YIGMA TEPELER

Bu Forumda Tümülüsler Hakkında Yerli, Yabancı Bilimsel Kaynaklar ve Değerli Üyelerimizin Gönderdiği Tümülüs Fotoğrafları İle Detayları Paylaşılacaktır.

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

timurcan

Re: YIGMA TEPELER

Okunmamış mesaj gönderen timurcan » 03 Eki 2009, 09:14

Treasure Hunters sevgili arkadaşım ben bir şeyi merak ettim serhat 21 ustamda bu yığma tepler yada yığma tepelerin çoğu hangi medeniyete ait biraz bilgi verirseniz sevinirim.
su varsa hayat vardır.
hayat varsa yaşam vardır.
yaşam varsa medeniyet vardır.

ilhami

Okunmamış mesaj gönderen ilhami » 03 Eki 2009, 10:14

Anadolu'daki tümülüslerin büyük bir çoğunluğunu Roma,Lidya,Frig,Greek tümülüsleri oluşturur.
Resim

timurcan

Okunmamış mesaj gönderen timurcan » 03 Eki 2009, 11:43

ben güneydoğu anadolu bölgesinde yaşıyorum. bizde bu yığma tepelerden oldukça mevcut çok diyebilirim. hatta tepelerde kapılarda çıktığı mevcut,etraflarında mal bulunduğuda söylenebilir.güneydoğudaki tepelerin medeniyet derken ermenilere ait olduğuda söylenebilirmi??
su varsa hayat vardır.

ilhami

Okunmamış mesaj gönderen ilhami » 03 Eki 2009, 12:11

Hayır ermenilerin ölü gömme geleneklerinde tümülüse ölü gömme geleneği yoktur.Senin yaşadığın bölge Mezopotamya olarak adlandırdığımız Güney Doğu Anadolu bölgesi bu bölgede bir çok medeniyet,uygarlık,imparatorluk yaşamıştır,tarihin ilk yerleşim merkezlerinden biridir.Bundan dolayı orada bulunan tümülüslerin kesin hangi uygarlığa ait olduğunu söylemek çok zor,fakat şunu diyebilirim Lidya'lılarda tümülüs gemme geleneği sıkça uygulanmıştır ve Lidya'lılar bir dönem mezopotamyaya hakim olmuşlardır.Bence bu fikirden yola çıkarak sende bulunduğun yerde kimlerin yaşamış olduğunu araştıraşbilirsin.Buyrun Mezopotamyada ''Ölü Gömme Gelenekleri'' hakkında akademik bilgi;

ESKİ MEZOPOTAMYA'DA ÖLÜM VE GELENEKLERİ

Ölümden sonra (eğer kral veya kraliyet ailesinden bireyse) ölen için insan kurbanı oldukça yaygın bir gelenekti. "Ölen kimsenin yakınları, askerleri, karısı, cariyeleri, hayvanları da beraber gömülürdü." Bunun nedeni ölen kişinin öbür dünyada da bu dünyadakine benzer bir hayat sürdüğü ve ölen kişinin öbür dünyada da rahat etmesidir. Yine kazılarda ortaya çıkarılan mezarlar incelendiğinde, ölen kişiyle beraber, günlük eşyalarının da gömüldüğünü görüyoruz: "naaşların başuçlarına veya elleri arasına vazolar, avadanlıklar, gerdanlık, bilezik ve küpe gibi ziynet eşyaları konulmuş olduğu görülmüştür. Anlaşıldığına göre bu eşyalar, müteveffanın onları öteki dünyada kullanması için konuluyorlardı. Bu gösteriyor ki, Ön Sümerler, öldükten sonra bir nevi hayat başladığına inanıyorlardı."
Mezopotamya'nın ilkel uygarlıklarında mezarlar kum içerisine açılırken daha sonraki yıllarda mezarlar tuğladan inşa edilerek üzerleri bir kümbetle kapatılmaya başlanmıştır. Ancak bu mezarların biçimi ölenin sosyal ve ekonomik konumuna göre değişebilmektedir: "Fakirler, mustatil bir kovukta tabutsuz olarak yatırılmışlardır. Yanlarında kaba keramikler vardır. Burjuva sınıfına ait cenazeler ise, pişmiş topraktan mamul beyzi bir kap içine konulmuşlardır. Yanlarında birçok eşya ve müzeyyenat vardır. Zenginlerin mezarlarına gelince, bunlar tuğlalarla örülmüş, kümbetli müstatil birer mahzen şeklindedir. Bu mahzenlerde toprak vazolar, çanak ve çömlekler, eşya ve aletler, renkli taşlardan, altın ve gümüşten mücevherler, ziynet eşyaları bulunmuştur.
Resim

timurcan

Okunmamış mesaj gönderen timurcan » 03 Eki 2009, 14:52

paylaşımın ve verdiğin bilgi için,ayrıca ilgilendiğin içinde çok çok teşekkür ederim,bizi aydınlattığın için.yani senin dediğin yığma tepeler(tümülüsler)çokça lidya gelenek ve göreneklerine işaret ediyor.tabi mezarları görmedim ama şahsi eşyaları var.ben bunu merak etmiştim çünkü başını ağrıtmayayım: söylentiler ermenilere ait olduğu söyleniyor.tabi ermenilerde orda yaşamışda ondan.ben şahsen inanmadım beni aydınlattığın için teşekkürler.
su varsa hayat vardır.

timurcan

Okunmamış mesaj gönderen timurcan » 03 Eki 2009, 14:59

o yığma tepelerde(tümülüs)lerde değerli şeyler vardırki ki muhakkak vardır.o tepelere girmek mümkünmü?? oralarda nasıl bir gömü mevcuttur??
saklanma şekli ve benzeri saklanma şekilleriyle ilgili ne gibi bir öneriniz var.bilgilerinize sunuyorum teşekkürler...
su varsa hayat vardır.

timurcan

Okunmamış mesaj gönderen timurcan » 04 Eki 2009, 10:10

definecilerden cevap bekliyorum?????
su varsa hayat vardır.

öncül

Okunmamış mesaj gönderen öncül » 03 Eki 2010, 08:09

bu konuda aykırılık var sanırım,ancak yanılıyorda olabilirim deyimde adet yerini bulsun,burada son beş foto ile diger animasyon fotolar arasında bir bagmı varmış ? yani tüm o emareler çöküntünün araştırılıp dogru bilgilenme ve mezardaki tahribattanmı sonuca gidilip bulunmuş,yani bir yıgmada çöküntümü mezarı ele verir yoksa yıgma,yıgma oldugu içinmi mezardır ? ayrıca burada bulunan emareler ile animasyondaki yıgmada kan uyuşmazlıgı var sanki,çalışma yapılan yerin tabanı alabildigine kaya görülmekte,kesilmiş boş kaya kütlelerinin yerleri görülmekte,yani burası bir yıgma olamaz,bir yıgmaya ne kral nede bu işlem gerekmez,ayrıca tam nokta atışı felan da olmamış,nerden anladık,(dogru gözlemlemeden)son beş fotonu daha geniş açıdan olanı varsa koyun lütfen,konuda geçen yer,yukardan aşagıya geniş ve kademeli olarak santim santim alınmış,ve en alt katmana kadar bu şekilde arkeolojik bir kazı ile gelindigi görülmektedir,işte asıl böyle bir çalışma sabır emek ve bilği gerektirir sonucuda başarı getirir ve getirmiş,son beş resme bakın,geniş bir şekilde çalışılmış ve sonuçta tüm emareler aynı seviyede.biri birinden aşagıda yada yukarıda degil.sitemizde tümülüs konusu vardır,tümülüslerde çökme olmaz,yıgmalarda ise kesilmiş ve blok kaya izi yerleri olmaz,kimbilir belki de orası tümülüs içerindeki,üstte bulunan yalancı mezarın altıydı,yani gerçek mezar yeri.

“TÜMÜLÜSLER” sayfasına dön