlarınıza tşk ederim

“MAĞARALAR” sayfasına dön