EINSTEİN ALBERT (Albırt Aynştayn)

Bu Forumda Bilim ve İlim Adamları Gibi Tanınmış Şahsiyetleri ve Buluşları. Faydalı Olduğuna İnandığınız Amatör veya Profesyonel Buluşları Yayınlayabilirsiniz.

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM
Mesajlar: 1926
Kayıt: 26 May 2009, 22:52

EINSTEİN ALBERT (Albırt Aynştayn)

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 14 Kas 2009, 23:49

Resim

1879 senesinde Almanya’nın Ulm kentinde dünyaya geldi. Şüphesiz ki Einstein, yirminci asrın en büyük dahiler, bilginler ve mucitler kategorisindedir. Öğrenimini İsviçre’de gördü. 1904 senesinde Zürich Üniversitesine profesörlüğe yükseldi. 1912 senesinde aynı kentin politeknik profesörlüğüne geçti. 1913 senesinde Berlin Genel Bilimler Akademisi üyeliğine ve Wilhelm Fizik Enstitüsü Müdürlüğü­ne getirildi. 1921 senesinde Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü. Ancak Aynştayn, Yahudi ırkından olduğu için ve bu esnada da ırk kovuşturmasına maruz kalarak Almanya’yı terketmek zorunda bırakıldı. Albert Einstein, Fransa, Belçika ve İngiltere’de ikamet ettikten sonra son olarak Birleşik Amerika hükümetnde Priceton kentine giderek fizik bilimleri müdürü oldu. 1940 senesinde ise Amerikan vatandaşlığına girdi.1955 senesinde öldü.
Albert Einstein’e göre evrende madde ile enerjinin toplamı sabit kalıp, mad­de enerjiye dönebilir. Bu dönüşüm belirli bir formüle göre elde edilir. Albırt Aynştayn, haksızlığın karşısında ve imanlı bir barışsever olduğu için atom bombası denemelerine çok karşı çıktı ve atom enerjisinin uluslararası kontrol projesinin ortaya çıkmasını da sağladı.
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Cevapla

“MUCİTLER VE İCATLAR” sayfasına dön