Graham Bell

Bu Forumda Bilim ve İlim Adamları Gibi Tanınmış Şahsiyetleri ve Buluşları. Faydalı Olduğuna İnandığınız Amatör veya Profesyonel Buluşları Yayınlayabilirsiniz.

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM
Mesajlar: 1926
Kayıt: 26 May 2009, 22:52

Graham Bell

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 14 Kas 2009, 23:42

Tam adı Alexander Graham Bell’dir. Aslen İskoçyalı olan Amerika vatandaşı bilim adamıdır. Telefonu icat eden bilim adamı olarak bilinir. (Bkz. Telefonun İcadı )

Telefonun bulunuşunun patentini Graham Bell 1876 yılında aldı. Bell Telefon Şirketi’ni 1877′de kurdu ve bu ilk telefon şirketiydi. Bu şirket bugün Amerika’nın en büyük şirketlerinden bir tanesidir. Graham Bell sadece telefonun patentini almakla kalmadı, o çok yönlü bir araştırmacı ve mucitlerden biriydi. Edison’un icat edip, kendisinin geliştirdiği fonograf için 1 tane, hidro uçaklar için 4 tane, geliştirdiği hava araçları için 5 tane, ve selenyum piller için de 2 tane patenti bulunmaktadır.

Bell’in babası kendisini sağır ve dilsizlerin problemleriyle uğraşmaya vermişti. Bu sebeple o, küçük yaştan beri, daha sonraları çok fazla işine yarayacak olan ses bilgisi konusunda pekçok bilgi edindi. Graham Bell de kendisini, sağır olan öğrencilerin, dolaylı olsa da, seslerin dünyasını anlamalarına ve yaşamalarına verdi ve ilk kez Boston’da bulunan Sağır ve Dilsizler Okulunda görev yapmaya başladı.

Bell çok büyük olan üç boyutlu kutu biçimdeki uçurtmaları kullanarak insanları taşımayı başarmış ve bu çalışması yalnızca deneme yaptığı istasyonun yanında bulunan ırmağı karşıdan karşıya geçebilmek maksadıyla kullanmıştır. Bell, kutu şeklindeki uçurtmadan örnek alarak ilk hidrofil botu yaparken Wright Kardeşlerin uçak tasarımı araştırmaları Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına kadar sürmüştür.

Oxford Üniversitesi’nde misafir öğretmen olarak görev aldı. İngiltere’de aldığı işitme fizyolojisi ile ilgili kitabı okudu. İnsan sesinin bir tel üzerinden başka bir yere aktarılabilineceği fikri üzerinde düşünmeye başladı. Bu esnada diğer bilim adamları da bu tür konularda araştırmalar yürütüyordu. İlisha Gray bu bilim adamlarından bir tanesiydi. İngiletere’den gelen Graham Bell, Boston Üniversitesi’nde Fizyoloji profesörlüğü görevine başladı. Teorik bilgilerini teknik bilgilerle birlikte hayata geçirmeye ve sağırların duymalarına olanak veren aletler yapmak için çalışmalara başladı. Thomas Watson adında bir elektrik mühendisi ile beraber çalıştı. Bilimsel araştırmalarını yürütmek amacıyla maddi olarak destek gerektiğinde ise Avukat Gardnier Greene Hubbart yardım etti.
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Cevapla

“MUCİTLER VE İCATLAR” sayfasına dön