BİLGİSİ OLAN LÜTFEN YAZSIN

Heyula Ustamızın Katkılarıyla Kurduğumuz Bu Bölümün Amacı Elinizdeki Osmanlıca, Arapça ve Farsça Dillerinde Yazılmış Eski Belgelerinizdeki veya Araziideki Yazıları Ücretsiz Olarak Türkçe'ye Çevirmektir..

Moderatörler: SeRHaT21, OzaN, MaTRaX, MustanG, SEYRANİ

lebrachaun

BİLGİSİ OLAN LÜTFEN YAZSIN

Okunmamış mesaj gönderen lebrachaun » 15 Oca 2012, 02:19

LEHÇE-İ KABİL İLE ŞİFRELENMİŞ NEDEMEKTİR,
LEHCEİ KABİL İLE ŞİFRELENMİŞ NEDEMEKTİR.

Kullanıcı avatarı
SeRHaT21
YÖNETİM
YÖNETİM

Re: BİLGİSİ OLAN LÜTFEN YAZSIN

Okunmamış mesaj gönderen SeRHaT21 » 15 Oca 2012, 13:48

lehçe,, dil veya şive anlamına gelir. kabil zaten bir isimdir sanırım bir topluluğun kullandığı bir dilden bahsediyor. şifrelenmiştir de zaten anlamı belli

kabil dili ile yazılmış, veya kabil dili ile başka bir dil karıştırılıp anlaşılması zor bir hale getirilmiş bir yazıttan söz ediyor olmalı. benim düşüncem bu yönde
Sitemizde Tarihi eser alım satımı yapılmamaktadır... Eser resimleri yayınlanmamaktadır...
Bulduğunuz emareleri bağlı olduğunuz Müze müdürlüklerine teslim ediniz.. Tarihi eser kaçakçılarından uzak durunuz kesinlikle internet ortamında sizleri suça teşvik edenlerden uzak durunuz.

heyula

Okunmamış mesaj gönderen heyula » 16 Oca 2012, 00:05

yazı türkçeyse bişe demiyorum ama yazı osmanlıca ise belki öyle yazmıyordur..orjınalinin resmini atarsanız belki bişeler çıkar..yazının öncesinde bi lisandan bahsediyorsa o lisanın fasih yani çok kullanılan meşhur olanı ile şifrelenmiş demek istiyor olabilir..yani lehçei kabil..kabul edilen lehçe..demek olur...vesselam..

heyula

Okunmamış mesaj gönderen heyula » 16 Oca 2012, 00:08

sonradan gördüm LEHCEİ KABİL diye de ikinci kere yazmışsın o zaman da mana hep değişir leh dilinin kabul gören şivesi ile demek olur..ama bunlar karavana atmak oluyor..bişe görelim ki yorum yapalım..selametle..

“Osmanlıca, Arapça ve Farsça Ücretsiz Çeviri Forumu” sayfasına dön