Sizce Tümülüs mü Arkadaşlar ??

Bu Forumda Tümülüsler Hakkında Yerli, Yabancı Bilimsel Kaynaklar ve Değerli Üyelerimizin Gönderdiği Tümülüs Fotoğrafları İle Detayları Paylaşılacaktır.

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

mynak

Sizce Tümülüs mü Arkadaşlar ??

Okunmamış mesaj gönderen mynak » 27 Eyl 2010, 00:08

Arkadaşlar ilk resmin çekildiği yerin arkasında eski bir çeşme resmin çekildiği yönde alt tarafta kayalıklar tümülüsün yaklaşık 3 km ilerisinde eski değirmenler yine tümülüsün 1 km yakınında eski yerleşim yeri var. Sizce bu resme göre bunun tümülüs olma ihtimali nedir ? (Bir kaç yerinden kazılmaya çalışılmış)
Resim
Resim

mynak

Re: Sizce Tümülüs mü Arkadaşlar ??

Okunmamış mesaj gönderen mynak » 27 Eyl 2010, 00:13

resimler çıkmamış
[quote="mynak"]Arkadaşlar ilk resmin çekildiği yerin arkasında eski bir çeşme resmin çekildiği yönde alt tarafta kayalıklar tümülüsün yaklaşık 3 km ilerisinde eski değirmenler yine tümülüsün 1 km yakınında eski yerleşim yeri var. Sizce bu resme göre bunun tümülüs olma ihtimali nedir ? (Bir kaç yerinden kazılmaya çalışılmış)
Resim
Resim

mynak

Okunmamış mesaj gönderen mynak » 27 Eyl 2010, 00:16

Resim

Resim

ali artul
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen ali artul » 27 Eyl 2010, 20:25

ARKADAŞIM OKADAR KAZIP EMEK VERMİŞŞİN İŞLENMİŞ OLUP OLMADIGINI ÇÖZEMEDİNMİ TOPRAK YAPISINA İYİ BAK DIŞARDAN BAKTIGINDA
HATASIZ TÜMÜNÜS YANILMA TOPRAK YAPISINI İNÇELE KARDEŞİM
BU DÜNYA YUVARLAKSA BAZILARI KÖŞEYİ NASIL DÖNÜYOR

mynak

Okunmamış mesaj gönderen mynak » 27 Eyl 2010, 21:18

ali artul arkadaşım bu kazıyı ben yapmadım bu kazıyı yapan kişiyide bilmiyorum ama ben sürekli bu bölgelerde gezinirim sadece hangi tarihler arasında yapıldığını biliyorum o kadar .. 2. resimde görülen yerde kazılmış olan yerde alt tarafta yani oranın içerisine girdiğimde ayağım ile duvara vurduğumda tok tok ses geliyordu sanki arka tarafta boşluk varmış gibi ne olduğunu tam çözemedim ama senin dediğin gibi toprak yapısını inceledim ufaklık mıcır dediğimiz taşlarla karışık bir toprak ve tepe noktasında büyük kaya var elde edebildiğim bilgiler bu kadar...

Saygılarımla...

Kullanıcı avatarı
TigraN

Okunmamış mesaj gönderen TigraN » 28 Eyl 2010, 20:17

evet burası bariz tümülüs tam olarak ne öğrenmek istediğini anlayamadım ama unutmaki tümülüsler sit alanı kapsamında kardeş başını belaya sokmada :)
EN KALİTELİ DEDEKTÖR İNSAN BEYNİDİR

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/Definem.org

mynak

Okunmamış mesaj gönderen mynak » 29 Eyl 2010, 23:17

TigraN yazdı:evet burası bariz tümülüs tam olarak ne öğrenmek istediğini anlayamadım ama unutmaki tümülüsler sit alanı kapsamında kardeş başını belaya sokmada :)
arkadaşım burası hakkında tümülüs olmadıgını söyleyenler oldu ve bana görede tümülüs sadece sizin yorumlarınızı görmek istedim tam emin olabilmek için evet bariz tümülüs.. bu alanı avcumun içi gibi biliyorum eğer ben bu işe koyulursamda izimi kaybettirebilirim önemli olan nasıl bir yapısı var tehlikesi ney onu çözemedim sonuçta her tümülüsler aynı değildir tuzakları farklıdır farklı resimler sunsam dahada yardımcı olabilirmisiniz ??

Kullanıcı avatarı
CJ2609

Okunmamış mesaj gönderen CJ2609 » 29 Eyl 2010, 23:49

tehlikeleri ;dost kazığı,köylü ihbarı veya saldırısına maruz kalma,jandarma,çökme ve kum,toprak,kaya tuzağı...
birinci derecede sit alanıdır arkadaşım başını ağrıtırsın...

kolay gelsin...
herkeze saygılar...
xxxcjxxx

mynak

Okunmamış mesaj gönderen mynak » 30 Eyl 2010, 00:08

CJ2609 yazdı:tehlikeleri ;dost kazığı,köylü ihbarı veya saldırısına maruz kalma,jandarma,çökme ve kum,toprak,kaya tuzağı...
birinci derecede sit alanıdır arkadaşım başını ağrıtırsın...

kolay gelsin...
herkeze saygılar...
xxxcjxxx
dost kazıgı olamaz aile içi iş yapıyoruz, köylü ihbarıda olabilir ,tek korku kaya tuzagı çünkü tepe noktasında kaya var tabi bunun ne kadar büyük oldugunu bilemem...

öncül

Okunmamış mesaj gönderen öncül » 30 Eyl 2010, 01:49

tümülüs degil bence.

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 30 Eyl 2010, 03:03

öncül yazdı:tümülüs degil bence.

Konumundan dolayımı değil ?
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

öncül

Okunmamış mesaj gönderen öncül » 30 Eyl 2010, 22:20

şu fotoları,defineciyi yanıltan dogal oluşumlar bölümüne kaynak bilği olarak koymak gerek bence.

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 30 Eyl 2010, 23:04

Haklısınız. Şekil olarak benziyor ama mevki ve bitki örtüsü olarak benzemiyor.
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

öncül

Okunmamış mesaj gönderen öncül » 01 Eki 2010, 01:05

çok haklısınız mustang kardeşim,buda yanılmaların başlıca sebebi oluyor,özelliklede höyük ve tümülüslerin bilinen yapısının iyi bellenilmesi ve kriterleri hakkında az çok herkesin bilği sahibi olması gerçeginin bir kez daha geregini ortaya koyuyor.

mynak

Okunmamış mesaj gönderen mynak » 01 Eki 2010, 12:19

MustanG yazdı:Haklısınız. Şekil olarak benziyor ama mevki ve bitki örtüsü olarak benzemiyor.
peki bide bu açılardan bakın..

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

son resim mekanın biraz aşağı tarafında üst tarafında ise çeşme var ...

“TÜMÜLÜSLER” sayfasına dön