Diyarbakır' dan

Bu Forumda Tümülüsler Hakkında Yerli, Yabancı Bilimsel Kaynaklar ve Değerli Üyelerimizin Gönderdiği Tümülüs Fotoğrafları İle Detayları Paylaşılacaktır.

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Diyarbakır' dan

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 17 Eyl 2009, 02:38

Yakından resimleme şansım olmadı ama görme şansım oldu sizce tümülüs olabilirmi?

çok dikkatli bakın biraz zor görünüyor :D

Resim

Resim
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Kullanıcı avatarı
azad2121
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Re: Diyarbakır' dan

Okunmamış mesaj gönderen azad2121 » 17 Eyl 2009, 09:03

üstünde,su deposu olmayan tümülüse ben tümülüs demem.. :D
görünüş itibariyle,nemrut tümülüsüne benziyor.
Sular Yükselince Balıklar,Karıncaları yerr
Sular Çekilince Karıncalar,Balıkları Yerr.
Hayatımıza Suyun Akışımı? Karar verir..
by A21medli-izsürücü

Kullanıcı avatarı
Hundai

Okunmamış mesaj gönderen Hundai » 17 Eyl 2009, 10:50

Resim
sabır en büyük erdemdir

Youtube

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 17 Eyl 2009, 11:38

Azad2121 kardeşim güzel bir konuya deyinmiş inan elimde üstünde su deposu olan tümülüste vardı resimler kayboldu azadi_dersimde olması lazım birlikte çekmiştik bi kaç yer :D

Arkadaşlar kayıtlara göre Diyarbakır il sınırları içerisinde tescillenmiş hiç bir tümülüs yok. o nedenle ben bir kaç tanesinin resmini atacağım. Bulmya çalışıyorum resimlerimi :D
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Kullanıcı avatarı
azad2121
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen azad2121 » 17 Eyl 2009, 18:01

serhat kardeşim bunun adresini ver gidip bakayım.sesiz sakin bir yere benziyor.dicle,eğil,lice.bu üç ilçemizin birinde olmalı.
Sular Yükselince Balıklar,Karıncaları yerr
Sular Çekilince Karıncalar,Balıkları Yerr.
Hayatımıza Suyun Akışımı? Karar verir..
by A21medli-izsürücü

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 17 Eyl 2009, 18:45

Bunun adresi Dice ile Hani ilçesini birbirne bağlayan karayolu kenaında kalıryor tahminime göre Dicle den Haniye gidişte 8 km ilerde bir köy var yakınlarında amacım bu tümülüsü tescilletmektir. Dilekçe ile başvuru yapmaya hazırlanıyorum.

Kullanıcı avatarı
Azadi_DersiM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Azadi_DersiM » 17 Eyl 2009, 18:51

tescillenmiş yoksa bunlar serbest oluyor :) resimler kaybolmadı abi... birazdan ekleyecem... senle gdip tümülüsleri ziyaret edelimmi?

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 17 Eyl 2009, 18:59

teşekkürler azadi dersim kardeşim ama resimleri bana msn den atarsan sevinirim çünkü içlerinde höyük olanda var ben bi değerlendirelerini yapayım . ayrıca bu resimdeki tümülüsü sende görmedin onu çektiğim zaman sen gitmiştin.

Kullanıcı avatarı
Azadi_DersiM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Azadi_DersiM » 17 Eyl 2009, 19:01

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

SİYAHLI BEN SARILI SERHAT21 AÇTIGIMIZ BİR KAYA MEZARI ÖRNEĞİ

Resim

Resim

AAAHHHH AHHHHHH NE GÜZEL ÇEŞME :)
Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Tümülüs fotoğrafları Azadi_DersiM ve Serhat21 Tarafından arabayla diyarbakır merkeze giderken çekildi... Artık başka ne kadar tümülüs var onu göremedik... :)

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 17 Eyl 2009, 19:10

teşekkürler kardeşim azadinin attığı ikinci resim ve sondaki iki resim bunlara dikkatli ce bakın özellikle.

diğerleri yoruma açıktır ayrıca diyarbakırda en az 20 tümülüs var benim bildiğim ve gördüğüm. Birdaha ki gidişimde sadece bunlar için 3 günümü ayırıp tek tek gidip detaylıca resimler çekeceğim.

lokmanhekim
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen lokmanhekim » 17 Eyl 2009, 20:30

ustalar ilk resimler tümülüs.... ama toprak yapısı bölgeden farklı gelmedi

incelenmesi lazım.... yada yakından dört taraflı foto aydınlatır olayı...

son iki resim haricindeki fotolar tümülüs değil.... son iki resim ise tümülüs olmamakla beraber mezar olma ihtimali çok yüksek....neden denirse derli toplu değil... taban çevresi tam yuvarlak değil... ve fazla yayvan...
çevresi senelerce sürüldüğünden tümülüs görüntüsü vermektedir....

saygılar.

Kullanıcı avatarı
Azadi_DersiM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Azadi_DersiM » 17 Eyl 2009, 21:34

lokmanhekim yazdı:ustalar ilk resimler tümülüs.... ama toprak yapısı bölgeden farklı gelmedi

son iki resim haricindeki fotolar tümülüs değil.... son iki resim ise tümülüs olmamakla beraber mezar olma ihtimali çok yüksek....neden denirse derli toplu değil... taban çevresi tam yuvarlak değil... ve fazla yayvan...

saygılar.
Son iki resim tümülüs değil? Eminmisin :) Derli toplu bir vaziyette tek sivri bir tepe kardeş... sanırım dikkat etmedin...

Kullanıcı avatarı
GiryaN

Okunmamış mesaj gönderen GiryaN » 17 Eyl 2009, 22:26

Serhat21 abinin attıgı resim tümülüs bes belli artık sokaktaki insan bile biliyo ne oldugunu :)
İnsan tabiattan uzaklaştıkça kalbi katılaşır.

lokmanhekim
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen lokmanhekim » 17 Eyl 2009, 23:29

Azadi_DersiM yazdı:
lokmanhekim yazdı:ustalar ilk resimler tümülüs.... ama toprak yapısı bölgeden farklı gelmedi

saygılar.
Son iki resim tümülüs değil? Eminmisin :) Derli toplu bir vaziyette tek sivri bir tepe kardeş... sanırım dikkat etmedin...

kardeş resmi çeken sizsiniz... son iki resme diyorsan, tümülüs onun üzerine çıkıp toprağını ellemeden birşey diyemem.... sen çektiysen veya ustalardan biri çektiyse üzerinede çıkmıştır elbet... şimdi tekrar tekrar baktım... ama resimden tam bir tümülüs gibi gelmiyor... eğer yakınlarında bir höyük yada köy varsa bir kaç km civarında ya mezardır orası yada tümülüstür...
dediğim gibi fotoyu çeken üzerinede çıkmıştır elbet ... toprak dokusunu incelemiştir.. yapay olup olmadığını da bilir elbet.... ama resimden benim gördüğüm eğer yapay ise tümülüs olma ihtimali var... bunu derken de fotoyu çekenin işin ehli olduğundan dolayı diyorum... saygılar.

Kullanıcı avatarı
Azadi_DersiM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Azadi_DersiM » 17 Eyl 2009, 23:58

gidip gezmedik üstünü.. ilçeden ile giderken yolcu minibüsünde gördük :) yolda seyir halindeyken camdan çektik...

“TÜMÜLÜSLER” sayfasına dön