BEYAZ TOPRAK KATMANI

Bu Forum Definecilik Harici Konulardada, Siyasi Konulara Girmeden, Saygı ve Sevgi Çerçevesinde Konular Açabileceğiniz Bölümdür...

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

anadolu
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

BEYAZ TOPRAK KATMANI

Okunmamış mesaj gönderen anadolu » 29 Eki 2011, 14:23

Arkadaşlar çalıştığımız bir yerde iki metre derinlikten sonra beyaz toprak katmanı çıktı.tebeşir ve tozu gibi.daha önce elenmiş gibi kum ve sonra beyaz tporak .bu toprağın çıktığı yer yumuşak bir buçuk metrelikj bir alanda var.ayrıca bu alanda iki taş var biri çok büyük.bu toprak katmanıyla ilgili yorumlarınızı yazarsanız memnun olurum.teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Re: BEYAZ TOPRAK KATMANI

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 29 Eki 2011, 15:27

beyaz toprak katmanı sıklıkla ülkemizin güney ve güney doğu bölgelerinde ayrıca iç anadolunun bazı kesimlerinde sıklıkla karşılaşılan bir katmandır. definecilik açısından herhangi bir anlamı yoktur.
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

anadolu
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen anadolu » 29 Eki 2011, 19:31

EVET USTA DEDİĞİNİ ANLADIM FAKAT BURADA BU KATMANIN DIŞINDA HİÇ BEYAZ TOPRAK ÇIKMADI VE YOKTUR.AYRICA BURAYA GELENE KADAR TOPRAK RENGİ ÜÇ DEFA DEĞİŞTİ BU KATMANDAN ZİYADE ORAYA DÖKÜLMÜŞ GİBİ VE ELENMİŞ GİBİ DE BİR GÖRÜNTÜSÜ VAR.BİR BİR BUÇUK METRELİK YERDE BAŞKA YERLER SİYAH VE YA KUM ŞEKLİNDEKİ TOPRAKLA KAPLI.YORUMUN İÇİN TEŞEKKÜRLER

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 29 Eki 2011, 21:16

tecrübe kazdıkça kazanılır elbette ancak dikkatli olunması bir husus var!! daha evvel kazılmış ve işlem görmüş toprak kendisini ele verir hatta iyi bir analiz yapabilirseniz daha evvel kazılmış toprak sizi yönlendirir. o konuda eminseniz daha evvel kazıldığına o zaman devam edin. ancak burada önemli olan neye göre kazdığınız? yani ne gibi bir işaret yada yoruma dayanarak orada kazı yapıyorsunuz acaba?
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

Strabon

Okunmamış mesaj gönderen Strabon » 30 Eki 2011, 00:55

fotoğraflarını yayınlasan daha iyi olmazmı acaba? hem beyaz toprağın hemde büyük taşların.Belki açık kil topraktır. Elenmiş gibi olması beni şüphelendirdi. Ayrıca kil mezara su girmesini engellemek için Roma mezar yapılarında çok sık kullanılan bir maddedir. Sen bir fotoğrafla bakalım. Hayırlısı...

anadolu
DefinemORG'cu
DefinemORG'cu

Okunmamış mesaj gönderen anadolu » 30 Eki 2011, 15:26

USTA.FOTOLARI DAHA ÖNCE BİR YIL EVVEL BURADA YAYINLADIK.150 TONLUK BİR KAYA ÜZERİNDE ÇİFT KANAL VE KANALIN 40CM ALTINDA OYMA OYMANIN İÇİNDE TIRNAK İŞARETİ VAR.AYRICA TAŞTAKİ KANALIN TOPRAĞA BİTİŞTİĞİ YERDE HORASAN ÖRGÜ VARDI.ÖRGÜ VE KAYADAKİ HORASAN YAPIŞTIRMA BİZİ İKİ ÜÇ YIL OYALADI.KIRDIKÇA İÇERİ GİTTİ VE SONUNDA BİTTİ.BİR ABİMİZ BİZİ KAYANIN ALTINA YANİ TIRNAK İŞARETİNİN TAM ALTINA YÖNLENDİRDİ.KAYADA İŞLEM YAPMAYIN BOŞA ZAMAN HARCARSINIZ DEDİ VE KAYANIN ALTINA ÇALIŞTIK İKİ ÜÇ METRE KAZDIK SONRA O ABİMİZİ TEKRAR ARADIK BİR METRE GERİYE YÖNLENDİRDİ.BURAYI İKİ METRE KAZINCA Kİ İLK ÖNCE BÜYÜKÇE TAŞLAR ÇAKILI GİBİYDİ.SONRA SİYAH TOPRAK SONRA HAFİF KUM SONRA DA BEYAZ KİL TEBEŞİR GİBİ ÇIKTI.BİR BUÇUK METRELİK BİR UZANTIDAN ÇIKIYOR BUNLAR.KAYANIN TAM ALTI AMA KAYANIN TABANI DAHA BELLİ DEĞİL KAÇ METRE DAHA DERİNE İNİYOR BELLİ DEĞİL.BU BEYAZ KATMANIN BULUNDUĞU YERDE İKİ TAŞ VAR BİRİ KÜÇÜK BİRİ BÜYÜK BÜYÜĞÜNÜ ÇIKARMAK ÇOK ZOR ÇEVRESİNİ DAHA TAM BOŞALTAMADIK.O ABİMİZ İSE BÜYÜK TAŞI ÇIKARIRSAK SON İŞARETİN BURADA OLDUĞUNDAN BAHSETTİ.AYRICA MÜJDESİNİN TOPRAKTA ASIL MALIN ANA KAYAYA OYULMUŞ BURADAN KÜÇÜK BİR ODACIKTA OLABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.TOPRAKTAKİ İŞARET VE YA MÜJDEYİ BULURSANIZ SONRA KAYAYA YÖNELİN DEDİ.BAYRAM SONU FOTOLARI GÖNDERİRİM.YORUMLAR İÇİN TEŞEKKÜRLER.

“SERBEST KÜRSÜ” sayfasına dön