ELMALI SİKKELERİ "Yüzyılın Definesi"

Bu Forumda Nümismatik Bilimi Ele Alınarak Sikkelerin Tarihi, Ağırlıkları, Özellikleri, Resimleri Paylaşılacaktır. Antik Paraların Detaylı Olarak Ele Alınacağı Forumdur, Paylaşımlarınızı Bekliyoruz...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
sadece_altan
Mesajlar: 163
Kayıt: 07 Haz 2009, 13:12
Konum: çanakkale

ELMALI SİKKELERİ "Yüzyılın Definesi"

Okunmamış mesaj gönderen sadece_altan » 18 Eki 2009, 23:20

ResimResimResimResim
Elmalı Sikkeleri'nin Tarihçesi

M.Ö. V. Yüzyılda Perslerin Yunanistan'ı istila etmelerinden sonra Atina Şehir Devleti'nin önderliğinde Akdeniz çevresi şehirlerinden oluşan bir birlik kurulmuştu (Atik - Delos Deniz Birliği). Birliğin bir merkezi ve bir bütçesi vardı. Her ülke kendi bastığı gümüş sikkeden kendi gücü oranında katkıda bulunuyordu.

1984 yılında Antalya'nın Elmalı İlçesi'nde kaçak kazılar sonucu bulunan yüzyılın definesi Elmalı Sikkeleri o bölgede bulunan bütün şehir devletlerinin paralarını içeriyordu. Yaklaşık 1900 adet sikkenin binden fazlası ise Likya bölgesindeki şehir devletlerinin parası idi ve içlerinde şimdiye kadar bilinmeyen hanedanların sikkeleri de vardı.

Söz konusu sikkelere yüzyılın definesi denmesinin en önemli nedeni; Yunanlılar Persleri yendikleri için bir anı parası çıkarmışlardı. Normal olarak o zaman para birimi bir drahmi, en fazla 4 drahmi iken anma nedeniyle 10 drahmilik para çıkarılmıştı (10 drahmilik para = Dekadrahmi).

Bu sikkeler çok az sayıda basılmıştı ve 1984 yılına kadar dünyada sadece 13 tanesinin varlığı bilinmekte idi. Elmalı Definesi'nde ise bunlardan 14 tane bulunmaktaydı.

Elmalı Definesi'nin bulunmasıyla insanlık tarihinin bilinmeyen önemli bir bölümü aydınlanmış ve dünyada bilinen Dekadrahmi sayısı iki katına çıkmıştır.

Elmalı Sikkelerinin Anadolu'ya Geri Getirilişi

Resim

18 Nisan 1984 tarihinde Antalya / Elmalı İlçesi'nin Bayındır Köyü'nde gerçekleştirilen kaçak kazılar sonucunda yaklaşık 1900 adet gümüş sikke bulunmuştur. Kaçak kazının ihbar edilmesi sonucunda kazıyı yapanlar ve sikkeleri pazarlamak isteyenler Mali Polis tarafından takibe alınmışlar ve tutuklanarak çeşitli cezalara çarptırılmışlardır.

Ancak yurtdışına kaçan ve defineyi Avrupa ve ABD.'nde müzayede firmalarına, özel koleksiyonlara pazarlayan Fuat Üzülmez, Edip Telliağaoğlu ve Nevzat Telliağaoğlu hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunmaktadır. INTERPOL kırmızı Bülteni ile aranan Edip Telliağaoğlu ayrıca Türk vatandaşlığından çıkarılmıştır. Fuat Aydıner ise Şubat 1989'da İstanbul'da tutuklanmıştır.

10 Mart 1988 tarihinde Los Angeles'ta antik sikke müzayedecisi "Numismatic Fine Arts" adlı şirketin çıkardığı katalogta Elmalı Sikkelerinden 10 adeti yayınlanmıştır. Katalogta sikkeler "Güney Anadolu'da 1984 yılında bulunmuş" cümlesiyle tanıtılmıştır.

Türk Hükümeti anılan açık artırmaya müdahale ederek, sikkelerin satışını durdurmuştur. Fima sahibine söz konusu 10 sikkenin ülkemizden kaçırıldığının avukatlarımız aracılığı ile bildirilmesi üzerine sikkeler herhangi bir bedel ödenmeksizin ve dava yoluna gidilmeksizin ülkemize iade edilmiştir.

26 Mayıs 1988 tarihinde ise bu kez Zürih'te 3 adet Elmalı Sikkesi "Bank Leu" adlı müzayede firmasınca satışa çıkarılır. Los Angeles'ta gerçekleştirilen girişimler Zürih'te tekrarlanır ve sikkelerin iadesi sağlamıştır.

Mayıs 1991 tarihinde yine Zürih'teki bir başka müzayede firması olan "Tkalec", 3 sikkeyi açık arttırmaya çıkarınca aynı girişimlerle bunlar da geri alınır.

Bayındır Köyü'nde kaçak kazı ile bulunan sikkelerin yaklaşık 1800 adedinin Amerikalı İşadamı, Kolleksiyoncu William Koch'un da dahil olduğu OKS Partners Şirketince satın alındığı saptanmıştır.

Adı geçen koleksiyoncudan sikkelerin iadesi talep edilmiş ancak olumlu bir sonuç alınamaması üzerine 1989 yılında ABD Massachusetts Eyalet Mahkemesi'nde dava açılmıştır.

Söz konusu davayı ABD'de "Lidya Eseleri" davasını da takip eden Herrick Feinstein Avukatlık Firması'nın takip etmesi konusunda New York Başkonsolosluğu'nun yetkili kılınmıştır.

Elmalı Sikkelerini iade etmemek için dört ayrı avukatlık firması ile savaş veren OKS PARTNERS'a karşı sürdürülen her türlü hukuki mücadele başarıyla verilmiştir.

Yasa dışı yollarla yurt dışına kaçırılan toplam 1.900 adet sikkenin 1.661 adedinin davalının elinde bulunduğu, diğer bölümünün ise davalı veya diğer şahıslar tarafından başka kişilere satılmış veya hediye edilmiş olduğu anlaşılmıştır.

Elmalı Sikkeleri ile ilgili tüm bilgi ve gelişmelr 16 Şubat 1998 tarihinde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında görülmüş ve Elmalı Sikkeleri'nin uzlaşma suretiyle geri alınması için gerekli çalışmaların yapılması konusunda Kültür Bakanlığı'na yetki verilmiştir.

1998 yılı içince yapılan yoğun görüşme ve çalışmalar sonucu Elmalı Sikkeleri'ni elinde bulunduran taraflara anlaşma noktasına gelinmiş, ve anlaşma 01 Şubat 1999 tarihi itibari ile tüm taraflarca imzalanmıştır.

Uzlaşma yoluyla sikkelerin geri alınması için davayı adımıza yürüten avukatlık firması tarafından hazırlanan ve taraflarca imzalanan sözleşmede ülkemizin çıkarları azami düzeyde korunmuştur.

Yapılan anlaşma sonucunda söz konusu sikkeleri iyi koşullarda ülkemize iade eden Amerika'lı işadamı William I. Koch'a, bu olumlu davranışı nedeniyle 04 Mart 1998 günü ABD/Washington Büyükelçiliğimizde düzenlenen bir törenle bir rozet verilmiştir.

Elmalı Sikkeleri 28 Nisan 1999 tarihinde Kültür Bakanı sayın İstemihan TALAY tarafından ülkemize getirilmek üzere teslim alınmış ve 29 Nisan 1999 tarihinde Ankara'ya getirilmiştir.

Söz konusu Sikkelerin kamuoyuna tanıtılması amacıyla Anadolu Medeniyetleri Müzesinde düzenlenen törende eserlerimizin iadesi sürecinde Bakanlığımız uğraşlarına sağladığı katkılardan dolayı Gazeteci-Yazar Özgen ACAR'a, eserlerimizin getirilişi sırasında sigortalanma işlemini gerçekleştiren Başak Sigortaya Kültür Bakanı İstemihan TALAY tarafından bir teşekkür plaketi verilmiştir.

1984 yılında ülkemizden yasa dışı yollarla yurt dışına çıkarılmış olan bu değerli eserlerin yurda getirilmesi için çok yoğun bir hukuk savaşı verilmiş, sergilenen kararlı tutum ile konunun peşinin bırakılmayacağı ve ülkemize ait her türlü kültür mirasına mutlak suretle sahip çıkılacağı tüm dünyaya gösterilmiştir.

Yüzyılın definesi olarak tanımlanan bu sikkelerin, 21. yüzyıla girerken Türkiye'ye kazandırılmasından insanlık adına onur duymaktayız.

kaynak: http://www.kultur.gov.tr
Fesatlar kapıma vardılar ellerinde güllerle,
İşlerine gelmediğinde saldırdılar aynı güllerin dikenleriyle...
http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/Definem.org

bassy_altan
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu
Mesajlar: 76
Kayıt: 29 Haz 2009, 13:25

Re: ELMALI SİKKELERİ "Yüzyılın Definesi"

Okunmamış mesaj gönderen bassy_altan » 18 Eki 2009, 23:26

yukarıdaki hemen yanında aoe yazan sol taraftaki dekadrahminin bir boy küçüğünü bir arkadasım bulmustu..bana gösterdi eğer bunun çapı 3 cm daha büyük olsaydı sen zengin bir adamdın dedim :D ..bu arada o dekadrahminin ön yüzü atilla arka yüzü baykus ve zeytindalı kabartmasıdır bilgi olsun diye söylemek istedim :)

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
Mesajlar: 1066
Kayıt: 26 May 2009, 03:08
Konum: Bursa
İletişim:

Re: ELMALI SİKKELERİ "Yüzyılın Definesi"

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 19 Eki 2009, 03:42

Güzel paylaşımlar yapıyorsun, teşekkür ederim, devamını bekliyoruz, saygılar sunuyorum usta...
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım


Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

ilhami
Mesajlar: 236
Kayıt: 06 Tem 2009, 08:11
Konum: Mersin

Re: ELMALI SİKKELERİ "Yüzyılın Definesi"

Okunmamış mesaj gönderen ilhami » 19 Eki 2009, 09:52

Ben birebir inceleme fırsatı bulmuştum :) bizim bölgede basılan bir sikke öyle denildiği gibi sayılı felan olduğunuda düşünmüyorum.Sadece bu bölgelerde arkeolojik çalışmalar çok seyrek oluyor ve bunun aksine inşaat sektörü hızla gelişiyor.Hemde medeniyetlerin en gözde yaşantı yerlerinde,Öyle denildiği gibi 1 milyon dolar edeceğinide düşünmüyorum.Ağırlığı 33 gr madalyon gibi geniş bir para,paylaşım için teşekkürler.
Resim

bassy_altan
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu
Mesajlar: 76
Kayıt: 29 Haz 2009, 13:25

Re: ELMALI SİKKELERİ "Yüzyılın Definesi"

Okunmamış mesaj gönderen bassy_altan » 19 Eki 2009, 12:12

ama tarihi kayıtlarda az sayıda üretildiği söyleniyor :S ?_

ilhami
Mesajlar: 236
Kayıt: 06 Tem 2009, 08:11
Konum: Mersin

Re: ELMALI SİKKELERİ "Yüzyılın Definesi"

Okunmamış mesaj gönderen ilhami » 19 Eki 2009, 13:19

Evet ne yazıkki öyle az öncede bundan bahsetmeye çalıştım.Türkiye'de arkeologların çoğu işsiz,sebebi tarihimizi ortaya çıkarma çalışmaları çok seyrek ilerliyor.Tarihi kayıtlarda Mersin'de hiç tümülüs olmadığı yazıyor,ama beni Mersin'de tümülüs çalışması yaparken mezar odasında yakalıyor,tutukluyor ve yargılıyor :) Sadece Mersin'de değil Türkiye'nin bir çok ilinde tümülüs olmadığı yazıyor halbuki halbuki yok dediği bir çok yerde var.
Resim

bassy_altan
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu
Mesajlar: 76
Kayıt: 29 Haz 2009, 13:25

Re: ELMALI SİKKELERİ "Yüzyılın Definesi"

Okunmamış mesaj gönderen bassy_altan » 19 Eki 2009, 17:50

yani bu dekadrahminin çok az sayıda üretildiği arastırma yapılmadıgı için söylenen bir yalanmı kafam karıstı :D ..ama amerikalılarda bunun az oldugunu biliyorlarmıs demekki yurt dısına kacırırken bi ton para vermişler _?

ilhami
Mesajlar: 236
Kayıt: 06 Tem 2009, 08:11
Konum: Mersin

Re: ELMALI SİKKELERİ "Yüzyılın Definesi"

Okunmamış mesaj gönderen ilhami » 19 Eki 2009, 17:58

Evet yetersiz araştırmadan kaynaklanıyor.Zaten kaynaktada yazdığı gibi;

''Bu sikkeler çok az sayıda basılmıştı ve 1984 yılına kadar dünyada sadece 13 tanesinin varlığı bilinmekte idi. Elmalı Definesi'nde ise bunlardan 14 tane bulunmaktaydı.

Elmalı Definesi'nin bulunmasıyla insanlık tarihinin bilinmeyen önemli bir bölümü aydınlanmış ve dünyada bilinen Dekadrahmi sayısı iki katına çıkmıştır.''

1984 yılına kadar 13 tane olarak biliniyor,ama daha sonra bu sayı iki katına çıkıyor.Kimler sayesinde defineciler sayesinde eğer bu defineciler bu 14 tanesinide bulmasaydı halen 13 olarak bilinecektir.Demek istediğim.Bu sayılarla sınırlı değil bu sikkelerin sayısı ülkemiz eğer yeterince arkeolojik çalışma yapsa belki daha fazlasını bulacaklar tıpkı definecilerin bulduğu gibi,Amerika sayısının 1 olduğunu bile idda etse ellerinde resmi bir delil bulunmamakta,şuanda dünyada resmi kanıtlara göre 27 adet var dimi.Yıllar önce tam 48 adetini bir arada gördüm.Toprağın altında bulunan 2000-3000 yıllık geçmişe sahip tarihi eserlerin sayısını tahmin etmek mümkün değildir.Ancak çıkarıldıkça sayıları artar.
Resim

bassy_altan
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu
Mesajlar: 76
Kayıt: 29 Haz 2009, 13:25

Re: ELMALI SİKKELERİ "Yüzyılın Definesi"

Okunmamış mesaj gönderen bassy_altan » 22 Eki 2009, 23:01

ilhami yazdı:Evet yetersiz araştırmadan kaynaklanıyor.Zaten kaynaktada yazdığı gibi;

''Bu sikkeler çok az sayıda basılmıştı ve 1984 yılına kadar dünyada sadece 13 tanesinin varlığı bilinmekte idi. Elmalı Definesi'nde ise bunlardan 14 tane bulunmaktaydı.

Elmalı Definesi'nin bulunmasıyla insanlık tarihinin bilinmeyen önemli bir bölümü aydınlanmış ve dünyada bilinen Dekadrahmi sayısı iki katına çıkmıştır.''

1984 yılına kadar 13 tane olarak biliniyor,ama daha sonra bu sayı iki katına çıkıyor.Kimler sayesinde defineciler sayesinde eğer bu defineciler bu 14 tanesinide bulmasaydı halen 13 olarak bilinecektir.Demek istediğim.Bu sayılarla sınırlı değil bu sikkelerin sayısı ülkemiz eğer yeterince arkeolojik çalışma yapsa belki daha fazlasını bulacaklar tıpkı definecilerin bulduğu gibi,Amerika sayısının 1 olduğunu bile idda etse ellerinde resmi bir delil bulunmamakta,şuanda dünyada resmi kanıtlara göre 27 adet var dimi.Yıllar önce tam 48 adetini bir arada gördüm.Toprağın altında bulunan 2000-3000 yıllık geçmişe sahip tarihi eserlerin sayısını tahmin etmek mümkün değildir.Ancak çıkarıldıkça sayıları artar.
eğer bir arkadasında görmdüysen su an çok zengindir sanırım :D .. bende görmek isterdim :) çok sanslısın ;)

Kullanıcı avatarı
Hundai
Mesajlar: 1587
Kayıt: 09 Haz 2009, 14:12
Konum: adana-mersin-muğla

Re: ELMALI SİKKELERİ "Yüzyılın Definesi"

Okunmamış mesaj gönderen Hundai » 23 Eki 2009, 14:11

ilhami yazdı:Evet ne yazıkki öyle az öncede bundan bahsetmeye çalıştım.Türkiye'de arkeologların çoğu işsiz,sebebi tarihimizi ortaya çıkarma çalışmaları çok seyrek ilerliyor.Tarihi kayıtlarda Mersin'de hiç tümülüs olmadığı yazıyor,ama beni Mersin'de tümülüs çalışması yaparken mezar odasında yakalıyor,tutukluyor ve yargılıyor :) Sadece Mersin'de değil Türkiye'nin bir çok ilinde tümülüs olmadığı yazıyor halbuki halbuki yok dediği bir çok yerde var.

tümülüs yokmumuymuş vah toprağım vah bak tümülüssüz kaldık bıraksınlarya burdan 40 tane sayarım ha onlar nemrut tümülüsü gibi arıyorlarsa ayrı :lol: :lol: :lol:
sabır en büyük erdemdirYoutube

ilhami
Mesajlar: 236
Kayıt: 06 Tem 2009, 08:11
Konum: Mersin

Re: ELMALI SİKKELERİ "Yüzyılın Definesi"

Okunmamış mesaj gönderen ilhami » 23 Eki 2009, 15:39

Bırak bilmesinler toprağım :) Bu şekilde en azından sit alanında çalışma yaptık diye yargılamıyorlar :D
Resim

sokaloblaka
Mesajlar: 42
Kayıt: 29 May 2009, 23:37

Re: ELMALI SİKKELERİ "Yüzyılın Definesi"

Okunmamış mesaj gönderen sokaloblaka » 10 Şub 2010, 15:02

Güzel paylaşımlar kardeşler.İnsanları aydınlatmak çok güzel paylaşımlarınızdan ötürü teşekkürler saolun.

Cevapla

“NÜMİSMATİK (SİKKE BİLİMİ) ANTİK SİKKELER HAKKINDA HERŞEY” sayfasına dön