Babilin Şaşırtıcı Antik Pili ve Gümüş Kaplama Çömlekleri

Bu Forum Definecilik Harici Konulardada, Siyasi Konulara Girmeden, Saygı ve Sevgi Çerçevesinde Konular Açabileceğiniz Bölümdür...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Babilin Şaşırtıcı Antik Pili ve Gümüş Kaplama Çömlekleri

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 28 Şub 2011, 16:02

1938 Yılında Avusturyalı Arkeolog Dr. Wilhelm Konig Kazı sırasında , 15 cm yüksekliğinde parlak sarı renkte kilden yapılmış ikibin yıllık bir çömlek buldu ; çömleğin içinde bakır levhadan yapılmış 3.81 cm. çapında 5 cm. yüksekliğinde bir silindir vardı .Silindirin kenarları 60/40 oranında kurşun/kalay alaşımıyla kaplanmıştı ve bu oran günümüzde kullanılan en iyi orandı . Tepesinde şapka gibi duran katlanmış ve bakırın içine gömülmüş mühre benzer zift ya da asfalt bir parça veya katman görülüyordu . Bu katmanın içinden çıkan bir demir çubuk , bakır silindirin içine doğru asılı duruyordu , bakar bakmaz demir çubuğun paslanmış olduğu yani asitlendiği anlaşılıyordu . Bir mekanik uzmanı olmayan Dr. Konig bu garip cisme önce uzun uzun baktı ama fazla düşünmesine ve uzman olmasına hiç gerek yoktu çünkü kil çömlek antik pilden başka bir şey olamazdı .

Resim

Bu pil şu anda Bağdat Müzesindedir ve resmi tarihlemesi ise m.ö. 248 ile m.s. 226 arasındaki Part/Pers işgalidir yani o dönemden kaldığı bilimsel olarak kabul edilmiştir . Dr. Konig bu garip çömleğin dışında yine şu anda aynı müzede bulunan gümüş kaplı başka bakır çömlekler de bulmuştu ; tüm çömleklerin bulunduğu yer Güney Irak'taki Sümer kazılarıydı ve bu alanın arkeolojik tarihi m.ö. 2500 olarak belirlenmişti ama tutucu müzeciler inatla kendi bildikleri tarihi çömleklerin yanına yazmaktan geri kalmadılar .Bugün özellikle gümüş kaplı çömleklere baktığınızda , yüzeydeki parlak mavimsi rengi görebilirsiniz ; bu renk gümüşün elektro kaplama yöntemiyle bakıra kaplanması halinde ortaya çıkan karakteristik renktir .
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Re: Babilin Şaşırtıcı Antik Pili ve Gümüş Kaplama Çömlekleri

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 16 Ara 2011, 15:57

ilginç bir konu yakalamışsın amcacım. teşekkürler
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

yakari1907
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen yakari1907 » 17 Ara 2011, 17:32

üstad pil olabilirde ı dönemde pili nerde kullanmış olabilirlerki. :idea:

Kullanıcı avatarı
_asir_

Okunmamış mesaj gönderen _asir_ » 18 Ara 2011, 06:00

misirdaki piramitlerin mezar olmadigi , kablosuz biyolojik elektirik kulandiklari ortaya ikti , lahit sandigi hatay tarafina getirilip saklandi piramitler elektirik uretemez ve büyük cokus..http://www.youtube.com/watch?v=j0roeMF3zFA[Youtube][http://www.youtube.com/watch?v=j0roeMF3zFA]

Kullanıcı avatarı
Hundai

Okunmamış mesaj gönderen Hundai » 19 Ara 2011, 12:53

aynı sistemde imparator diclatianus ta bronz paralarını değerlendirmek için gümüş kaplamıştır

ha örneğini gördüm ha salmıyorum :)
sabır en büyük erdemdir

Youtube

“SERBEST KÜRSÜ” sayfasına dön