SİKKE AĞIRLIK ÖLÇÜ BİRİMLERİ (ATTİKA)ve KULLANILDIĞI YERLER

Bu Forumda Nümismatik Bilimi Ele Alınarak Sikkelerin Tarihi, Ağırlıkları, Özellikleri, Resimleri Paylaşılacaktır. Antik Paraların Detaylı Olarak Ele Alınacağı Forumdur, Paylaşımlarınızı Bekliyoruz...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
AraşTIRmaCI
Mesajlar: 853
Kayıt: 26 May 2009, 22:08

SİKKE AĞIRLIK ÖLÇÜ BİRİMLERİ (ATTİKA)ve KULLANILDIĞI YERLER

Okunmamış mesaj gönderen AraşTIRmaCI » 24 Haz 2009, 15:25

Fikir vermesi açısından örnek olarak Attika ağırlık sistemini incelememiz de yararlı olacak kanısındayım.......

Dekadrahmi = 10 drahmi : 43 gr.
Tetradrahmi = 4 drahmi : 17.2 gr.
Didrahmi = 2 drahmi : 8.6 gr.
Drahmi = 6 obol : 4.3 gr.
Tetrobol = 4 obol : 2.85 gr.
Triobol = 3 obol : 2.15 gr.
Diobol = 2 obol : 1.43 gr.
Trihemiobol = 1.5 obol : 1.07 gr.
Obol = 0.72 gr.
Tritartemorion = 3/4 obol : 0.54 gr.
Hemiobol = 1/2 obol : 0.36 gr.

Sikkenin üzerinde basıldığı yörenin, ulusun, şehrin, şehri koruyan tanrıların veya bitki ve hayvan figürleri bulunur. Sikkenin üzerindeki yazılara ''lejand'' denir. ''Lejand'' ise okumak anlamına gelen Latince 'legere'den gelmektedir. Sikke lejandları bize aşağıdaki bilgileri verirler:

1. Sikkeyi basan halkın veya hükümetin adı,
2. Sikkenin basımından sorumlu magistratın (memurun) adı,
3. Sikke tipini açıklayıcı bilgi,
4. Sikke kalıpçısının adı,
5. Tarih,
6. Birim.


Sonuç olarak, sikkelerin geçmiş kültür ve uygarlıkların tarihsel, dinsel, askeri, sosyal ve kültürel yapıları ile yaşantıları hakkında bizlere ışık tuttuğunu ve sikkeyi basan devlet, toplum veya kişilerin özelliklerini yansıttıklarını söyleyebiliriz.

En fazla kullanılan ağırlık ölçüleri, esas birimleri ve kullanıldığı yerler aşağıda gösterilmiştir:

AİGİNA: 12.2 gr.lık stater (didrahmi). Drahmi ve daha ufak birimler mevcuttur. Aigina, Sikyon, Elis ve Peloponnesos'daki diğer yerlerde; Boiotio, Thessalia, Phokis ve Lokris'te; Güney Ege adalarında ve Girit'te; Kamiros ve Knidos'ta kullanılmıştır.

AKHA: 8 gr.lık stater. Drahmi ve triobol alt birimleri mevcuttur. Peloponnesos'tan giden Akhaların kurdukları Güney İtalya kolonilerinde kullanıldığı için bu adı almıştır.

ATTİKA: 17.2 gr.lık tetradrahmi. Drahmi (4.3 gr.) ve obol (0.72 gr.) alt birimleri basılmıştır. Atina, Euboia, Khrenaika ve Büyük İskender tarafından kullanılmıştır.

EUBOİA: 17.2 gr.lık tetradrahmi. Trite ve hekte alt birimleri vardır. Attika sistemine dahil olduğu M.Ö. 6.yy sonlarına kadar Euboia'da Khalkidike ve Sicilya'daki Euboia kolonilerinde (Himera, Naksos, Zankle), Samos'ta kullanılmıştır.

FENİKE: (Phoinike) 7 gr. şeker. Sidon, Tyre ve Byblos'ta kullanılmıştır.

KHİOS/RODOS: 15.6 gr.lık tetradrami. Drahmi ve diğer alt birimleri vardır. Khios, Rhodos, Ainos ve M.Ö. 4.yy'da Küçük Asya'da yaygın olarak kullanılmıştır.

KORİNTHOS:8.6 gr.lık stater (=her biri 2.9 gr. ağırlığında üç drahmi). Korinthos, Ambrakia, Leukas ve Kuzeybatı Yunanistan'da kullanılmıştır. 2 Attika drahmisine eşit olup, ağırlık ölçüsü Euboia ağırlık ölçüsünün yarısı kadardır.

LYDİA: 14.1 gr.lık stater. 1/96'ya değin inen elektron alt birimleri basılmıştır. İonya'nın güneyinde (Miletos, Ephesos, Khios vs.) elektron sikkelerde; Lindos, Melos gümüş sikkelerinde kullanılmıştır.

LYKİA: 8.3-8.6 gr.lık stater (Lykia'nın batısında): 9.5-10 gr.lık stater (Lykia'nın orta bölgesinde).

MİLETOS:14.1 gr.lık stater. 1/96'ya değin inen elektron alt birimleri basılmıştır. İonya'nın güneyinde (Miletos, Ephesos, Khios vs.) elektron sikkelerde; Lindos, Melos gümüş sikkelerinde kullanılmıştır.

PERS: 8.35 gr.lık altın dareikos, 5.35 gr.lık gümüş siglos (M.Ö. 5.yy'da 5.55 gr.'a yükseltilmiştir. Altın Lydia, Persia, Lampsakos'ta; gümüş Lydia, Persia, Anadolu'nun güneyi, Kıbrıs'ta (çift siglos); M.Ö. 4.yy'da Abdera ve Maroneia'da yaygın olarak Batı Anadolu'da kullanılmıştır. Pers sistemi, Kroisos'un Lydia sisteminden alınmıştır, fakat ağırlıkta biraz farklılık vardır.

PHOKAİA: 16.1 gr.lık elektron stater ve alt birimler (özellikle hekte) basılmıştır. Phokaia, Lesbos ve Kyzikos'ta kullanılmıştır.

RHODOS: 15.6 gr.lık tetradrami. Drahmi ve diğer alt birimleri vardır. Khios, Rhodos Ainos ve M.Ö. 4.yy'da Küçük Asya'da yaygın olarak kullanılmıştır.
Samos 13.1 gr.lık tetradrahmi. Triobol ve daha ufak alt birimler de basılmıştır. M:Ö. 5.yy'da Samos'ta kullanılmıştır.
..........THE LAST EXPLORERS............


http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Lütfen Facebook Sayfamıza Katılarak ve Arkadaşlarınıza Önererek Destek Veriniz...

http://www.facebook.com/Definem.org

artemis
Mesajlar: 21
Kayıt: 30 Haz 2009, 20:54

Re: SİKKE AĞIRLIK ÖLÇÜ BİRİMLERİ (ATTİKA)ve KULLANILDIĞI YERLER

Okunmamış mesaj gönderen artemis » 10 Tem 2009, 21:25

attika ağırlık ölçü birimi..çok güzel bir konu yorum yapmadan geçemiyeceğim :P günümüz türkiyesinde her nerede olursa olsun,nümuzmatikle uğraşan yada koleksiyonerler tarafından sikke ve paraların ağırlıklarının tesbitinde hala bu terimler kullanılmaktadır.güzel paylaşım teşekürler başarılarının devamını dilerim

Cevapla

“NÜMİSMATİK (SİKKE BİLİMİ) ANTİK SİKKELER HAKKINDA HERŞEY” sayfasına dön