TRAK MEZAR TAŞLARI (MENHİR)

Bu Forumda Katakomp, Küp Mezar, Menhir Mezar, Dolmen Mezarlar ve Diğer Kategorilere Uymayan Mezar Şekilleri Ele Alınacaktır.

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

TRAK MEZAR TAŞLARI (MENHİR)

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 20 Haz 2009, 00:50

Trak mezar taşları

Megalitler başlıca iki grupta toplanabilir dayanak gerektirmeden ayakta duran taşlar; bunlar yalnızken "Menhir" , bir doğru üzerinde dizilir veya daire şeklinde sıralanırsa "Cromlech" (Kromlek) adını alırlar.

Resim

MENHİRLER
Menhirler, Trakya bölgesinin yanı sıra Fransa'da ve İngiltere'de bulunmaktadır. Bunlar 10-12 metre yüksekliğinde dev taşlardır. Menhirlerin çoğunun mezar taşı olduğu ispatlanmıştır. Büyüklükleri sebebiyle de, sanki canlıymışlar gibi halk masallarına konu olmuşlardır. İlgili efsanelerde menhirler; doğarlar, büyürler, dans ederler ve ağlarlar. Bazı menhirler tarihî bir hatırayı sonsuzlaştırırlar. Menhirler, toprak sınırını belirtmek için de kullanılmış olabilirler. Menhirlerin dikilme sebeplerine en uygun açıklama ise, bunların ilkel idoller yani dinî semboller olduklarıdır. Genel olarak yalnız duran menhirler, bazen bir çizgi üstünde dizilmiş de olabilirler. Daire şeklinde dizilmiş olanlar, belki dinî anıtlar veya kurban sunaklarıydı. Cromlech (Kromlek) denilen bu dizilerin yönleri yıldızlara göre olduğu için, güneş tapınağı da olabilirler.(Istranca Dağları Mayadağ-Dupnisa Mağarası arasında) Dolmenler'in içinde bazı kil eşyalar bulunmuştur. Fakat, çoğu soyulmuş olan bu mezar odalarında, neolitik çağı aydınlatabilecek çok az eşya kalmıştır. Buna karşılık dolmenlerin çoğunun üstünde, geometrik ve sembolik figürler kazılıdır

Resim
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Re: TRAK MEZAR TAŞLARI

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 20 Haz 2009, 00:52

bu tür mezarlara eski osmanlı mezarlıklarında rastlamak mümkündür halkımız tarafından bu tür mezarlar şehit mezarları olarak bilinir bu yanlış bilgileri sayesinde zarar görmeden bir çok yerde sağlam kalmışlardır bu mezarların en belirgin özellikleri şudur taşların uzunlukları 4 metre civarlarında dır selametle kalın....
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Okan

Re: TRAK MEZAR TAŞLARI (MENHİR)

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 22 Haz 2009, 22:59

Teşekkürler abi ellerine sağlık
OrTAmıN bİtTİği YeRDe BiZ BaşlARIz TarZImıZ içİN ÖlüR ŞekLİmİZ İçiN YaŞArıZ..

“DİĞER MEZAR ÇEŞİTLERİ ( KATAKOMP, KÜP MEZAR, MENHİR ve DOLMEN MEZARLAR)” sayfasına dön