ALABANDA ANTİK (KARİA) KENTİ..AYDIN-ÇİNE Doğanyurt köyü

Bu Forumda Ülkemizdeki Antik Kentler Tek Tek Resimli Olarak Ele Alınacaktır. Paylaşımlarınızı Bekliyoruz...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
AraşTIRmaCI
Mesajlar: 853
Kayıt: 26 May 2009, 22:08

ALABANDA ANTİK (KARİA) KENTİ..AYDIN-ÇİNE Doğanyurt köyü

Okunmamış mesaj gönderen AraşTIRmaCI » 14 Haz 2009, 11:28

Helenistik dönemin en önemli eğlence ve kültür merkezlerinden biri durumundaki kentin kuruluşu, efsanevi kral Kar'a dayandırılır. Kar'm kazandığı zafer sonrasında, ovada kurulan kentin adı; Karia dilinde at anlamına gelen ala ve zafer anlamına gelen banda sözcüklerinin birleşmesinden oluşur. MÖ 15. yy'da, Waliwanda diye bilinen kent, Menderes Ovası'nın bereketli toprakları üzerinde kurulmuş Miletos'tan başlayan ticaret yolları üzerindeydi. Bu elverişli konumu nedeniyle Hititler'le Akalar arasında çatışmalara neden oldu.

Resim

Helenistik dönemde, Seleukos Krallığı'nın egemenliğine girdi (MÖ 3. yy). Alinda gibi, Karia Birliği'nin üyesiydi. Seleukoslar tarafından adı Antiokheia olarak değiştirildi. Krallığın yıkılışından sonra, yeniden Alabanda olarak anılmaya başlandı. MÖ 2. yy' da, Maiandros'ım güneyi, Karia ve Lykia'nın büyük bölümü Rodos'a verildiğinde bağımsızlığını korudu. Roma egemenliği sırasında da bağımsız kaldı ve yönetimle iyi ilişkilerini sürdürdü. Süs gereci ve özel amaçlı keramik yapımında yararlanılan siyah mermer, başlıca gelir kaynaklarından biriydi. Alabandalı Hermogenes gibi çok sayıda mimar ve sanatçı antik dünyada adını duyurdu. Hıristiyanlık sırasında, Stauropolis Metropoliti'ne bağlı piskoposluktu.

Resim


Yerleşme, güneyden iki tepenin sınırladığı ovanın üzerindedir. Kalıntılar, ırmakların getirdiği birikintilerle yer yer örtülmüş durumdadır. Toprak üstünde görülebilen yapılar sınırlıdır. Güneydeki iki tepenin doruğunda, kent surlarından bölümler vardır. Ovadaki dikdörtgen planlı yapı, Helenistik döneme tarihlenen bouleuterion ya da meclis binasıdır. Yapının kuzeybatısında, çok az bölümü toprak üstünde görülebilen dikdörtgen alanın agora olduğu tahmin edilmektedir. Güneybatıdaki tepenin eteğinde, Dor düzenli, pronaos ve celladan oluşan bir tapınağın kalıntıları vardır.

Resim

Dor tapınağının kuzeyinde yer alan yapının ise Roma İmparatorluk döneminde, Apollon İsotimos ve Kutsal İmparator kültlerine ayrıldığı yazıtlardan anlaşılmaktadır. Güneydoğu tepesindeki tiyatronun, cavea destek duvarının bir kısmı görülebilmektedir. Kentin dışında, batıda, nekropol (mezarlık) yer alır.


Resim

Resim
..........THE LAST EXPLORERS............


http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/Definem.org

Cevapla

“ANTİK KENTLER” sayfasına dön