Karakutu

Bu Forumda Bilim ve İlim Adamları Gibi Tanınmış Şahsiyetleri ve Buluşları. Faydalı Olduğuna İnandığınız Amatör veya Profesyonel Buluşları Yayınlayabilirsiniz.

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Okan
Mesajlar: 909
Kayıt: 29 May 2009, 22:52

Karakutu

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 18 Kas 2009, 19:40

Resim

Karakutu ile aynı çağrışımı yapmasada uçuş veri kayıt cihazlarına turuncu kutu demek daha doğru olurdu ne de olsa kolayca bulunabilmeleri amacıyla hemen göze çarpan portakal renkli kutulara yerleştiriliyorlar. Uçuş verilerini kaydetmenin bir kaza durumunda oynadığı hayati rol bugün herkesçe kabul edilse de David Warren 1950'lerde bu fikirle ortaya çıktığında neredeyse kimseyi icadının faydasına inandıramamıştı.

1953'te Warren Avusturalya Havacılık Araştırma Kurum nda uzman bilimadamı olarak, dünyanın ilk jet yolcu uçağı De Haviland Comet'in düşmesinin ardından enkaz incelemelerine katıldı bir ticaret fuarında gördüğü küçük ses kaydediciyi hatırlayarak, uçağın düşme anında kokpitte neler olduğunu bilmenin çok işe yarayabileceğini düşündü; böylece uçaktaki aygıtların göstergeleri ile pilotun sesini kaydedebilecek bir makine yapmak için kafa yormaya başladı.

Düşüncelerinin ayrıntılı bir teklifini yazıp birkaç farklı ülkenin havacılık yetkililerine gönderdiyse de, ilgilenen kimseyi bulamadı. Ama yılmadan devam etti. Pilotun konuşmalarının yanı sıra, uçağın hız, irtifa ve yönünü kaydedebilen bir prototip yaptı veriler bir teyp bandı yerine çelik tel üzerine kaydedildiğinden yangınlarda zarar görme olasılığıda düştü.

Warren nihayet 1958'de prototipini daha önce raf ın yüksek bir mevkiinde bulunmuş olan Sir Robert Hardingham a gösterme fırsatını buldu. Sir Robert o sıralarda Avusturalya Havacılık Kurumu nu ziyarete gelmişti. Aygıtın potansiyelini farkeden Hardingham'ın İngiltere ye dönüşünde hareketle savunduğu fikir Havacılık Bakanlığı ndan onay aldı uçuş veri kayıt cihazları daha sonra İngiltere de zorunlu hale getirilecekti. Bekleneceği gibi, karakutuları zorunlu hale getiren ilk ülke Avusturalya oldu 1960'ta oueensland'de meydana gelen bir uçak kazasını inceleyen yargıç, tüm uçaklarda uçuş veri kayıt cihazlarının olmasını tavsiye ediyor.
OrTAmıN bİtTİği YeRDe BiZ BaşlARIz TarZImıZ içİN ÖlüR ŞekLİmİZ İçiN YaŞArıZ..Kullanıcı avatarı
SEYRANİ
YÖNETİM
YÖNETİM
Mesajlar: 814
Kayıt: 10 Tem 2009, 19:07

Re: Karakutu

Okunmamış mesaj gönderen SEYRANİ » 18 Kas 2009, 19:54

kara kutu adını bizimkiler takmıştır :)
kadı bilemedigini getir bakalım şu kara kaplı kitabı dermiş
buda bilinmedik şeyler bunun içinde hesabı
teşekkürler okan ali
HER LAFA BİR CEVAP VERİRİZ MUTLAKA DA
ÖNCE ADAMA BAKARIZ ADAMMII DİYE SONRA DA LAFA BAKARIZ

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM
Mesajlar: 1926
Kayıt: 26 May 2009, 22:52

Re: Karakutu

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 18 Kas 2009, 23:01

Arkadaşım bu kutu neden kırmızı kara değilki.
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Okan
Mesajlar: 909
Kayıt: 29 May 2009, 22:52

Re: Karakutu

Okunmamış mesaj gönderen Okan » 22 Kas 2009, 20:19

güzel bir soru ama niye kara olmadığı sanırsam gayet açık tek sebebi kazalardan sonra kolay bulanabilmesi için kara olmadığıdır fakat bu cihaz kara kutu olarak bilinir şimdi buraya turuncu kutu,kırmızı kutu deseydik kardeşim bu dediğin kara kutu denecekti bu kara kutu yolcu ucaklarında kokpit içindeki son yarım saatlik tüm konuşmaları bilgileri kaydeder bu bilgilerin silinme olasılığı sıfırdır ama birde askeri uçaklarda kullanılan tipleri vardır bu tipleri bir birinden ayıran özellik bir diğerinin toplamış olduğu bilgilerin pilot tarafından siliniyor olması yani askeri uçaklarda, pilot tarafından siliniyor olmasının sebebide savaş anında pilotun vurulup içindeki bilgilerin düşman tarafından ele gecirilmemesidir.
kara kutu dnilme sebebide olayın iç yüzünün anlaşılması amaçlı bilgilerin içinde saklanmış olması, yani kara kutu gibi adamsın :) kimbilir belkide halk tarafından takılan bir isimdir
OrTAmıN bİtTİği YeRDe BiZ BaşlARIz TarZImıZ içİN ÖlüR ŞekLİmİZ İçiN YaŞArıZ..Cevapla

“MUCİTLER VE İCATLAR” sayfasına dön