tümülüs mü acaba?

Bu Forumda Tümülüsler Hakkında Yerli, Yabancı Bilimsel Kaynaklar ve Değerli Üyelerimizin Gönderdiği Tümülüs Fotoğrafları İle Detayları Paylaşılacaktır.

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

mamiy_86

tümülüs mü acaba?

Okunmamış mesaj gönderen mamiy_86 » 23 May 2010, 13:18

merhaba arkadaşlar geçen haftasonu kütahyadaydım tesadüfen buldugum bir tümülüs dikatimi çekti
fotolarını çekip sizinle paylaşmaya karar verdim bir ve birazda çalışma yapılmış güney batısında, dramostuneli ile ilgili herhangi bir İPUCU BULAMADIM ama dogu kısmında bir çökme ile karşılaştım, biraz çalışma yapılmış yaklaşık 1.5 metre gibi kazı çalışması yapılmış ve sonuç ilk olarak taşlar çıkmış sonra toprak katmanı sonrada kül gibi katmanlar ile devam ediyor.. herhangi bir küp parçasına görünmüyor
ve kuzeyinde ise taşlar ile temel şekli verilmiş bir yere daha var amam ne oldugunu bilemedim
bu tümülüs her yeden gözükmektedir ve razi tarıma elverişli bir yerdir yakınlarda su kaynagı yok daha dogrusu ben fazla araştırmadım üzerinde büyük büyük kayalar var.
ben bu konuda sizden yardım istiyorum dramos tüneli nerededir bilmiyorum ama dogu kısmında büyük bir çökme var ve diger yerlerde buna benzer bir çökme buulamadım yardımlarınız için şimdiden teşekür ederim
Resim

Uploaded with ImageShack.us

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
arkadaşlar burası tümülüsmü yoksa başka birşeymi bu konuda yardım istiyorum saygılar

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Re: tümülüs mü acaba?

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 23 May 2010, 15:58

Sondan 2-3-4-5. resimlere bakılırsa tümülüs, ancak her tümülüste tünel olacak diye bir kaide yok, gidip Ankara Polatlı'da Kral Midasa ait tümülüsü inceleyebilirsiniz, mezar odası açılmış ve halk gezebiliyor, ancak mezar odasına giden tünel kazı çalışması sırasında açılan tüneldir, mezar odasına gelen başka herhangi bir tünel bulunmamıştır. 70 metrelik tümülüste bile tünel olmayabiliyor, bu tünel hayallerini bir kenara bırakalım, ufacık tümülüste neyin tünelinden söz ediliyor ? Aynı tümülüse Daha sonra birisi gömülecekse tünel yapılmış, daha sonra gömülecek kimse yoksa planlarında tünel falan yapılmamış genellikle. Resimde cökme diye gördügünüz yer mezar odasının cöken bir bölümü olabilir diye düşünüyorum. Burada çalışma yapılmış ama size çalışma yapmamanızı öneriyorum, çünkü tümülüsler 1. derece sit alanıdır, resmi kazı izni bile alamazsınız, uzak durmanızı, tahrip etmemenizi tavsiye ederim.
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

JOVİYANUS
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen JOVİYANUS » 23 May 2010, 18:17

MEVZU BAHSİ GEÇEN ŞÜPHESİZ BİR TÜMÜLÜS OLMAKLA BERABER1.DERECEDE SİT ALANIDIR VE DOALAYISIYLADA KAZILMASI KESİNLİKLE YASAKTIR VE KAZI İZİN RUHSATI ALINMAZ.O KAZILAN YER HANGİ YÖN ACABA ?
izinsiz kazım yapmaktan,işaretleri tarumar etmekten kaçınalım.

Kullanıcı avatarı
CJ2609

Okunmamış mesaj gönderen CJ2609 » 23 May 2010, 19:22

slm...
Bir tumulus bulaydimda mustang ustamdan boylesi guzel bir yorum alaydim...
Hocam nasilsin?
İnşAllah iyisindir ve hersey yolundadir...
Kismetse yakinda cayini icmeye gelicem tabi davet edersen... :)
Rabbim yar ve yardimcin olsun...

Kolay gelsin...
Herkeze saygilar...
xxxcjxxx

mamiy_86

Okunmamış mesaj gönderen mamiy_86 » 23 May 2010, 20:28

JOVİYANUS ustat kazılan yer doğu tarafıdır

JOVİYANUS
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen JOVİYANUS » 23 May 2010, 23:01

OK

SAFRAN

Okunmamış mesaj gönderen SAFRAN » 30 Oca 2011, 02:52

KARDEŞ SENİN ÇÖKME VAR DEDİĞİN YER DAHA ÖNCEDEN SENİN GİBİ KAZMAYA ÇALIŞIPTA YARIM BIRAKILMIŞ YER OLABİLİR ZAMANLA ODA ÇÖKME GİBİ DURABİLİR 20 SENE SONRADA AYNI VAZİYETİ ALIR .SAYGILAR.

Kullanıcı avatarı
reis_16

Okunmamış mesaj gönderen reis_16 » 29 Oca 2012, 01:48

net bir şekilde tümülüs....
Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.

tugra

Okunmamış mesaj gönderen tugra » 29 Oca 2012, 14:48

EVT TÜMÜLÜS USTALARINDA DEDİĞİ GİBİ ÇÖKEN YER ALTTAKİ ODANIN ÜST DUVARININ ÇÖKÜNTÜSÜNDEN OLABİLİR...DAHA ÖNCEDEN KAZILAN BİR YER OLSA YANLARINDA TOPRAK YIGINTISI OLURDU DİYE DÜŞÜNÜYORUM...

SoNHaKaN
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen SoNHaKaN » 31 Oca 2012, 16:23

Bana da çökme değil de kazılma gibi geldi. Bak o çöküntünün hemen altında 2 tane daha yükselti var ? Bunun bir anlamı olamaz mı acaba merak ettim

JOVİYANUS
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen JOVİYANUS » 03 Şub 2012, 01:48

kesinlkle çökmeyle alakası yok,kurcalanmıs burası....

Kullanıcı avatarı
Defhunter
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen Defhunter » 03 Şub 2012, 02:22

MustanG yazdı:Sondan 2-3-4-5. resimlere bakılırsa tümülüs, ancak her tümülüste tünel olacak diye bir kaide yok, gidip Ankara Polatlı'da Kral Midasa ait tümülüsü inceleyebilirsiniz, mezar odası açılmış ve halk gezebiliyor, ancak mezar odasına giden tünel kazı çalışması sırasında açılan tüneldir, mezar odasına gelen başka herhangi bir tünel bulunmamıştır. 70 metrelik tümülüste bile tünel olmayabiliyor, bu tünel hayallerini bir kenara bırakalım, ufacık tümülüste neyin tünelinden söz ediliyor ? Aynı tümülüse Daha sonra birisi gömülecekse tünel yapılmış, daha sonra gömülecek kimse yoksa planlarında tünel falan yapılmamış genellikle. Resimde cökme diye gördügünüz yer mezar odasının cöken bir bölümü olabilir diye düşünüyorum. Burada çalışma yapılmış ama size çalışma yapmamanızı öneriyorum, çünkü tümülüsler 1. derece sit alanıdır, resmi kazı izni bile alamazsınız, uzak durmanızı, tahrip etmemenizi tavsiye ederim.

MustanG usta ne güzel yazmışın yüreğine sağlık.

Bölge bağımsız hakim tümülüstür. açılmış bir yeri var ve odası gözüküyorsa muhtemelen patlamış olmalı. Patlamış tümülüslere bile icrat girişimi yasaktır ve cezası ağırdır.

iyi geziler.
Doğru söze değil doğru işe bakarım.!

KiBaR_274

Okunmamış mesaj gönderen KiBaR_274 » 10 Mar 2012, 08:36

2 senelik konuya cevap yazıyorum ama neyse..kardes ben kutahyalıyım burası neresidir yanı kutahyanın neresi..belkı bu mesajı okursun dıye ümit ediyorum..
""GERMİYANOĞLU""

Kullanıcı avatarı
GiryaN

Okunmamış mesaj gönderen GiryaN » 11 Mar 2012, 00:24

Kibar kardeşim atı alan üsküdarı geçmiş ki 2 senedir cevapsız kalmış :komik
İnsan tabiattan uzaklaştıkça kalbi katılaşır.

KiBaR_274

Okunmamış mesaj gönderen KiBaR_274 » 11 Mar 2012, 01:50

evet galıba oyle olmus kardes :)
""GERMİYANOĞLU""

“TÜMÜLÜSLER” sayfasına dön