Mardin'deki Kazıda 215 Altın Sikke Bulundu

Bu Forumda Nümismatik Bilimi Ele Alınarak Sikkelerin Tarihi, Ağırlıkları, Özellikleri, Resimleri Paylaşılacaktır. Antik Paraların Detaylı Olarak Ele Alınacağı Forumdur, Paylaşımlarınızı Bekliyoruz...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

timurcan
Mesajlar: 28
Kayıt: 01 Eki 2009, 09:46

Mardin'deki Kazıda 215 Altın Sikke Bulundu

Okunmamış mesaj gönderen timurcan » 13 Eki 2009, 09:49

Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, Sürekli Köyündeki Kazı Çalışmalarının Sona Erdiğini, Kazılarda 215 Altın Sikke ile 300'ü Aşkın Kültür Varlığının Bulunduğunu Söyledi.

Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, Sürekli köyündeki kazı çalışmalarının sona erdiğini, kazılarda 215 altın sikke ile 300'ü aşkın kültür varlığının bulunduğunu söyledi.
Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kızıltepe ilçesi Sürekli köyünde kanalizasyon çalışmasında altın sikke bulunması üzerine bu bölgede kazı çalışması başlattıklarını hatırlattı
Kazılarda bir evin ortaya çıkarıldığını ve evin tavanında altın sikke ile kültür varlıklarının bulunduğunu ifade eden Erdoğan, ''Kazılar bugün sona erdirildi. Kazılarda 215 altın sikke ile 300'ü aşkın kültür varlığı bulundu. Bunlar arasında kolye, gümüş ve bronz sikkeler de bulunuyor. Kazıda bulunan tarihi eserleri yakın sürede Mardin Müzesinde sergileyeceğiz'' dedi.
Kızıltepe ilçesi Sürekli köyünde geçen hafta kanalizasyon çalışmaları sırasında altın bulunması üzerine jandarma kontrolünde inceleme yapılmış, ardından Mardin Müze Müdürlüğünden giden ekip, kazı çalışmasına başlamıştı
su varsa hayat vardır.
hayat varsa yaşam vardır.
yaşam varsa medeniyet vardır.

timurcan
Mesajlar: 28
Kayıt: 01 Eki 2009, 09:46

Re: Mardin'deki Kazıda 215 Altın Sikke Bulundu

Okunmamış mesaj gönderen timurcan » 13 Eki 2009, 09:52

Kazdıkça küp küp altın çıkıyor
MARDİN'in Kızıltepe İlçesi Sürekli Köyü'ndeki kanalizasyon çalışması sırasında kepçenin ortaya çıkardığı altınların ardından bölgede sürdürülen kazılarda içi ziynet eşyası dolu bir küp daha bulundu.
Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, köylülerin bazı altınları almış olabileceği olasılığı üzerinde durduklarını belirterek, “Köylüler buldukları altınları bize teslim etmeleri durumunda kendilerine altın değerinin 4 katı miktarında bir bedel ödenecektir” dedi.

Kızıltepe'nin daha önce Süryaniler'in yaşadığı tarihi ‘İpekyolu' üzerinde bulunan Sürekli Köyü'ndeki kanalizasyon çalışmaları sırasında geçen cumartesi akşamı kepçeye takılan bir küp altın bulundu. Bölge jandarma tarafından korumaya alınırken, Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan başkanlığında 4 arkeolog ve 12 işçi ile çevrede kazı çalışmaları sürdürüldü. Dün gece yapılan kazı çalışması sırasında çıkarılan 25 santimetre uzunluğundaki ve 10 santimetre genişliğindeki küp içinden Aslan başlıklı 2 altın bilezik, 1 altın yüzük, 10 bronz muska ve çok sayıda gümüş ile bronz takı ile gümüş sikkelerin çıkarıldı.

Mardin Müze Müdürü Erdoğan, Sürekli Köyü'nde daha önce de yapılan kazılar kapsamında 73 altın sikke, 1 çift altın küpe, 2 altın bilezik, 29 kolyeye ait altın parçası, 4 bronz yüzük, 2 bronz kolye ucu, 2 bronz boncuk, 2 bronz muskalık, 42 bronz sikke, 1 bronz kolye parçası üzerinde 4 adet sikke, 20 adet bronz kolye boncuğu, 3 pişmiş topraktan kap parçası bulunduğunu belirtti. Kazı ve arama çalışmalarının bugün de devam edeceğini belirten Erdoğan, şöyle dedi:

“Bulunan altınların 10 ila 13'üncü Yüzyıl ve Eyyubiler ile İlhanlılar'a ait olduğunu tespit ettik. İlk kazı zamanında tespit edilen toprak kase içerisinde bulunan altınların üzerinde İlhanlı Hükümdarı Ebu Sait Bahadırhan'ın adı yazılı. Dün gece çıkardığımız küp içindeki malzemeleri tespit çalışmalarımız ise devam ediyor.”

Kazı bölgesinde jandarma geniş güvenlik önlemi alırken meraklı köylüler ise kazı bölgesinden bir an olsun ayrılmıyor. Erdoğan bölgedeki kazı çalışmaları bittikten sonra köyü Diyarbakır Anıtlar Kurulu kararı ile sit alanı ilan edeceklerini bildirdi.

Müze Müdürü Erdoğan, köylülerin kanalizasyon kazısı esnasında altınları toprak yüzüne çıkarması ile birlikte altınların bir bölümü almış olabileceği olasılığın üzerinde durduklarını söyledi. Erdoğan, bu konu üzerinde jandarmanın gerekli araştırmayı sürdürdüğünü bildirirken, “Köylüler buldukları altınları Müze Müdürlüğü'ne teslim etikleri durumda kendilerine altın değerinin 4 katı bedeli miktarında bedel ödenecektir. Altınları evlerinde bulundurmaları ve teslim etmemeleri kanunları aykırıdır” dedi. Erdoğan, bulunan altın ve ziynet eşyalarının Mardin Müzesi'nde teşhir edileceğini kaydetti.
su varsa hayat vardır.
hayat varsa yaşam vardır.
yaşam varsa medeniyet vardır.

Cevapla

“NÜMİSMATİK (SİKKE BİLİMİ) ANTİK SİKKELER HAKKINDA HERŞEY” sayfasına dön