1 Milyon Definecinin İmzasıyla Meclise Gitmek...

 

Önce Definem.Org'da  bir fikir olarak başladı, sonra gazetelere konu oldu, şimdi ise ulusal bir kanalda sesimizi tüm Türkiye'ye duyurma vakti geldi. "Samanyolu Haber" Televizyonunda  15.05.2011 Pazar Sabah 08:30 - 08:45 arası Canlı Yayın Haber Programında Sitemizin Hukuk Danışmanı Tokat Barosuna Kayıtlı Av. Cihan Şimşek tarafından sıkıntılarımız dile getirilecek. Bu programa gereken ilgiyi gösterirsek, kanalın o dakikalarda ki reytingi artarsa,  devamında daha uzun süreli programlarda definecilerin sıkıntılarını dile getirebiliriz.

Definem.Org yönetimi olarak definecilerin karşılaştığı zorlukların çözümü, kaçak kazıların önlenmesi ve tarihi eserlerimizin yurt dışına çıkışını engelleyebilmek  için bazı taleplerimizi belirledik. Bunlar ;

  

1-     İzinli kazıların şartları kolaylaştırılmalı, kazı süresinde kazıya refakat eden müze yetkilileri ve kolluk kuvvetlerinin alacağı ücret zaten maaş aldıkları için kazı yapılan defineciden alınmamalı.

2-     Sit alanı olmayan bir yerde yapılan izinli kazıda kültür varlığı çıkması sonucu kazı durdurulmamalı, durdurulsa bile kültür varlığı bulunmasına sebep olan defineci ödüllendirilmeli. Şuan yürürlükte olan yasaya göre kazı durduruluyor, definecinin yaptığı masraflar boşa gidiyor ve buda izinli kazı yapmak isteyen definecilere büyük engel teşkil ediyor.

3-     Müzeye teslim edilen eserler basit bir tutanakla teslim alınmamalı, suistimallerin önüne geçmek için resimli ve videolu olarak teslim alınmalı, çekilen resim ve videoların birer kopyası eseri teslim eden defineciye verilmeli.

4-     Avrupa’da ve Dünya’da bir sektör haline gelen tektekçilik ülkemizde de sit alanları dışında serbest bırakılmalı.Tektekçilik yapmak isteyenlere belli bir yıllık vergi karşılığında arama ruhsatı verilmeli, böylelikle devlet açısından da yeni bir gelir kapısı elde edilmelidir.

5-     Tektekçilerin toplayacağı sikkeler devletin organizasyonuyla düzenlenecek açık arttırmalarda ülkemizde ki koleksiyonerlere satılmalı, vergi v.s kesintisinden sonraki rakamlar tektekçilere ödenmeli, böylelikle hem eserlerin yurt dışına çıkışı engellenmiş olur hemde tektekçilikle uğraşan zevk sahibi insanlara ek gelir olur.

6-     Bilinçsiz defineciliğin tarihi dokumuza ve sit alanlarımıza daha fazla zarar vermemesi için ulusal kanallarda mecburi olarak gösterilmesi gereken kısa eğitim filmleri oynatılmalıdır. Avcılık kulüpleri gibi definecilik kulüpleri kurulmalı veya hızlı organize olunabilsin diye hali hazırda ki avcılık kulüpleri avcılık ve definecilik kulübü olarak değiştirilmeli, bu kulüplerde defineciyi tahribata karşı bilinçlendirecek faaliyetlerde bulunulmalıdır.

7-     Kaçak kazının önüne geçilmesi şuan ki teknoloji ve yasalarla imkansızdır. Cezaların daha fazla arttırılması kaçak kazıyı önlemede etkili olmamıştır. Çünkü definecilik insanımızın vicdanına göre suç sayılmayan bir şeydir ve tarihe meraklı insanların sevdiği bir hobidir. Bu nedenle her sınıftan insan bu işi yasak olmasına rağmen yapmaktadırlar. Daha fazla yasaklayarak kaçak kazıların ve tahribatın önüne geçilemeyecektir. Sit alanları dışında define aramak suç sayılmamalıdır.

8-     Dedektör reklamları denetlenmeli, 1 metreye inemeyen dedektörlerine 6-8-12-25 metre gibi derinlik vaatleri veren firmalar ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Zira defineciye metrelerce ve bilinçsizce kazı yaptıran nedenlerin başında kullandıkları dedektörü aldıkları firmanın vaatleri gelmektedir.

 

Değerli ziyaretçilerimiz, sizlerde taleplerinizi veya definecilik yaparken yaşadığınız sıkıntıları 14.05.2011 Cumartesi gecesine  kadar yorum şeklinde eklerseniz elimizden geldiğince bu 15 dakikalık canlı yayında dile getirmeye çalışacağız. Bu konuyu acilen facebok ve benzeri platformlarda paylaşın lütfen. Yorum yapmanız için üye olmanıza gerek yoktur, değerli yorumlarınızı bekliyoruz.. 

 

Definem.ORG Yönetim

 

"Programda Süre Kısıtlı Olmasına Rağmen Bir Kaç Can Alıcı Sıkıntılarımız Başarılı Bir Şekilde Dile Getirilmiştir, Yakında Videosunu Ekleyeceğiz Buraya, Taleplerimizi İçeren Metin Hazırlandıktan Sonra  İmza Toplayacak Gönüllü Arkadaşların Ulaşacağı İrtibat Bilgileri Eklenecektir.. İlginiz İçin Teşekkürler.."

 

Buyrun Haberimizin Videosunu Paylaşıyoruz, Lütfen Videoyu Beğenip Paylaşalım, Yakında İmza Kampanyasını Başlatacağız, Herkesin Taşın Altına Elini Koyması Gerekiyor,  Daha Özgür Definecilik İçin, Tarihi Eserlerimizin Yurt Dışına Çıkmaması İçin Yeni Yasa Talebimize Destek Bekliyoruz, Lütfen Bu Konuyu Paylaşın ve Yakında Başlatacağımız İmza Kampanyamıza Destek Verin..!

 

HABERİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Lütfen "Beğen" Butonuna Tıklarak Bu Konuya Destek Veriniz...