MErsin Tarsus Gözlükule Höyüğü

Bu Forumda Üst Üste Gelmiş Yerleşim Çöküntülerinin Oluşturduğu Hafif Yığmalar Olan Höyükleri Ele Alacağız, Paylaşımlarınızı Bekliyoruz...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
KRAL
PROFESYONEL
PROFESYONEL

MErsin Tarsus Gözlükule Höyüğü

Okunmamış mesaj gönderen KRAL » 24 Haz 2009, 06:04

Tarsus Gözlükule Höyüğü

Resim
Şehrin güneydoğusunda bugün park olarak ağaçlandırılmış 300 m. uzunluğunda ve 22 m. yüksekliğinde bir höyük yer alıyor. Tarsus Gözlükule Höyüğü Neolitik Çağda (M.Ö. 5000) toprak tepe üzerinde kurulmuş ve en eski Anadolu kültürüne ışık tutan önemli bir yerleşim merkezi. İlk çağda Tarsus limanı olarak kullanılıyormuş. Burada 1934-1938 ve 1947 yıllarındaki arkeolojik kazılarda, Kalkolitik döneme ait, içerisinde ölülerin gömüldüğü küpler, testi ve çömlekler bulunmuş. Aynı mimari tarzda yapılmış üst üste ev tabanları da dikkat çekici. Bunlar Tunç dönemine ait tunç silahlar, mühürler, dörtgen planlı taş ve kerpiç evler bulunan ilk mimari kalıntılar. Bu çağda kentleşme ve sınıflaşma ortaya çıkmış, kent yangından sonra surlarla çevrilmiş. Hitit döneminde Kuziwatna Kralı Isput Ahşu ile Hitit Kralı Telepinus arasında yapılan anlaşmanın küçük bir bölümü, Gözlükule’de bu anlaşmayı yapan İsput Ahşu’nun çevresi çivi ile yazılı, ortası Hiyeroglif bir mührü, Hitit kralı III. Hattuşil’in karısı Hepa’ya ait mühür, bir arazi bağışı ile ilgili bir çivili yazılı Hitit tableti, bir din adamı tasvir eden kristal bir heykelcik ve Boğazköy surlarına benzer bir kale kalıntıları bulunuyor. Gözlükule’de çıkarılan eserler Adana Müzesi’nde sergileniyor.
Hep Bir Adım İleri...

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/pages/Definecil ... 0790815048

Okan

Re: MErsin Tarsus Gözlükule Höyüğü

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 25 Haz 2009, 22:13

Teşekkürler kardeşim
OrTAmıN bİtTİği YeRDe BiZ BaşlARIz TarZImıZ içİN ÖlüR ŞekLİmİZ İçiN YaŞArıZ..

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 25 Haz 2009, 22:48

kral kardeşim çok teşekkür ediyorum ben kendim bu bölgede geçtiğimiz ay incelemelerde bulundum ama ne tarihi nede ismi hakkında bir bilgim yoktu kendiş yaptığım bazı nasıl derler ilkel araştırmam sonucunda ortalama 5 6 bin yıllık geçmişi olduğunu düşünüyordum ve birbirlerine benzer 20 nin üzerinde ev tabanlarını gördüm inceledim kimisi yer altında ama yüzeysel açıdan birinin tamamını görebilirsem hepsini çözmüş olacaktım bir adet tam açılmış şekli ile görünce 4 basamakla inildikten sonra batı yönde giriş kapıları vardı ben bunları ev değilde açıkçası rütbeli kişilere ait mezarlar olabileceğini düşünmüştüm höyüğün girişinde ise karşılıklı iki adet kapı ağzı evleri(gözetleme kulesi nöbetçi yeri) nin temellerini görme şansım oldu buranın konuda geçtiği gibi bir liman olduğunun kanaatine varmıştım lafı fazla uzatmadan bölgeden çektiğim resimleri atayım birbirine benzer zaminleri görelim

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Masa başında oturarak oluşmuyor bu birikim masa başı definecileri asıl kendilerini heryerde belli eder amaç define değil amaç araştırmadır selametle...
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 26 Haz 2009, 01:41

Kral kardeş senden bi ricam olacak tarsus belediyesinin çapraz karşısında otopark yapılırken çıkan bir yer var şu an çalışmalar sürüyor antik roma yolu var bilirisn belki bi zahmet oranın resimlerini siteye atabilirmisin bende resimleri vardı ama silinmiş zahmet olacak ama teşekkürler...
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Kullanıcı avatarı
KRAL
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen KRAL » 26 Haz 2009, 06:51

roma yolu bana 100 metre yakındır sehat ustam , dükkanımın yanı başında, hoş uzak bi yer olsa daha senin için kalkar ğiderim birazdan pilleri şarjdan çıkartırım makına ile ğüzel ğörüntüler ile sizlerle paylaşırız .ğüzel bi paylaşım olcağına inanıyorum . sayğılar
Hep Bir Adım İleri...

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

Kullanıcı avatarı
KRAL
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen KRAL » 26 Haz 2009, 07:40

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Hep Bir Adım İleri...

Kullanıcı avatarı
Hundai

Okunmamış mesaj gönderen Hundai » 26 Haz 2009, 11:18

eline sağlık kral kardeşim bende bir kaç aydır tarsustan uzağım içimi açtı bu resimlerle

tarsusumuz,mersinimiz,adanamız inanın daha okadar tarih kokuyorki muhteşem

serhat senin yolladığın yerlerde güzel yerler esabıkeyf tarafı kösebalcı tarafı insanın 12 yılı geçince biryerde cıncını bıncını biliyorsun

kral kardeş kent paçadan benim yerimede bir çürük çektiriver ya :D :D :D
sabır en büyük erdemdir

Youtube

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 26 Haz 2009, 11:46

Eline emeğine ayağına sağlık kardeşim içeri giremedinmi? :D resim çekip çıkacam deseydin ben girmiştim içeri burası hakkında bir yazı vardı girişte ünlü romayolu olduğunu buyolun bir çok efsanede isminin geçtiğini klopatranın dahi bu yolu kullandığını ve hayranı olduğunu ve nice ünlü kişilerin bu yolu kullandığını yazıyordu bir adet eski roma evinin kalıntıları yolun kenarında duruyor..

senin dükkanın karşısında olduğunu biliyorum kısmet görüşememiştik sağlık olsun bidahakine İnşAllah. bu rsimleri sehervallejonun açtığı roma yolu isimli başlığa atacam...

Hundai abi aynen doğrudur eshabı kehf yolu üzerinde burası araştırmaya değer çok güzel bir bölge kısmet işte tek başıma idim hatta o zaman çok resim çekmiştim bunlar hakkında özellikle foruma atıp senden yardım isteyecektim ama tarsus ziyaretim iyi geçmeyince ayrıldım resimleri paylaşmamıştım teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
KRAL
PROFESYONEL
PROFESYONEL

Okunmamış mesaj gönderen KRAL » 26 Haz 2009, 12:00

Hundai ustam zevkle ne demek , kentten senin için bi paça içmeye çıkıyorum.Kısmet bi ğün beraberce yeriz . Serhat ustam ğirmesine ğirerdim kapı kilitli idi malum erken saatte çektim resimleri.yakın fotolarını çekebilirsem bu ğün atarım sitemize şimdilik kalın sağlıcakla dostlar.
Hep Bir Adım İleri...

Kullanıcı avatarı
Hundai

Okunmamış mesaj gönderen Hundai » 28 Haz 2009, 00:34

afiyet olsun kardeş kısmetse gelince beraber içeriz yakında ordayım

serhat gerçekten güzel yerler var buralarda bildiğim ama ar-ge çalışması yapamadım ama bölge iyi bildiğim bölge
sabır en büyük erdemdir

Youtube

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 28 Haz 2009, 00:37

hundai abi kısmet bana da tarsus yolu göründü gibi bakalım ayarlayabilir isem yakında bende yeniden gideceğim

Kullanıcı avatarı
Hundai

Okunmamış mesaj gönderen Hundai » 28 Haz 2009, 02:08

nasipse beraber gezeriz buraları kardeş
sabır en büyük erdemdir

Youtube

“HÖYÜKLER ( ANTİK YERLEŞİM YERLERİ )” sayfasına dön