Artemiz Tapınağı

Bu Forumda Ülkemizdeki Antik Kentler Tek Tek Resimli Olarak Ele Alınacaktır. Paylaşımlarınızı Bekliyoruz...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Okan

Artemiz Tapınağı

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 25 Eki 2009, 21:51

Tapınak M.Ö. 550 yılları civarında giritli mimar chersiphron ve oğlu metagenes tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Bu inşaat lidya'nın zengin kralı kroisos tarafından finanse edilmiştir yaşlı plinyye göre inşaat yeri olarak bataksal alanın seçilmesinin sebebi gelecekteki depremlere önlem amacı taşımaktadır. Tapınak pek çoğu artemis çeşitli mallar ve mücevherlerle hürmet eden tüccarlar krallar, turistler ve tapanlar tarafından ziyaret edilen bir yer haline gelmiş

Resim

Resim

Resim

Tapınağın üç evreden oluştuğu sanılmaktadır (a) evresi Artemisium olarak adlandırılan tapınaktan önce orada yaklaşık mö 7. yüzyılda yapılmış bir sunaktır. (b) evresi daha sonra bunun üzerine yapılmış olan tapınak, (c) evresi ise yangından sonra yapılan restorasyondur

Resim

Resim

Artemis Tapınağı içinde birçok sanat eserleri Ünlü Yunan heykeltıraşlar Polyclitus, Pheidias, Cresilas, ve Phradmon tarafından yapılmış heykeller tablolar ve altın ve gümüşle bezenmiş kolonlarla donatılmış Sanatçılar en güzel heykeli yaratmak için birbirleri ile yarışırlarmış Bu heykellerin büyük bir çoğunluğu Efes şehrini kurduğu söylenen Amazonlar'ın heykelleridir.

Resim

Resim

Artemis Tapınağı trakyanın nun ekonomik olarak güçlü bir bölgesinde yer almaktaydı ve tüccarlar ve Anadolu nun her yerinden yolcular tarafından ziyaret edilmekteydi. Tapınak birçok inanıştan etkilenmiştir ve birçok farklı dinden insan için bir inanç sembolü olmuştur. Efesliler Kibele'ye taparlardı ve inançlarının büyük bir kısmını artemise de dahil ettiler. artemis kibele romalı karşıtı diana'dan çok farklı bir şekil aldı. artemis kültürü uzak diyarlardan binlerce tapanı çekti. Hepsi bu yerde bir araya gelip ona taparlardı.

Resim
OrTAmıN bİtTİği YeRDe BiZ BaşlARIz TarZImıZ içİN ÖlüR ŞekLİmİZ İçiN YaŞArıZ..

bassy_altan
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Re: Artemiz Tapınağı

Okunmamış mesaj gönderen bassy_altan » 25 Eki 2009, 22:14

burdaki kolon altlarından bir tane dün çalısma yaptıgım yerden çıkmıs..daha öncede bir küp altın tozu ve fırına benzer bir yapı blulunmus.. bende ufak bir kazıyla süslenmiş mermer taşlar buldum bakalım daha neler çıkıcak :D

Okan

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 25 Eki 2009, 22:26

bulunduğumuz coğrafyada bir çok antik yerleşimler var ve devamı olarakta bir okadar gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen olduğu muhakkak

bassy_altan
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen bassy_altan » 26 Eki 2009, 02:03

Okan yazdı:bulunduğumuz coğrafyada bir çok antik yerleşimler var ve devamı olarakta bir okadar gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen olduğu muhakkak
benim dikkatimi çeken eski bir yerleşim yeri olmus olmasına ragmen o ufak küpün ordan çıkması..benim buldugum mermerler küpten daha yüzeydeydiler? ve küp yumruk kadarmıs..

Okan

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 26 Eki 2009, 23:04

küp veya vs kalıntılar kimisi derin kimisi daha yüzeyde olabilir bilindiği gibi birçok medeniyetlerde geçmiş, bu yaşantılar hep birbirini takip etmişlerdir bunların çoğunluğunun kalıntıları toprak altında tabi bu gibi yerler iyi bir araştırma ister

bassy_altan
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen bassy_altan » 28 Eki 2009, 19:21

Okan yazdı:küp veya vs kalıntılar kimisi derin kimisi daha yüzeyde olabilir bilindiği gibi birçok medeniyetlerde geçmiş, bu yaşantılar hep birbirini takip etmişlerdir bunların çoğunluğunun kalıntıları toprak altında tabi bu gibi yerler iyi bir araştırma ister
dedektörle detayı bir araştırma ağıcam ama k küp meselesi aklımı kurcalamakta haala..ordaki daha büyük bir küpün müşdesi oldugunu düşünüyorum..yoksa ufacık küpü neden gömsünler ?.. çözemedim :roll:

Okan

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 28 Eki 2009, 22:57

bulunulduğu konumu bilemiyorum fakat herzaman bilimsel açıdan yaklaşılmalı şu an bu küp herhangi bir küpün müjdesi demek yanlış olur o zaman dediğiniz gibi bu açıdan bakalım olaya buraya gömüldü diyelim bizde müjdesi bu olarak düşünürsek o zaman bu küpün hemen yanında ve ya altında müjdesini bakmamız gerekecek ama müjdesi olarak (düşünüyorsunuz) yani o zaman bu küp boş olarak ele alıcaz ben şunu derim diğer bir küp gömüldüyse diğer biryere boş küp gömüldüğünü düşünmüyorum çünkü burada şaşırtma söz konusu değil bunu gömen bir kişi ve bunu bilende o kişidir müjdesi olacaksa bu küpede şaşırtma olarak birşeyler bırakması gerekecektir kaldı ki bu küp buluna biliyorsa diğer gömdüğü küpte buluna bilirdi belki bugüne kadar toprak altında sağlam bir şekilde durabilen ve gün yüzüne çıkan bir küptür.Fırına benzer yapı demişsiniz buna görede bir araştırma yapabilirsiniz

bassy_altan
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen bassy_altan » 29 Eki 2009, 00:25

Okan yazdı:bulunulduğu konumu bilemiyorum fakat herzaman bilimsel açıdan yaklaşılmalı şu an bu küp herhangi bir küpün müjdesi demek yanlış olur o zaman dediğiniz gibi bu açıdan bakalım olaya buraya gömüldü diyelim bizde müjdesi bu olarak düşünürsek o zaman bu küpün hemen yanında ve ya altında müjdesini bakmamız gerekecek ama müjdesi olarak (düşünüyorsunuz) yani o zaman bu küp boş olarak ele alıcaz ben şunu derim diğer bir küp gömüldüyse diğer biryere boş küp gömüldüğünü düşünmüyorum çünkü burada şaşırtma söz konusu değil bunu gömen bir kişi ve bunu bilende o kişidir müjdesi olacaksa bu küpede şaşırtma olarak birşeyler bırakması gerekecektir kaldı ki bu küp buluna biliyorsa diğer gömdüğü küpte buluna bilirdi belki bugüne kadar toprak altında sağlam bir şekilde durabilen ve gün yüzüne çıkan bir küptür.Fırına benzer yapı demişsiniz buna görede bir araştırma yapabilirsiniz
ufak altın tozlu küpün bulundugu yerin 5 6 mtkadar yukarısından bir arastırma yaptım kesilmiş taşlara ulaştım..ama bu taşların şekillerinden orda ne olduğunu çözemedim...sanırım güzel bir dedektör gerekicek bana çünki toplam alan 20 dönüm kadar...
bu konuda bana biraz daha yardımcı olabilirmisiniz?mail adresim bassy_14@(Tüm Paylaşımlarımızı Forumda Yapalım)

“ANTİK KENTLER” sayfasına dön