KÜP MEZARLAR

Bu Forumda Katakomp, Küp Mezar, Menhir Mezar, Dolmen Mezarlar ve Diğer Kategorilere Uymayan Mezar Şekilleri Ele Alınacaktır.

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

BABiL
PROFESYONEL
PROFESYONEL

KÜP MEZARLAR

Okunmamış mesaj gönderen BABiL » 13 Haz 2009, 03:47

KÜP-ÇÖMLEK MEZAR: Çömlek mezarların çoğunluğu üst seviyeye ait bebek veya yenidoğanlaraa it mezarlardır. Ağızları; ince yassı; levha biçiminde andezit taşlarla kapatılan çömleklerin hemen yanına; çoğunlukla siyah astarlı ve perdahlı metal taklidi kaplar; ölü hediyesi olarak bırakılmıştır.Küp mezarların içine hoker tarzda yerleştirilen ölülerin baş kısımları çoğunlukla kübün ağız kısmına; ayakları ise küpün dip kısmına uzatılmıştır. Bazen bu uygulamanın tam tersi de görülmektedir. Ölüler genellikle sağ ya da sol yanlarına yatırılmış; kollar çoğunlukla dirsekten bükülmüş; eller yüz; çene hizasında ya da baş altında bırakılmıştır.
İri boy küplerin bazılarının dip kısmının kırılarak aynı doğrultuda ikinci bir pithos yerleştirildiği iki ayrı iskeletin ele geçirildiği gömme tarzı; aynı aileye mensup bireylerin öteki dünyada da birlikte olma düşüncesiyle açıklanabilir. Yetişkinlere ait mezar küplerinin boyları 60-130 cm arasında değişmektedir. İskeletler çoğunlukla hocker pozisyonundadır. Ayaklar genellikle sola doğru yatırılmakla birlikte sırt üstü bırakılan iskeletin ayaklarının; doğruca karnına doğru çekildiği gözlenmiştir. Kollar çoğunlukla bükülmüş ve eller çene hizasında bırakılmıştır. iskeletlerin başları hem küplerin dibine; hem de ağzına bakmaktadır. Yüzler sola ya da güneye dönüktür. Küplerin boylarının yetmediği durumlarda iskeletin başının dışarı doğru uzatıldığı ve üzerinin ikinci bir çömlekle kapatıldığı görülmektedir.
ÖRNEK FOTOLAR:

ResimResim

ResimResim

ResimResim

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Re: KÜP MEZARLAR

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 13 Haz 2009, 09:06

Yeni açılan mezar çeşitleri forumumuzu bilgilerle şenlendirdiğin için teşekkürler Ustacım, devamını bekliyoruz, iyi çalışmalar diliyorum..
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Kullanıcı avatarı
AraşTIRmaCI

Okunmamış mesaj gönderen AraşTIRmaCI » 13 Haz 2009, 12:06

izninizle hocam bende foto eklemek istiyorum..saygılarımla ARAŞTIRMACI
ResimResim
..........THE LAST EXPLORERS............

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/Definem.org

BABiL
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen BABiL » 13 Haz 2009, 17:32

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 13 Haz 2009, 23:03

emek ve ilginiz için teşekkür ederiz babil kardeş araştırmacı kardeş sağolun
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Okan

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 22 Haz 2009, 23:02

Teşekkürler güzel paylaşım
OrTAmıN bİtTİği YeRDe BiZ BaşlARIz TarZImıZ içİN ÖlüR ŞekLİmİZ İçiN YaŞArıZ..

sehmus

Okunmamış mesaj gönderen sehmus » 12 Ağu 2009, 15:36

s.a değerli dostlarım. bizde bahcemizde bir dut ağacı dikmeye calışırken yarım metreden fazla kazıdığımız zaman bir parcalanmış kup cocuk cesedi cıktı içindede metali değersiz olan bir cok ince yuzuk cıktı. acaba burada başka mezar olabilirmi yahutta herhangi bir madde olabilirmi beni bu konuda bilgilendirirsenin cok sevinirim

ilhami

Okunmamış mesaj gönderen ilhami » 12 Ağu 2009, 16:20

Arkaik dönemde bu tür Pithos küp mezarlar yoğunluk olarak Trakya,Ege,Akdeniz kıyılarında bulunmaktadır sehmus kardeşim,eğer sizin bahcenizde çıkan bir yetişkin pithosu olsaydı nakropol bir alan içerisinde olma olasılılğınız çok yüksek olacaktı fakat çocuk pithosları veya mezarları pithos gömme tekniğini kullanan uygarlıkların inanışlarına göre çocukların korunmaya ihtiyac duydukları inanışı ile kendi evlerinin bahçesine veya şehir içerisinde gömülürdü.Bu yüzden sizin bahcenizde daha başka mezar olmayacağı kanaatindeyim.
Resim

Kullanıcı avatarı
SEYRANİ
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SEYRANİ » 12 Ağu 2009, 16:36

EMEGİNİZE SAGLIK ARKADAŞLAR
HER LAFA BİR CEVAP VERİRİZ MUTLAKA DA
ÖNCE ADAMA BAKARIZ ADAMMII DİYE SONRA DA LAFA BAKARIZ

“DİĞER MEZAR ÇEŞİTLERİ ( KATAKOMP, KÜP MEZAR, MENHİR ve DOLMEN MEZARLAR)” sayfasına dön