HÖYÜK HAKKINDA BİRAZ BİLGİ ALMAK İSTİYORUM BU YER HAKKINDA

Bu Forumda Üst Üste Gelmiş Yerleşim Çöküntülerinin Oluşturduğu Hafif Yığmalar Olan Höyükleri Ele Alacağız, Paylaşımlarınızı Bekliyoruz...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

timurcan

HÖYÜK HAKKINDA BİRAZ BİLGİ ALMAK İSTİYORUM BU YER HAKKINDA

Okunmamış mesaj gönderen timurcan » 17 Eki 2009, 08:33

bildiğimiz höyük
1-höyük hangi yönde bulunur:batı
2-höyüğün yüksekliği ortalama:2m kenar uzunluğu.25m kalınlığı:3,4m
3-höyüğün üzerindeki toprak çeşidi:yumuşak toprak siyah kil
4-höyüğün çevresindeki tarla toprak çeşidi:siyah kil
5:tepenin üstünde her hangi bir işaret ve görünümü:tepe sivri değil normal düz(höyük olduğunu düşünüyorum bir tarihçi arkeolog bu yerlerin çokça olduğu için höyük olduğundan höyük diyorum)
6-tepenin etrafında neler var:
kuyu mağara dere:
kuyu mağara:15 tane yaklaşık. kuyu mağara dereye tepeye olan uzaklığı; 300m kuyu mağara höyüğe olan uzaklığı:300m kuyu hangi yöndedir:geneli batı karışık diyebilirim kuyunun yapılış şekli:tandır şekli yarı örme mağara derinliği: tandır şekli örme taş bir kişinin içeriye girebileceği bir şekilde ve çok derin (not:kimse girmeye cesaret edememiş.)
7-dere tepenin neresinde:batısında dere tepeye ulan uzaklığı: sıfır nokta.
o köyün tarihi :edindiğim tarih bilgisinden 1_ 4.ncü yüzyılda burada piskoposluk açılmıştır.orta çağda o köyün bir ticaret şehri olarak(ipek yolu olarak söylenir)yükselmesinden evvel kervanlar buradan geçerdi(suriyeye yakın bir yer) 2_ piskoposun oturduğu yerdir.oraya atanmış. 3_ piskoposun görevi: o bölgede din görevlilerini dağıtmak ,atamalarını yapmak. 4_ o yerin ismi piskoposun ismi ile anılır 5_ yaşlıların dediklerine göre ermenilerin yerleşme yeridir. 6_ höyük çevresinde ve ya yakınında mezar bulunamamıştır uzağında olabilir. 7_ höyük çevresindeki 300m uzakta kuyular köylüler tarlayı sürerken gömüye rastlamışlar toprakta kuyulardada gömü bulup almışlar. 8_ höyük küçük 3 bölüme ayrılmış zamanla çökmüş olabilir.eski yaşlıların dediklerine göre gömü tepenin tam ortasında imiş papazın taçı da höyükte olduğu söyleniyor.

evet arkadaşlar bu bilgleri soru cevap şeklinde ben hazırladım.umarım iyi olmuş. ben bu höyük hakkınada bilgi edinmek istiyorum.yani üç parçaya bölünmüş höyük gömüye nerden başlanmalı? toprağı kazarken nasıl bir toprakla gömüye ulaşabiliriz?gömü toprakla kaynaşmışmı yoksa gömülümü?geneldeki höyüklerde gömü nerelere saklanmıştır? höyüğü kazarken ne gibi tehlikelere hazır olup önceden önlem almalıyız?
herkese teşekkürler yorumlarınızı bekliyorum....
su varsa hayat vardır.
hayat varsa yaşam vardır.
yaşam varsa medeniyet vardır.

timurcan

Re: HÖYÜK HAKKINDA BİRAZ BİLGİ ALMAK İSTİYORUM BU YER HAKKINDA

Okunmamış mesaj gönderen timurcan » 17 Eki 2009, 15:45

arkadaşlar sadece yapılacak bir kazı varsa mantıklı tecrübeli bilgili bir kazı istiyorum.bunda bilgisi olan tecrübeli birebir şahit olan arkadaşlar var.sadece yorumların bekliyorum ne gibi önerileri var.
hepinize teşekkürler...
su varsa hayat vardır.

ilhami

Okunmamış mesaj gönderen ilhami » 17 Eki 2009, 19:42

Öncelikler höyüklerde çalışma yapmak öyle kolay değildir ayrıca birinci derecede sit alanlarıdır.Höyüklerde gömü bulunmaz.Höyükler bin yıllar boyunca kavimlerin aynı yerleşim alanında gidenlerin ardından yapılan inşaaların sürekli yenilenmesi sonucu oluşur.Birileri gelir yerleşimi kurar,ardından bir savaş veya doğal afet olur başka birileri gelir,yeni yerleşim kurar bu şekilde bin yıllar devam eder ve höyük dediğimiz tepecikler oluşur.yani burda bir gömü bulma mantığı ile işe başlamak yalnış,höyük çalışmaları çok kalamalık,profesyonel,bilgili titiz kişilerce yapılmalı aksi taktirde tahribatlara neden olunur.
Resim

timurcan

Okunmamış mesaj gönderen timurcan » 17 Eki 2009, 22:49

ilhami yazdı:Öncelikler höyüklerde çalışma yapmak öyle kolay değildir ayrıca birinci derecede sit alanlarıdır.Höyüklerde gömü bulunmaz.Höyükler bin yıllar boyunca kavimlerin aynı yerleşim alanında gidenlerin ardından yapılan inşaaların sürekli yenilenmesi sonucu oluşur.Birileri gelir yerleşimi kurar,ardından bir savaş veya doğal afet olur başka birileri gelir,yeni yerleşim kurar bu şekilde bin yıllar devam eder ve höyük dediğimiz tepecikler oluşur.yani burda bir gömü bulma mantığı ile işe başlamak yalnış,höyük çalışmaları çok kalamalık,profesyonel,bilgili titiz kişilerce yapılmalı aksi taktirde tahribatlara neden olunur.
sevgili ilhami arkadaşım yorumunuz için teşekkürler. ben şahsen inanıyorum ki o yığma tepede bişey var ve enson tarihi o köyün tarihi :edindiğim tarih bilgisinden 1_ 4.ncü yüzyılda burada piskoposluk açılmıştır.orta çağda o köyün bir ticaret şehri olarak(ipek yolu olarak söylenir)yükselmesinden evvel kervanlar buradan geçerdi(suriyeye yakın bir yer) 2_ piskoposun oturduğu yerdir.oraya atanmış. 3_ piskoposun görevi: o bölgede din görevlilerini dağıtmak ,atamalarını yapmak. 4_ o yerin ismi piskoposun ismi ile anılır 5_ yaşlıların dediklerine göre ermenilerin yerleşme yeridir. 6_ höyük çevresinde ve ya yakınında mezar bulunamamıştır uzağında olabilir. 7_ höyük çevresindeki 300m uzakta kuyular köylüler tarlayı sürerken gömüye rastlamışlar toprakta kuyulardada gömü bulup almışlar. 8_ höyük küçük 3 bölüme ayrılmış zamanla çökmüş olabilir.eski yaşlıların dediklerine göre gömü tepenin tam ortasında imiş papazın taçı da höyükte olduğu söyleniyor
nasıl bir kazı öneriyorsunuz?gömünün olduğuna inanıyorum ki olursa nasıl olu toprakla kaynaşmışmı yoksa gömülümü?dedektör işe yararmı? değerli yorumunuzu bekliyorum.şimdiden teşekkürler.
su varsa hayat vardır.

ilhami

Okunmamış mesaj gönderen ilhami » 18 Eki 2009, 12:22

Nasıl bir kazı öneriyoruz güzel soru :) Şimdi küçük bir fırça alacaksın,küçük bir mala ve küçük plastik bir kürek bulacaksın ve höyükte bulunan bütün toprağı evet sadece ''toprağı'' höyükten taşıyacaksın ama sadece bu dediğim malzemelerle yapman gerek :D en az 30 yılını alır galiba,herhalde şimdi höyük çalışmalarının nekadar uzun sürdüğü hakkında ortak bir fikre varmışızdır.Bizim Mersin'de bir höyük var adı yumuktepe höyüğü 1936 dan beri çalışmaları devam ediyor ve bukadar süre içerisinde sadece 10/1 i ortaya çıkarıldı.
Resim

timurcan

Okunmamış mesaj gönderen timurcan » 18 Eki 2009, 20:51

ÇOK TEŞEKKÜRLER GÜZEL BİR CEVAP.AMA BEN KENDİMİ BU HÖYÜĞÜ KAZARAK YAŞLANMAK İSTEMİYORUM.ÇOK YARDIMCI OLDUNUZ.GİTTİNİZ O SÖZDE ELEŞTİRİ YAPTINIZ ''NASIL BİR KAZI ÖNERİYORSUNUZ'' KEŞKE YAZMASAYDIM TABİ KABAHAT BENDE.DİĞER CVP ALABİLİRMİYİM SORU KISMI DURUYOR?????????????????
su varsa hayat vardır.

Okan

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 18 Eki 2009, 21:12

eleştiri yapan yok kardeşim yorum yapılmış ama siz nasıl bir cevap istiyorsunuz anlamıyorum ,anlaşılan böyle bir cevap hoşunuza gitmemiş ne diyelim fırça,mala,plastik kürek yaşlatır , kazma,kürek zaman alır,ideal olan kepçe bu gibi yorum olsaydı eleştiri olmazdı değilmi arkadaşım bu gibi yerler (höyük) kazı bu gibi yerlerde uğraşma SAĞLICAKLA
OrTAmıN bİtTİği YeRDe BiZ BaşlARIz TarZImıZ içİN ÖlüR ŞekLİmİZ İçiN YaŞArıZ..

timurcan

Okunmamış mesaj gönderen timurcan » 22 Eki 2009, 06:21

hoşuma gitmediği falan yok sadece espiri yaptım.yorumlarından dolayı son hariç teşekkür ederim.bu yerlerde dedektör işe yararmı?????????????*
su varsa hayat vardır.

timurcan

Okunmamış mesaj gönderen timurcan » 26 Eki 2009, 10:17

bu mesajı silip yeniden foto yüklemek istiyorum .resim yüklemeyi bilmediğim için başka siteden yüklemeyi denedim başka fotolarıda yükleyecem.bunun silinmesi gerekir.tşk
su varsa hayat vardır.

lokmanhekim
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen lokmanhekim » 04 Kas 2009, 22:41

kardeş mükemmel ve büyük bir höyük... bu yerde tümülüs gibi mezar odası yoktur... tümülüs anıt mezardır...höyük bir yada birkaç medeniyetin yüzyıllarca yaşayıp dolaylı nedenlerden dolayı terk edildiği yerdir...

burada tünel kazılmaz çünkü mezar odası yoktur... herhangi bir kazı yapılmaz.... bolca küp kırıkları iskeletler sıra taşlar çıkar....

orada tek yapılacak çey dedektör ile metal para v.b şeyler toplanır...
yarım metreye kadar bunlardan devamlı bulabilirsin...sagılar..

ANGARALI

Okunmamış mesaj gönderen ANGARALI » 05 Kas 2009, 01:11

SLM. EVEEET BURAYA KADAR DINLEDIK OKUDUK BAK ARKADAŞIM ARKEOLOK OLMADIĞIN İÇİN BURASINI KAZMANIN HAPIS CEZASINI BAL GIBI BILIYORSUN.SİT ALANININ KAZMAK ÇALIŞMAK YASAK YASAKARA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM DEDİKTEN SONRA SEN GENEDE KUYU MAGARA GİBİ YERLERE ODAKLAN DERİM RESİMLESENDE FAYDASI OLMAZ. AMA BILGI AMACIYLA NE ALA.SAYGILAR
ANKARADA 1500 İLE 2000 YILLIK HUN İZLERİ BULUNDU

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

bassy_altan
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen bassy_altan » 05 Kas 2009, 01:29

ANGARALI yazdı:SLM. EVEEET BURAYA KADAR DINLEDIK OKUDUK BAK ARKADAŞIM ARKEOLOK OLMADIĞIN İÇİN BURASINI KAZMANIN HAPIS CEZASINI BAL GIBI BILIYORSUN.SİT ALANININ KAZMAK ÇALIŞMAK YASAK YASAKARA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM DEDİKTEN SONRA SEN GENEDE KUYU MAGARA GİBİ YERLERE ODAKLAN DERİM RESİMLESENDE FAYDASI OLMAZ. AMA BILGI AMACIYLA NE ALA.SAYGILAR
benim su an çalısma yaptıgım yerde höyük sanırım sıralı taşlar künfet gibi yawpılar çıkıyor..tarla arkadasımın ve jandarma tehlikesi 0 ben nasıl bir çalısma yapmalıyım? neler bulabilirim?_?

ANGARALI

Okunmamış mesaj gönderen ANGARALI » 05 Kas 2009, 01:47

SLM. TARLA SENİNDE OLSA GENEDE HÖYÜK ADI ÜSTÜNDE HÖYÜK KARDEŞ NE DİYEYİM SEN BİLMİYORMUSUN HÖYÜK NEREYİ KAZSAN BİRŞEYER BİR EMERE ÇIKAR.ÇIKAR AMA ÇOK DİKKATLİ KAZMAK EREKİR USTANIN DEDİĞİ GİBİ EMARELER TOPRAĞA KARŞIP DİKKATSİZLİKTEN ATILABİLİR.SAYGILAR
ANKARADA 1500 İLE 2000 YILLIK HUN İZLERİ BULUNDU

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

bassy_altan
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen bassy_altan » 05 Kas 2009, 15:38

ANGARALI yazdı:SLM. TARLA SENİNDE OLSA GENEDE HÖYÜK ADI ÜSTÜNDE HÖYÜK KARDEŞ NE DİYEYİM SEN BİLMİYORMUSUN HÖYÜK NEREYİ KAZSAN BİRŞEYER BİR EMERE ÇIKAR.ÇIKAR AMA ÇOK DİKKATLİ KAZMAK EREKİR USTANIN DEDİĞİ GİBİ EMARELER TOPRAĞA KARŞIP DİKKATSİZLİKTEN ATILABİLİR.SAYGILAR
dedektörle 20 dönümlük yeri taramayı düşünüyorum..sanırım kısa zamanda yapılacak en mantıklı çalısma olur..detaylı calısmaya seneye baslamam daha mantıklı olucak bana göre...

“HÖYÜKLER ( ANTİK YERLEŞİM YERLERİ )” sayfasına dön