sikkeler

Bu Forumda Nümismatik Bilimi Ele Alınarak Sikkelerin Tarihi, Ağırlıkları, Özellikleri, Resimleri Paylaşılacaktır. Antik Paraların Detaylı Olarak Ele Alınacağı Forumdur, Paylaşımlarınızı Bekliyoruz...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

teke84

sikkeler

Okunmamış mesaj gönderen teke84 » 22 Nis 2011, 11:08

Konu Yasal sakıncalar oluşturacağı için Silinmiştir..

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Re: sikkeler

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 22 Nis 2011, 12:34

Maddi anlamda bir değeri olduğunu sanmıyorum, müzeye verirsen muhtemelen etütlük diye teslim alacaklardır. Müzeye teslim etmeni öneriyorum.
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

yakari1907
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen yakari1907 » 22 Nis 2011, 13:35

ben sitedeki koleksiyoner arkadaşlara vermesini yada cuzi fiyatlara satmasını öneriyorum.

teke84

Okunmamış mesaj gönderen teke84 » 22 Nis 2011, 13:54

peki müzeye teslim edersem bana sıkıntı yaratacak bir durumla karsılasırmıyım.veya nasıl teslim etmeliyim.

yakari1907
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen yakari1907 » 22 Nis 2011, 14:08

aga iki seneryo var.
1-teşekkür eder çay ısmarlarlar.
2-burası türkiye 2 kıçıkırık para için adamın sırtından derisini yüzerler karakollarda sabahlatırlar.

bu ikiside başına gelebilir.

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 22 Nis 2011, 14:14

Sitelerde koleksiyonerim diye dolaşanların çoğu ya kaçakçı, ya ihbarcı. Belgesinin doğruluğunu onaylamadığınız kişinin koleksiyoner olduğuna % 100 inanmamak gerekir. Yani dikkatli olmak gerekir.Aksi taktirde para etmeyen objeler için bile ihbarcı birisine ihbarından dolayı para kazandırırsınız. Ve yasal açıdan başınız ağrır. Ver müzeye, bir değeri varsa 6 ay içerisinde size geri dönülecektir. Müzeye götürdüğünüz eserleri 3 gün içerisinde bulmuş olmanız gerekiyor. Nasıl veya nerede bulduğunuzu söylemek size kalmış, kimse size baskı yapmıyor. 3 günden fazla dolaştırmak kanunen yasak, bu nedenle elinize geçen kültür varlığını 3 gün içinde teslim etmeniz gerekiyor müzeye.Yani müzeye götürüp geçen ay buldum demeniz sorun olabilir.. Birde izinsiz kazı yapmadan bulmuş olmanız gerekiyor, yani ya izinli kazı yada toprak üstünde bulmuş olmanız gerekiyor. Sikke ve benzeri objelerden toprak üstünde binlercesi bulunuyor, bu nedenle toprak üstünde buldum demenizinde bir sakıncası olmayacaktır. Kısacası elinize geçen eseri 3 gün içinde en yakın müzeye teslim edin ve bir değeri varsa alınacak ödeneği bekleyin. Ayrıca teslim ederken tutanağa üzerindeki figürlerle geçilmesini sağlayın. Örneğin 1 adet gümüş sikke yerine, 1 adet gümüş sikke, ön yüzünde baykuş resmi olan, arkasında tahtta oturan kral resmi olan v.s. v.s detaylı bir tutanak tutturulmasını sağlayın.
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

teke84

Okunmamış mesaj gönderen teke84 » 23 Nis 2011, 10:34

teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için saygılar

“NÜMİSMATİK (SİKKE BİLİMİ) ANTİK SİKKELER HAKKINDA HERŞEY” sayfasına dön