s.a ustalar acaba neyın belgesi matbu

Heyula Ustamızın Katkılarıyla Kurduğumuz Bu Bölümün Amacı Elinizdeki Osmanlıca, Arapça ve Farsça Dillerinde Yazılmış Eski Belgelerinizdeki veya Araziideki Yazıları Ücretsiz Olarak Türkçe'ye Çevirmektir..

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

serkan_41

s.a ustalar acaba neyın belgesi matbu

Okunmamış mesaj gönderen serkan_41 » 29 Eyl 2010, 12:15

Resim

serkan_41

Re: s.a ustalar acaba neyın belgesi matbu

Okunmamış mesaj gönderen serkan_41 » 30 Eyl 2010, 23:52

ustalar bu belgeyı osmanlıca ve arapça bılen ıkı kısıye gosterdım tam cozemedıler ne belgesı oldugunu anlayan ustalar varsa yorumlarını beklerım saygılar

öncül

Okunmamış mesaj gönderen öncül » 01 Eki 2010, 01:42

bundan bir şey çıkmaz,yani önemli bir evrak olacagını sanmıyorum,tarihini ögrenirseniz belki tarihi degeri ortaya çıkabilir.arapça yada eski osmanlıca bilene gösterdim demişin,demek ki onlar tam bilemiyorlar,aksi halde mutlaka bilirlerdi,çok az yerden bir kaç kelime çıkardım,ancak cümle kuramadım,seninde dedigin gibi bu bir evrak ve matbu,yani resmi evrak,sol üst köşede varak yazılı,varak : evrak demek,bir yerde de sanki hasar okudum,ancak dediğim gibi cümleye dökemedim,kırmızı ile sanki sürekli ödenmesi gereken bir miktar var gibi,5 yada 50 anlamında.kırmızıların en sonunda yukarda aşagı 63 73 83 93 diye gidiyor,sagdaki ilk rakamlar ise yukardan aşagı hepside 70 ondan bir öncekide hepsi 1'de (dal harfi var) diye gidiyor,arapça bir evrak olabilir.saygılar.

serkan_41

Okunmamış mesaj gönderen serkan_41 » 01 Eki 2010, 10:49

oncul kardes bu belgeyı gosterdıgım kısılerde onlarda senın gıbı yarım kaldı ama onlar anlaman bılmeden bu evrak yaramaz deyıp kestırıp atmadı senın gıbı lutfen bılmedıgınız seyler hakkında yorum yapıp kafa karıstırmayın ben bunun maddı bır tarafında degılım manevı eskı bır evrak ve el yazması bu benım ıcın onem lı olan saygılar

heyula

Okunmamış mesaj gönderen heyula » 09 Eki 2010, 01:28

gayri menkul vergi tutanağı kerdeş..fatıma zehra hanım diye birine ait ev vergi tutanağı..217 yıllık . dokuz yıllık vergi tutanağı ama hazırlandığı yıl 1214 hicri tabi.osman ağa mahallesi halit ağa caddesinde bi ev..toplam 1417 tutmuş bunun 1250 si ödenmiş..paranın cinsi ni göremedim kaimemi yoksa akçe mi bilmiyom...yıpranmış biraz ama değerli

heyula

Okunmamış mesaj gönderen heyula » 09 Eki 2010, 01:39

he bide varak aslında evrak demek değil ..tam tersi evrak varak kelimesinin çoğulu..yani varak sayfa yada yaprak....evrak ta sayfalar yada yapraklar demek...yani sayfa 15 sol köşede cilt 10 da sağ köşede yazıyo cilt de evrağın bi nevi cinsini ifade eder.. dosya numarası gibi bişe yani...bunun la beraber türkçeye geçerken bu türlü belgeler evrak diye geçmiştir..
bu evrağa gelince bişey çıkmaz demeyelim çok değerli bişe..

Kullanıcı avatarı
MustanG
YÖNETİM
YÖNETİM
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen MustanG » 09 Eki 2010, 01:48

heyula yazdı:he bide varak aslında evrak demek değil ..tam tersi evrak varak kelimesinin çoğulu..yani varak sayfa yada yaprak....evrak ta sayfalar yada yapraklar demek...yani sayfa 15 sol köşede cilt 10 da sağ köşede yazıyo cilt de evrağın bi nevi cinsini ifade eder.. dosya numarası gibi bişe yani...bunun la beraber türkçeye geçerken bu türlü belgeler evrak diye geçmiştir..
bu evrağa gelince bişey çıkmaz demeyelim çok değerli bişe..

Bu arkadaşın sorusunu gördükçe, nerdesin Heyula forumu açtırdın kayboldun diyordum içimden :) Hoşgeldin kardeşim...
Sitemizde Sunulan Bilgiler, Tavsiyeler ve İşaretlere Yorumlar Yasal Kazı Yapacağınız İçindir ve Yasal Kazı Yaptığınızı Varsayarak Paylaşılmıştır, Lütfen Kaçak Kazı Yapmayalım

Sen hakka tevekkül kıl
Tefviz et rahatı bul
Sabreyle ve râzı ol
Mevla görelim neyler
Neylerse güzel eyler...

serkan_41

Okunmamış mesaj gönderen serkan_41 » 12 Eki 2010, 17:33

selamun aleykum heyula hocam ılk once vaktınızı ayırıp resme yorum yaptıgınız ıcın teskkur edrım Allah razı olsun hocam yorumunu dıkkatle okudum vergı taksiti demışşin 271 yıllık demişin degerli derken maddı mı manevı mi degerli bırde bu evragı nasıl degerlendıre bılırım muzeyeme bas vurmam gereklı yoksa muzayede yapan fırmalaramı bırde sızce ortalama maddı degerı ne olabılır cevap larsanız sevınırım saygılar

heyula

Okunmamış mesaj gönderen heyula » 22 Eki 2010, 22:22

hoşbulduk sevgili mustang ..işlerimiz yoğunlaştı gördüğün gibi pek vaktim olmuyor verdiğim sözü tutamıyorum kusura bakmayın...ama buna benzer şeyler geldikçe yardım olacağım İnşAllah..arkadaşın sorusuna gelince..manevi değeri çok ama maddi değer konusunda biraz yıpranmış olsada bişeler eder..internetten ekspertiz hizmeti veren yerler var oralar bu konu da daha profesyoneldirler..dikkatli ol ama birçok yere sormadan satma..bana sorarsan hiç satma derim tabi.. :) selametle..

öncül

Okunmamış mesaj gönderen öncül » 08 Ara 2010, 16:20

öncül yazdı:bundan bir şey çıkmaz,yani önemli bir evrak olacagını sanmıyorum,tarihini ögrenirseniz belki tarihi degeri ortaya çıkabilir.arapça yada eski osmanlıca bilene gösterdim demişin,demek ki onlar tam bilemiyorlar,aksi halde mutlaka bilirlerdi,çok az yerden bir kaç kelime çıkardım,ancak cümle kuramadım,seninde dedigin gibi bu bir evrak ve matbu,yani resmi evrak,sol üst köşede varak yazılı,varak : evrak demek,bir yerde de sanki hasar okudum,ancak dediğim gibi cümleye dökemedim,kırmızı ile sanki sürekli ödenmesi gereken bir miktar var gibi,5 yada 50 anlamında.kırmızıların en sonunda yukarda aşagı 63 73 83 93 diye gidiyor,sagdaki ilk rakamlar ise yukardan aşagı hepside 70 ondan bir öncekide hepsi 1'de (dal harfi var) diye gidiyor,arapça bir evrak olabilir.saygılar.
serkan_41 yazdı:oncul kardes bu belgeyı gosterdıgım kısılerde onlarda senın gıbı yarım kaldı ama onlar anlaman bılmeden bu evrak yaramaz deyıp kestırıp atmadı senın gıbı lutfen bılmedıgınız seyler hakkında yorum yapıp kafa karıstırmayın ben bunun maddı bır tarafında degılım manevı eskı bır evrak ve el yazması bu benım ıcın onem lı olan saygılar
(yukardaki yorumda bir görüşümü söyledikten sonra yorumda yapmışım,kestirip atmamışım)sayın serkan kardeş.örnegin turgut özalın şahsi bir eşyasının ailesi için manevi degeri vardır,onu maddi degere çeviren ise turgut özal ın şahsi eşyası olmasındandır,ve devlet adamlıgından gelmesi ve şüpheli bir ölümü olmasındandır.yoksa herhangi bir maddi degeri yoktur.herkesin bulabilecegi sıradan bir kol saati diyelim. ama onu maddi kılan sahibinin kimliğidir.manevi degeri ise bizi degil ailesini ilğilendiren ve onların bilecegi bir şeydir.bahsettiğiniz evrakın maddi degeri yoktur,manevi degeri ise çoktur,ancak bu tamamen sizin bakış açınıza baglı.nasıl ki benim ailemden kalan bir el yazılı osmanlıca tarla tapusunun sizler için bir kıymetinin hatta antika olarak da bir degerinin olmadıgı gibi.o sadece bizim ve ailemiz için manevi bir deger taşımaktadır.ancak benim dedem çok önemli bir zat olsaydı,bir şair düşünür yazar devlet adamı vs gibi o zaman iş degişirdi.sizin bu evrakınız sahibi olan akrabanız çok önemli bir devlet adamı ise ozaman sizin evrakınız maddi olarakda degerlidir.saygılar.

“Osmanlıca, Arapça ve Farsça Ücretsiz Çeviri Forumu” sayfasına dön