Definem.ORG Yönetimi Olarak Define İşaretlerinin Çözümünde Yeni Bir Uygulama Başlatıyoruz. Yayınladığımız İşaretlere Klasik Yorumlar Eklemek Yerine, Sözü Siz Değerli Ziyaretçilerimize Bırakıyoruz. Aşağıdaki Kayaya Oyma Merdivenlerin Çözümü İçin Tavsiye Yorumlarınızı Hiçbir Üyelik Gerektirmeden Ekleyebilirsiniz... 

 

             

 

Definem.ORG Yönetimi Olarak Define İşaretlerinin Çözümünde Yeni Bir Uygulama Başlatıyoruz. Yayınladığımız İşaretlere Klasik Yorumlar Eklemek Yerine, Sözü Siz Değerli Ziyaretçilerimize Bırakıyoruz. Aşağıdaki Kabartma Yılan İşaretinin Çözümü İçin Tavsiye Yorumlarınızı Hiçbir Üyelik Gerektirmeden Ekleyebilirsiniz...   

          

                  

 

           Dikkat, Bu Araştırma Türkiye'de Yapılan İlk Çalışmalardan Bir Tanesidir.Tektekçilerin Yeni   Gözdesi Olacaktır.

 

 METEOROİDLER  

 

          Meteoroid dünyaya ulaşan gök cisimleri için kullanılır. Meteoroid, güneş ya da herhangi bir güneş sistemi cisminin çevresinde yörüngede olan ve kuyrukluyıldız ya da asteroid olarak sınıflanamayacak kadar küçük olan cisimlerdir. Mikro boyuttaki cisimler ve kozmik toz partikülleri de mikrometeoroid olarak anılırlar. Meteoroid ise tamamen buharlaşamadan dünya yüzeyine ulaşan meteoroidlerdir. Bir çok alt sınıflandırması olmak beraber meteoritler, kimyasal ve petrografik özelliklerine göre demir, taş ve taşsı-demir içerikli olmak üzere 3 ana başlık altında incelenirler.Kuşkusuz tüm zamanların en önemli göktaşı meraklısı Oscar E. Monnig (1902-1999) kabul edilir. Günümüz de meteoritler ticari değer kazanmış uzay ürünleri durumundadır.

ŞİMDİ YAVAŞ YAVAŞ METEOROİD ÇEŞİTLERİNİ TANIYALIM METEOROİDLERİN TEMEL OLARAK AYRILDIĞI GRUPLAR ŞÖYLEDİR;


DEMİR METEORİTLER

 

  Resim

 

Read More

 

Resim

Resim

Resim


TAŞSI DEMİR İÇEREN METEORİTLER

Resim

Resim

Resim


TAŞ METEOROİDLER

Resim

Resim

Resim

 

 

 

 

KUM ÇÖLLERİNDE METEOR ETKİSİYLE OLUŞMUŞ TAŞLAR


Resim

Resim

 

ŞİMDİDE GELELİM GİRİŞ KISMINA.ULUSLARARASI METEORİT KOLLEKSİYONCULARI DERNEĞİNİN SİTESİNDEN YAPACAĞIM TERCÜMELERLE BU KONUYU YAVAŞ YAVAŞ SİZLERİN BİLGİSİNE AÇACAĞIM.

.

METEOROİD BULDUĞUNU NASIL ANLARSIN?
  


Eğer bir meteoroid buldugunuzu düşünüyorsanız bazı testler yapınız.Koyu ve genelde camsı kaynaşmış kabuk bağlamış şekilde dış yuzeyi varmı? Meteoritler bu dış kabuğu uzaydan dünya atmosferine giriş sırasında oluştururlar 

 

BOYLE BİR KABUK BAĞLAMA OLAYI BÜYÜK BİR İHTİMALLE METEOR OLDUGUNU GOSTERIR.SICAK COLLERDE BULUNAN METEORLARIN BAZILARINDA BU KABUKLASMAYA RASTLANMAMISTIR SEBEBIDE COL ATMOSFERINDEN DOLAYIDIR

 BİRDE DEMİR İÇERDİKLERİNDEN ÖTÜRÜ GENELDE BÜTÜN METEORİTLERİN HEPSİ MIKNATISTAN ETKİLENİR.ÖZELLİKLEDE DEMİR METEORİDLERİ.EĞER BULDUĞUNUZ ŞÜPHELİ TAŞA MIKNATIS YAPIŞMIYOR VEYA İTMİYORSA METEORİT DEĞİLDİR.GERÇEK BİR METEOR AYNI BOYUTTAKİ HERHANGİBİR DÜNYA TAŞINDAN DAHA AĞIR OLUR.

ŞİMDİ EGER ŞÜPHELİ TAŞINIZ YUKARDAKI TESTLERI GECTIYSE BU BIR METEORİT OLABILIR! IMCA(ULUSLARARASI METEORIR KOLLEKSIYONCULARI DERNEGI) ŞÜPHELİ METEORİTLERİ TEST EDECEK İMKANLARI YOKTUR FAKAT SİZE ÖNERDİĞİMİZ METEORİT DOGRULAMA LABORATUARLARINA BASVURUP BELGELETEBILIRSINIZ

BAZI ÖRNEKLERLE METEORLARI TANIYALIM VE AYIRT EDELİM

 


Tektit ler büyük meteorların toprağa çarpma anında oluşan doğal camlardır.Ortaya çıkan bu çarpışmanın enerjisiyle toprak öyle bir erirki bu camlar oluşur.Bu resimlerden hangisi bir Tektit dir?? 

 

 

 

 Resim

 

Resim

 

 


CEVAP;ÜST RESİMDEKİ BİR TEKTİT DİR.ALT RESİMDEKİ DE BİR YERYÜZÜ TAŞI OLAN OBSİD DİR

 
Bu örnek de gene kolay birtane sayılır.Ama çok zor değil.Aşağıdakilerden hangisi bir Taş Meteoroiditir? 

 

 

Resim

 

Resim  

 

 

 

 

CEVAP; ÜSTTEKİ RESİMDEKİ 67 GRAM AĞIRLIĞINDA BİR TAŞ METEORİTİDİR.ALTTAKİ İSE YOLDAN BİR ASFALT PARÇASIDIR

 
ŞİMDİDE BU ÖRNEK.AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİ BİR DEMİR METEORİTİDİR? 

 

Resim

 

Resim

 

 

 

 

CEVAP;ÜSTTEKİ RESİM 1947 YILINDAKİ SAVAŞTAN KALMA BİR ŞARAPNEL PARÇASIDIR.ALT RESİMDEKİDE BİR CÜRUF PARÇASIDIR.İKİSİDE METEORİT DEĞİLDİR.!!!


ŞİMDİ AŞAĞIDAKİ 4 FOTOYA BAKINIZ SİZCE HANGİSİ METEROİT OLABİLİR?
 

Resim 

 


 Resim

Resim

 Resim


CEVAP: ASLINDA HİÇBİRİSİ METEORİT DEĞİLDİR. 

 

 

BİRİNCİ FOTODAKİ BİR HEMATİT'TİR.(DEMİR CEVHERİ) 

İKİNCİ FOTODAKİ KROMİT'TİR 

ÜÇÜNCÜ FOTODAKİ MAGNETİT'TİR.(MANYETİK DEMİR CEVHERİ HEMATİT'TEN FARKLI) 

DÖRDÜNCÜ FOTODAKİ LİMONİT'TİR.(GENELDE DEMİR CEVHERLERİ YÜZEYİNİN YAKINLARINDA BULUNUR) 

 

 

METEOROİDLER DÜNYA PİYASASINDA ÇOK YÜKSEK FİYATLARA ALICI BULABİLİYOR, BUYRUN ÖRNEK BİR HABER 

 

 

NEW YORK - Dünyadaki çeşitli göktaşı koleksiyonlarından derlenen ve aralarında zengin renkleri ve bazıları değerli taşlarla bezeli olan meteorit parçalarına ilgi büyük oldu. İçlerindeki en değerlisi olan ve satışından 1,1 milyon dolar beklenen parça satılmasa da Sibirya’ya düşen bir demir meteoriti 123 bin dolara alıcı buldu.
1984’te ABD’de bir posta kutusuna isabet eden göktaşı parçası da 83 bin dolara satıldı.

Müzayedeyi düzenleyen Bonhams’ın göktaşı uzmanı Clauida Florian, beklediklerinden daha fazla satış yaptıklarını, neredeyse mükemmele yakın bir müzayede olduğunu söyledi.

Bonhams müzayede evi de, satılmayan parçaların birkaç gün içinde satılmasının beklendiğini bildirdi.

Müzayedede, dünyaya binlerce yıl önce düşen 54 güzel meteoritten parçalar satışa sunuldu.
Haberin Kaynağı : NTVmsnbc

 

Devamı İçin Lütfen Tıklayınız : http://www.definem.org/forum/viewforum.php?f=54

Hazırlayan;  Misya  - Definem.Org Yöneteam 

 

 

 

Paylaşımlarımız Sadece Bilgilendirme Amaçlıdır, Lütfen İzinsiz Kazı Yapmayınız 

www.definem.org   Kaynak Göstererek Alıntı Yapabilirsiniz... 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Milyon Definecinin İmzasıyla Meclise Gitmek...

 

Önce Definem.Org'da  bir fikir olarak başladı, sonra gazetelere konu oldu, şimdi ise ulusal bir kanalda sesimizi tüm Türkiye'ye duyurma vakti geldi. "Samanyolu Haber" Televizyonunda  15.05.2011 Pazar Sabah 08:30 - 08:45 arası Canlı Yayın Haber Programında Sitemizin Hukuk Danışmanı Tokat Barosuna Kayıtlı Av. Cihan Şimşek tarafından sıkıntılarımız dile getirilecek. Bu programa gereken ilgiyi gösterirsek, kanalın o dakikalarda ki reytingi artarsa,  devamında daha uzun süreli programlarda definecilerin sıkıntılarını dile getirebiliriz.

Definem.Org yönetimi olarak definecilerin karşılaştığı zorlukların çözümü, kaçak kazıların önlenmesi ve tarihi eserlerimizin yurt dışına çıkışını engelleyebilmek  için bazı taleplerimizi belirledik. Bunlar ;

  

1-     İzinli kazıların şartları kolaylaştırılmalı, kazı süresinde kazıya refakat eden müze yetkilileri ve kolluk kuvvetlerinin alacağı ücret zaten maaş aldıkları için kazı yapılan defineciden alınmamalı.

2-     Sit alanı olmayan bir yerde yapılan izinli kazıda kültür varlığı çıkması sonucu kazı durdurulmamalı, durdurulsa bile kültür varlığı bulunmasına sebep olan defineci ödüllendirilmeli. Şuan yürürlükte olan yasaya göre kazı durduruluyor, definecinin yaptığı masraflar boşa gidiyor ve buda izinli kazı yapmak isteyen definecilere büyük engel teşkil ediyor.

3-     Müzeye teslim edilen eserler basit bir tutanakla teslim alınmamalı, suistimallerin önüne geçmek için resimli ve videolu olarak teslim alınmalı, çekilen resim ve videoların birer kopyası eseri teslim eden defineciye verilmeli.

4-     Avrupa’da ve Dünya’da bir sektör haline gelen tektekçilik ülkemizde de sit alanları dışında serbest bırakılmalı.Tektekçilik yapmak isteyenlere belli bir yıllık vergi karşılığında arama ruhsatı verilmeli, böylelikle devlet açısından da yeni bir gelir kapısı elde edilmelidir.

5-     Tektekçilerin toplayacağı sikkeler devletin organizasyonuyla düzenlenecek açık arttırmalarda ülkemizde ki koleksiyonerlere satılmalı, vergi v.s kesintisinden sonraki rakamlar tektekçilere ödenmeli, böylelikle hem eserlerin yurt dışına çıkışı engellenmiş olur hemde tektekçilikle uğraşan zevk sahibi insanlara ek gelir olur.

6-     Bilinçsiz defineciliğin tarihi dokumuza ve sit alanlarımıza daha fazla zarar vermemesi için ulusal kanallarda mecburi olarak gösterilmesi gereken kısa eğitim filmleri oynatılmalıdır. Avcılık kulüpleri gibi definecilik kulüpleri kurulmalı veya hızlı organize olunabilsin diye hali hazırda ki avcılık kulüpleri avcılık ve definecilik kulübü olarak değiştirilmeli, bu kulüplerde defineciyi tahribata karşı bilinçlendirecek faaliyetlerde bulunulmalıdır.

7-     Kaçak kazının önüne geçilmesi şuan ki teknoloji ve yasalarla imkansızdır. Cezaların daha fazla arttırılması kaçak kazıyı önlemede etkili olmamıştır. Çünkü definecilik insanımızın vicdanına göre suç sayılmayan bir şeydir ve tarihe meraklı insanların sevdiği bir hobidir. Bu nedenle her sınıftan insan bu işi yasak olmasına rağmen yapmaktadırlar. Daha fazla yasaklayarak kaçak kazıların ve tahribatın önüne geçilemeyecektir. Sit alanları dışında define aramak suç sayılmamalıdır.

8-     Dedektör reklamları denetlenmeli, 1 metreye inemeyen dedektörlerine 6-8-12-25 metre gibi derinlik vaatleri veren firmalar ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Zira defineciye metrelerce ve bilinçsizce kazı yaptıran nedenlerin başında kullandıkları dedektörü aldıkları firmanın vaatleri gelmektedir.

 

Değerli ziyaretçilerimiz, sizlerde taleplerinizi veya definecilik yaparken yaşadığınız sıkıntıları 14.05.2011 Cumartesi gecesine  kadar yorum şeklinde eklerseniz elimizden geldiğince bu 15 dakikalık canlı yayında dile getirmeye çalışacağız. Bu konuyu acilen facebok ve benzeri platformlarda paylaşın lütfen. Yorum yapmanız için üye olmanıza gerek yoktur, değerli yorumlarınızı bekliyoruz.. 

 

Definem.ORG Yönetim

 

"Programda Süre Kısıtlı Olmasına Rağmen Bir Kaç Can Alıcı Sıkıntılarımız Başarılı Bir Şekilde Dile Getirilmiştir, Yakında Videosunu Ekleyeceğiz Buraya, Taleplerimizi İçeren Metin Hazırlandıktan Sonra  İmza Toplayacak Gönüllü Arkadaşların Ulaşacağı İrtibat Bilgileri Eklenecektir.. İlginiz İçin Teşekkürler.."

 

Buyrun Haberimizin Videosunu Paylaşıyoruz, Lütfen Videoyu Beğenip Paylaşalım, Yakında İmza Kampanyasını Başlatacağız, Herkesin Taşın Altına Elini Koyması Gerekiyor,  Daha Özgür Definecilik İçin, Tarihi Eserlerimizin Yurt Dışına Çıkmaması İçin Yeni Yasa Talebimize Destek Bekliyoruz, Lütfen Bu Konuyu Paylaşın ve Yakında Başlatacağımız İmza Kampanyamıza Destek Verin..!

 

HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Lütfen "Beğen" Butonuna Tıklarak Bu Konuya Destek Veriniz...