El-Biruni

Bu Forumda Bilim ve İlim Adamları Gibi Tanınmış Şahsiyetleri ve Buluşları. Faydalı Olduğuna İnandığınız Amatör veya Profesyonel Buluşları Yayınlayabilirsiniz.

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Okan

El-Biruni

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 15 Kas 2009, 23:08

biruni nin cisimlerin özgül ağırlıklarının belirlenmesi için uyguladığı kendi buluşu olan usul şöyledir

bunun için kullandığı aletler bir terazi ve bir de kon (mahrut) biçimli kaptır özgül ağırlığı tespit edilecek cisim önce inceden inceye tartılır sonra su ile doldurulmuş koni biçimli kabın içine bırakılır cismin kaptan bir miktar su taşıracaktır bu taşan su da ayrıca dikkatlice tartılır cismin kendi ağırlığı ile onun taşırdığı aynı hacimdeki suyun ağırlığı arasında bulunan oran cismin aranan özgül ağırlığını verir

büyük bilginin kendi usulüyle tespit ettiği özgül ağırlıklarda ne denli başarılı olduğunu fizihn çağımızda yapılmış deneylerle bulduğu değerleri karşılaştırarak anlayabiliriz biruni nin bilim dünyasına sunduğu özgül ağırlıkları cedvelinden birkaç cismin değerini çağdaş değerleri ile veriyorum

Cisim altın, bakır, civa, kurşun

Biruni 19.05, 8.92, 13.74, 11.40

Çağdaş Fizik 19.26, 8.85, 13.59, 11.35
OrTAmıN bİtTİği YeRDe BiZ BaşlARIz TarZImıZ içİN ÖlüR ŞekLİmİZ İçiN YaŞArıZ..

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Re: El-Biruni

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 16 Kas 2009, 21:13

çok güzel bir bilgi lakin ben tam anlayamadım sanıyorum. Şimdi syya demir parçası attık diyelim bu demir hacmi kadar su taştı tabi fazlasıda taşabilir hızlı atarsan biraz daha fazla taşmış olur taşan suyun hacmi ile demirin hacmi aynı onuda anladım. ağırlıkları yani taşan su ile atılan cismin ağırlığı farklı suya batan bir cisim ise şayet her halukarda ağırlık olarak atılan cisim daha ağır olacaktır. şimdi Okan kardeşim bir cismin hacim ağırlığı ile gerçek ağırlığı arasında fark varmıdır? Varsa bu fark neye yarar. ne işimizi görür??

saygılar

ayrıca foruma gösterdiğin ilgiden dolayı teşekkürler
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

ANGARALI

Okunmamış mesaj gönderen ANGARALI » 16 Kas 2009, 21:29

SLM. SEVGİLİ HOCAM GEÇENLERDE VEKTÖRLER DERSİNİ ALDIM YANLIŞIM VARSA ZATEN PEK ANLAMIYORUM BUNU HOCAMADA DEDİM. SUYUN İÇİNE AYNI BÜYÜKLÜKTEKİ KÜTLEYİ ATINCA AYNI MİTARDA SU TAŞAR. SUYUN İÇİNE AYNI AĞIRLIKTA DEĞİŞİK CİSİMLER ATARSAN ÖZ KÜTLELERİ FARKLI OLDUĞU İÇİN DEĞİŞİK MİKTARDA SU TAŞAR. BU ALİMİMİZ KÜTLENİN EBATINAMI BAKARAK SU DENEMESİ YAPMIŞ MİKTARINA YANİ KG. CİNSİNDEN PEK ANLAYAMADIM. BİRAZ BENİM KAFA BU KONLARA ÇALIŞMIYOR :) :)
ANKARADA 1500 İLE 2000 YILLIK HUN İZLERİ BULUNDU

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 16 Kas 2009, 22:06

angaralı kardeşim zaten suya atılan cisim in taşırdığı su atılan cisimin ağırlığından az olacaktır mantık diye bişey var nede osla. çünkü suya batacak kadar ağır demektir hafif şeyler suya batmaz v.s. öğrenmek istediğim cismin ağırlığı 1 kğ diyelim taşan suyun ağırlığı 150 gram diyelim arada 850 gram fark var biz bu farkı ne yapacaz herhangi bir işimize yarıyormu ?
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

ANGARALI

Okunmamış mesaj gönderen ANGARALI » 16 Kas 2009, 22:40

SLM EVET HOCAM TAŞAN SU ATILAN CİSMİN HACMİ KADAR OLUR AĞIRLIK İSE O CİSMİN YOUNLUĞUDUR. TABİ SUYA GÖRE BUDA CİSMİN ÖZKÜTLESİNİ BELİRLER BENİM BİLDİĞİM BU. BELKİ O ZAMAN VE TARİHTE BÖYLE MANTIK GELİŞMEMİŞTİR :)

http://www.definem.org Ana Sayfamızdaki Define İşaretlerimize Yorumlarınızı Bekliyoruz.

Okan

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 16 Kas 2009, 23:38

aslında abi bir cismin kütlesi sıvının kütlesinden büyük ise cisimler sıvıya bırakıldığında batarlar bunun nedenide batan cisimlerin ağırlık kuvveti cisme etki eden kaldırma kuvvetinden daha büyüktür

mesela katı bir cisim kendi sıvısında yüzüyorsa cisim eridiğinde sıvı seviyesi değişmez mesela su içinde olan buz eridiğinde kaptaki su düzeyi değişmez veya kütlesi sıvınınkinden küçük ya da sıvınınkine eşit olan cisimler taşma seviyesine kadar olan sıvıya bırakıldıklarında ağırlıkları kadar ağırlıkta sıvı taşırırlar yani kabın toplam ağırlığı değişmez
ama özkütlesi sıvınınkinden büyük olan bir cisim bırakılırsa, cisim batar ve taşan sıvının hacmi cismin hacmine eşit olmasına rağmen sıvının kütlesi cismin kütlesinden küçük olduğundan kap ağırlaşır

Okan

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 17 Kas 2009, 00:01

abi o zaman kaldırma kuvveti 1 kg lık bir cisim suya girince batan kısım kadar su taşırır taşırdığı su miktarı diyelim 150 gr yani burada suyun 1 kg lık cisme uyguladığı kuvvet o zaman buda 150 gr lık bir kuvvettir yani burada kuvveti bulmamız önemli olan

ANGARALI

Okunmamış mesaj gönderen ANGARALI » 17 Kas 2009, 00:12

SLM :D :) O ZAMAN ŞU İFADE ORAYA ÇIKAR TEORİK OLARAK SEN MSN SÜREKLİ AÇIK TUT BANA BİRAZ UZAKTAN EĞİTİM LAZIM.VİZELERDE BAŞADI ZATEN OKULA FAZLA GİDEMİYORUM İŞTEN DOLAYI AYGILAR :) :)

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 17 Kas 2009, 22:37

o zaman demekki geriye kalan 850 gram cepten gitti :D yani onunla yapılan bir işlem yok. ben o kısmın bir formulde kullanıldığını sanmıştım teşekkürler kardeşim.

“MUCİTLER VE İCATLAR” sayfasına dön