KATAKOMP ( YER ALTI MEZARI)

Bu Forumda Katakomp, Küp Mezar, Menhir Mezar, Dolmen Mezarlar ve Diğer Kategorilere Uymayan Mezar Şekilleri Ele Alınacaktır.

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
AraşTIRmaCI

KATAKOMP ( YER ALTI MEZARI)

Okunmamış mesaj gönderen AraşTIRmaCI » 13 Haz 2009, 11:30

Katakomp, yaklaşık 2.000 yıl önce Roma'da, ilk Hıristiyanlar'ın ölülerini gömmek amacıyla yeraltına oydukları mezarlara verilen addır. Roma katakompları uzun galeriler, küçük odalar ve geçitler biçimindeydi. Gömme işlemi genellikle dinsel törenler eşliğinde yapıldığından, katakomplara kutsal yer gözüyle bakılırdı.
Katakomp sözcüğü ilk kez Roma yakınlarında yer alan San Sebastiano Bazilikası'ndaki yeraltı mezarları için kullanıldı. Daha sonraları sözcüğün kapsamı genişlemiş ve ölülerin gömüldüğü yeraltı mezarlarının tümü için kullanılmıştır. Ölüleri yeraltına gömme geleneği yalnızca Romahlar'a ya da Hıristiyanlar'a özgü değildir. İtalya'nın başka kentlerinde, Sicilya'da, Malta'da, Mısır'da, Lübnan ve Tunus'ta da birçok katakomp vardır. Bir bölümü gezmeye açılan Roma katakomplarının ünü, bilinen katakompların en büyüğü olmasından gelir.
Hıristiyanlık'ın ortaya çıkışından sonraki ilk iki yüzyılda başta Neron olmak üzere bazı Roma imparatorları yeni dini yasaklayarak Hıristiyanlar'ı cezalandırdı. İnançları uğruna ölümü göze alan ilk Hıristiyanlar katakomplarda gizlice ibadet etmeye başladılar. 3. yüzyılın ortalarında katakomplar güvenilirliğini yitirince, Hıristiyanlar katakomp girişlerini duvarla örerek gizlediler.
Hıristiyanlık Bizans İmparatoru Constantinus zamanında yasallaşınca, katakomplar hacıların ziyaret ettiği kutsal ibadet yerleri olarak kullanılmaya başlandı.
410'da Gotlar'ın Roma'yı istilası sırasında katakompların girişi Hıristiyanlarca mühürlenerek kapatıldı. Bu yeraltı mezarlarının girişi öyle büyük bir ustalıkla gizlenmişti ki, girişlerden biri ancak 1578'de bir rastlantı sonucu ortaya çıkarıldı. Günümüzde katakompların çoğu açık olmakla birlikte, keşfedilmemiş daha birçok katakomp olduğu sanılmaktadır.
Katakompların bazıları birkaç katlı, Roma yakınlarındaki San Sebastiano Katakompu ise dört katlıdır. Galerilerde, yapıldığı dönemden kalma mihraplar, kabartma desenlerle süslenmiş mezarlar, duvarlarında çeşitli kabartma resimler ve ölülerin gömüldüğü oyuklar vardır. Bu oyuklar o dönemde tuğla ya da taşlarla örülerek kapatılmışsa da, zamanla çoğu yıkıldığından, katakompu gezenler iki sıra iskelet arasından yürüyerek dolaşırlar.
..........THE LAST EXPLORERS............

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/Definem.org

BABiL
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Re: KATAKOMP ( YER ALTI MEZARI)

Okunmamış mesaj gönderen BABiL » 13 Haz 2009, 17:29

Üstadım bilgileri vermiş görsellerde benden:

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
AraşTIRmaCI

Okunmamış mesaj gönderen AraşTIRmaCI » 13 Haz 2009, 22:14

Allah razı olsun kardeş...emeğine sağlık ..her ne kadar araştırmacı olsamda :D bazı yerlerde eksik kalabiliyorum..ayrıca sizlerin de katılımı ile daha bir başka oluyor...duyarlı olduğunuz için teşekkürler...her hangi bir konuda ne düşündüğünüzü yada neleri merak edip ne istediğinizi yazmaktan çekinmeyin....elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıcam...hepimiz bunun için burdayız...saygılarımla ARAŞTIRMACI

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

BABiL
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen BABiL » 14 Haz 2009, 01:09

araştırmacı kardeş, ben nikine bu kadar uygun bir üye daha görmedim sitelerde.teşekkür ve tebrik ediyorum.çalışmalarınızın takipçisiyim.
saygılar.

Kullanıcı avatarı
AraşTIRmaCI

Okunmamış mesaj gönderen AraşTIRmaCI » 16 Haz 2009, 20:47

ASIL BEN TEŞEKKÜR EDERİM KARDEŞİM..BENİM İŞİM ARAŞTIRMAK VE BİLGİ DEPOLAMAK...HEM BÖYLELİKLE KENDİM DE BİLGİ SAHİBİ OLUYORUM EN BAŞTA..DAHA NE İSTERİM Kİ....ÇOK TEŞEKKÜRLER BÖYLE DÜŞÜNDÜĞÜNÜZE SEVİNDİM...AMA NİTEKİM YAZILAN HER KELİMENİN OKUNMASI İLE BİLGİLER GÜN IŞIĞINA ÇIKAR...SAYGILARIMLA ARAŞTIRMACI

talha2007

Okunmamış mesaj gönderen talha2007 » 23 Haz 2009, 23:21

eline sglık ustat ben bu sıteye yenı katıldım bu bahsettıgın KATAKOMP YER ALTI MEZARI OLAYINDAN türkiyede de olabılırmı. tesekkurler

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 23 Haz 2009, 23:56

Türkiyede bu özelliklere uygun kemikli mağara dedikleri uzun bir koridor ve içerisinde insan kemikleri olan mezarlık alanlar mevcuttur. Bu kemikli mağaralara Türkiyedeki Katakomp Mezarlar denilebilirmi Uzmanlara sormak lazım, ama katakomplarda olması gereken herşey hemen hemen var bu kemikli mağaralarda. Cevaplayan birileri çıkacaktır, saygılar.
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Kullanıcı avatarı
Hundai

Okunmamış mesaj gönderen Hundai » 24 Haz 2009, 00:14

bu konuda bende kardeşime destek amaçlı aydınlatmak isterim

evet katakomplar hakikaten muazam işçilik gösteren yerlerdir

katakomplar iki sistemde yapılmıştır kollu-dallı ve ızgara siteminde,

kollu-dallı:olanı bir tünel açılır ve sağa sola açılan tünellere küçük odacıklar yapılır ve dolduğu zaman hemen yanına yeni bir kol açılır defin oraya devam eder,burdada soylu ve sıradan diye ikiye ayrılırdı soyluların aile mezarları katakompların içerisinde olur ve daha özenle yapılr ve girişleri daha süslemeli loculuslarla kapatılırdı (loculus) mezar içinde açılan odaların kapaklarıdır,
ızgara sistemide bunun bir benzeri ,
katakompların giriş derinliği bazan 4 metreyi bulmaktadır katakomplarda sembol genellikle balıktır
balık kelime anlamı olarak kutsal ışığın oğlu manasına gelen harflerin kısaltılmasından oluşur , balık mısır hiyerogliflerinden başlayarak günümüze kadar gelmiştir hac da hiyeroglif yazılarından almadır hz.isa peygammber mısırın nassır kabilesindendir ,o dönemlerde balık sembolü ve hac sembolü asalarda aksesuar olarak kullanılırdı mesela hac sembolünün mısır hiyeroglif yazılarında manası amendir,
balıkta mana olarak yukarda anlattığım manadadır bir balık gördüğümüzde mana olarak hemen eşkiya definesi demek yerine konuyu derinden araştırmak ve sonuca bu mantıkta yaklaşmak lazım
sabır en büyük erdemdir

Youtube

Kullanıcı avatarı
tarıkziyad
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen tarıkziyad » 20 Eyl 2011, 21:03

tüm emegi geçene teşekkürler güzel bir konu :tsk
Bir gemileri yakanı sevdim birde gemileri karada yüzdüreni

Kullanıcı avatarı
Misya
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen Misya » 21 Eyl 2011, 18:03

İlgi çekici bir yazı olmuş.Belgesel seyreder gibi okudum.Yazanların ARAŞTIRANLARIN ellerine sağlık.
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Kullanıcı avatarı
TigraN

Okunmamış mesaj gönderen TigraN » 02 Haz 2012, 19:58

Katakomp ların geçmişi aslında daha eski antik yunan medeniyetinde bir çok örnekleri vardır bunlar antik yunan medeniyetinde mezarlık dışında aynı zamanda ibadethane olarakta kullanılırdı çok güzel yazı olmuş ustam emeğine sağlık..
EN KALİTELİ DEDEKTÖR İNSAN BEYNİDİR

“DİĞER MEZAR ÇEŞİTLERİ ( KATAKOMP, KÜP MEZAR, MENHİR ve DOLMEN MEZARLAR)” sayfasına dön